Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil samba 250 - przeróbka "na lepsze"?

xclone 22 Sie 2015 10:31 990 12
  • #1 22 Sie 2015 10:31
    xclone
    Poziom 2  

Witajcie.

Kupiłem zestaw Tonsil samba 250 w nadziei, że to "zagra jak stary dobry Tonsil". Nie zagrało :) Basu prawie zero, wysokie i średnie ewentualnie akceptowalne. Jeszcze ich nie rozkręcałem - możliwe, że niskotonowce oryginalne nie są i dlatego tak kulawo grają. Odsyłać już mi się nie chce. Stanęło na opcji przeróbki, bo pudła ładne i może wystarczy tylko niskotonowce wstawić porządne i zwrotnice do tego dopasować.
    Pytania:
    1) jakie niskotonowce wstawić?
    2) zwrotnice budować samemu czy skorzystać z gotowców?
    Lutownicy się nie wstydzę, choć jak mi każecie nawijać samemu cewkę, to ilośc pytań może się namnożyć.. ;)
    http://tonsilclub.tnb.pl/forum/viewthread.php?forum_id=14&thread_id=1361
    Z tego co widzę na schematach, użyto GDN 16/50/16... Zacznę od rozkręcenia. Jeśli to oryginalne nieskotonowce, to.... nie uwierzę, że Tonsil wypuścił te głośniki na rynek :(
    Jakieś sugestie?

Pozdrawiam.

• #2 22 Sie 2015 10:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

Mało basu to pojęcie względne, pomyśl trochę - ile byś chciał basu z głośników 16cm?
    Zakładając że wszystko dobrze podłączyłeś to pewnie tak ma być. Te kolumny jak większość wyrobów Tonsila, szału nie robią.
    Nie wiem skąd wątpliwości:

xclone napisał:
    nie uwierzę, że Tonsil wypuścił te głośniki na rynek

A co Tonsil to jakiś wyznacznik super jakości? Na palcach jednej ręki można wymienić kolumny Tonsila, które względnie dobrze grały.

• #3 22 Sie 2015 11:18
    xclone
    Poziom 2  

może nie wyznacznik, ale jak kiedyś miałem przez chwilę Maestro, to grało bardzo ok.. :/ moje obecne Jamo E750 nie mają większych przetworników (tak mi się wydaje), a jednak dźwięk jest... noooo, inny. :) Zaznaczam, że staram się nie ograniczać kosztowo - jeśli głośniki mają kosztować 100zł sztuka - niech tak będzie.. Tylko jakie?

• #4 22 Sie 2015 11:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

xclone napisał:
    Zaznaczam, że staram się nie ograniczać kosztowo - jeśli głośniki mają kosztować 100zł sztuka - niech tak będzie.. Tylko jakie?

Żadne, bo obudowa jest dopasowana do konkretnego głośnika, w tym przypadku GDN 16/50. Inny głośnik będzie grał inaczej ale niekoniecznie lepiej, w skrajnym przypadku może się nawet uszkodzić.

Nie porównuj Jamo do Tonsila - pomiędzy tymi markami jest przepaść.

Jesteś pewny że prawidłowo podłączyłeś kolumny? Nie zamieniłeś gdzieś + i -?
    Rozkręć kolumny, jeśli głośniki są takie jak być powinny i nie jest nic pomylone w środku (+ z -) to znaczy że te kolumny tak grają. Jak Ci się nie podoba ich brzmienie to je sprzedaj, bo nic tu samodzielnie nie ulepszysz.
    Wymiana głośników pomijając już kwestię dopasowania do obudowy, pociąga za sobą zmianę zwrotnicy a żeby to zrobić dobrze, trzeba wykonać całkiem sporo pomiarów których nie masz czym wykonać.

• #5 22 Sie 2015 11:51
    Zamerstary
    Poziom 26  

A może to kwestia ustawienia kolumn w pomieszczeniu? Często zdarza się, że błąd popełniamy przt ustawieniu zestawu i później wychodzą "kwiatki".

• #6 24 Sie 2015 09:50
    xclone
    Poziom 2  

Artur k. napisał:
    xclone napisał:
    Zaznaczam, że staram się nie ograniczać kosztowo - jeśli głośniki mają kosztować 100zł sztuka - niech tak będzie.. Tylko jakie?

Żadne, bo obudowa jest dopasowana do konkretnego głośnika, w tym przypadku GDN 16/50. Inny głośnik będzie grał inaczej ale niekoniecznie lepiej, w skrajnym przypadku może się nawet uszkodzić.

Nie porównuj Jamo do Tonsila - pomiędzy tymi markami jest przepaść.

Jesteś pewny że prawidłowo podłączyłeś kolumny? Nie zamieniłeś gdzieś + i -?
    Rozkręć kolumny, jeśli głośniki są takie jak być powinny i nie jest nic pomylone w środku (+ z -) to znaczy że te kolumny tak grają. Jak Ci się nie podoba ich brzmienie to je sprzedaj, bo nic tu samodzielnie nie ulepszysz.
    Wymiana głośników pomijając już kwestię dopasowania do obudowy, pociąga za sobą zmianę zwrotnicy a żeby to zrobić dobrze, trzeba wykonać całkiem sporo pomiarów których nie masz czym wykonać.

nie porównuję Jamo do Tonsila, tylko odnoszę się do Twojej uwagi o rozmiarze głośnika..
    niemniej, odkręciłem wczoraj głośnik i mozliwe, że jestem ślepy, ale wydaje mi się, że to jednak inny głośnik jest tutaj wsadzony... co oznacza, że muszę je rozkręcić całe i zobaczyć, czy faktycznie ktoś może nie pozamieniał + z -... :/ co do ustawień/rozstawu i poprawnego podłączenia - tu nie mam wątpliwości - jest wszystko zgodnie z planem

• #7 24 Sie 2015 17:48
    Artur k.
    Admin grupy audio

xclone napisał:
    wydaje mi się, że to jednak inny głośnik jest tutaj wsadzony...
    Te głośniki trochę się różnią parametrami, ale nie jest to duża różnica, największa w rezonansie - jeden ma 42Hz, drugi 48Hz, czyli różnica rzędu 15%. Nie ma tragedii.
    Albo ktoś wymieniał i takie zastosował bo innych nie miał, albo już z fabryki tak wyszło. W każdym razie działać powinno prawidłowo.
    Polaryzację możesz sprawdzić prościej, bez rozkręcania i żmudnego sprawdzania kabli - weź baterię, przyłóż na chwilę do zacisków kolumny i zobacz czy membrany głośników wychylają się w tą samą stronę. Jak przyłożysz + do + to oba mają iść do przodu.

• #8 29 Sie 2015 10:37
    DJ Volt
    Poziom 25  

Te kolumny tak grają - całkowicie bez dołu. GDN 16/40/4 był stosowany jako głośnik średniotonowy w Bolero, to powinno Ci wiele wyjaśnić. Pozbądź się tych zestawów i poszukaj wspomnianych Maestro, które grają dziesięć razy lepiej. Najtaniej i myślę, że najszybciej będzie znaleźć Maestro II 130. 300-500 zł za przyjemne dla ucha głośniki.

• #9 29 Sie 2015 10:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Czy całkowicie bez dołu to kwestia dyskusyjna. Zresztą nazwa pasuje do ich brzmienia. Samba to taniec brazylijski, słyszałeś kiedyś muzykę brazylijską? Nie ma tam niskiego basu i tak właśnie grają te kolumny.

• #10 29 Sie 2015 13:49
    DJ Volt
    Poziom 25  

Bardzo ciekawa teoria, ale nie sądzę by ta nazwa została nadana ze względu na brzmienie tych kolumn. Słuchałem Scherzo, Mazurków, Polonezów i w ogóle większości kolumn których nazwa wywodziła się od form muzycznych/terminologii muzycznej i nie miało to nic wspólnego z ich brzmieniem ;) . Samba to po prostu słaby głośnik i to jest sedno tego tematu. Sprzedać i poszukać czegoś innego.

• #11 29 Sie 2015 17:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

A ja myślę, że nazwy mają jednak trochę wspólnego z brzmieniem. Podobnie jest w innych popularnych - Altusach. Tu też nazwa pasuje, w końcu Alt to dźwięk z zakresu wyższego środka i tym właśnie grają te kolumny, bo ani to basu nie ma ładnego, ani górki, za to środek jest krzykliwy.

• #12 29 Sie 2015 20:40
    wkj
    Poziom 34  

To domysły.

Było tak i nie było iż nazwę można skojarzyć z brzmieniem, choć to czasami mylny tok rozumowania.
    Oprócz nazw jakże popularnych, lepiej klasyfikować wyroby po oznaczeniach typoszeregów.

Samby rzeczywiście nie sa szczytem osiągnięć, przychylam sie do powyższych słów, sprzedać i kupić inne.

• #13 29 Sie 2015 22:01
    Artur k.
    Admin grupy audio

No pewnie, że to są domysły. Nigdzie nie pisałem, że jest inaczej. Po prostu brzmienie tych kolumn pasuje do Samby, dlatego doszedłem do wniosku że nazwa być może nie jest przypadkowa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME