Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

sprężarka-kompresor

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> sprężarka-kompresor
Autor
Wiadomość
filozof16
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: KRK

Post#31 05 Cze 2005 15:56   

sprężarka-kompresor

Piotrsta zrob kompresor z jelcza bez zadnych przerobek i powiedz ile ci pochodził jestem ciekawy.Ile kosztuje taki kompresor od układu hamulcowego i jaki trzeba silnki dac zeby pocignol to minimum 1,5kW.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2005 15:56   

Powrót do góry

39006
Usunięty

Post#32 05 Cze 2005 16:59   

Re: sprężarka-kompresor

filozof16 napisał:
Wiec tak sa dwa typy kompresorów smarowane olejem albo bez smarowania.Te smarowane maja zwykle panewki i sa smarowane centralnie jak w silnikach czerosuwawych.A bez smarowania maja po prostu panewki i pierscienie wykonane z teflonu lub grafitu.

Z tego co napisałeś prawdą jest tylko to że są sprężarki tłokowe smarowane olejem i bez olejowe tzw. bez obsługowe
Reszta juz nie.

Mam kompresor zrobiony ze spręzarki od "Stara"
Zbiornik od instalacji gazowej samochodu (40 litrów), silnik 1,1 kW 2800 obr. plus przekładnia na pasku klinowym. Spokojnie "bije" do 8 atm.
Używam go ponad 10 lat.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#33 05 Cze 2005 17:06   

sprężarka-kompresor

Ja swój kompresore, jak już wspomniałem kupiłem za 30 zł na giełdzie samochodowej w Lubiniu. w tej chwili mam do sprzedania jakaś małą sprężarkę kompletną i znajdzie się kilka gołych kompresorów.
A kiedys widziałem ciekawy pomysł przerobienia na srężarkę silnika z malucha. Wsystko jest: zawory, pompa olejowa... Można nawet zwiększyć wydajność otwierając zawory równocześnie (albo wymienić je na zawory jednokierunkowe), a odbiór powietrza robić z gniazda świecy (przez zawór jednokierunkowy oczywiście). A do napędu tego cuda najlepiej wziąć drugi silnik z malucha...
Powrót do góry

piotrsta
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Sosnowiec

Post#34 05 Cze 2005 17:23   

Filozof jeżeli to ma być kompresor a nie dmuchawka to musi być dość mocny żeby te kilka atmosfer wydusić,a co do wytrzymałości to się nie martw bo widziąłem jak pracuje takie cudo i to dość długo.

Zresztą przeczytaj co o podobnej konstrukcji napisał Rycho
Powrót do góry

rosck
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Poznań

Post#35 26 Cze 2005 01:36   

piotrsta napisał:
Błażej ma rację kompresor od samochodu sławnej marki Jelcz dość ogólnie dostępny wystarczy popytać po warsztatach na dawnych bazach PKS-u i.t.p. jest on tak prosto podłączyć ma koło pasowe i ze smarowaniem też nie ma problemu nawet ludzie którzy prowadzą duże akwaria hodowlane je stosują do napowietrzania dużych ilości wody. Pozdrawiam

Mam spreżarke od stara i mam problem bo:
podłaczyłem to do silnika 1,5kW 1450obr/min przełożenie na kolach pasowych 1:1 czyli sprezarka ma te 1450 obr ale ta konfiguracja za wolno pompuje powietrza do butli. Czy moge dac przełożenie 1:2 czyli 2 razy wieksze koło pasowe na silnik? Wtedy sprezarka kreciła by sie 2 razy szybciek ok 3tys obe /min i tym samym 2 razy szybciej pompowac. Ale czy taka predkość obrotowa nie rozwali tej spręzarki? Jakie max predkości obrotowe ma ta spręzarka seryjnie w starze?
Powrót do góry

39006
Usunięty

Post#36 26 Cze 2005 10:01   

sprężarka-kompresor

Witam
Bardziej korzystna będzie wymiana silnika na 2800 obrotow.
Zmiana koła pasowego na sprężarce spowoduje większe obciążenie dla silnika, który może mieć wtedy problemy z rozruchem.
Szczególnie gdy zbiornik nie będzie pusty.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#37 26 Cze 2005 21:04   

sprężarka-kompresor

W życiu tego nie zrozumiem. Kombinujecie ludzie jakieś przeróbki silników, agregatów z lodówek, wkręcanie kompresorów na obroty poza zakresem pracy i inne genialne pomysły. Wszystko żeby było taniej. Ale taką "łóbórkową" (bo bierzecie to co z obory się wyciągnie) metoda daleko nie zajedziecie. Te pozorne oszczędności mszczą się potem awariami, małą sprawnością...
rosck a nie lepiej NAJPIERW policzyć ile powietrza będziesz potrzebnował i pod jakim ciśnieniem, a dopiero PÓŹNIEJ szukać odpowiedniego kompresora. A wcale nie jest o nie trudno. Wyprzedaje różne maszyny wojsko, padnięte zakłady pracy (sam wiem gdzie stoi mega kompresor do trzech młotów udarowych), można przejść się z narzędziami po złomowiskach i porokręcać, bo jakieś tam na pewno leżą. Nie wspomnę o allego i innych autogiełdach, czy giełdach maszyn i urządzeń. Znajomy kupił potężny trzycylindrowy kompresor w układzie W na siłę za naprawdę niewielkie pieniądze. I nie miał szczęścia tylko normalnie pomyślał!
Powrót do góry

rosck
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Poznań

Post#38 27 Cze 2005 00:12   

Własnie kompresorek wziołem ze złomu ale silnika nie miał- potrzebuje to do lakierowania (tylko do siebie - wyprawki lakiernicze) i juz nawet tym próbowałem malowac ale za wolno pompuje; a nie bede tracił kasy na coś co raz na ruski rok bede potrzebował.
Powrót do góry

cezary_michalski
Poziom 2
Poziom 2

Post#39 22 Lip 2005 12:58   

Cześć,
Myslę że najfajniejszym pomysłem jest zrobienie kompresorka z motoru od maluszka, tylko jak go napędzać. Pomysł z drugim silnikiem do napędzania jest trochę niepraktyczny, choć z drugiej strony niezły bo spalinowy. Czy próbował ktoś to zrobić? Jeśli tak to napiszcie ile to może napompować.
Powrót do góry

Methodman
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kraków

Post#40 21 Paź 2005 20:42   

Witam !
Ja równiez sadze ,że pomysl wykorzystania silnika maluszka jest swietny...przy obrotach 2000obr/min tłoczył by on 600L/min ! (przy naprzemiennym tloczeniu przez 1szy i 2gi cylinder) Mógłby zostać połączony z silnikiem elektycznym za pomoca tulei gumowej lub koła pasowego (połączenie od strony skrzyni...zamiast koła zamachowego) Można zastosowac zawór zwrotny w miejscu świecy (jaka sprawnosc maja tekie zawory ? mówimy tu o 1000zamkniec/min) a zawory wydechowe pozostawic zamkniete...jedyna wadą jest to ,że w czasie suwu pracy bedzie powstawalo znaczne podcisnienie(po wypompowaniu powietrza tlok idzie w dół)..drugą opcją jest zrezygnowanie z głowicy na rzecz zaworów zwrotnych..wtedy oba tłoki tłoczą jednocześnie (1200L/min !) Co sądzicie na ten temat ?
Powrót do góry

mapeciontko
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Turek

Post#41 27 Maj 2009 23:41   

jeśli chodzi o silnik 4 suwowy to występują w kosiarkach spalinowych takie ;) jednotłokowe ale nie wiem czy cos z tego było by. Co do silnika komara to na wale na pewno sie nie zatrze (o ile dobrze pamietam wystepuje tam łożysko igiełkowe) pozostaje tylko tarcie tłoka o cylinder (pierścienie) ale ten silnik ma spory luz ;). Też już kiedyś się zastanawiałem nad przerobieniem tego silnika ale stwierdziłem ze nie warto (jeden tłok o małej średnicy=mało powietrza)

P.S. Jaka jest możliwa wydajność sprężarki od jelcz? (l/min)

na allegro znalazlem takie rzeczy

http://www.allegro.pl/item644048931_kompresor_sprezarka_dwutlokowa_uzywana.html

tu gotowa
http://www.allegro.pl/item643226717_sprezarka_kompresor_tanio.html

tu coś od szwabów
http://www.allegro.pl/item644819017_mala_sprezarka_kompresor_prod_ddr.html

tu od stara
http://www.allegro.pl/item625718334_sprezarka_star_660_66_pszczolka.html

jednotłokowa
http://www.allegro.pl/item638825963_sprezarka_kompresor_na_butle_1_tlokowy.html

Jak dla mnie to tylko ten niemiec rozsadnie wyglada ale i tk nie wiadomo za ile pojdzie
Powrót do góry

tomshl
Poziom 1
Poziom 1

Post#42 21 Wrz 2009 15:41   

witam wszystkich!proszę o pomoc ....pożyczyłem kompresor od sąsiada 2 cylindrowy butla 50 litrów gude400/10/50 c -taki ma symbol. i coś się popsuło..ale nie jestem pewien czy już nie był popsuty...wywala cały olej..(dolałem bo było mało).i silnik przy 4 at przestaje płynnie chodzić,przerywa..przepraszam że tak wypalilem z tym tematem, ale muszę oddać kompresor..proszę o porade
Powrót do góry

behemut
Poziom 8
Poziom 8

Post#43 24 Wrz 2009 02:06   

Dołącze się do Tematu, również chciałbym zrobić kompresor bo zaszła u mnie potrzeba lakierowania pianina. Problem w tym ze nie mam pojęcia co i jak, troche czytałem na ten temat, wiem ze zbiornik 50l mi wystarczy, ale pytanie podstawowe skąd spreżarkę, tutaj mam największy problem, czy np. moze to byc sprezarka z samochodu (duz osób podaje ze od ciągnika) ale mi chodzi od osobowego. np sprężarka klimatyzacji z opla, czy sprężarka od turbiny w dieslu ??

i jeszcze jedno pytanie. jak to jest. czy mogę wziąc np sprężarkę z lodówki podłączyc pod zbiornik 120l (czysto hipotetycznie) on mi go naładuje i bede mógł pomalowac te pianino.....

prosiłbym o odpowiedz w stylu wyjasniającym a nie oznajmiającym, kazdy sie przeciez uczy całe zycie....
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> sprężarka-kompresor
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  12