Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer VK 7830 zmiana obudowy

koles_098 16 Wrz 2015 12:19 543 9
  • #1 16 Wrz 2015 12:19
    koles_098
    Poziom 6  

Mam ten subwoofer ponad rok i spisuje się dobrze ale ostatnio wpadłem na pomysł by zmienić jego obudowę na jakąś niżej strojoną. Obudowę zbudowałbym sam tylko nie wiem jak dużą. Chodzi mi żeby trochę niżej schodził jeśli to możliwe.

• #2 16 Wrz 2015 12:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

koles_098 napisał:
    Chodzi mi żeby trochę niżej schodził jeśli to możliwe.
    Musiałbyś też przy okazji wymienić głośnik na taki, który ma niższe fr.
    Strojenie polega na dobraniu rezonansu głośnika do rezonansu i możliwości głośnika (konkretnego !) . Nie da nic zastosowanie obudowy strojnej np. na 20Hz i do niej głośnika o fr 50Hz.
    Nic nie zyskasz na zejściu, a w skrajnym przypadku uszkodzisz głośnik.

• #3 16 Wrz 2015 13:11
    koles_098
    Poziom 6  

No to póki co musi mi wystarczyć to co jest. A jakbym kupił głośnik Digital Designs DD510C i jego fs wynosi 41 hz to znaczy że też nie uzyskam basu schodzącego poniżej 30 hz?

• #4 16 Wrz 2015 16:22
    marian133
    Poziom 36  

Najpierw poczytaj co to w ogóle oznacza że "głośnik schodzi do X Hz".
    To że głosnik ma np. Fs na poziomie 30Hz, nie oznacza że przy 30Hz będzie miał efektywność taką jaką ma podaną w karcie atalogowej, jak również, nie oznacza to że nie "zejdzie" do 20Hz.

Kazdy głosnik basowy "zejdzie" do 30Hz, pytanie tylko z jakim spadkiem.

• #5 16 Wrz 2015 17:02
    koles_098
    Poziom 6  

Mam stare kolumny Quadral w obudowie zamkniętej i mają one głośniki niskotonowe 16 cm. I one grają nawet i poniżej 30 hz z niewielkim spadkiem. Ale dla mnie bas z nich jest zbyt cichy. A ten subwoofer Vk do 35hz a potem głośność szybko spada

• #7 16 Wrz 2015 19:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Żeby w pełni wyjaśnić zagadnienie strojenia obudowy, doboru głośnika i wszystkich niuansów z tym związanych, trzeba by chyba ze trzy książki napisać. A i to nie udałoby się wyjaśnić wszystkiego... ;)

"Zejście" głośnika to zdolność promieniowania jakiejś częstotliwości z zadaną skutecznością (głośnością). Każdy głośnik inaczej się zachowuje w tym zakresie - jedne łagodnie zmniejszają efektywność wraz z maleniem częstotliwości, inne mniej łagodnie, a jeszcze inne gwałtownie przestają "grać" poniżej jakiejś częstotliwości.
    Dobór strojenia obudowy i powierzchnia otworu BR musi być do każdego głośnika (modelu) dobrana tak, żeby :
    1. Uzyskać w miarę liniową pracę (skuteczność w funkcji zadanego zakresu częstotliwości ma być w miarę stała).
    2. Ma zejść (czyli promieniować) jak najniżej z w/wym. skutecznością (dozwolony jest określony spadek).
    3. Nie przekroczyć założonego poziomu przesunięć fazowych.
    Kilka z tych celów jest nawzajem sprzeczna, więc potrzebny jest kompromis - przykładem "sztandarowym" może być dobór powierzchni otworu BR.
    Im większa powierzchnia tym silniej (głośniej) promieniuje otwór (czyli niby ok...), ale jednocześnie im większa jest ta powierzchnia tym gorzej jest z dynamiką basu - występuje t.zw. efekt "zamulania" (Po impulsie dźwięku o niskiej częstotliwości , mimo, że głośnik już nie gra, otwór jeszcze przez chwilę "wybrzmiewa" - dźwięk w efekcie jest "rozlazły" - bez "sprężystości" i naturalności).
    Pewne zjawiska mogą też zależeć od samego konkretnego głośnika w konkretnej obudowie - inaczej; Nie każdy głośnik dobrze pracuje w każdej obudowie. Do obudów z otworem muszą być inne parametry (w całej tego słowa szerokości) głośnika niż do tubowej.
    Niektóre głośniki świetnie zagrają w obudowie zamkniętej, ale zupełnie sobie nie poradzą w BR.
    No i najistotniejsze ograniczenie wynikające z obudowy typu Bass-Reflex :
    O ile powyżej fr głośnika pracuje on jakby był w obudowie zamkniętej (wraz ze wszystkimi dobrodziejstwami tego typu obudowy), to w okolicy fr jego skuteczność spada - zaczyna bowiem się ujawniać efekt strojenia - rezonansu obudowy. Jeśli dalej zmniejszać będziemy tę częstotliwość - obudowa przestanie rezonować, i zacznie się zachowywać jakby jej w ogóle nie było! Jak to wpływa na pracę głośnika ? Chyba nie trzeba tłumaczyć; Pozbawiony sprężystości powietrza zamkniętego w obudowie (mimo otworu w okolicy fr obudowa dla głośnika "wydaje się" zamkniętą) zaczyna rosnąć amplituda drgań membrany - o ile głośnik nie jest przystosowany do aż tak wielkich wychyleń - ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. W pewnym stopniu można ograniczyć te nadmierne wychylenia membrany zmieniając pojemność obudowy, lub zmniejszając powierzchnię BR - ale jak, o ile, i co należy zmienić - zależy od typu głośnika.
    Podsumowując ten nudny, ale i mocno uproszczony wywód: Nie można bezkarnie do dowolnej obudowy wkładać dowolnego głośnika, jak i nie można się spodziewać, ze każdy "niżej schodzący" głośnik sprawdzi się w każdej obudowie.

• #8 17 Wrz 2015 19:33
    koles_098
    Poziom 6  

marian133 napisał:
    koles_098 napisał:
    one grają nawet i poniżej 30 hz z niewielkim spadkiem

Jakim?
    Możesz dokładnie określić jaki jest spadek?

Niewiele ciszej niż np 50 hz. Słyszalne jest jeszcze 25 hz. Także dam się na spokój z tym i nie będę nic modyfikować. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i za pomoc :wink:

• #9 17 Wrz 2015 20:58
    2510814
    Usunięty  
  • #10 17 Wrz 2015 23:08
    koles_098
    Poziom 6  

potęgamocy napisał:
    Jakie masz pomieszczenie ,że słyszysz 25 Hz?

Mam pokój 17.5 m²

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME