Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Syrena alarmowa, alarm, odstraszacz zwierząt

kolgreen 30 Wrz 2015 13:20 5433 7
  • Syrena alarmowa, alarm, odstraszacz zwierząt

Witajcie.
    Budowę tego układu zainicjowały dwie sytuacje;
    - Ostatnio w moim ogrodzie pojawili się niechciani przybysze... Po nocnych wizytach pozostają jedynie ślady łap w błocie i poniszczone młode drzewka.
    - Tak się akurat złożyło, że do zainstalowanego alarmu w budynku (również DIY) będę potrzebował syrenę. Jednocześnie zanim alarm zostanie uruchomiony dobrze byłoby podłączyć jakiś prosty "wyjec" który tanim kosztem sprawdzałby stan czujek i reagował w razie potrzeby.

Postanowiłem zbudować syrenę wyposażoną w dwie linie dozorujące. Sercem układu jest mikrokontroler PIC16F87 co w połączeniu z głośnikiem piezoelektrycznym (niestety model bliżej mi nieznany) daje niezwykłą elastyczność zastosowań. Na płytce zrobiłem wyprowadzenie ICSP, co umożliwia szybkie wpięcie programatora i wgranie nowego oprogramowania.

Dokonując zmiany programu mikrokontrolera można nie tylko dowolnie modulować dźwięk syreny jej częstotliwość ale również zdefiniować w jaki sposób będzie reagowała syrena na sygnał z czujek ruchu. Sygnał syreny jest generowany przez PWM wbudowany w mikrokontroler.

Na chwilę obecną układ będzie generował w losowych odstępach czasu dźwięk o częstotliwości 22kHz (odstraszając sarny). Po wykryciu przez czujnik ruchu
    zostanie wygenerowany modulowany sygnał.
    Drugi czujnik zostanie podłączony do linii czujników wokół budynku. Naruszenie
    tej strefy będzie skutkowało uruchomieniem modulowanego sygnału przez kilka minut.
    I pozostawieniem zapalonej LED informującej mnie o naruszeniu tej strefy.

C1, C2 - 220uF
    R1,R5,R3 - 1k
    R4 - 540
    R2 - 1M
    Q1 - BD137
    Q2 - BC547
    Q3 - BC557
    U1 - PIC16F87
    U2 - LM7805
    Transformator - nieznany
    Głośnik - nieznany

Mam pytanie do forumowiczów, czy jest komuś znany głośnik oraz transformator? Są to części z "demobilu". I głośnik wraz z transformatorem pochodzą z fabrycznego sygnalizatora (wewnętrznego) oznaczonego na płytce symbolem SAW-4x. Głośnik jest opisany jedynie numerami patentów, przykładowo http://www.google.com/patents/US4979219

• #2 30 Wrz 2015 13:24
    2647837
    Usunięty  
  • #3 30 Wrz 2015 14:19
    kolgreen
    Poziom 14  

Konsument1 napisał:
    Lepiej zrób elektryczny pastuch. W krótkim czasie zwierzęta się przyzwyczają do dźwięków syreny i przestaną na nią reagować.

Powiem ci, że jest to jakaś myśl. W chwili obecnej mam urządzenie w zasadzie za darmo i "przy okazji". Zobaczę jak się sprawdzi. Elektryczny pastuch jest całkiem dobrym pomysłem.

• #4 30 Wrz 2015 20:00
    gemiel
    Poziom 19  

Tego typu głośniki piezo są wykorzystywane do alarmów motocyklowych. Te w niższych obudowach mają sam przetwornik, reszta układu znajduje się w centralce alarmu.

Wyższe mają układ generatora i transformator na płytce wewnątrz obudowy. Zasilane są z 12V.

• #5 02 Paź 2015 12:46
    mdef
    Poziom 8  

[quote="kolgreen"]
    Witajcie.
    Budowę tego układu zainicjowały dwie sytuacje;
    - Ostatnio w moim ogrodzie pojawili się niechciani przybysze... Po nocnych wizytach pozostają jedynie ślady łap w błocie i poniszczone młode drzewka.
    - Tak się akurat złożyło, że do zainstalowanego alarmu w budynku (również DIY) będę potrzebował syrenę. Jednocześnie zanim alarm zostanie uruchomiony dobrze byłoby podłączyć jakiś prosty "wyjec" który tanim kosztem sprawdzałby stan czujek i reagował w razie potrzeby.
    [/qoute]

Prosta konstrukcja a całkiem fajna. W zasadzie za parę złotych i ze zmianą programu można użyć układ jako straszak ptaków w sadzie (który kosztuje dość sporo). Jakie zakresy częstotliwości przenosi głośnik? Jaki ma pobór prądu? Udostępnisz wsady?

• #6 02 Paź 2015 15:18
    Duch__
    Poziom 31  

kolgreen napisał:

Mam pytanie do forumowiczów, czy jest komuś znany głośnik oraz transformator? Są to części z "demobilu". I głośnik wraz z transformatorem pochodzą z fabrycznego sygnalizatora (wewnętrznego) oznaczonego na płytce symbolem SAW-4x. Głośnik jest opisany jedynie numerami patentów, przykładowo http://www.google.com/patents/US4979219

SATEL SPW100
    SATEL SPW220R
    itd

Wszystkie robione na jedno kopyto praktycznie.

• #7 08 Paź 2015 18:18
    gosztekseba
    Poziom 31  

Konsument1 napisał:
    Lepiej zrób elektryczny pastuch. W krótkim czasie zwierzęta się przyzwyczają do dźwięków syreny i przestaną na nią reagować.

Kilka lat do tyłu zrobiłem bardzo prosty układ, który załącza mała syrenkę na 12V co 15min, a dodatkowo dołożony jest fototranzystor dzięki, któremu układ działa tylko w nocy. Układ i program bardzo prosty (attiny13, kilka rezystorów, ze 3 kondensatory, tranzystor BD139 oraz wspomniany fototranzystor). Układ działa kilka lat i sprawdza się znakomicie w roli "obrońcy ziemniaków" przy małym poborze prądu (stary akumulator samochodowy, który bez ładowania wytrzymuje ok 2-3 miesiące). Także jeśli o dziki chodzi to one się nie przyzwyczaiły. Pozdrawiam

• #8 08 Paź 2015 20:45
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    Jesli chodzi o odstraszanie zwierząt to jest bardzo dobry film przedstawiający krok po kroku budowę pastucha elektrycznego, nawet nie zapomnieli o odgromniku:
    https://www.youtube.com/watch?v=NUzZpVwqk6Q

Ja u siebie zrobiłem w tym roku pastucha na sarny. Miałem paliki z włókna szklanego więc nie trzeba było izolatorów.
    Do kijków był przymocowany 1 drut na wysokości ok. 70cm bo tyle mają te paliki i muszę powiedzieć że słabo się to sprawowało, bo sarny po prostu przez to przeskakiwały i dalej robiły szkody. Dopiero po jakimś czasie spełniło to swoją rolę gdy w końcu jakąś poraziło prądem (pewnie przypadkowo). Dodam że był tylko sam drut żeby nie było go widać, ale niewiele to pomogło w moim przypadku.
    Drut bodajże 0,8 lub 1,0mm typowy do ogrodzenia elektrycznego.
    Dlatego moim zdaniem na sarny należy zastosować co najmniej 2 druty: na wysokości 60~70cm oraz 120~140cm

Myślę że do wypróbowania jest inny ciekawy patent przedstawiony na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=d9UbORky4qs ("Pułapka na myszy kontra dziki")

Zaletą tego jest to że nie potrzeba żadnego akumulatora, jest tani w stosunku do elektryzatora no i nie dokucza innym ludziom - bo nie wyje po nocach jak te Wasze syreny.
    Przeglądnąłem ofertę dostępnych naboi (a szukałem tych najmocniejszych) które można by tu zastosować i wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowa kluczowe:

Naboje hukowe (np. kal .6,8mm długość 18mm)

Kartridże hukowe

Naboje do straszaka

Naboje do osadzaka
    - 6,8mm/11mm długości

Dodam że naboje do osadzaka są oznaczane kolorami.
    Od najmocniejszego: Czarny, Czerwony, Niebieski, Żółty, Zielony.
    oraz występuje też kaliber 6,3mm.

Race hukowe (kaliber 15mm) - jest sporo rodzajów, oznaczone są również kolorami.

Wykorzystał bym kołki drewniane i typowe izolatory do pastucha:
    W razie czego bardzo szybko mozna przejść na pastucha elektrycznego a gdy się nie ma elektryzatora pod ręką to to rozwiązanie jest idealne.

Wprowadził bym pewne zmiany w tej łapce na myszy - zastosował bym łapkę na szczury i wywiercił bym dwa otwory na dwa naboje dla zwiększenia efektu (można by rzadziej łapki zawieszać) i umieścił bym je przy zagięciach kabłąka:
    tam jest największa siła uderzenia i drut nie ma tendencji do wyginania się jak w przypadku gdy go się umieści na środku jak w filmie.
    Oczywiście można by zakładać tylko jeden nabój.

Opcje nasadki do rac wybuchowych też bym zastosował, ale one są dość drogie dlatego szukałem samych najmocniejszych naboi do osadzaka bo wychodzi taniej a też robią niezły hałas.
    Łapkę trzeba by pewnie jakoś wzmocnić od dołu blachą żeby była cięższa i nie poddawała się sile odrzutu gazów a już szczególnie przy zastosowaniu nasadki do rac kal. 15mm (na zdjęciu jest długa):
    trzeba by pewnie zrobić jakieś blokowanie łuski od tyłu bo odrzut będzie duży i może uszkodzić kabłąk i łapkę na myszy/szczury :-)

Pozdrawiam

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME