Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Q-Pie na wysoki połysk

macieji5 03 Wrz 2015 17:10 8835 12
  • Kolumny Q-Pie na wysoki połysk
    Witam.
    Może niektórzy widzieli już obudowy, które wykonaliśmy jednak chciałbym zaprezentować Państwu jedną z realizacji. Zachęcam do zapoznania się z tematem.

Na samym początku chcę zaznaczyć, że projekt kolumny dostałem od klienta więc proszę nie zadawać pytań odnośnie samej konstrukcji. Opiszę tylko podstawowe informacje na jej temat.
    Do sedna..
    Sam projekt jest dosyć prosty, ale bardzo rzadko spotykany. Obudowa przenosi pasmo od ok. 50 Hz, więc przy domowym audio warto wesprzeć ją dodatkowym basem, który zagra najniższe pasmo. Kolumna nisko nie schodzi, ale za to możemy ją dosyć wysoko podciągnąć do góry.

Wracając do wykonania obudowy wykonanej z projektu takiego jak na modelu poniżej:

Jak widać na modelu, wymiary kolumn są ogromne, biorąc pod uwagę, że są to kolumny do użytku domowego..

Po wycięciu formatek trzeba było je odpowiednio obrobić. Pomijając ogólne wycięcie kształtu danych formatek (zaokrąglone spody, otwory pod głośniki, docięcie uciążliwych kątów) nadszedł czas na wstępne składanie obudów:

Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk
    Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk

Po spasowaniu wszystkich elementów mogliśmy przystąpić do sklejania obudów. Biorąc pod uwagę fakt, że docelowe wykończenie miało być w lakierze na wysoki połysk chcieliśmy uniknąć całkowicie szpachlowania stąd takie, a nie inne połączenie elementów. Zyskaliśmy tym samym również na trwałości oraz szczelności połączeń. Poniżej zdjęcia z etapu klejenia:

Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk Kolumny Q-Pie na wysoki połysk

Po sklejeniu wszystkich formatek w jedną całość nadszedł czas na wykończenie..
    Z uwagi na to, że obudowy musieliśmy wykonać ze sklejki zwykły podkład mógł nie wystarczyć dlatego zastosowaliśmy podkład poliestrowy.

Po 3 warstwach podkładu oraz szlifowania obudowy były gotowe do położenia właściwego koloru oraz połysku. Dodatkowo wnętrze kolumny było lakierowane w czarnym macie żeby po założeniu maskownicy nic nie 'świeciło'.

Po zamontowaniu głośnika oraz jego pokrywy wzięliśmy się za maskownicę.

Oczywiście przed założeniem maskownicy połysk był polerowany żeby uzyskać na końcu taki efekt:

Wiele etapów przy wykonaniu takich obudów jest dla mnie prosta i zrozumiała więc jeżeli ominąłem jakąś istotną informację i ktoś jest czegoś ciekawy to proszę śmiało pytać.

Zachęcam do komentowania oraz wspólnej dyskusji na temat kolumn oraz ich wykonania.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)

Fajne!
  • #2 03 Wrz 2015 18:29
    kamokeg
    Poziom 6  

A teraz tak pięknie dotknąć tej kolumny uprzednio jedząc pączką, bądź inne tłuste danie. :)
    Mimo, że nienawidzę połysku to wygląda to ślicznie :P

• #3 03 Wrz 2015 21:59
    hauerdex
    Poziom 13  

Bardzo ciekawie to wygląda :D
    Widać u Ciebie dużą wprawę w budowę obudów. Szkoda tylko, że pewnie nie dowiemy się jak to gra.

• #4 03 Wrz 2015 22:24
    dominator8
    Poziom 19  

macieji5 napisał:
    Obudowa przenosi pasmo od ok. 50 Hz, więc przy domowym audio warto wesprzeć ją dodatkowym basem, który zagra najniższe pasmo. Kolumna nisko nie schodzi, ale za to możemy ją dosyć wysoko podciągnąć do góry.

Ta paczka moim zdaniem jest typową tubą basową o długości fali rzędu 2,4m (front loaded horn z komorą zamkniętą). Dziwię się więc, czytając powyższe stwierdzenie.

W jakim systemie to pracuje?

Z tego co się zorientowałem wykonałeś dwie takie obudowy. Jak dla mnie te paczki to basowy nokaut. :) Wykonanie bardzo estetyczne.

• #5 03 Wrz 2015 23:00
    macieji5
    Poziom 11  

Dziękuję :)
    Długość fali w tej tubie oscyluje w granicy 1,6 m.
    Tak, wykonałem dwie sztuki. Kolumny współpracują z 2'' driverami ciętymi na 600 Hz.

Jutro wrzucę fotkę zestawu

• #6 03 Wrz 2015 23:34
    dominator8
    Poziom 19  

macieji5 napisał:
    Długość fali w tej tubie oscyluje w granicy 1,6 m.

Witam. Jak rozumiem te paczki ustawione są w narożnikach pokoju by w sposób naturalny wydłużyć długość wylotu i tym samym zwiększyć rezystancję promieniowania dla niższych częstotliwości. Napisałem 2,4m bo w ustawieniu paczek w narożnikach pewnie tak było albo i więcej.

1) Jakie głośniki zastosowałeś?
    2) Ile wynosi wysokość obudów? - ze zdjęć to nie wynika
    3) Ile wynosi objętość za głośnikiem, ta mała komora

• #7 03 Wrz 2015 23:50
    macieji5
    Poziom 11  

Oczywiście, że ustawienie tych kolumn w rogu praktycznie może to spowodować, natomiast sama obudowa ma taką długość, o której piszę.

Wybór głośnika leżał po stronie klienta i po wielu próbach udało się dobrać odpowiedni parametrami więc bez zgody wolę nie podawać modelu głośnika. Proszę zrozumieć.

Wysokość kolumny wynosi 436 mm.
    Objętości komory zamkniętej dokładnie nie obliczałem, ale wiem, że wynosi ok. 35-40 litrów.

Pozdrawiam

• #8 04 Wrz 2015 22:06
    dominator8
    Poziom 19  

macieji5 napisał:
    Wybór głośnika leżał po stronie klienta i po wielu próbach udało się dobrać odpowiedni parametrami więc bez zgody wolę nie podawać modelu głośnika. Proszę zrozumieć.

Rozumiem, tylko oczekujesz od nas abyśmy dokonali oceny Twoich paczek. W temacie podałeś zbyt mało informacj aby ktokolwiek mógł dokonać konstruktywnej oceny tego co zrobiłeś.. Jedyne co można napisać to - ładne.

macieji5 napisał:
    Objętości komory zamkniętej dokładnie nie obliczałem, ale wiem, że wynosi ok. 35-40 litrów.

Obudowy tubowe są bardzo trudne do policzenia i większość projektów tego typu, które pojawiają się na forum to konstrukcje sprawdzone poparte przede wszystkim odsłuchami/pomiarami. Ten projekt to jakieś sprawdzone rozwiązanie? Ten litraż w zamkniętej komorze głośnikowej jest kluczowy w wielu aspektach:

1) Obciążenie mocowe głośnika
    2) Równomierność charakterystyki częstotliwościowej

Nie krytykuję Twojego projektu, nie mądrzę się tylko po prostu zainteresowało mnie to rozwiązanie i chciałbym uzyskać możliwie dużo informacji.

Pozdrawiam, Paweł S.

• #9 05 Wrz 2015 11:42
    macieji5
    Poziom 11  

Tak jak napisałem na początku mojego postu, proszę nie zadawać pytań odnośnie samej konstrukcji. Nie jest to mój projekt więc jest mi ciężko odpowiadać na tego typu pytania...

Jeżeli już takie pytania się pojawiają to tak.. Sam projekt jest sprawdzony przez wielu posiadaczy w stanach. Człowiek, któremu robiłem obudowy robił przy mnie pomiar kolumny. Do ok 500 Hz kolumna ciągnie równo.

• #10 07 Wrz 2015 23:18
    m.a.r.i.o.79
    Poziom 3  

Witam, podepnę się pod temat.Obudowy są bardzo estetycznie wykonane, jednak tak jak któryś z kolegów pisał nie wiemy jak grają.Mnie natomiast interesuje jakie wygłuszenie zastosowałeś ?
    Pozdrawiam

• #11 07 Wrz 2015 23:33
    macieji5
    Poziom 11  

Witam. Szczerze mówiąc nie widzę sensu pisania poematu na temat dźwięku. Nie da się idealnie opisać słowami słyszanego dźwięku. Pasmo jest wyrównane, minimalne zniekształcenia, duża skuteczność. Bas jest wyrazisty oraz szybki..
    W komorze zamkniętej warstwa wełny owczej.

• #12 09 Wrz 2015 15:49
    dominator8
    Poziom 19  

macieji5 napisał:
    Pasmo jest wyrównane, minimalne zniekształcenia, duża skuteczność. Bas jest wyrazisty oraz szybki..

Rozumiemy, że powyższe stwierdzenie dotyczy pomiaru na "ucho". Cóż.. Pozostaje mieć nadzieje, że klient jest zadowolony :)

• #13 09 Wrz 2015 16:51
    macieji5
    Poziom 11  

W jednym z postów napisałem, że był robiony pomiar więc nie na ucho. Mierzona była charakterystyka częstotliwościowa oraz impedancja. Zadowolenie klienta przede wszystkim ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME