Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

DJCheester 20 Wrz 2015 18:56 12354 24
  • Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

Witam wszystkich forumowiczów

Dziś Wam przedstawię historię mojej elektroniki, projekt który wykonałem jako jeden z pierwszych i do tej pory przetrwał i jest używany, lecz przez te kilkanaście lat przeszedł kilka poważnych modyfikacji.

Urządzenie właściwie powstało w 1998 roku jako głośnik do walkmana - był zamontowany w głośniku od radiomagnetofonu. Ten radiomagnetofon miał odłączane głośniki i to właśnie jeden z tych odłączanych głośników wykorzystałem jako obudowę do mojego wzmacniacza.

Wewnątrz głośnika zamontowałem wzmacniacz na układzie UL1481 o mocy około 10W oraz zasilacz transformatorowy, głośnik był już wewnątrz więc podłączyłem pod niego wyjście wzmacniacza wejście zostało wyprowadzone na zewnątrz na przewodzie zakończonym wtykiem JACK, całość była zasilana z sieci 230V poprzez wbudowany zasilacz transformatorowy, no i tak właśnie powstał mój pierwszy wzmacniacz.

Ale z czasem został wielokrotnie modyfikowany i oto po krótce przedstawię historię zmian aż do chwili obecnej. Niestety nie posiadam fotografii pierwszych wersji, bo w tamtych czasach nie miałem aparatu cyfrowego aby ten projekt utrwalić, a szkoda bo dziś fotki z tamtego czasu by się przydały.

W 2000 roku wprowadzone zostały następujące zmiany:

- Została zmieniona obudowa na uniwersalną - kupioną w sklepie elektronicznym
    - Został dodany pasywny filtr barwy dźwięku BASS i TREBLE
    - Został dodany wskaźnik wysterowania 10LED
    - Został dodany nadajnik FM (współczesny transmitter FM)
    - Została dodana zewnętrzna antena teleskopowa do nadajnika FM
    - Został wbudowany głośnik 5W
    - Został wbudowany akumulator 12V 0.8Ah (10 akumulatorków Ni-Cd 800mA połączonych szeregowo)
    - Został dodany wskaźnik poziomu energii akumulatora
    - Zostało dodane wyjście Audio na słuchawki typu JACK
    - Zostało zmienione wejście Audio zamiast przewodu gniazdo JACK
    - Zostało dodane wyjście zasilania typu MOLEX (5V i 12V) - możliwość zasilania komputerowego CD-Romu do odtwarzania płyt CD-Audio - funkcja działała tylko z zasilania sieciowego - nie z akumulatorków.

W 2004 roku wprowadzone zostały następujące zmiany:

- Została zmieniona obudowa na większą też uniwersalną - ta obudowa jest używana do dzisiejszego dnia
    - Zamiast pasywnego filtra barwy dźwięku został zamontowany korektor graficzny pięciopasmowy - kit firmy Jabel J-66, polutowany i uruchomiony
    - Został zamontowany prosty mikser audio, dzięki temu zyskałem trzy wejścia audio zamiast jednego, płytka została samodzielnie wytrawiona, polutowana i uruchomiona
    - Zamiast wskaźnika wysterowania 10Led został zamontowany analizator widma 7-mio kanałowy zbudowany na podstawie artykułu z czasopisma "Praktyczny Elektronik 3/1997" wytrawiłem płytkę polutowałem i uruchomiłem układ
    - Zamiast wbudowanego głośnika dodano wyjście sygnału wzmocnionego na zaciskach kolumnowych do podłączenia pod zewnętrzną kolumnę lub głośnik
    - Został usunięty wbudowany akumulator 12V (10 x 1.2V Ni-Cd)
    - Został usunięty wskaźnik poziomu energii akumulatora
    - Zostało usunięte wejściowe gniazdo JACK zamiast tego zamontowane są trzy wejścia audio typu CHINCH
    - Zostało usunięte wyjściowe gniazdo JACK na słuchawki.

W 2008 roku wprowadzone zostały następujące zmiany:

- Dodano wyjście zasilające 5V 500mA do ładowania telefonu komórkowego
    - Został zamontowany wewnątrz akumulator żelowy 1.3Ah 12V
    - Zostało dodane wejście zasilania na zewnętrzny akumulator 12V
    - Został zamontowany układ ładowania akumulatora żelowego wewnętrznego oraz możliwość ładowania akumulatora zewnętrznego 12V
    - Został wbudowany wewnętrzny głośnik 5W - telewizyjny prostokątny.

W 2012 roku wprowadzone zostały następujące zmiany:

- Dodano baterię słoneczną 4W 12V
    - Dodano układ ładowania słonecznego
    - Dodano wskaźnik poziomu energii akumulatora z alarmem ostrzegającym przed zbyt niskim poziomem napięcia na akumulatorze.
    - Dodano radio FM strojone cyfrowo.
    - Dodano odtwarzacz MP3.
    - Dodano wejście na zewnętrzną baterię słoneczną lub zasilacz stabilizowany 12-15V
    - Zamiast pierwotnego wzmacniacza audio UL1481 został zamontowany wzmacniacz audio na układzie TDA2003 - kit AVT-1583 - kit został zmontowany i uruchomiony
    - Zamiast starego nadajnika FM który nie zawsze trzymał częstotliwość został zainstalowany nowy - kit firmy Jabel - J-247 - układ nieco zmodyfikowany gdyż zamiast mikrofonu został podłączony sygnał liniowy audio z wyjścia miksera
    - Dodano przedwzmacniacz mikrofonowy
    - Dodano woltomierz cyfrowy LED

To by było na tyle historii projektu, przedstawię sprzęt w obecnej konfiguracji:
    Wzmacniacz składa się z kilku bloków:

- Mikser audio trzykanałowy
    - Przedwzmacniacz mikrofonowy
    - Radioodbiornik FM
    - Odtwarzacz MP3
    - Korektor graficzny pięciopasmowy - kit J-66
    - Nadajnik FM - transmitter FM - kit J-247
    - Wzmacniacz mocy 10W - AVT-1583
    - Głośnik 5W
    - Analizator widma siedmiokanałowy PE 3/1997
    - Zasilacz transformatorowy około 15V
    - Akumulator żelowy 12V 1.3Ah
    - Bateria słoneczna 12V 4W
    - Wskaźnik poziomu energii akumulatora
    - Woltomierz cyfrowy LED

No to czas teraz na opis sprzętu - na początku sprzęt służył jako głośnik do walkmana, później po dodaniu akumulatora służył jako przenośny głośnik do walkmana można było używać sprzętu w terenie, podczas użytkowania powstały nowe potrzeby aby wbudować wewnątrz źródła sygnały audio czyli radio FM oraz odtwarzacz MP3 i to był strzał w dziesiątkę gdyż całe urządzenie mieściło się w jednej obudowie i nie wymagało podłączania innych urządzeń, na koniec zamontowano baterię słoneczną aby maksymalnie wydłużyć czas działania wzmacniacza bez podłączenia do sieci.

Załączę teraz kilka schematów poszczególnych bloków tego wzmacniacza, pomijam schematy kitów które bez problemu można znaleźć w internecie. Schematu radioodbiornika czy odtwarzacza MP3 nie mam gdyż zostały zamontowane gotowe układy elektroniczne wyciągnięte z małego radyjka oraz z małego odtwarzacza MP3 bez wyświetlacza.

1. Schemat miksera audio

2. Przedwzmacniacz mikrofonowy

3. Wskaźnik napięcia akumulatora

Urządzenie działa można by rzec 17 lat z kilkoma modyfikacjami poniżej kilka zdjęć wzmacniacza, ostatnio zmieniłem gałki na nowe wygląda trochę inaczej, lecz niedługo planuję kolejną modyfikację wzmacniacza ale o tym za chwilę, za tydzień przedstawię odtwarzacz CD-Audio skonstruowany specjalnie pod ten wzmacniacz.

Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

Wzmacniacz podczas cichego odtwarzania MP3 lub słuchania radia FM pobiera około 100mA prądu przy wyłączonym analizatorze widma (funkcja eco) z włączonym analizatorem widma pobór prądu wynosi 200mA - co jest szczególnie ważne przy pracy na akumulatorze.

Teraz przedstawię Wam zdjęcia wewnątrz wzmacniacza - od razu mówię że jest tam spory bałagan i proszę o nie pisanie komentarzy na temat montażu, niedługo będę robił kolejną modyfikację sprzętu - niewykluczone że dopiero w 2016-tym roku bo jak patrzę na historię modyfikacji to była ona robiona raz na cztery lata więc teraz wypada na 2016-ty. Ogólnie w sprzęcie nie dodaję już nowych bloków więc teraz planuję to wszystko "posprzątać", jako iż sprzęt w tej chwili spełnia w 100% moje oczekiwania będę robił wersję finalną i niebawem zakończę projekt i już nie będzie rozwijany.

Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

Żałuję tylko że nie mam początkowych zdjęć oraz schematów, byłoby to wspaniałe uzupełnienie całości, ogólnie sprzęt sprawuje się bardzo dobrze w plenerze pod namiotem lub na rybach oraz w domu jako wzmacniacz - swego czasu jak studiowałem mieszkałem w akademiku więc sprzęt robił jako wzmacniacz audio do komputera i też wtedy się sprawdzał, szkoda tylko że nie jest stereo ale jak powstawał to liczył się dla mnie każdy grosz i względy ekonomiczne zadecydowały o tym że powstał monofoniczny, w tej chwili nie jest opłacalne zmieniać go na wersję stereo - nowa obudowa - nowe potencjometry - mikser, korektor wzmacniacz musiałby być w wersji stereo, jednym słowem koszty bardzo duże i inwestycja nieopłacalna, na dzień dzisiejszy nie odważyłbym się przerabiać tego wzmacniacza na wersję stereo bo jest to kawał historii mojej elektroniki, budowałem ten projekt po kawałku, zdobywałem wiedzę i teraz wspominam te czasy z szacunkiem.

Teraz kilka słów zakończenia

Kolejna modyfikacja właściwie już się zaczęła, zaprojektowałem już nową płytkę dla miksera audio i przedwzmacniacza w tej nowej wersji będzie to jedna płytka.
    Płytkę już wytrawiłem i zamontowałem elementy - zdjęcie poniżej

Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

Planuję też narysowanie nowej płytki do korektora graficznego J-66 bo tamta jest tak zaprojektowana że na płytce są przewidziane potencjometry suwakowe. Ja chcę to zmienić tak aby wyprowadzić przewody na potencjometry na obudowę.

Oczywiście wszystkie sygnały w nowej wersji będą poprowadzone przewodami ekranowanymi. Planuję też zlikwidowanie "pięterek PCB" które obecnie występują oraz zrobienie porządku z kablami aby nie przypominały pajęczyny.

Kolejna zmiana to zaprojektowanie i wykonanie płytki wskaźnika poziomu energii w akumulatorze razem z układem powiadamiania o niskim poziomie napięcia - być może zrobię układ automatycznego odcięcia zasilania na MOSFecie.

Oraz na pewno ulegnie zmianie układ zasilania - zaprojektuję nową płytkę dla zasilacza z napięciami 12V 5V 3.3V - dla zasilania odtwarzacza MP3 i radia FM

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój czternasty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne!
  • #2 20 Wrz 2015 21:43
    14K
    Poziom 4  

Dobry opis, wykonanie ładne, pożyteczne, jeszcze brakuje filmiku jak działa ale moim zdaniem projekt na 5+

• #3 21 Wrz 2015 14:16
    Alpha
    Poziom 17  

Witam.
    Oczywiście pełne uznanie za wkład włożony w budowę oraz opis, jednak mam wrażenie, że to klasyczny przykład przerostu formy nad treścią.
    Przede wszystkim takie zewnętrzne głośniki powinny spełniać warunek "przenośności" - być małe, lekkie, poręczne. A druga wątpliwość, to użycie baterii słonecznej do zasilania. Wg mnie, latem zwykle unika się słońca, więc z takiego ogniwa ograniczony pożytek. Oczywiście może ono służyć do ładowania aku podczas przerw w słuchaniu, jednak wtedy strach o zaginięcie urządzenia.
    Aa, i nie zauważyłem w tym całym urządzeniu wspomnianego serca - czyli głośnika ;).

• #4 21 Wrz 2015 19:45
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Słabo patrzysz przyjrzyj się fotkom jeszcze raz a z pewnością zobaczysz ;-)

Dla mnie przenośny nie koniecznie znaczy taki aby mieścił się w kieszeni ;-)

Poza tym słuchając muzyki sprzęt może stać na słońcu a my na imprezie pod namiotami w cieniu lub pod parasolem - to samo gdy jestem na rybach też sprzęt stoi na słońcu a ja na przenośnym stołeczku pod parasolem ;-)

Co do kradzieży to myślę że też nie masz racji - sprzęt znajduje się zawsze pod czujnym moim okiem lub uchem - bo przecież jak gra to słychać, a poza tym jak się robi imprezy z gronie zaufanych ludzi to się jest pewnym tego że sprzęt nie zginie, nawet kiedy podczas pewnej imprezy ja odjechałem to koledzy sprzęt zabezpieczyli przed deszczem (mnie zresztą też) i jakby nigdy nic znalazłem się razem ze sprzętem pod dachem w domku na działce więc bez obaw ;-)

Pozdrawiam ...

• #6 22 Wrz 2015 09:49
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

No właśnie głośnik jest skierowany pod obudowę - wzmacniacz jest na wysokich około 1.5cm nóżkach więc na płaskiej powierzchni głos jest ładnie słyszalny, jak pisałem wcześniej jest to głośnik od starego tv prostokątny ma małe wymiary 5cm na 9cm i dość głośny bo ma 5W mocy. Ideą tego rozwiązania było zamknięcie wszystkiego wewnątrz bez podłączania jakichkolwiek urządzeń aby w plener nie brać kabli akumulatorów głośników itp.

Lecz wejścia / wyjścia posiada i można podpiąć kolumnę i wtedy wiadomo że jakość dźwięku jest o dużo lepsza (bass) można też również podpiąć zewnętrzny akumulator 12V oraz zewnętrzne źródło dźwięku telefon, odtwarzacz mp3 itp. Jednak aby dużo nie nosić wszystko to zostało upakowane wewnątrz szczególnie wygodnie gdy się wybieram na ryby biorę pakuję tylko sprzęt i gotowe, na rybach i tak głośno nie słucham radia czy mp3 bo bym rybki spłoszył ;-)

A co do baterii to głównie ona jest po to aby wydłużyć czas działania z akumulatora - wypad z reguły jest jednodniowy i cały dzień na wbudowanym głośniku i akumulatorze cicho sobie pogra.

Pozdrawiam .....

• #7 22 Wrz 2015 17:45
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Za dużo pomysłów na jedno urządzenie...Efekt taki, że jak coś ma być do wszystkiego, to jest ... do niczego.
    W jednym urządzeniu skumulowało się pomysłów na co najmniej kilka - w efekcie bałagan i plątanina kabli, kabelków i dziwnie poprzykręcanych płytek.
    Gra - OK. Jednak jakoś dziwnie jestem spokojny, że tak naprawdę najbardziej przydatnych funkcji używa się na co dzień, a reszta... jest, bo jest.
    Gdybyś zrobił jedno urządzenie tylko z tą jedną (najbardziej przydatną) funkcją - wyszłoby wszystko dużo mniejsze, bardziej mobilne i na pewno mniej "ućkane".

• #8 22 Wrz 2015 22:20
    DJCheester
    Poziom 16  

Witaj kolego

Pomysły owszem były różne ale weź pod uwagę że urządzenie powstawało prze kilkanaście lat i na dzień dzisiejszy wszystkie bloki są używane, rzeczy których nie używam są usuwane przy kolejnych modyfikacjach sprzętu, i właśnie dziś skończyłem projektować drugą z płytek drukowanych a mianowicie korektor graficzny razem ze wzmacniaczem TDA2003 jutro posprawdzam czy nie ma błędów w połączeniach i na sobotę może wytrawię i zamontuję elementy, więc z całym szacunkiem kolego nie zgodzę się z Twoją opinią że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, pamiętaj jeśli się nie rozwijasz to tak naprawdę się cofasz - prosty przykład gdyby ten projekt nie był rozwijany czyli utkwił by na fazie początkowej to by służył 15 lat temu jako zwykły głośnik do walkmana (przenośnego odtwarzacza kasetowego) i dziś był by z niego antyk który to mógłbym zwieźć na złom lecz przez te 17 lat które upłynęły sprzęt się zmieniał razem z rozwojem techniki np. dodany został system ładowania telefonu komórkowego, w 1998 roku nie sądziłem że będę miał taki telefon, no i na tym przykładzie widać że jednak należy zmieniać i modyfikować urządzenia i własne projekty bałagan w środku właśnie z tego się wziął i projektując urządzenie wziąłem pod uwagę modyfikację więc każdy moduł został zamontowany na oddzielnej płytce PCB aby bez problemu wprowadzać zmiany. Teraz kiedy sprzęt jest już po zmianach wytrawiam płytki sprawdzonych modułów pierwsza już powstała i to jest właśnie przedwzmacniacz mikrofonowy i mikser trzykanałowy który możecie zobaczyć na zdjęciach, a dziś właśnie skończyłem kolejną płytkę korektora graficznego na układzie LA3600 oraz wzmacniacza mocy TDA2003, jak wytrawię i zamontuję elementy to również zamieszczę fotki. Więc kolego plątanina kabli zniknie a pojawi się uporządkowana struktura przewodów bo jest to w tej chwili przemyśliwane oraz w przyszłości też będzie kolejna płytka z układem zasilania i wskaźnikiem poziomu akumulatora, być może na jednej trzeciej już płytce.

Pozdrawiam ....

• #9 23 Wrz 2015 13:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Może inaczej... Są telefony i telefony. Jeden służy do dokonywania połączeń głosowych i świetnie się w tej roli sprawdza, a drugi prócz tej podstawowej funkcji ma też i możliwość robienia zdjęć, łączenia się z internetem i Bóg wie co tam jeszcze. Tylko co z telefonu z aparatem, skoro zdjęcia wychodzą... Średniej jakości (w porównaniu z PRAWDZIWYM aparatem fotograficznym), co z telefonu, za pomocą którego można się łączyć z internetem, skoro ograniczony ekranik uniemożliwia (no ok; UTRUDNIA) przeglądanie stron? Fajnie że jest taka możliwość, ale osobiście wolałbym mieć te wszystkie rzeczy (aparat, komputer itp) osobno, bo wtedy mam pewność, że będzie każda z nich spełniała swoje funkcje bez ograniczeń, a posługiwanie się nimi nie będzie przysparzać trudności (chociażby manualnych).
    Twoja konstrukcja właśnie jest takim konglomeratem - niby umie wszystko i wszystko ma, ale... Po co mi mikser, skoro jakość taka sobie (w porównaniu do "normalnego" miksera), po co analizator widma, skoro tylko sobie miga (nie służy temu do czego został wymyślony), po co tyle tego wszystkiego w jednej obudowie? Tylko chyba po to, żeby udowodnić (sobie) że można...
    Oczywiście, ze można - tylko co z miksera, który ma ograniczone funkcje? A nawet jeśli z niego korzystasz to masz do dyspozycji mały głośniczek również o ograniczonych możliwościach... Czyli co? Jak naprawdę chcesz wykorzystać jego możliwości to i tak musisz podłączyć pod normalny wzmacniacz, normalną kolumnę... a wtedy okaże się, ze to i tak jest erzac nie mikser (Akurat ten mikser to wyłącznie przykład - można równie dobrze tak powiedzieć o większości "dodatków" jakie upakowałeś do tego urządzenia).
    Chcesz mieć samograja do umilenia sobie łowienia rybek? Zbuduj radyjko z wejściem na MP3 (bo akurat nie każdy lubi słuchać powtarzanych co 10 minut utworów i woli mieć możliwość słuchania swoich ulubionych kawałków) - też "kombajn", ale - znacznie bardziej funkcjonalny (w tym konkretnym wykorzystaniu) - zajmuje mniej miejsca, jest mniej prądożerne (ile pobiera Twój wynalazek?) i łatwiej go schować w kieszeni jakby np. zaczęło padać...
    Żeby być dobrze zrozumianym - nie czepiam się, ze zrobiłeś coś źle - Po prostu; w Twoim mniemaniu jest to super hiper the best, A w moim - przerost formy nad treścią.
    A zresztą - po części sam również zaczynasz to dostrzegać - bo niby po co te wszystkie przebudowy, przeróbki... ;)

• #10 23 Wrz 2015 14:54
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Oczywiście masz rację kiedy piszesz że aparat w telefonie ma gorszą jakość niż cyfrowy aparat do zdjęć i inne przykłady, masz pełną rację i też tak uważam że urządzenie powinno mieć jedną podstawową funkcję a reszta to dodatki, u mnie właśnie tak jest - ten projekt to wzmacniacz i tego się trzymajmy, poza tym przedstawiając projekt nigdzie nie napisałem że jest to wersja HQ, a celem moim było stworzyć urządzenie funkcjonalne, a bloki wewnątrz nie znalazły się przypadkowo, np, jeśli nad wodą rozładował mi się telefon raz czy drugi to stwierdziłem że przydałaby się opcja go od wzmacniacza trochę podładować - prawda że praktyczne ;-) i większość bloków miała zastosowanie niektóre przez pewien czas dlatego jeśli już nie są używane np podłączenie pod stary CD-Rom molexem to będzie to usunięte skoro wewnątrz jest zamontowany odtwarzacz MP3.
    Tak samo mikser nie jest HQ lecz najzwyklejszy przedwzmacniacz tranzystorowy z funcją mieszania na wejściu, a powstało to w czasach kiedy mieszkałem w akademiku i za pomocą tego sprzętu można po wykorzystaniu zewnętrznych dwóch CD-Romów oraz mikrofonu prowadzić małe akademickie radio - do tego wtedy został zamontowany transmitter FM - widzisz też potrzebny, radio działało przez kilka ścianek więc nie miało dużej mocy ale dla kilku osób było fajne ;-)
    Później zamontowałem przedwzmacniacz do miksera to skolei dla mojej córki która lubi śpiewać karaoke - też potrzebny blok.

Mam też mikser audio stereo którego kiedyś używałem do podkładów na kasetacg video - też opublikowany na elektrodzie - link poniżej

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3078629&highlight=

A co do małego radyjka z funkcją MP3 jest opublikowany też projekt zajrzyj na mój kolejny projekt konkretnie na sam koniec pierwszego posta

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3084833&highlight=

Co do poboru prądu pisałem już ale napiszę ponownie przy cichym słuchaniu muzyki na wewnętrznym głośniczku średni pobór prądu to około 100mA przy wyłączonym analizatorze (funcja eco bo i tak w słońcu nie widać wyświetlacza więc po co ma chodzić) a przy włączonym analizatorze około 200mA

Z kolei co do analizatora to raczej w większościach fabrycznych urządzeń audio gdzie jest analizator raczej służy do graficznej prezentacji sygnału dźwiękowego i sobie mryga w rytm muzyki z podziałem na częstotliwości, mój właśnie spełnia to zadanie jedynie nie ma podanych wartości w db jaka jest wartość przy każdej diodzie na słupku.

Mam nadzieję że niektóre przynajmniej kwestie wyjaśniłem ;-)

Pozdrawiam ...

• #11 23 Wrz 2015 16:40
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

No niestety - nie przekonałeś mnie.

398216 Usunięty napisał:
    w Twoim mniemaniu jest to super hiper the best, A w moim - przerost formy nad treścią.

Takie mam po prostu zdanie o tym projekcie i już.
    Zamieszczając to "urządzenie wielofunkcyjne" w dziale DiY liczyłeś się chyba z krytyką, więc nie dziw się, ze oprócz wszystkich ocen pozytywnych znalazła się i moja - niezbyt.
    Analizator w przenośnym sprzęcie? Przyznam się że nie spotkałem się. W sieciowych - owszem, ale nie zmienia to mojego zdania, ze jeśli jest to wyłącznie dla bajeru - jest zbędne.
    Chociaż... Przepraszam - widziałem w jakimś wytworze Hollywood'a - przenośna kolumna aktywna - z radiem, MP3'ką wejściem mikrofonowym, barwą zasilaniem buforowanym (a raczej uniwersalnym - akumulatorowo-sieciowym) - tylko ogniwa słonecznego brakło i byłoby to prawie to samo ;)
    Niestety tak jak uważam, ze jest to przerost formy nad treścią w Hollywoodzie, tak i w moim mniemaniu i w Twoim sprzęcie jest tak samo...

• #12 23 Wrz 2015 17:50
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam
    Według mnie przerost formy nad treścią to jest cytowanie siebie samego ;-)
    Czy Ty cytujesz sam siebie, bo tak to wygląda ??
    Pozdrawiam ....

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• #13 24 Wrz 2015 20:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DJCheester napisał:
    Według mnie przerost formy nad treścią to jest cytowanie siebie samego
    A według mnie - czytanie selektywne. Celowo pominąłeś umiejscowienie i sens cytatu.
    Widocznie kontrargumentów zabrakło i zaczynają się wycieczki osobiste... szkoda.

• #14 25 Wrz 2015 07:10
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

No cóż każdy może mieć swoje zdanie na ten temat i myślę że w tym momencie nie ma sensu nawzajem się tutaj przekonywać, co nie znaczy że nie chcę dyskutować na temat projektu.

Jak już pisałem wcześniej zacząłem właśnie modyfikację i wszelkie uwagi na temat ewentualnych zmian będę rozważał i być może będę instalował nowe bloki w urządzeniu.

W sobotę będzie wytrawiana druga płytka i montaż elementów jak będzie gotowa dam fotki.

A kolego 398216 Usunięty jeśli czujesz się obrażony za mój poprzedni post to przepraszam ...

Pozdrawiam .....

• #15 25 Wrz 2015 14:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DJCheester napisał:
    kolego 398216 Usunięty jeśli czujesz się obrażony za mój poprzedni post to przepraszam ...
    Nie ma sprawy. Wyraziłem swoją opinię, usiłowałem wyjaśnić swój punkt widzenia na tego typu kombajny. Nic poza tym.
    Masz prawo do własnego zdania - jak każdy - ale zamiast spróbować zrozumieć moje argumenty, zaczęła się zbędna przepychanka na argumenty : Po części i z mojego powodu, więc i ja proszę o wybaczenie.
    Pozdrawiam.

• #16 25 Wrz 2015 17:06
    DJCheester
    Poziom 16  

Ja się nie obraziłem nie ma problemu, opublikowałem ten projekt w nadziei na jakąś konstruktywną krytykę oraz propozycję zmian - bo właśnie teraz będę modyfikował, poza tym aku jest słaby więc też wymienię.

Szanuję Twoje zdanie i cieszę się że ktoś projekt komentuje pozytywnie czy negatywnie to już jest mniej ważne

Pozdrawiam ....

• #17 26 Wrz 2015 02:52
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

No to z sugestii.
    Po pierwsze, całkiem niedrogie są wzmacniacze w klasie D. Zastosowanie takiego wpłynie pozytywnie na czas pracy na baterii/akumulatorze.
    Po drugie, zrobienie dobrej, szczelnej, obudowy dla dobrego głośnika szerokopasmowego znacznie wpłynie na jakość (i głośność) dźwięku. Taki, na przykłaf FRS8 Tang-Banda nie jest aż tak drogi, a jakość jest bardziej, niż przyzwoita. Można przy tym pokombinować z, na przykład, membraną bierną, albo tunelem B-R dookoła obudowy. No i głośnik skierowany "do słuchacza", nie 'w podłogę", co wysokie-średnie poprawi. Mógłbyś spróbować np. przesunąć panel solarny w kąt i tam zmieścić głośniczek. co prawda, z objętością sztywnej, szczelnej komory może być problem, ale można spróbować całość uporządkować, upakować.

• #18 26 Wrz 2015 09:46
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

W sumie to nie planuję zmieniać całej obudowy bo to od groma zajmie czasu a nie mam go za wiele - zależy mi bardziej na przebudowie środka uporządkowaniu dodaniu lub odjęciu czegoś i to wszystko.

Co do tych chińskich pierdułek jest tego pełno na serwisach aukcyjnych i w całym internecie i jak najbardziej stosuję to w innych moich projektach, można sobie przejrzeć. Masz tu kolego oczywiście rację pisząc że zmniejszy się pobór prądu pobierany przez samą końcówkę mocy, klasa D to przetwornica i bardzo mało ciepła wydziela a mój leciwy już TDA2003 to liniowy wzmacniacz i ciepło odkłada się na jego radiatorze no i oczywiście są to straty mocy niepotrzebne. Jednak ten projekt to jest już klasyk i nie mógł bym na dzień dzisiejszy wpychać tam tej chińszczyzny.

Myślałem o tym aby nie tylko wstawić tam końcówkę mocy typu D - są takie 2x10W koszt około 30zł na polskich aukcjach, oprócz tego miałem pozakładać trochę przetwornic i zamiast aku 12V żelowego zastosować kilka pakietów aku Li-ion 3.7V połączonych równolegle a później przetwornice podwyższające na 12V a z solara obniżającą do ładowania tego aku lub w ostateczności wymiana ogniwa słonecznego ale to już dość sporawe koszty - to jest jeden minus.

Oraz drugi minus to taki że są to płytki z elementami SMD których to nie mam czym i nie lubię lutować - więc w razie jakiejkolwiek awarii czeka mnie wymiana całego modułu - a w dotychczasowej wersji wszystko jest na elementach przewlekanych i w razie jakiejkolwiek modyfikacji zmiany parametrów elementów czy wymiany np. końcówki mocy nie będzie z tym problemu.

Gdybym robił coś takiego od początku pewnie zastosowałbym te wszystkie moduły - wszystkie nowsze moje projekty zawierają takie gotowe moduły bo są tanie i nie trzeba samemu wytrawiać a nawet składać płytek, po prostu kupuje się nowe i działające od razu gotowe do zamontowania.

Tak czy inaczej dziękuję za wszystkie sugestie być może inni którym temat się spodoba i będą chcieli coś takiego wykonać od początku skorzystają z Twojej porady.

Ja w swoim projekcie pozostanę jednak przy klasyce jak na przystało na wzmacniacz którego początek był w 1998r.

Pozdrawiam ....

• #19 26 Wrz 2015 10:30
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Prawdę mówiąc pisząc post poprzedni przed oczami miałem właśnie ułożenie jakiegoś pudła wewnątrz całości. Teraz patrzę i za diabła tam już się nic nie zmieści... Zaspany byłem.
    Choć może po porządkach w obudowie uda się cokolwiek...?

• #20 27 Wrz 2015 10:40
    trol.six
    Poziom 30  

Tak z ciekawości, ile to waży i jakie to ma wymiary? W sumie mnie się podoba. Płytki poprzykręcane do obudowy :) nic się nie rozlatuje. :) A całe urządzenie jak wynika z opisu jest funkcjonalne, i nawet łatwo serwisowalne.

Jasne że sprzęt jest budżetowy, razem z budżetowym czasem montażu, to i troszkę niedoszlifowany. Ale ten mikser jest nawet fajny. Jeśli nic nie charczy w głośnikach to nawet za dobry, w końcu możnaby dać same potencjometry. :] No i właśnie, czy ta płytka od miksera nie mogłaby być mniejsza? Krótsze ścieżki to przeważnie mniej zakłóceń.

• #21 27 Wrz 2015 13:58
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolego Szewc Amarantowy - no właśnie jest w środku bałagan i wziąłem się za sprzątanie całości, bo teraz to rzeczywiście nie ma miejsca, po krótce Ci opiszę moją wizję całości więc górna część obudowy tam gdzie jest analizator widma (płytki) będzie zmieniona tak że płytki analizatora zostaną bez zmian - tylko stabilizator w analizatorze jakość inaczej zamontuję, oraz prosto zamontuję płytkę nadajnika FM oraz radia (te dwie płytki takie małe koło tych od analizatora) tam jeszcze znajduje się płytka od zasilania (wykonanie na płytce uniwersalnej) ta płytka będzie całkowicie zmieniona - zaprojektowana wytrawiona i być może wyląduje na dolnej części obudowy.

Na dolnej części obudowy będą zlikwidowane pięterka z PCB już mam wykonane nowe płytki pcb:

1. Płytka przedwzmacniacza audio oraz miksera trzykanałowego
    2. Płytka korektora graficznego oraz wzmacniacza mocy

Jeszcze została do zaprojektowania i wykonania ta z układem zasilania oraz wskaźnikiem energii akumulatora.

Jak wszystko zamontuję to zniknie również plątanina kabli - sygnał puszczę w ekranach jak i również przewody do potencjometrów też będą w ekranach.

Co do głośniczka nie jest to najlepsze miejsce ale tu bardziej chodziło o to aby sprzęt grał samodzielnie, aby nie taszczyć ze sobą zawsze osobnej kolumny, a wyjście jest więc zawsze takową można podpiąć a wyłączyć głośniczek wewnetrzny wtedy jakość dźwięku jest lepsza i głośniej gra, ale ja głównie cicho z tego słucham więc głośniczek wewnątrz wystarcza.

Od czasu ostatniej modyfikacji nie mam nowych potrzeb jeśli chodzi o dodawanie czegokolwiek wewnątrz - wręcz przeciwnie niektóre rzeczy będą usunięte więc po porządkach myślę że zrobi się miejsce i wizualnie będzie to na pewno lepiej wyglądać.

Kolego trol.six cóż nie ważyłem myślę że około 2kg ale dokładnie Ci nie powiem, nie noszę tego w plecaku więc nie musi być lekkie, głównie zabieram ze sobą samochodem, wymiary też podam w przybliżeniu około 22 x 22 x 12 cm. Nie jest to kieszonkowe urządzenie ale przenośne więc wymiary tu też nie mają większego znaczenia bo i tak to przewożę autem.

Kolega zwrócił uwagę na bardzo istotną sprawę a mianowicie łatwość serwisowania, tym głównie się kierowałem budując sprzęt i później modyfikując, każdy blok funkcjonalny znajduje się obecnie na oddzielnej płytce przez co jest spory nieład w środku ale przy zamianie powiedzmy końcówki mocy tak jak w moim przypadku było z UL1481 na TDA2003 nie było większego problemu bo wymieniłem całą PCB podłączyłem zasilanie masę wejście i wyjście i gotowe. Teraz postanowiłem sprawdzone bloki zastąpić projektowanymi i wykonywanymi płytkami. Kolejna sprawa to elementy przewlekane dla niektórych przeżytek dla mnie są lepsze w takich konstrukcjach, mam do nich łatwy dostęp są od ręki w moim sklepie elektronicznym, smd są na zamówienie, no i lutownica nie posiadam takiej do lutowania smd, no ale jeśli nawet to bym kupił, lecz na razie nie potrzebuję, mam w domu niezły zapas przewlekanych i jeszcze pewnie będę sporo rzeczy na nich robił, w razie jakiejkolwiek awarii można w domu samemu usunąć. Zastanawiałem się nad montowaniem teraz szczególnie popularnych modułów przetwornic i wzmacniaczy klasy D, małe wymiary duża sprawność, no ale w razie awarii to trzeba kupić całą płytkę i wymienić a ja wolę tego uniknąć i w moim projekcie odrzuciłem możliwość stosowania tej chińszczyzny. Wzmacniacz jest klasyczny więc będzie na klasycznych elementach można by rzec z minionej epoki ;-)

Co do stwierdzenia że sprzęt jest budżetowy, nie powiedziałbym, większość elementów do tego miałem, montowane było w dużym przedziale czasowym więc nie odbiło się to jakość szczególnie na kieszeni, ostatnia przebudowa która właśnie trwa nie kosztowała mnie jak na razie nic laminaty miałem elementy też, jedynie co kolega słusznie zauważył budowa jak i każda modernizacja wiąże się z czasem poświęconym, lecz też to się jakoś rozkłada w czasie nie buduję tego bez przerwy tylko jest to budowane etapami, w poprzednim tygodniu zaprojektowałem i wykonałem pierwszą płytkę, w tym tygodniu co teraz był zaprojektowałem i wykonałem drugą płytkę, w tym co teraz będzie tygodniu planuję zaprojektować i wykonać trzecią płytkę a jak już będę miał wszystko wtedy wpadam tam do środka w te plątaninę kabli z obcinaczkami ;-) i robię porządek.

Mikser kiedyś widziałem w jakiejś starej książce lub czasopiśmie nie pamiętam już teraz, przerysowałem go wtedy do mojego zeszytu w którym mam ciekawe schematy z tamtych czasów kiedy to jeszcze komputera nie miałem i nie wiedziałem co to pdf, na podstawie tego schematu zbudowałem wtedy ten mikser, oraz w tym zeszycie miałem też schemat przedwzmacniacza który też zbudowałem, co do tych układów to muszę powiedzieć że są proste do granic możliwości i jakość jest bardzo dobra na tak proste rozwiązania, dodatkowo jak się przyjrzysz schematom widać że w łatwy sposób można zwiększyć ilość wejść w mikserze lub w przedwzmacniaczu dodać kolejny stopień wzmacniający.

Oczywiście wzmacniacz harczy jak się przesteruje wejście jeśli dźwięk jest dobrany na odpowiednim poziomie to wszystko pięknie gra, dobrałem tak rezystory na wyjściach odtwarzacza MP3 i radia FM aby nie było możliwe przesterowanie sygnału. Jeśli były by same potencjometry to nie byłoby to dobre rozwiązanie bo tu są dodatkowo wzmacniacze tranzystorowe które w pewnym sensie separują wejście w przypadku potencjometrów zmieniało by się to w zależności od położenia suwaków.

Co do PCB nie umiem zbytnio obsługiwać jeszcze Eagle i się dopiero uczę więc jak na razie to cieszę się że coś takiego stworzyłem, a co do wielkości chciałem aby płytka była w pewnym sensie odwzorowaniem schematu wizualnie aby szybko można było zorientować się gdzie co jest na płytce.

Co do zakłóceń teraz wstyd się przyznać ale mikser zmontowany jest na jeszcze większej płytce - na zdjęciu trochę widać jest pod tym pięterkiem pcb, płytka była rysowana markerem w tamtych czasach i lutowałem elementy od strony druku, dodatkowo przewody z sygnałami i do potencjometrów nie są ekranowane a jakość dźwięku już teraz jest zadowalająca więc myślę że teraz powinno być tylko lepiej.

Jak skończę modyfikację udostępnię wszystkie pliki z eagle oraz pdf z wzorami płytek od razu pod termotransfer i osoby zainteresowane wykonaniem sobie sprzętu będą mogły skorzystać z gotowych wzorów, jak również wykonać zmiany na płytkach pcb bo będą dostępne też pliki eagle.

Poniżej zdjęcia kolejnej płytki która już jest gotowa, korektor i wzmacniacz mocy

Obecnie mam już na ukończeniu projekt wszystkich pozostałych płytek do wzmacniacza w sobotę planuję wytrawić oraz zamontować elementy.

Jak będę miał gotowe płytki wrzucę fotki.

Będzie jeszcze płytka wskaźnika napięcia na układzie LM324 oraz płytka zasilacza urządzenia.

Pozdrawiam ....

• #22 04 Lis 2015 10:49
    trol.six
    Poziom 30  

DJCheester napisał:
    Co do stwierdzenia że sprzęt jest budżetowy, nie powiedziałbym, większość elementów do tego miałem, montowane było w dużym przedziale czasowym więc nie odbiło się to jakość szczególnie na kieszeni,

Budźetowy miałem na myśli właśnie robiony ekonomicznie. Znaczy bez nadmiernych wydatków. Oczywiście należy pamiętać że zgodnie z prawem Murphiego: "Kiedy coś dostatecznie długo udoskonalasz w końcu to zepsujesz". Więc ja bym wielu przeróbek nie robił. Wiele przeróbek oznacza że trzeba zrobić inny sprzęt. Ale w granicach sensu sprzęt można usprawniać.

• #23 08 Lis 2015 16:55
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam podsumowując temat - sprzęt już jest po modernizacji wszystko pięknie gra, choć były małe problemy z uruchomieniem ale finalnie wygląda i gra ładnie.

Teraz przedstawię po kolei wszystkie etapy tej modernizacji, więc zaczynamy.

Przed modernizacją sprzęt wewnątrz wyglądał strasznie, jakby się jakiś przewód przypadkowo urwał to szczerze powiedziawszy trzeba by było posiedzieć przy tym aby dojść do tego gdzie go przylutować, a to za sprawą tego że brak było przejrzystego i kompletnego schematu oraz plątanina kabli wewnątrz skutecznie uniemożliwiała szybkie zlokalizowanie usterki.

Solarny wzmacniacz audio przed modernizacją:

Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000 Solarny wzmacniacz audio - Projekt 2000

Pierwszy etap modernizacji polegał na zaprojektowaniu, wytrawieniu, powierceniu otworów, zamontowaniu elementów oraz uruchomieniu nowych płytek.

Dokumentację pdf, pliki eagle oraz schematy zamieszczę na końcu postu.

Przed modernizacją każdy blok urządzenia był na oddzielnej płytce drukowanej, więc finalnie było sporo kabli i małych płytek, teraz nowe płytki zawierają po dwa bloki, więc płytek jest o połowę mniej co za tym idzie mniej też jest kabli - są one pospinane i docinane na taką długość aby były układane w odpowiednich miejscach i spinane paskami zaciskowymi. Dodatkowo przewody sygnałowe puściłem przewodami ekranowanymi aby zminimalizować zakłócenia.

Powstało nowych pięć płytek drukowanych.

1. Pierwszą już znacie - płytka przedwzmacniacza mikrofonowego dwustopniowego oraz miksera trzykanałowego audio.

Zaprojektowanie, wytrawienie, wiercenie otworów oraz montaż elementów nie przysporzyły żadnego problemu, jedynie wystąpił mały problem z uruchomieniem, a mianowicie przedwzmacniacz mikrofonowy miał nieporównywanie duże wzmocnienie niż poprzednio zastosowany - więc zacząłem sprawdzać dlaczego tak się dzieje, porównuję układy oryginalny zastosowany we wzmacniaczu i ten właśnie skonstruowany, niby wszystko tak samo - aż tu oniemiałem, w oryginalnym który działał były odwrotnie wstawione tranzystory (zamienione kolektory z emiterami) nie wiem jak to się stało, że kiedyś tak to zamontowałem - ale co ciekawe przedwzmacniacz działał (miał słabe wzmocnienie ale dla moich potrzeb wystarczyło) może przyczyną złego zamontowania tranzystorów był pośpiech płytka przedwzmacniacza zamontowana była na płytce uniwersalnej, od zawsze takie rozwiązania stosowałem gdy chciałem coś na szybko zbudować. Więc przy uruchamianiu nowej wersji musiałem połączyć wyjście przedwzmacniacza do wejścia miksera nie bezpośrednio tak jak planowałem, a za pośrednictwem rezystora 150k dobrze że płytka była tak zaprojektowana że nie było ścieżką połączone lecz pozostawiłem punkt lutowniczy tak aby mieć ewentualną możliwość wyboru wejścia miksera więc zamiast zastosowania zwory zastosowałem rezystor całość nie straciła zbytnio na wyglądzie i działa wszystko jak trzeba, oczywiście gdybym miał poprawiać i budować jeszcze raz to zastosowałbym przedwzmacniacz mikrofonowy tylko na jednym tranzystorze (jednostopniowy), a nie tak jak jest obecnie (dwustopniowy) na dwóch tranzystorach. Sygnał z wejść na obudowie trafia bezpośrednio do potencjometrów, a później z tych potencjometrów do układu miksera audio.
    Domyślnie sygnał audio jest podłączony wewnętrznie do kanału pierwszego z odtwarzacza MP3, do kanału drugiego z radioodbiornika FM a do kanału trzeciego z przedwzmacniacza mikrofonowego.

2. Drugą też już znacie - płytka korektora graficznego (LA3600) i wzmacniacza mocy (TDA2003).

Zaprojektowanie, wytrawienie, wiercenie otworów oraz montaż elementów nie przysporzyły żadnego problemu, jedynie wystąpił mały problem z uruchomieniem, po podłączeniu pod zasilacz laboratoryjny 12V (ograniczenie prądu do 500mA) układ nie zadziałał, a pobierany prąd po chwili wynosił 500mA, napięcie spadło do 1.1V na zasilaczu, myślę - coś nie tak zaprojektowałem więc znów śledzenie ścieżek sprawdzanie poprawności ze schematem i wychodzi na to że wszystko jest dobrze, a zwarcie powstaje na TDA2003 - scalak się grzeje po chwili tak jakby na nim występowało sprzężenie, podłączony głośnik nie działał. Po sprawdzeniu poprawności ze schematem z artykułu AVT-1583 wszystko jest ok - dlaczego więc nie działa, zacząłem więc sprawdzać z fizycznie zamontowanym kitem AVT w moim wzmacniaczu i cóż wydało się - w artykule z AVT jest błąd (dotyczy rezystora 22R na wyjściu wzmacniacza). Ten rezystor jest błędnie narysowany na schemacie w artykule, a ja właśnie z tego schematu projektowałem płytkę, no i nie obyło się bez przecięcia jednej ścieżki i zastosowanie jednej dodatkowej zworki, po tym zabiegu układ zadziałał - w udostępnionej na dole postu dokumentacji jest już poprawiona płytka aby nie trzeba było robić tych zmian. Płytka zawiera siedem punktów lutowniczych przygotowanych do podłączenia potencjometrów od korektora oraz trzy inne do podłączenia potencjometru głośności.

3. Trzecia płytka - diodowy wskaźnik napięcia akumulatora - poprawiony schemat znajduje się w pierwszym poście.

Zaprojektowanie, wytrawienie, wiercenie otworów, montaż elementów i uruchomienie tym razem nastąpiło bez problemów, układ zadziałał od razu, płytka posiada sześć punktów lutowniczych do podłączenia diod led, oraz dwa punkty lutownicze do podłączenia generatora akustycznego (buzzera).

4. Czwarta płytka - zasilacz urządzenia - schemat zamieszczę na końcu postu, jest to zarazem schemat blokowy urządzenia oraz schemat zasilacza.

Zaprojektowanie, wytrawienie, wiercenie otworów, montaż elementów i uruchomienie nastąpiło bez problemów, układ zadziałał od razu, płytka posiada wiele punktów lutowniczych - może wygląda to trochę dziwnie lecz dostosowane jest do elementów na obudowie - głównie przełączników i gniazd, oraz punkty lutownicze między innymi na akumulator wewnętrzny, baterię słoneczną, transformator, zasilanie bloków audio oraz zasilanie układów pomiarowych czyli diodowy i cyfrowy wskaźnik napięcia. Ostatecznie na płytce też zamontowany jest rezystor ograniczający prąd przy ładowaniu zewnętrznego akumulatora 8R2 5W. Więc podsumowując wszystkie przewody z gniazd i przełączników z obudowy dochodzą do płytki, chciałem uniknąć tego aby do jednego pinu przełącznika nie było podłączanych po trzy przewody więc zredukowałem przewody do minimum, aczkolwiek nie o wszystkim pomyślałem na etapie projektowania i czasami tak jest ale są to pojedyncze przypadki (tyczy się to diod sygnalizujących włączenie odpowiednich bloków).

5. Piąta płytka - stabilizatory - płytka właściwie byłaby zaprojektowana jako jedna z płytką zasilacza lecz mam ograniczoną wersję eagle i wielkość płytki ma znaczenie, ale to nie przeszkadza gdyż płytka jest zamontowana obok płytki zasilacza we wzmacniaczu.

Zaprojektowanie, wytrawienie, wiercenie otworów, montaż elementów i uruchomienie nastąpiło bez problemów, układ zadziałał od razu, płytka posiada trzy stabilizatory napięcia dwa z nich to 7012 i 7805 do zasilania zewnętrznego napędu CD-Rom - postanowiłem zostawić wyprowadzone gniazdo ze względu na drugi mój projekt - odtwarzacz CD-Audio - gdybym nie wyprowadził tego gniazda to odtwarzacz stałby się bezużyteczny a tak niech pozostanie w całości może kiedyś się postawi razem na meblach i będzie dla potomnych, ostatni stabilizator (ten z mniejszym radiatorem) to LM317 na którym jest ustawione napięcie 4.2V do zasilania odtwarzacza MP3 gdyż w oryginale odtwarzacz ten zasilany był z akumulatorka Li-ion. Schemat płytki zasilacza zamieszczę na końcu postu.

Oto link do mojego odtwarzacza płyt CD-Audio o którym wspomniałem wyżej - razem z tym wzmacniaczem stanowi jedną całość.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3093739&highlight=

To by były wszystkie płytki PCB które wykonałem - po uruchomieniu przystąpiłem do montażu we wzmacniaczu, więc w ruch tak jak zapowiadałem poszły obcinaczki i zaczął się armagedon ;-) cała elektronika z dolnej części obudowy została zdemontowana, no i przy okazji odzyskałem swoją pierwszą płytkę drukowaną, niestety już poszła na rozlut lecz pozostało zdjęcie, oto mikser audio zmontowany w 1998 roku. Płytka dosłownie jednostronna i można by rzec prawie SMD ;-), w tamtych czasach nie miałem małej wiertareczki do wiercenia płytek, a i eagle wtedy też nie było więc obwód rysowany był markerem na laminacie.

Zamieszczam teraz schemat blokowy urządzenia razem ze schematem zasilacza oraz schemat pytki stabilizatorów.

Niejako schemat stabilizatorów jest rozwinięciem schematu blokowego, dlatego że nie zmieściły się na schemacie blokowym wartości elementów, a chciałem je zapisać w razie ewentualnego serwisowania za kilka lat, jak wiadomo pamięć ludzka jest ulotna więc warto zapisać.

Po krótce opiszę teraz bloki oraz sposób połączenia.

Bloki funkcjonalne to prostokąty niebieskie.

01. Transformator sieciowy
    02. Mostek prostowniczy - na płytce zasilacza razem z elementami z prawej strony
    03. Diodowy wskaźnik napięcia
    04. Cyfrowy wskaźnik napięcia - woltomierz
    05. Akumulator żelowy wewnętrzny 12V 1.3Ah
    06. Bateria słoneczna 12V 4W
    07. Płytka stabilizatorów LM7805, LM7812, LM317
    08. Odtwarzacz MP3
    09. Radioodbiornik FM
    10. Transmitter FM - Nadajnik FM
    11. Mikser audio - na płytce razem z przedwzmacniaczem mikrofonowym
    12. Przedwzmacniacz mikrofonowy - na płytce razem z mikserem audio
    13. Stabilizator LM7809 - na płytce miksera i przedwzmacniacza do zasilania tych dwóch bloków
    14. Korektor graficzny - na płytce razem z wzmacniaczem mocy
    15. Wzmacniacz mocy - na płytce razem z korektorem graficznym
    16. Analizator widma

Połączenia koloru zielonego - połączenia zasilania
    Połączenia koloru czerwonego - połączenia sygnału audio

D1 - Kontrolka odtwarzacza MP3 - czerwona
    D2 - Kontrolka nadawania FM - zielona
    D3 - Kontrolka wzmacniacza mocy - gdy nie jest włączony odtwarzacz MP3 lub radio FM - czerwona
    D4 - Kontrolka ładowania akumulatora wew / zew - żółta
    D5 - Kontrolka radioodbiornika FM - czerwona

Na uwagę zasługuje fakt który właściwie powstał przez przypadek, a mianowicie, gdy jest włączony odtwarzacz MP3 lub radioodbiornik FM to gaśnie dioda wzmacniacza mocy choć też jest zasilona. A dzieje jest tak dlatego że wszystkie diody przez wspólny rezystor 1k podłączone są do masy. Dioda ta zasilona jest z napięcia 9V (po stabilizatorze LM7809), a diody do MP3 czy FM (też czerwone) zasilone są z napięcia 12V (po stabilizatorze LM7812). Jak wiemy prąd zawsze płynie z punktu z wyższym potencjałem więc logiczne jest że gdy zapala się doda MP3 czy FM to gaśnie ta od wzmacniacza mocy. Co ciekawe gdy urządzenie działa z akumulatora wew lub zew i napięcie na nim spada do 10.7V. W końcowej fazie energii akumulatora nie ma w układzie już napięcia 12V wtedy świecą się dwie diody czyli MP3 i wzmacniacza lub FM i wzmacniacza przez co można się domyślać że napięcie na aku jest niskie, oczywiście można na stałe włączyć wskaźnik napięcia diodowy lub cyfrowy lecz to wiąże się z dodatkowym obciążeniem co wpływa negatywnie na długość pracy na akumulatorze, więc takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne co więcej powstało przez przypadek ;-)

Teraz opis włączników.

W1 - przełącznik dwupozycyjny dwurzędowy - włączanie wzmacniacza
    W2 - przełącznik dwupozycyjny dwurzędowy - wybór akumulatora wew / zew
    W3 - przełącznik dwupozycyjny z zerem jednorzędowy - włączanie analogowego i cyfrowego wskaźnika poziomu naładowania akumulatora wew / zew
    W4 - przełącznik dwupozycujny jednorzędowy - włączanie odtwarzacza MP3
    W5 - przełącznik dwupozycyjny z zerem jednorzędowy - włączanie radioodbiornika FM i transmittera FM
    W6 - przełącznik dwupozycyjny jednorzędowy chwilowy - przełączanie utworów w odtwarzaczu MP3 - prev / next (zamiast dwóch przycisków switch - wspólna masa)
    W7 - przełącznik dwupozycyjny jednorzędowy chwilowy - przełączanie stacji radiowych FM i zerowanie skali (zamiast dwóch przycisków switch - wspólna masa)
    W8 - przełącznik dwupozycyjny jednorzędowy - włączanie analizatora widma

Na uwagę zasługuje fakt, iż celowo radioodbiornik FM i transmitter jest na jednym włączniku aby nie dało się uruchomić tych bloków równocześnie gdyż korzystają ze wspólnej anteny teleskopowej która to w radioodbiorniku służy jako antena odbiorcza, a w transmitterze jako antena nadawcza.

To tyle opisu schematów mam nadzieję że wszystko jest jasne, szczerze powiem, że nawet nie myślałem, że w paincie da się tak ładnie to namalować schemat ;-)

Podsumowując, a jednocześnie mam nadzieję nie zanudzając wstawię jeszcze zdjęcia obecnie zmodyfikowanego wzmacniacza oraz zamieszczę pliki do pobrania.

Jak widać cała dolna obudowa została zmieniona - choć zakładałem, że zlikwiduję pięterka - jednak to się nie udało - ale nie przeszkadza to aż tak bardzo - długość przewodów jest tak dobrana że można bez problemu odkręcić górne płytki i położyć koło tych dolnymch, przewody są uporządkowane, przewody zasilające są zawsze czarno czerwone co ułatwi w przyszłości ewentualne poszukiwanie usterki, przewody ekranowane z sygnałem audio są kolorowe - do tego celu poszedł cały kabel eurozłącze (stąd kolorowe kabelki RGB) apropo kolory czerwony, zielony, niebieski to wejścia miksera, więc zaraz widać jak idzie sygnał audio, ogólnie kable pospinane, wszystko stabilne, myślę że modyfikacja jest jak najbardziej udana, trochę czasu kosztowało ale budowane było etapami więc zbytnio nie była uciążliwa, jeśli chodzi o koszty praktycznie żadne poza kilkoma elementami których nie miałem oraz największy wydatek nowy żelowy akumulator w sklepie lokalnym za 31zł.

Co do górnej obudowy - została usunięta z niej dawna płytka zasilacza oraz inne płytki zostały bardziej prosto poprzykręcane tak aby lepiej to wyglądało.

Oto pliki

1. Archiwum Płytki - zawiera pliki pdf z gotowymi formatkami na termotransfer oraz pliki eagle w celu dokonania zmian w zależności od indywidualnych potrzeb.

2. Archiwum Schematy - zawiera schematy w formacie pdf poszczególnych bloków oraz pliki eagle w celu dokonania zmian w zależności od indywidualnych potrzeb.

Mam nadzieję że nie zanudziłem ...

Pozdrawiam wszystkich ...

• #24 08 Lis 2015 21:04
    djfarad02
    Poziom 17  

Ładnie narysowany schemat blokowy. Gratuluję modernizacji. Sam projekt jest żartobliwie mówiąc kosmiczny (sam kiedyś lubiłem tak komplikować) ale najważniejsze, że spełnia założenia autora i pozwolił zaczerpnąć kolejnej porcji praktyki. Koniecznie pomyśl nad opisami regulatorów, nie chce mi się wierzyć że będziesz wszystko pamiętał.

• #25 15 Lis 2015 15:52
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam oczywiście właśnie robię na komputerze panel czołowy i zamieszczę go w dokumentacji wraz z numerami potencjometrów i włączników oraz z opisami do czego jaki element służy.

Pozdrawiam ....

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme