Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zerwany GWINT (regeneracja)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Zerwany GWINT (regeneracja)
Autor
Wiadomość
Roball
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zgierz

Post#1 Post autora tematu 05 Cze 2005 02:52   

Witam.
Mam zerwany gwint w aluminium o średnicy 6mm na całej długości (15mm) i nie ma możliwości nagwintowania na wyższą średnice ze względu na budowę. Potrzebuję jakiegoś sprytnego sposobu na jego odzyskanie. Proszę o poradę.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2005 02:52   

Powrót do góry

Paweł_swobodny
Poziom 17
Poziom 17

Post#2 05 Cze 2005 03:33pomocny post - solucja   

Re: Zerwany GWINT (regeneracja)

Proponuję spróbować lekko poprawić gwint gwintownikiema następnie wkręciś spręzynę powinna miec grubość druto około 06 - 0,7 mm .A następnie zastosować śrubę o grubości 5mm . Drugi sposób to zalać otwór klejem ( epidian z proszkiem metalu wiem ze to strasznie rozgrzewało klejony materiał lub nawet POXIPOL . (na poxipol ostanio kleiłem aluminiową lampę i zaskoczyła mnie wytrzymałość - lamapa warsztatowa o metrowym ramieniu przyklejona u podstawy i tzryma ) jak zakleisz spróbuj nawiercić i nagwintować . Ale klej musisz dobrze wcisnąć wręcz wprasować....
Powrót do góry

Roball
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 Post autora tematu 05 Cze 2005 14:09   

A który ze sposobów jest według Pana najwytrzymalszy??
Powrót do góry

Paweł_swobodny
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 05 Cze 2005 14:40   

ten ze spręzyną jest wzorowany na oryginalnej metodzie naprawy gwintu z jakijś książki . Tam jednak podawano że jest specjalny zestaw do naprawy gwintów polegał na nagwintowaniu nadwymiarowym i wkręceniu spręzyny o przekroju drutu trapezowym . Trwałóść - wszystko zależy od sily dokręcenia śruby . A może da sie wykonać głębiej otwór?
Powrót do góry

Slawek J
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 05 Cze 2005 14:46   

W czym dokladnie zerwany jest ten gwint, vzy moze jest to glowica?
Powrót do góry

miszagrom
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Warszawa

Post#6 05 Cze 2005 14:52   

mozesz przegwintować na 7.nie wierzę żeby nie było tam ani grama materjału.skoro nie ma miejsca na inną średnicę to czego trzomał sie stary gwint?Pozdrawiam.
Powrót do góry

Roball
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 Post autora tematu 05 Cze 2005 15:06   

Nie da się głębiej bo otwór ma głębokość 15mm i kończy się materiał (na wylot). Jest to pokrywa silnika. Co do gwintu 7mm za duże koszty (sam gwintownik to koszt ok. 35zl. plus narzynka, która jest na zamównienie - w najlepiej zaopatrzonym sklepie w Łodzi)... Poza tym przykręcany element jest pasowany szczeliną 6mm... więc wolałbym zostać przy 6.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

DominikD
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Lublin

Post#8 05 Cze 2005 15:32   

A może rozwiercenie i tulejowanie otworu i nagwintowanie ponownie na 6 mm.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2005 15:32   

Powrót do góry

adamo650
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: cz-wa

Post#9 05 Cze 2005 17:14   

Zależy jaka jest moment dokręcenia tej śruby, klej raczej nie wytrzyma przy dokręcaniu zetnie go, może da się zaspawać otwór, nawiercić i przegwintować, co do sprężyn to są w sprzedaży do regeneracji gwintów.
Powrót do góry

Roball
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 Post autora tematu 05 Cze 2005 19:01   

Narazie kupiłem klej epoxyDragon Metal (metalizowany dwuskładnikowy)... sprasuje tak jak mi kolega doradził z Poxipolem, nawiercę i nagwintuję i zobaczymy... ile jest wart. Na odwrocie jest, że służy również do naprawiania zerwanych gwintów.
Co o tym sądzicie??
Powrót do góry

gicio
Poziom 9
Poziom 9

Post#11 05 Cze 2005 20:00   

System regeneracji gwintów (np. Helicoil)
http://www.bimexboellhoff.pl/www/helicoil.html

doskonale sprawdza się w alumniowych obudowach przekładni podzespołów w maszynach ciężkich, niestety przy pojedynczym otworze koszt zabija:
gwintownika nie można dobrać, trzeba kupić specjalny, dobrany do wkładki, również oprawka do wkręcania wkładek nie bardzo może być czymś zastąpiona.
Sama wkładka to koszt kilku złotych za sztukę, więc w twojej sytuacji musiałbyś znaleźć zakład wyposażony już w sprzęt i świadczący takie usługi.

