Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDN 30/60/11 8 Ohm co to jest?

Auszwico4574 09 Paź 2015 16:45 1206 17
  • #1 09 Paź 2015 16:45
    Auszwico4574
    Poziom 4  

Wiam, remontuje Altusy 140 i znalazłem w jednej z kolumn oto taki głośnik jak w temacie.Możecie mi coś o nim napisać bo w internecie nie mogę o nim żadnych informacji znaleźć i czy on jest w ogóle z Tonsila?

• #4 09 Paź 2015 20:57
    Auszwico4574
    Poziom 4  

Dzięki za info o nim,a wiecie może gdzie dostane do niego cały układ żeby go naprawić ?

• #6 09 Paź 2015 22:32
    zwrotnica
    Poziom 14  

Auszwico4574 napisał:
    Dzięki za info o nim,a wiecie może gdzie dostane do niego cały układ żeby go naprawić ?

Altus 140 - kolumny marzenie ... 30 lat temu i do dzisiaj fantastyczne.
    Mają jedna wadę - to meble zajmujące sporo miejsca i wymagające dużej przestrzeni dla właściwego odsłuchu. Ale jakież brzmienie wtedy!?
    Ratuj je jak tylko możesz bo to kult PRL-u godny i dzisiejszych czasów.

• #7 10 Paź 2015 07:28
    wkj
    Poziom 34  

Auszwico4574 napisał:

Zestaw od zwykłego 30/60/1 nie będzie pasował, mamy tutaj w /11 cewkę o średnicy ~48mm, standardowy /1 ma ~35mm. Kiedys na allegro widziałem membrany przetłoczone jak do standardowych altusów lecz na otwór 48mm, popytaj u "alexelectronic", będzińskiej "akustyce" może będą jeszcze mieć. A jak nie to u źródła, tylko nie wiem czy jeszcze robią te membrany na otwór 48mm.

zwrotnica napisał:
    Mają jedna wadę - to meble zajmujące sporo miejsca i wymagające dużej przestrzeni dla właściwego odsłuchu. Ale jakież brzmienie wtedy!?

Marzenie? Bez przesady, jest tego sporo, można kupić wszędzie bo to masowe produkty. Za szczyt techniki nie uchodzą, jednym pasują innym nie. Osobiście krzykliwych wysokich tonów nie znoszę.

• #8 11 Paź 2015 12:56
    zwrotnica
    Poziom 14  

wkj napisał:
    zwrotnica napisał:

Marzenie? Bez przesady, jest tego sporo, można kupić wszędzie bo to masowe produkty. Za szczyt techniki nie uchodzą, jednym pasują innym nie. Osobiście krzykliwych wysokich tonów nie znoszę.

Hmmm, czy ja przypadkiem nie napisałem "kolumny marzenie ... 30 lat temu"? :D

To po pierwsze, bo po drugie to akurat te altusy mają regulatory tonów średnich i wysokich więc jeśli komuś góry za dużo mógł ją obciąć bez problemu, za mało - podbić. A jeśli o "szczyty techniki" chodzi to i one "jednym pasują innym nie" :|

Pozdrawiam.

• #9 26 Paź 2015 20:27
    Auszwico4574
    Poziom 4  

No przyznaję że Altusy bardzo fajnie grają sam posiadam 300 i 110 a te 140 to znajomego i grają o wiele lepiej od dzisiejszych chińczyów z marketów, wysokie tony co prawda czasami biją po uszach ale zawsze można na wzmacniaczu to przestawić bądź pokrętłami na kolumnach.A co do głośnika to napisałem do tonsila i odpisali że jakby im go wysłać to by zrobili.Mi aktualne ten głośnik nie jest bardzo potrzebny więc jak ktoś chciałby kupić to pisać.

• #10 27 Paź 2015 19:40
    PawelMajda
    Poziom 14  

Ja mam 110 i 140, gdyby nie były dla mnie sentymentalnie ważne, to bym je dawno sprzedał - nienawidzę ich wysokiej sekcji. Polecam trochę się pobawić i zastąpić GDWT GDWK, od razu lepiej brzmią + otwory stratne wedle własnych upodobań można "stuningować' poprzez włożenie PCVki jako bassreflexu

• #11 27 Paź 2015 22:23
    Auszwico4574
    Poziom 4  

Ja właśnie tak zrobiłem z moimi 110 jakiś czas temu.Przedłużyłem br PCV-kami i od razu lepiej grają.Wlożylem jeszcze mocniejsze GDN-y, a z zamianą na gdwk narazie nie chce mi się bawić

• #12 27 Paź 2015 23:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Auszwico4574 napisał:
    Ja właśnie tak zrobiłem z moimi 110 jakiś czas temu.Przedłużyłem br PCV-kami i od razu lepiej grają.Wlożylem jeszcze mocniejsze GDN-y, a z zamianą na gdwk narazie nie chce mi się bawić
    Czyli z oryginałem nie ma to już nic wspólnego... A sądząc po Twoich zmianach dochodzę do wniosku, ze moja teoria, ze gorzej już być nie może (jak ALTUSY) się potwierdziła... Wystarczy wsadzić jakieś przypadkowe głośniki do skrzynki zrobić jakieś BR i zagra lepiej... :)
    Sentymentalny powód ich trzymania to chyba jedyny jaki można zaakceptować. Góra krzykliwa, dół rozmyty i nieczytelny - zwłaszcza przy większych głośnościach, środek... taki sobie. 30-40 lat temu można było się zachwycać - bo niczego innego nie było. A że wyglądały ładnie... Grać dobrze w każdym razie nie potrafiły (chyba, ze ktoś tak lubi).

• #13 13 Lis 2015 14:45
    zwrotnica
    Poziom 14  

398216 Usunięty napisał:
    Góra krzykliwa, dół rozmyty i nieczytelny - zwłaszcza przy większych głośnościach, środek... taki sobie. 30-40 lat temu można było się zachwycać - bo niczego innego nie było. A że wyglądały ładnie... Grać dobrze w każdym razie nie potrafiły (chyba, ze ktoś tak lubi).

Hmm, a może zmień wzmacniacz (dobierz właściwy sprzęt lub umiejętnie go ustaw) bo te Altusy-140 były i do dzisiaj są naprawdę świetne. Dzisiaj ich jedyną wadą jest sterowanie wzmacniaczem o mocy nie wyższej niż 2x100W a przy tym dedykowanego tym kolumnom. Porównywanie sprzętu sprzed 30 lat do współczesnego "kina domowego" jest pomysłem chybionym już na wstępie :)

• #14 15 Lis 2015 17:31
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

zwrotnica napisał:
    przy tym dedykowanego tym kolumnom.
    No, nie jestem pewien...
    Słuchałem tych kolumn (altusów - nie tylko 140) w różnych konfiguracjach sprzętowych i zawsze były takie same - może nieco lepiej brzmiały na jakimś Techniksie (nie pamiętam już modelu - lata minęły), ale ten wzmacniacz z założenia miał wycofany górny zakres i mało dołu (porównywałem na innych kolumnach). W zasadzie powyżej kilku watów bas zaczynał brzmieć nijako i to w zasadzie niezależnie od tego jakim wzmacniaczem był pędzony.
    Różni Koledzy z tego co czytałem (posłuchać tak przerobionych nie miałem okazji) wymieniali w nich te pseudo BR na jakieś bardziej "normalne" - podobno wtedy było lepiej.

Dodano po 2 [minuty]:

zwrotnica napisał:
    Porównywanie sprzętu sprzed 30 lat do współczesnego "kina domowego" jest pomysłem chybionym już na wstępie
    Co do KD to większość z nich również ma dedykowane do niego kolumny. Na innych nie gra jak należy (a właściwie powinienem napisać - "gra jeszcze gorzej").

• #15 19 Lis 2015 01:57
    zwrotnica
    Poziom 14  

398216 Usunięty napisał:
    zwrotnica napisał:
    przy tym dedykowanego tym kolumnom.
    No, nie jestem pewien...
    Słuchałem tych kolumn (altusów - nie tylko 140) w różnych konfiguracjach sprzętowych i zawsze były takie same - może nieco lepiej brzmiały na jakimś Techniksie (nie pamiętam już modelu - lata minęły), ale ten wzmacniacz z założenia miał wycofany górny zakres i mało dołu (porównywałem na innych kolumnach). W zasadzie powyżej kilku watów bas zaczynał brzmieć nijako i to w zasadzie niezależnie od tego jakim wzmacniaczem był pędzony.
    Różni Koledzy z tego co czytałem (posłuchać tak przerobionych nie miałem okazji) wymieniali w nich te pseudo BR na jakieś bardziej "normalne" - podobno wtedy było lepiej.

Dodano po 2 [minuty]:

zwrotnica napisał:
    Porównywanie sprzętu sprzed 30 lat do współczesnego "kina domowego" jest pomysłem chybionym już na wstępie
    Co do KD to większość z nich również ma dedykowane do niego kolumny. Na innych nie gra jak należy (a właściwie powinienem napisać - "gra jeszcze gorzej").

Sprawdzone na Technics SUV-670 przód+tył.
    Odnośnie Technics'a jakoby któryś z tamtych lat miał "wycofany górny zakres i mało dołu" mam zdanie dokładnie odwrotne. Poza tym regulacje na wzmacniaczu i dodatkowo na "Altusach 140" (inne modele mnie nigdy nie interesowały) dawały dodatkowe pole do popisu pod warunkiem, że ktoś miał o tym pojęcie i ... ucho :)

• #16 19 Lis 2015 09:50
    Arkadyo
    Poziom 29  

Oczyma wyobraźni widzę to "ucho" dostrajające altus 140 zapewne jeszcze na "technics class A" bo chyba tak Japoński producent określał swoje największe gnioty jakie produkował.
    O wzmacniaczach Technicsa jedyne co można powiedzieć to to, że modeli godnych uwagi wyprodukowali kilka i to tak dawno temu że nawet najstarsi forumowicze nie pamiętają czy to prawda. O Altusach w tym 140 napisano już chyba wszystko ale trzeba być naprawdę ignorantem żeby napisać, że to świetne kolumny. W dźwięku jak w każdej innej dziedzinie przyjęte są jakieś ogólne standardy uważane za pożądane i tego się trzymajmy. To, że jest kilku "fanbojów" którzy nie słyszeli nic lepszego nie znaczy jeszcze, że standardy należy zmieniać. Altusy tak samo kiedys jak i dzisiaj odstawały od nich bo w konstrukcji kolumn i wzmacniaczy wiele się nie zmieniło przez ostanie pół wieku. Jedyne zmiany jakie da się zaobserwować to to, że to co kiedyś było inżynierskim standardem dzisiaj ociera się o high end a dzisiejszy standard to dalekowschodni szajs przy którym nawet altusy nie wypadają źle.

• #17 19 Lis 2015 17:18
    Sanjose
    Poziom 25  

398216 Usunięty napisał:
    Słuchałem tych kolumn (altusów - nie tylko 140) w różnych konfiguracjach sprzętowych i zawsze były takie same - może nieco lepiej brzmiały na jakimś Techniksie .

Faktycznie. Kolega posiada zestaw Technics z początku lat 90 (jeszcze jako oddzielne segmenty) i Altusy w tym zestawieniu grają w miarę akceptowalnie.
    Dudnieniom i łoskotom basu nie było końca. Po zatkaniu GDWK gąbką można było słuchać (na krótko).
    Po tamtym doświadczeniu unikam kolumn "BR" jak ognia. :(

• #18 19 Lis 2015 18:53
    wkj
    Poziom 34  

Sanjose napisał:
    Dudnieniom i łoskotom basu nie było końca. Po zatkaniu GDWK gąbką można było słuchać (na krótko).

tonsil też tłumił GDWT wklejając materiałowe kopułki odwrotną stroną.

Sanjose napisał:
    Po tamtym doświadczeniu unikam kolumn "BR" jak ognia. :(

nie każdemu psu na imię Azor.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme