Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy 2x50 W RMS to tak dużo?

18 Wrz 2015 15:23 846 16
  • #1 18 Wrz 2015 15:23
    2510814
    Usunięty  
  • #2 18 Wrz 2015 15:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Po pierwsze zależy do czego, po drugie poczytaj o efektywności głośników.
    Przy głośnikach o typowej efektywności dla zestawu domowego (np 89dB) będzie to moc wystarczająca.

• #3 18 Wrz 2015 15:33
    2510814
    Usunięty  
  • #4 18 Wrz 2015 16:05
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

potęgamocy napisał:
    Czy na pomieszczenie 16m2 to dużo?
    Tak.
    To tak, jakbyś wstawił sobie do pokoju motocykl Harleya i odkręcił manetkę gazu.

• #5 18 Wrz 2015 16:18
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Dużo.
    Chyba, że ktoś jest audiomasochistą - wtedy mało.
    Inaczej - Dla normalnego słuchania (muzyka w tle codziennych czynności) wystarczy moc rzędu pojedynczych watów - doprowadzona do kolumny (i to nawet o niezbyt wygórowanej sprawności/efektywności). Przy słuchaniu muzyki - jak na koncercie - moc 2x30-40W (w szczytach) to już w zasadzie wystarczająco, a nawet (z punktu widzenia sąsiada zza ściany) za dużo.
    Aby jednak móc cieszyć się każdym szczegółem bez żadnych słyszalnych zniekształceń - moc wzmacniacza może być większa przy takiej samej głośności ustawionej (nie przesterujesz "pików" sygnału).

No i - pamiętaj o efektywności... Dla domowej kolumny 92 dB to już sporo, ale gdy podłączysz kolumnę o takiej samej mocy, ale o efektywności 89 dB głośność będzie 2x mniejsza. (Głośność maleje, lub wzrasta 2x z każdymi 3 dB).
    Naszym Dziadkom wystarczał wzmacniacz lampowy o mocy wyjściowej 2x3W do urządzania prywatek, ale używane były wówczas głośniki o efektywności 97 dB.
    (przykładowo wzmacniacz W 480 f z kolumnami A-11)

• #6 19 Wrz 2015 16:38
    DjMapet
    Poziom 42  

potęgamocy napisał:
    Czy 2x 50W to tak dużo mocy?

Nie znamy kontekstu tego zagadnienia, więc można tylko gdybać.
    Tak w uproszczeniu, to zależy jaka to jest moc: nominalna, muzyczna czy szczytowa, oraz w jakiej sytuacji (dom, mała czy większa estrada itp.) chcemy tej mocy użyć.
    Oczywiście efektywność zestawów głośnikowych, ma też fundamentalne znaczenie.

Opisz konkretną sytuację, dostaniesz konkretną odpowiedź. :-)

Pozdrawiam.

• #7 19 Wrz 2015 17:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    w jakiej sytuacji (dom, mała czy większa estrada itp
    potęgamocy napisał:
    Czy na pomieszczenie 16m2 to dużo?
    Nie sądzę by była tu mowa o jakiejś sali imprezowej, a raczej pokój w domu.

• #8 19 Wrz 2015 17:31
    2510814
    Usunięty  
  • #10 19 Wrz 2015 19:26
    DjMapet
    Poziom 42  

398216 Usunięty napisał:
    Nie sądzę by była tu mowa o jakiejś sali imprezowej, a raczej pokój w domu.

Wiesz, różnie to bywa. Częstokroć okazuje się, że niby domowy zestaw a niekiedy ląduje w jakiejś sali na 18-stce, czy poprawinach. :-)
    Zaś co niektórzy mają w pokoiku Zeusy zasilane końcówką mocy i jeszcze im mało. :|

potęgamocy napisał:
    czy taki zestaw to dużo czy mało

Dla mnie np. bardzo dużo. Ale tylko ja chcę słyszeć muzykę w domu z mojego sprzętu. Jak chcesz by słyszał ją także sąsiad :cry: mieszkający kilka pięter wyżej (niżej?), to będzie mało. :D

Pozdrawiam.

• #11 19 Wrz 2015 20:08
    2510814
    Usunięty  
  • #12 19 Wrz 2015 20:42
    DjMapet
    Poziom 42  

Nie do końca wiem, o czym tu mowa.
    "Monitor" w nomenklaturze estradowej, to sceniczne odsłuchy estradowe, zwane najczęściej "odsłuchami", lub studyjne, aktywne (najczęściej) zestawy głośnikowe.
    Jeśli chodzi o zestawy głośnikowe home audio, to nazywanie ich monitorami, to (wg. mnie) mocne nadużycie. :-)

Jeżeli rozmawiamy o domowym zestawie stereo, czyli amplituner (lub wzmacniacz) plus dwie kolumny, to jego moc w żaden sposób nie jest sankcjonowana mocą zestawów głośnikowych, tylko mocą zasilającego je wzmacniacza.

potęgamocy napisał:
    Chciałbym kiedyś usłyszeć PRAWDZIWE 2x50W RMS

Usłyszysz, jak sprawisz sobie wzmacniacz/amplituner o mocy nominalnej 2x50W i o odpowiedniej (do obciążenia wzmacniacza) impedancji zestawy głośnikowe o mocy minimum 40W.
    Należy przy tym pamiętać, że w obecnych czasach, praktycznie wszyscy producenci sprzętu home audio, w celach marketingowych, zawyżają moce swoich wyrobów. Najczęściej podają moc maksymalną w peak-u przy duzych zniekształceniach a moc nominalną znajdziemy gdzieś na samym końcu manuala, lub wcale.

Spotykałem się na imprezach z zapytaniem domorosłych "nagłaśniaczy": "ile Wat ma ten sprzęt?" - odpowiadam: "600" i niekiedy słyszę: "phii, i takie duże graty? to ja mam kino co ma 1000W"! :-(

Pozdrawiam.

• #13 19 Wrz 2015 21:25
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

DjMapet napisał:
    Jeśli chodzi o zestawy głośnikowe home audio, to nazywanie ich monitorami, to (wg. mnie) mocne nadużycie. :-)
    Mylisz się. Zestawy podstawkowe nazywane są monitorami. Taka nomenklatura. Nie ma absolutnie żadnego sensu przekładanie nomenklatury estradowej na warunki domowe.
    Skoro uważasz że nazywanie zestawów podstawkowych monitorami to nadużycie, to czemu nazywasz je kolumnami? Kolumna głośnikowa to zupełnie coś innego i z domowymi zestawami audio nie ma nic wspólnego. Skoro przykładamy tak dużą wagę no nazewnictwa to bądźmy konsekwentni.
    DjMapet napisał:
    Należy przy tym pamiętać, że w obecnych czasach, praktycznie wszyscy producenci sprzętu home audio, w celach marketingowych, zawyżają moce swoich wyrobów. Najczęściej podają moc maksymalną w peak-u przy duzych zniekształceniach a moc nominalną znajdziemy gdzieś na samym końcu manuala, lub wcale.
    Kolejny raz powtarzasz utarte mity.
    Najtańszy wzmacniacz Denona: www.denon.pl/pl/product/hificomponents/amplifiers/pma520ae
    Cytat:
    Moc wyjściowa 8 omów (20 Hz - 20 kHz, T.H.D. 0.07%) 45 W
    Co przy poborze 180VA jest jak najbardziej realną wartością.

• #14 19 Wrz 2015 23:48
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    niektórzy mają w pokoiku Zeusy zasilane końcówką mocy i jeszcze im mało.
    398216 Usunięty napisał:
    Chyba, że ktoś jest audiomasochistą - wtedy mało.
    potęgamocy napisał:
    przeciętne monitory mają 50 W RMS i po prostu takich nie kupię,bo wydaję mi się ciągle ,że po prostu będą za ciche...
    Dlatego wspomniałem o efektywności. Porównaj sobie efektywność monitorowych zestawów głośnikowych (bo "kolumna głośnikowa" to jednak co innego znaczy... ;) ) i np. Altusów. (wiem, zły przykład) lub Zeusów - do obu podając taką samą moc NIE UZYSKASZ TAKIEJ SAMEJ GŁOŚNOŚCI. Bo efektywności są inne, a, że określa się je w skali logarytmicznej - masz różnicę diametralną w głośności, mimo, że różnica w "cyferkach" (efektywności) jest niewielka, a moce dostarczone dokładnie takie same.
    potęgamocy napisał:
    Chciałbym kiedyś usłyszeć PRAWDZIWE 2x50W RMS

I tu znów powstaje pytanie - Prawdziwe 50W mocy wzmacniacza, ale na jakich kolumnach?
    telecaster1951 napisał:
    Kolejny raz powtarzasz utarte mity.

No, nie do końca mogę się zgodzić. Gros produktów audio dostępnych obecnie na rynku, to produkty właśnie tak "zafałszowane" pod względem parametrów - Przeciętny Klient by po prostu nie zwrócił uwagi na sprzęt, który nie ma odpowiedniej ilości zer po jedynce. Taka moda...
    Zarówno moce "marketingowe" (fajne określenie - podoba mi się!) wzmacniaczy jak i zestawów głośnikowych są podawane według takiej właśnie zasady - Im więcej tym lepiej (bo więcej naiwnych da się nabrać).
    Tylko nieliczne firmy (jak wyżej wspomniany Denon) podaje parametry rzeczywiste.

A ponieważ żaden laik nie przykłada wagi do tak "nieistotnych drobiazgów", jak sposób pomiaru, rodzaj normy w jakich zostały dokonane itp, - jest jak jest z tymi oznaczeniami - dla nich liczą się WATY... Stąd też np. masz sprzęt z tak podanymi wartościami jak pisał Kolega DjMapet.
    Jak ma dużo zer po jedynce - dobry... A jak "tylko" dwa - słabizna.... :)
    Ciekawe czy tak samo porównują moce żarówek "zwykłych" i energooszczędnych - Analogia podobna - wartości mocy różne, a świecą tak samo jasno... ;)

• #15 20 Wrz 2015 00:03
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    Gros produktów audio dostępnych obecnie na rynku
    Ale nie praktycznie wszyscy.
    398216 Usunięty napisał:
    Tylko nieliczne firmy (jak wyżej wspomniany Denon) podaje parametry rzeczywiste.
    Denon, Pioneer, Yamaha, NAD, Cambridge Audio, czyli producenci którzy od lat robią świetny sprzęt.
    Nie mówimy tu o firmach typu Voice Kraft, czy Hollywood Audio, którym po prostu się nie wierzy. Jeżeli rozmawiamy o sprzęcie audio, to mówimy raczej o sprzęcie uznanych marek, a one, w większości, nie ubarwiają parametrów.
    398216 Usunięty napisał:
    A ponieważ żaden laik nie przykłada wagi do tak "nieistotnych drobiazgów", jak sposób pomiaru, rodzaj normy w jakich zostały dokonane itp, - jest jak jest z tymi oznaczeniami - dla nich liczą się WATY... Stąd też np. masz sprzęt z tak podanymi wartościami jak pisał Kolega DjMapet.
    Jak ma dużo zer po jedynce - dobry... A jak "tylko" dwa - słabizna.... :)
    Zatem laik powinien się wspomóc opinią kogoś, kto ma o tym jakieś pojęcie. Jak nie ma, to cóż, jego problem.
    398216 Usunięty napisał:

Ciekawe czy tak samo porównują moce żarówek "zwykłych" i energooszczędnych - Analogia podobna - wartości mocy różne, a świecą tak samo jasno... ;)
    A myślisz że po co producenci lamp piszą na pudełku "świeci jak żarówka 60W"?

• #16 20 Wrz 2015 00:17
    Falco76
    Poziom 25  

Koledzy! Dajcie spokój.

Odpowiedź jest jedna: prawidłowo złożony zestaw nagłośnienia ze wzmacniaczem 2x50W (RMS) w pokoju 16m2, to bardzo dużo.

• #17 20 Wrz 2015 10:01
    2510814
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME