Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scherzo 200 - poprawa średniego pasma

James596 18 Wrz 2015 16:13 660 5
  • #1 18 Wrz 2015 16:13
    James596
    Poziom 20  

Witam.

Korzystając z wolnej chwili, porównałem sobie kolumny Scherzo 200, z bardzo budżetowymi Pioneerami CS-5030. Wynik był dość zaskakujący, bo Pioneery, pomimo ogólnej "taniochy" i braku zwrotnic, zagrały głośniej i jakoś tak... przyjemniej, nie ustępując wcale w ilości basu. Testowane oczywiście na tym samym wzmacniaczu.

W scherzo pierwsze co rzuca się w uszy, to kiepskie średnie tony. Brzmią jakby w paśmie była jakaś dziura, pomiędzy basem a wyższymi średnimi tonami, praktycznie bardzo konturowo. W Pioneerkach to pasmo jest nieźle wypełnione, i słychać znacznie więcej szczegółów, które w Scherzo giną przytłoczone basem.

Słuchając pojedynczo zarówno jedne i drugie grają w porządku, jednak dopiero bezpośrednie porównanie obnaża prawdziwy charakter brzmienia.

Zauważyłem że w zwrotnicy Scherzo przed gałęzią głośnika GDM zainstalowany jest rezystor. Czy ktoś z Was próbował usunąć go, i może porównać swoje wrażenia dźwiękowe? Kolumny te są fajne, i bardzo solidne, jednak w dźwięku coś mi nie odpowiada..

• Pomocny post
    #2 18 Wrz 2015 17:18
    Luki_8_2
    Poziom 11  

Witam, ja ogólnie nie narzekam na brak średnicy w moich scherzo ponieważ nie używam żadnych podbić tzn kontur przysłuchaniu muzy i jest ok ale jak już włączę to rzeczywiście jest wyraźny brak tej średnicy, co do rezystora to nie wiem pewnie wszyscy będą Ci odradzać bo może to wpłynąć na impedancję kolumny itp, ale zawsze możesz spróbować. Pozdro

• #3 18 Wrz 2015 17:35
    James596
    Poziom 20  

Właśnie odsłuchiwałem bez podbić, no i jednak w brzmieniu czegoś brakuje, jeśli porównać z pioneerami (w których to na bas idzie całe pasmo)...

• Pomocny post
    #4 19 Wrz 2015 06:10
    wkj
    Poziom 34  

James596 napisał:
    Słuchając pojedynczo zarówno jedne i drugie grają w porządku, jednak dopiero bezpośrednie porównanie obnaża prawdziwy charakter brzmienia.

A myślisz że po co producent podaje serię parametrów do każdych zestawów, to m.in. obrazuje z jakim zestawem masz do czynienia. Dokładnie tak jest że bezpośrednie porównanie dopiero pokazuje wady i zalety zestawów głośnikowych. O czym bardzo mało użytkowników się przekonało. Swego czasu miałem piętnaście par i to dopiero było wyzwanie, na marginesie powiem że żadna z tych par nie jest już u mnie.

James596 napisał:
    Zauważyłem że w zwrotnicy Scherzo przed gałęzią głośnika GDM zainstalowany jest rezystor. Czy ktoś z Was próbował usunąć go, i może porównać swoje wrażenia dźwiękowe? Kolumny te są fajne, i bardzo solidne, jednak w dźwięku coś mi nie odpowiada..

Kolego sam rezystor niewiele da, bowiem tłumi on (potocznie głośność) lekko tor w którym się znajduje. Może być tak że po jego wywaleniu średni wybije się na pierwszy plan i zagłuszy resztę. Musiał byś zrobić symulację w jakimś programie, oryginalnego zestawu a następnie tak zmieniać elementy zwrotnicy (nie tylko w torze średniego lecz pewnie i niskich) by cie zadowoliły. Następnie nanosisz zmiany, robisz pomiary rzeczywiste i eliminujesz negatywne skutki zmian, bo takie rzeczy też mogą się zdarzyć. Ewentualnie jak głośnik średniotonowy nie da rady, można pomyśleć nad jego zmianą ale to już drastyczne posunięcie. Wszystko zależy od ciebie. Jak masz trochę czasu, cierpliwości to możesz się pobawić.

Moim zdaniem gra niewarta świeczki i lepiej sprzedać i kupić inne zestawy. S200 źle nie brzmią, u mnie eliminowały je br y z tyłu, suma sumarum sprzedałem i przesiadłem się na inne, które mają średnie na polypropylenie, różnica jest kolosalna, jak jakimś cudem podepnę zestawy ze średnimi na celulozie i piance to po jednym utworze mam dosyć i wyłączam (słychać że to skrzeczy a nie gra).

• #5 19 Wrz 2015 09:32
    James596
    Poziom 20  

Nie chciałbym tak mocno ingerowaćw zwrotnice zestawu, bo fakt faktem - jest szansa na poprawę, jednak podejrzewam, że bez odpowiedniej wiedzy mogę co najwyżej zepsuć charakterystykę niż poprawić. Zupełnie jak gdyby pasmo między GDN a GDM było upośledzone, brak takiej energii w wokalu. Słuchając Scherzo solo faktycznie grają nieźle, choć BR z tyłu jest zauważalnie dokuczliwy - w małym pokoju mocno dudnią, zagłuszając wysokim basem wszystko. Szokujące jednak dla mnie jest to, że zrobione najtańszym kosztem Pioneery są przyjemniejsze dla ucha.

• #6 19 Wrz 2015 14:32
    wkj
    Poziom 34  

Wg. mojej dokumentacji a także tego co można znaleźć w sieci:
    http://obrazki.elektroda.net/75_1262630369.jpg
    częstotliwości cięcia zwrotnicy wynoszą odpowiednio 1,2 oraz 5kHz.
    Spójrz na wykres efektywności w stosunku do pasma przenoszenia, w okolicy 1.5kHz jest spory dołek rzędu 6 dB a to sporo. Można kombinować z przesunięciem podziału dolnego zwrotnicy, ale to zabawa dla ludzi z wiedzą i chęciami no i czasem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME