Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak kupować na ALIEXPRESS - PORADNIK

mi_ma 11 Sty 2016 09:15
  • #31 11 Sty 2016 09:15
    PZ IX
    Poziom 32  

mi_ma napisał:
    W przypadku zakupu towarów takich jak elektronika jesteśmy zobowiązani do opłacenia cła i podatku. W praktyce UC sam dba o to, aby odbiorca odpowiedni podatek zapłacił i przechwytuje "podejrzane" przesyłki z Chin. Nie myślmy, ze deklaracja Chińczyka, że wpisze na opakowaniu GIFT i wartość poniżej 4 Euro wystarczy by oszukać UC. Duża ilość sprowadzanych z Chin towarów spowodowała, że urząd zatrzymuje przesyłki, które gabarytowo są już podejrzane i przesyła do nas pismo z prośbą o identyfikację przesyłki. Pomimo tego, co przeczytamy w liście wystarczy wysłać krótkie oświadczenie z opisem co kupujemy, np. "telefon komórkowy model taki i taki o wartości 80 euro do użytku prywatnego. Dokumenty sprzedaży znajdują się wewnątrz opakowania". W załączeniu dodajemy screen z Aliexpress z numerem przesyłki, nazwą towaru i wartością transakcji. Osobiście jeszcze zakreślam pola z najwazniejszymi danymi i podaję link do oferty. Można też dodać potwierdzenie transakcji z banku. Urząd Celny nie robi tutaj większych problemów, nie wymaga przetłumaczenia dokumentów sprzedaży, faktury, dokumentów na zgodność z CE itp. W zamian za to na podstawie tych danych określa czy towar wymaga oclenia, oblicza należny podatek i wysyła paczkę dalej za pobraniem przy odbiorze (należnych opłat). Jak dla mnie, to dosyć przyjazna i wygodna forma. Jeżeli śledzimy przesyłkę, to gdy zorientujemy się, że została ona zatrzymana, możemy zadzwonić do właściwego UC, poprosić o numer sprawy i natychmiast wysłać wymagane dane bez czekania na pismo. Skutecznie skraca to czas oczekiwania o kilka dni.
    Co się stanie, jeżeli nie skontaktujemy się z UC lub nie wniesiemy właściwych opłat przy odbiorze? Przesyłka wróci do Chin, a my możemy próbować odzyskać pieniądze z tytułu nie otrzymania przesyłki, o czym opowiem później.

mi_ma napisał:
    Aliexpres to ciekawa alternatywa dla zrzynających z nas pieniądze sklepów. Są towary, które warto rozważyć jako alternatywa dla krajowych ofert.

Niestety, ale tego typu zakupy to zwykłe kombinatorstwo. Skoro trzeba płacić to płaćmy temu urzędowi, a nie próbować forsować "a nuż się uda". Dlatego nie korzystam z tego typu serwisów. Te właśnie nazwane "kruczki" to kolejny powód, jakiś czas temu był on jedyny - można się sparzyć.
    Wygląda mi to na takie podejście "skoro mnie oszukują, to ja ich też". W ten sposób tylko dolewamy do czary nieuczciwości.

• #32 11 Sty 2016 10:40
    NIXIE_123
    Poziom 27  

Ja tam kupuję, bo mi się po prostu opłaca, nic więcej.

• #33 12 Sty 2016 22:31
    winio42
    Poziom 17  

Ja też. Ostatni hit: kabel mini-usb - usb za 0.08$ z darmową wysyłką :)
    Btw. wiecie że kupując towary poniżej dolara w detalu wspieracie polską gospodarkę? Wysyłka z Chin idzie pocztą lotniczą do Warszawy, a stamtąd Poczta Polska dostarcza to jako polecony. Polecony w PP kosztuje powyżej dolara, co oznacza, że przy tak niskich cenach Chińczycy (a właściwie Chiński rząd, który dopłaca do eksportu drogą lądową i lotniczą, jak kiedyś przeczytałem)... dokłada do interesu. Często kupuję drobnostki na Aliexpress z wysyłką gratis, prawie zawsze pojedyncze sztuki (jak potrzebuję 3 kabelki to kupuję każdy oddzielnie) - wspierajmy mądrze swoich!

• #34 12 Sty 2016 22:35
    strikexp
    Poziom 27  

Nie idzie jako polecony tylko zwykły list. Ale fakt faktem że ktoś do tego musi dopłacać :D BTW Koperty to też im musi sponsorować rząd bo za 8 centów to...

• #35 12 Sty 2016 22:38
    winio42
    Poziom 17  

Nieprawda, zwykłego nie można śledzić bo jest nierejestrowany. Zresztą na stronie Poczty Polskiej do śledzenia jest jako 'przesyłka polecona'. Na pewno Poczta Polska wychodzi na tym na +, a ja nic nie tracę - suma sumarum więcej pieniędzy zostaje w kraju :)

• #36 12 Sty 2016 22:45
    strikexp
    Poziom 27  

Dziwne, ja tam swoich przesyłek śledzic nie mogłem. Jedynie te co szły registered coś tam dało się śledzić.

• #38 13 Sty 2016 01:52
    kassans
    Poziom 30  

Większość sprzedających pisze że pełny tracking jest dostępny powyżej jakiejś tam kwoty zazwyczaj te tanie produkty z wysyłką small packet plus itp itd mają tracking na terenie Chin.

• #40 13 Sty 2016 15:10
    kassans
    Poziom 30  

Też miałem registred air mail i trackin byl tylko na terenie Chin.

• #42 13 Sty 2016 18:38
    kassans
    Poziom 30  

Nie sprawdzam na stronie poczty bo sa inne dedykowane do wyszukiwania paczek z chin :)

• #43 08 Lut 2016 12:33
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tanio już nie będzie (?) - aktualny rząd szuka pieniędzy:

Projekt ustawy: O podatku od sprzedaży detalicznej napisał:
    Art. 11. 1. W przypadku towaru dostarczanego za pośrednictwem przewoźnika od sprzedawcy detalicznego z siedzibą poza terytorium RP, do nabywcy będącego konsumentem, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia o uiszczeniu podatku, o podleganiu zwolnieniu z podatku albo oświadczenia, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesyłanych przedmiotów.

2. Przewoźnik, który nie spełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany, jako płatnik podatku, pobrać podatek od wysyłającego, naliczony od zadeklarowanej wartości przesyłki, a w przypadku niezadeklarowania wartości przesyłki - w ryczałtowej wysokości 40 zł od takiej przesyłki. (Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej - projekt z dnia 2 lutego 2016 roku).

Cytat:
    Goodbye China!

Serwis alizakupy.pl wskazuje na szereg działań, które będzie musiał podjąć chiński przeciętny sprzedawca z AliExpress, oferujący produkty klientom z Polski. Trzeba przyznać, że biurokratyczna procedura, przez którą będzie musiał przebrnąć - robi wrażenie. Aby prowadzić swoją działalność w zgodzie z zapisami projektu ustawy "O podatku od handlu detalicznego" zagraniczny sprzedawca musiałby bowiem:

1) Obliczyć, jaki procent sprzedaży stanowią jego wysyłki do Polski w stosunku do globalnej sprzedaży

2) Rozdzielić sprzedaż na dni powszednie oraz niedzielę i święta, które są opodatkowane wyższą stawką podatku

3) Uiścić naliczony podatek od polskiego US, wypełniając przy tym polski PIT i inne oświadczenia w języku polskim

4) Rozpatrzyć szereg wątpliwości, których ustawa nie wyjaśnia.

5) Dostosować oprogramowanie e-commerce do wymagań nakładanych przez ustawę

6) Skąd sprzedawca z China ma wiedzieć, jak to wszystko zrobić? Czy możemy spodziewać się specjalnej kampanii ze strony Ministerstwa Finansów?

Jeśli zagraniczny sprzedawca nie dopełni tych formalności, to karę za jego błędy poniesie przewoźnik. A ten z kolei, w celu uniknięcia kary, będzie odsyłał do sprzedawcy wszystkie przesyłki, do których nie dołączono deklaracji o uiszczeniu podatku. W konsekwencji, może to doprowadzić do całkowitego paraliżu zagranicznych sklepów internetowych działających w Polsce. Następnym etapem byłoby wycofanie się z naszego kraju. Niewykluczone, że po wejściu w życie nowej ustawy, wielu sprzedawców zdecyduje się właśnie na taki krok.

http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136156,...olsce-ustawa-pis-moze-zmiazdzyc.html#BoxBizCz

• #45 08 Lut 2016 12:51
    strikexp
    Poziom 27  

Tylko od kiedy to wchodzi bo to jak na razie to chyba jedynie projekt ustawy?

• #46 08 Lut 2016 12:56
    dondu

strikexp napisał:
    Tylko od kiedy to wchodzi bo to jak na razie to chyba jedynie projekt ustawy?

Znając szybkość wprowadzania przez aktualny rząd nowych ustaw w celu szukania pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych, ustawa wejdzie w życie jak najszybciej się da :)

• #48 08 Lut 2016 14:11
    strikexp
    Poziom 27  

Wystarczy że opodatkują sprzedawców z allegro. Jednak bez owijania w bawełnę czeka nas duży wzrost cen najtańszej elektroniki.

• #50 29 Lut 2016 12:57
    dondu

Na szczęście się wycofali z powodu:

Cytat:
    MF zdaje sobie sprawę, jak skomplikowany byłby pobór podatku od handlu w sieci. Trudno byłoby go egzekwować od podmiotów działających za granicą.

Przedstawiciele ministerstwa przyznają, że niektóre uwagi resortu cyfryzacji (który podatkowi od handlu w internecie mówi stanowcze "nie") są zasadne.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/art...rnetowe-jednak-bez-podatku,209,0,2029265.html

Mnisterstwo Cyfryzacji wytłumaczyło Ministerstwu Finansów, że gafę strzelają :)

• #51 04 Mar 2016 14:34
    amator2000
    Poziom 17  

winio42 napisał:
    Często kupuję drobnostki na Aliexpress z wysyłką gratis, prawie zawsze pojedyncze sztuki (jak potrzebuję 3 kabelki to kupuję każdy oddzielnie) - wspierajmy mądrze swoich!

Wspierasz głównie producentów samolotów, producentów paliwa lotniczego i porty lotnicze. No i zwiększasz koszty Poczcie Polskiej, bo musi dostarczyć 3 koperty zamiast jednej, a listonosz ma cięższą torbę do rozniesienia.
    :D

• #52 04 Mar 2016 18:25
    winio42
    Poziom 17  

amator2000 napisał:
    winio42 napisał:
    Często kupuję drobnostki na Aliexpress z wysyłką gratis, prawie zawsze pojedyncze sztuki (jak potrzebuję 3 kabelki to kupuję każdy oddzielnie) - wspierajmy mądrze swoich!

Wspierasz głównie producentów samolotów, producentów paliwa lotniczego i porty lotnicze. No i zwiększasz koszty Poczcie Polskiej, bo musi dostarczyć 3 koperty zamiast jednej, a listonosz ma cięższą torbę do rozniesienia.
    :D

3 koperty zamiast jednej = trzy opłaty zamiast jednej, a poświęconej pracy i czasu praktycznie tyle samo - czyli większy zysk, cbdo

• #53 24 Cze 2016 14:29
    portal2
    Poziom 14  

Mógłby ktoś podpowiedzieć jak odbywa się rozliczanie ze skarbówką. Założyłem własną działalność i chciałbym w pełni legalnie kupować na aliexpresie i sprzedawać towar u nas. Jak to jest z tymi fakturami od chińczyków? Ktoś wcześniej napisał że wystarczy dokument z urzędu celnego jednak jak się ma sytuacja gdy paczka ominie urząd celny i trafi prosto do mnie?

• #54 24 Cze 2016 21:17
    strikexp
    Poziom 27  

Chinole opisują paczki jako gift (prezent). Jak opiszą że to komercyjna przesyłka to z miejsca powinna zostać przechwycona przez urząd celny.

Towary na aliexpress są marnej jakości. Licz sie z tym że będą buble w najtańszych ofertach.

• #55 25 Cze 2016 01:17
    portal2
    Poziom 14  

Na wstępie dziękuję za odpowiedź...

Mam świadomość różnej jakości. W ciągu około 2 lat nazamawiałem około 100 paczek więc mam rozeznanie jak to wygląda. Teraz chciałbym ruszyć ze sprzedażą na pełnej legalności.

Szczerze to chciałbym żeby każda paczka przeszła przez urząd celny ponieważ tam dostaję jakiś dokument uprawniający mnie między innymi do rozliczania się ze skarbówką. Ale zamawiając dużo różnych pierdół w większych ilościach może okazać się że paczka ominie UC (bo chińczyk się pomyli) i przyjdzie prosto do mnie bez żadnego papieru. I co wtedy? Ile kosztują dokumenty na cle? Bo VAT i cło to wiem. Ale czy coś jeszcze?

• #56 25 Cze 2016 08:40
    strikexp
    Poziom 27  

Cło elektroniki raczej nie obejmuje.
    Ogólnie jak zakładałem firmę to ksiegowa mnie pytała czy będę coś kupował za granicą. Nie korzystałem z tego jak na razie i nie mam pojęcia jak to działa. Nie wiem też czy to było pytanie aby dobrać mi odpowiednią osobę w biurze księgowym, czy może chodziło o uzupełnianie dokumentów. Radze poczytać o imporcie spoza UE na innych stronach.

Myślę że jak nabędziesz towar bez dokumentów to też przejdzie. Dowodem jest już sama płatność do aliexpress. Brak faktury VAT nie powinna przeszkadzać bo przyjmiesz to podobnie jak w kosztach, jako kwota netto. Potem doliczysz VAT dla skarbówki, sprzedasz, i wszyscy będą zadowoleni. No może poza kupującym który zapłacił ten VAT.
    Ale to musisz poczytać lub skonsultować w jakimś biurze księgowym.

Ja bym przemyślał czy warto być VATowcem w takim przypadku. Jeśli udałoby się uniknąć naliczania VAT, to ryczałt dałby dużo niższe ceny. Jednak trochę wątpliwe aby urząd celny tego VAT nie doliczał przy przesyłkach komercyjnych.

• #57 16 Lip 2016 20:47
    Warmachine
    Poziom 12  

A ja mam male pytanie z trochę innej beczki. Mianowice już trochę zakupów na Ali robiłem i nie małem z tym problemów, ale z ostatnią paczką hmm poszło chyba coś nie tak. W sumie przesyłka została rozbita na dwie paczki, a w śledzeniu przeyłki mam komunikat, że wylądowało już w Polsce 23 czerwca, a paczki niestety jak nie widać tak nie słychać. Na poniższym screenie jedynie mam takie informacje i hmm w sumie nie mogę sie doszukać co to dokładnie jest WAW01S. Może ktoś z Was drodzy forumowicze się z podobnym przypadkiem spotkał??

• #58 16 Lip 2016 22:22
    kkknc
    Poziom 39  

Warszawa Okęcie jak mi się zdaje.

• #59 25 Lip 2016 23:52
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Warmachine napisał:
    A ja mam male pytanie z trochę innej beczki. Mianowice już trochę zakupów na Ali robiłem i nie małem z tym problemów, ale z ostatnią paczką hmm poszło chyba coś nie tak. W sumie przesyłka została rozbita na dwie paczki, a w śledzeniu przeyłki mam komunikat, że wylądowało już w Polsce 23 czerwca, a paczki niestety jak nie widać tak nie słychać. Na poniższym screenie jedynie mam takie informacje i hmm w sumie nie mogę sie doszukać co to dokładnie jest WAW01S. Może ktoś z Was drodzy forumowicze się z podobnym przypadkiem spotkał??

Dziwny masz ten tracking number, zupełnie jakby paczka była bez opcji trackingu poza Chinami. Ciekawe tylko skąd to info o przylocie do kraju, może firma przesyłkowa odnotowała że samolot wylądował.
    Jeśli to paczka bez trackingu, to dotrze do Ciebie jak listy zwykły, ale niestety może zaginąć na Poczcie Polskiej. Ostatnio zwykłe paczki z trackingiem leżą na wejściu WER Warszawa po 10-15 dni bez ruchu.