Wklejanie szpilki rzadko pomaga - jeżeli już to na klej/polimer z wypełniaczem aluminiowym -- jednak aluminium mające kontakt z olejem lub paliwem ma tendencję do nasiąkania (trudno uwierzyć ile może być paliwa w korpusie łańcuchowej piły spalinowej, póki się do tego z palnikiem nie podejdzie)

Czy można w korpusie osadzić szpilkę?
można spróbować ją osadzić klejem montażowym do pasowań (loctite, chester-metal, weicon) -- część wklejana nie musi mieć gwintu, wystarczy dobrze odtłuścić (aceton) i zachować pasowanie rzędu 0,10 - 0,15 mm
Powrót do góry

DominikD
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Lublin

Post#12 05 Cze 2005 20:01   

Naprawa zerwanego gwintu klejem? Ciekawe jak producent przewidział dokręcenie śruby.Zrób tak jak mówisz może coś z tego wyjdzie.
Powodzenia!!
A jakie on posiada składniki jakim metalem jest wzbogacony?
Powrót do góry

miszagrom
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Warszawa

Post#13 05 Cze 2005 21:05pomocny post - solucja   

znajdż jakiś zakład tokarski może bendą mieli siudemkę gwintownik nie musisz kupować i dorobią ci szpilke redukcyjną z siudemki na szustke.Mże nawet taniej jak nowy gwintownik.Pozdrawiam.
Powrót do góry

JAFO
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: NLI

Post#14 05 Cze 2005 21:11   

Rzeczywiście HeliCoil to fantastyczna sprawa. Robiłem, to wiem. Cała naprawa trwa ok. 2-3 min. (nawiercenie, nagwintowanie i wkręcenie sprężynki, którą na właściwej głębokości łamiemy usuwając prowadnicę).
Naprawiony gwint jest trwalszy od oryginalnego w aluminium.
Powrót do góry

Roball
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 Post autora tematu 05 Cze 2005 21:25   

To jest klej epoksydowy ale nic więcej nie jest napisane. Nie ma składu na opakowaniu.
Mam pewien patent... Kupiłem wkłady do drewna z gwintem wewn. 6mm. Wkłady te wkręca się w otwór 8mm na ślimak z zewn. strony wkładki. Zrobic otwór np. 9mm. wkręcić tą wkładkę na ten klej...
Powrót do góry

Paweł_swobodny
Poziom 17
Poziom 17

Post#16 06 Cze 2005 02:21   

A gdybyś spróbował to ścisnąć na metalowy kołek rozporowy ?
Powrót do góry

OBER1
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Bielsko-Biała

Post#17 06 Cze 2005 21:36   

kurcze jak ty możesz tam nawet 9 nawiercić to nad czym się tu zastanawiać, to jak nie masz sprzętu to idż do każdego tokaża, czy innego prywaciaża to ci to zrobi w 5 minut otwór dajmy na to otwór na 8 (7 jak wspomniano wcześniej) i szpilkę przetoczoną (dajmy na to od połowy) na 6mm. Wątpię żeby wziął ci więcej niż te 30 zł, a pewnie zrobi ci jeszcze na zapas. POZDROWIENIA.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Cze 2005 21:36   

Powrót do góry

Roball
Poziom 12
Poziom 12

Post#18 Post autora tematu 16 Lis 2005 21:47   

Witam.
Zalałem otwór klejem MetalBond amerykańskiej firmy VersaChem... nawierciłem... nagwintowałem... i jest OK. trzyma dobrze. Ten klej jest raczej z niższej półki a i tak jest nieźle. Więc im droższy tym gwint będzie wytrzymalszy.
Pozdrowienia.
Zamykam temat.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Zerwany GWINT (regeneracja)
Strona 1 z 1