Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tonsil ZG 60 C115 zamienniki/ zestawy naprawcze

ketiz 10 Paź 2015 17:18 1869 27
  • #1 10 Paź 2015 17:18
    ketiz
    Poziom 11  

Witam wszystkich forumowiczów, od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem, ukochanego zestawu Unitra Tonsil ZG 60 C 115 + ELTRA R8040 + ZRK 8041

Kolumny jak reszta sprzętu są w stanie IDEALNYM... nie licząc oryginalnych głośników które... wiadomo, spróchniały...

Dane techniczne kolumn to :

Moc: 60 W.
    Impedancja: 8 Ω.
    Wymiary: 680×420×250.
    Głośniki w zestawie:
    • GDN 25/40/4,
    • GD 12/5/4,
    • GDWK 9/80.

Szukam Szukam i ciężko mi znaleźć odpowiednie zamienniki do tego sprzętu, ewentualnie sklejone zestawy naprawcze( boję się sam tego robić ponieważ jeszcze nie miałem okazji). Jakie inne średnio i niskotonowce mogę zainstalować w tych przepięknych kolumnach ?

Pozdrawiam.

• #2 10 Paź 2015 17:33
    RAFi X
    Poziom 28  

Tylko oryginały. Daj to komuś kto się na tym zna. To są za dobre kolumny dla partaczy i początkujących w tym temacie ;)

• #3 10 Paź 2015 17:37
    ketiz
    Poziom 11  

RAFi X napisał:
    Tylko oryginały. Daj to komuś kto się na tym zna. To są za dobre kolumny dla partaczy i początkujących w tym temacie ;)

Nawet słowo w twoim poście nie dotyczyło tematu ani nic do niego nie wniosło. Mając na myśli zamienniki, mam na myśli głośniki z innym oznaczeniem nadające się pod te kolumny ;) Oryginalne do tego sprzętu są raczej nieosiągalne.

• #4 10 Paź 2015 17:46
    RAFi X
    Poziom 28  

:) Odpowiedź była adekwatna do nakreślonego przez Ciebie problemu. Oczywiste, że GD 12/5/4 jest na tzw. sztywnym zawieszeniu. Więc w czym problem ? Bez większych problemów pasowny będzie GDM 12/60 lub dostępne dziś szerokopasmowe GD 12/8. Wszystko jeszcze jest dostępne i do zrobienia od ręki. W niskotonowych zawieszenie piankowe to również bułka z masłem ;) Całościowo przetwornik o oznaczeniu np. GDN 25/40/3 też się wpasuje idealnie.

• #5 10 Paź 2015 17:56
    ketiz
    Poziom 11  

Ok, czyli średniotonowe mamy. Rozumiem że o niskotonowych piszesz w kwestii regeneracji, tak? Są do zdobycia jakieś zestawy naprawcze? Ze średniotonowych 12/60/2 będą w porządku grały? Przy czym chciałbym zaznaczyć, że chcę by grało to na oryginalnym wzmacniaczu.

• #7 10 Paź 2015 17:59
    wkj
    Poziom 34  

RAFi X napisał:
    Bez większych problemów pasowny będzie GDM 12/60

Skucha.
    Pierścień będzie uciskał górne zawieszenie. Albo dystans albo oryginalny przetwornik.

• #8 10 Paź 2015 18:05
    RAFi X
    Poziom 28  

Żaden problem dać podkładkę o grubości 1 - 1.5 mm :) pod każdy otwór mocujący pierścień. Takie rozwiązanie załatwi sprawę. Wierzę, że i Ty wpadłbyś na takie rozwiązanie.

• #9 10 Paź 2015 18:14
    wkj
    Poziom 34  

Wpadł bym, ale nie chcę tych c115 a nawet całej serii no 80tki uważam za w miarę godne.

• #10 11 Paź 2015 01:03
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

ketiz napisał:
    są do zdobycia jakieś zestawy naprawcze?
    W sklepie producenta.

• #11 11 Paź 2015 13:01
    ketiz
    Poziom 11  

Czyli generalnie nie mamy nic. Proszę pomóżcie mi kochani. Jakie godne i dostępne zamienniki mogę włożyć do tych kolumn i czy zdobędę je np na allegro ?

Dodano po 2 [minuty]:

jeśli będzie aż taki problem, to chyba zdecyduję się na zestawy naprawcze ...

• #12 11 Paź 2015 14:12
    RAFi X
    Poziom 28  

Ręce opadają...opisz w końcu Chłopie co rozumiesz poprzez stwierdzenie:

ketiz napisał:
    Kolumny jak reszta sprzętu są w stanie IDEALNYM... nie licząc oryginalnych głośników które... wiadomo, spróchniały...

Co masz na myśli ? Spróchniałe to mogą być obudowy. W jakim stanie dokładnie są te głośniki ? Cewki, resory dolne, membrany, zawieszenie górne GD ? Elektrycznie sprawne ?
    Ciężko Ci coś doradzić, gdy się motasz jak dziecko we mgle. Nawet jak Ci damy gotowe zestawy naprawcze to sądzę (widząc Twoje podejście i zakres wiedzy - nie oceniam zdolności manualnych), że i tak nie zrobisz tego dobrze. Dlatego napisałem Ci w swoim pierwszym poście, że naprawa głośników - zwłaszcza tych do unikalnych zestawów nie jest dla nowicjuszy. Z całym szacunkiem.

ketiz napisał:

Szukam Szukam i ciężko mi znaleźć odpowiednie zamienniki do tego sprzętu, ewentualnie sklejone zestawy naprawcze( boję się sam tego robić ponieważ jeszcze nie miałem okazji). Jakie inne średnio i niskotonowce mogę zainstalować w tych przepięknych kolumnach ?

Słabo szukałeś, nieuważnie również czytałeś co Ci napisałem. Napisałem Ci wszystko w poprzednich postach.
    A więc jeszcze raz...odpowiedniki:
    -GDN 25/40/4, którego zamiennikiem może być GDN 25/40/3 i z jego dostępnością nie ma problemu;
    -GD 12/5/4, można użyć GDM 12/60 i GD 12/8. Zwracaj uwagę na impedancję głośników, by użyć o tej samej wartości jak pierwotne. Podczas montażu zwróć uwagę na polaryzację głośników.

• #13 11 Paź 2015 16:11
    ketiz
    Poziom 11  

No i to jest konkretna odpowiedź. ;) Jeśli chodzi o głośniki to...
    W głośnikach średniotonowych membrana jest twarda jak kamień, zaś w basowych:
    1. zawieszenie górne zniszczone, membrana okej, cewka okej, elektrycznie sprawne
    2. zawieszenie górne zniszczone, membrana okej, cewka zniszczona elektrycznie gra ale trzeszczy.
    Zwrotnice okej.

Myślicie że zestaw naprawczy z 25/40/3 będzie odpowiedni do 25/40/4 ?
    A co do średnio tonowych myślę o 12/60/2, aczkolwiek one mają 60 W... a oryginalne 5W.

Pomyślałem, że mógłbym jeszcze zamiast GDN 40W wrzucić jakieś 60W np 25/60/1-3.

• #14 11 Paź 2015 16:53
    wkj
    Poziom 34  

ketiz napisał:

A co do średnio tonowych myślę o 12/60/2, aczkolwiek one mają 60 W... a oryginalne 5W.

zestaw z 25/40/3 będzie ok do /4

25/60/1 to to samo co 25/40/3, kontynuacja starszej wersji.

• #15 11 Paź 2015 20:50
    ketiz
    Poziom 11  

wkj napisał:
    ketiz napisał:

zestaw z 25/40/3 będzie ok do /4

25/60/1 to to samo co 25/40/3, kontynuacja starszej wersji.

Jeśli jesteś pewny że zestaw z 25/40/3 będzie okej do /4, to zamawiam i zabieram się do pracy. Oczywiście poprę to zdjęciami z odbudowy ;)

a co do 25/60/1 to taka opcja wydaje mi się nie być zła prawda? Zapas mocy zawsze się przyda....Czy raczej nie przesadzać na tych pudłach ?

• #16 19 Paź 2015 20:46
    ketiz
    Poziom 11  

Jak obiecałem, choć czasu mało, to rozpocząłem prace nad kolumnami. Na wstępie zabrałem się za demontaż głośników basowych. Prezentacje pokaże na przykładzie jednego głośnika. A więc, po demontażu głośnika i membrany stan był taki :

Okazało się że był to jednak 25/40/3.
    Zająłem się więc demontażem kosza. który trzeba było pozbawić resztek kleju i pianki. Po ponad godzinie udało się wszystko wyczyścić(wybaczcie za nieogolone nogi ):

Unitra Tonsil ZG 60 C115 zamienniki/ zestawy naprawcze Unitra Tonsil ZG 60 C115 zamienniki/ zestawy naprawcze

Potem przyszedł czas na nową membranę, cewkę i zawieszenie :

Unitra Tonsil ZG 60 C115 zamienniki/ zestawy naprawcze Unitra Tonsil ZG 60 C115 zamienniki/ zestawy naprawcze

Mała ilość kleju, chwila czekania i przyklejamy zawieszenie :

Po Upewnieniu się że wszystko jest w porządku, odstawiłem głośnik na 24h. Następnie przylutowałem kable od cewki i przyszła pora na kopułkę:

Ostatni punkt dotyczący głośnika, to oczyszczenie i przyklejenie przykręcanej obręczy:

to tyle jeśli chodzi o regeneracje 30 letnich głośników ;) Jak na pierwszy raz to chyba poszło dobrze. Bo nic nie ociera i wszystko działa. Po regeneracji, przyszła pora na zajęcie się wnętrzem kolumny. To jest :
    1.Wymiana gąbki ( stara kruszy się i nie jest sprężysta )
    2.Wymiana kabli na grubsze
    3. Sprawdzenie zwrotnicy. I tu pojawił się mały problem:

W jednej ze zwrotnic pojawił się mały psikus który wstrzymał moje prace do czasu rozwiązania problemu, w postaci przepalonego... no właśnie, co to za rezystor?(żółty element pod rezystorem chyba nie jest spalony a tylko osmolony stopionym rezystorem.)

znalazłem u nas taki oto schemat. O ile się nie mylę to dobry schemat. Jeśli nie to proszę o wskazanie poprawnego:

Poradźcie mi proszę czy brać się za wymianę tych elementów (prócz cewek) na dzisiejsze odpowiedniki czy zostawić to tak jak jest i wymienić tylko wadliwy element ?

Pozdrawiam

• #17 19 Paź 2015 21:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Wymień i rezystor (2,2 oma /10W o ile się nie mylę - trudno odgadnąć z tej plątaniny przewodów jak jest podłączony) i kondensator pod nim.

• #18 19 Paź 2015 21:28
    ketiz
    Poziom 11  

To są raczej rezystory od głośnika basowego, bo to on mi w tej kolumnie trzeszczał

• #19 19 Paź 2015 22:48
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W gałęzi głośnika basowego akurat nie ma żadnego rezystora.
    Trzeszczał, bo pewnie cewka ocierała o nabiegunnik - przy okazji posypanego zawieszenia to normalne zjawisko.

• #21 20 Paź 2015 07:21
    ketiz
    Poziom 11  

wkj napisał:
    Z plątaniny wynika iż to rezystor 3Ω9 w torze przetwornika wysokotonowego. Choć wydaje mi się iż schemat nie pokrywa się z rzeczywistością co masz.

Popatrz ten:
    http://obrazki.elektroda.pl/4347400300_1359569274.jpg

ps. skąd masz części do regeneracji przetwornika GDN?

Co do mojego schematu to nie mam pewności że jest on poprawny, i czy 3ohm9 to na pewno ten rezystor. spróbuje odszukać nazwy kondensatora pod nim i wtedy będziemy wiedzieli na pewno.

Co do zestawu naprawczego, to pochodzi on z portalu aukcyjnego. Wystarczy wpisać Tonsil 25/40/3. Aukcja u nich jest odświeżana i tytuł brzmi :

Cytat:
    Sklejony do TONSIL 25 cm GDN 25/40/3 25/60/1 25/80

Dzisiaj spróbuje jeszcze dosłać kolejne zdjęcia zwrotnicy. Szczerze powiem że boje się teraz to wszystko składać po tym co zobaczyłem. Mam na myśli zwęglony rezystor i spaloną gąbkę która na nim leżała. Nie mam ochoty na domową akcje gaśniczą ;)

• #22 20 Paź 2015 08:45
    wkj
    Poziom 34  

Pomierz sobie rezystor w drugiej zwrotnicy, jak jest dobry. I nie ma się czego bać, wymieniasz uszkodzone elementy na takie same, sprawdzasz wszystkie połączenia lutownicze, skręcasz wszystko do kupy i musi być dobrze.

Te kupione elementy do niskotonowca są nieoryginalne (profil ten sam ale mieszanka już inna) widać to po kolorze. Oryginały są zielonkawe.

• #23 20 Paź 2015 08:50
    ketiz
    Poziom 11  

wkj napisał:
    Pomierz sobie rezystor w drugiej zwrotnicy, jak jest dobry. I nie ma się czego bać, wymieniasz uszkodzone elementy na takie same, sprawdzasz wszystkie połączenia lutownicze, skręcasz wszystko do kupy i musi być dobrze.

Te kupione elementy do niskotonowca są nieoryginalne (profil ten sam ale mieszanka już inna) widać to po kolorze. Oryginały są zielonkawe.

Dobry pomysł. pomierzę drugą zwrotkę i wszystko będzie jasne.

Co do zestawu naprawczego ,to szczerze przyznam się że jest chyba lepiej wykonany niż oryginał. Zdjęcia na aukcji nie oddają tego tak jak chociażby moje zdjęcia. Aczkolwiek porównując go z oryginałem do odnoszę wrażenie że membrana jest taka sama, zawieszenie to samo, jedyna różnica pomiędzy oryginałem to taka, że wewnętrzna strona cewki w nowym zamienniku, jest srebrna a w oryginale nie ma nic. Podstawą wydaje mi się chyba dobre uzwojenie i jakość materiału. Zobaczymy jak to będzie grało jak skończę. Ważne że kosz, konektory i magnes są całe.

• #24 20 Paź 2015 22:09
    Sanjose
    Poziom 25  

ketiz napisał:
    Aczkolwiek porównując go z oryginałem do odnoszę wrażenie że membrana jest taka sama.

Różnicę zapewne usłyszysz gdy złożysz wszystko.
    To że wygląda tak samo, nie znaczy że zagra tak samo jak oryginał.
    Sama masa własna membrany znacząco wpływa na przetwarzany dźwięk, gęstość celulozy, długo by wymieniać. ;)

• #25 22 Paź 2015 17:34
    ketiz
    Poziom 11  

wkj napisał:
    Z plątaniny wynika iż to rezystor 3Ω9 w torze przetwornika wysokotonowego. Choć wydaje mi się iż schemat nie pokrywa się z rzeczywistością co masz.

Popatrz ten:
    http://obrazki.elektroda.pl/4347400300_1359569274.jpg

ps. skąd masz części do regeneracji przetwornika GDN?

Czy jesteś na 100 % pewny że ten twój schemat jest poprawny ? Generalnie jest podobny tylko ja na zwrotnicy nie mam tych 2 rezystorów 2x3,9ohm. Najlepsze jest to że ten mój spalony rezystor na mierniku wskazuje 4,4 Ohm, identycznie jak drugi rezystor z drugiej zwrotnicy który jest leciutko nadpalony ale nie wygląda na spalony.

• #27 22 Paź 2015 21:08
    ketiz
    Poziom 11  

wkj napisał:
    Ilu pozycyjny masz przełącznik?

- i +

Dodano po 13 [minuty]:

Pierwszy głośnik jest już na testach w kolumnie...Ach te kleje uniwersalne. Ja coś jest do wszystkiego to jest do niczego, jak głośnik gra fajnie i czysto to po mocniejszym teście, kopułka się trochę odkleiła ( ciężko tam nanieść odpowiednią ilość kleju ). Lece więc po Super Glue ;)

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

A teraz się tak zastanawiam, bo chodzę po sklepie Tonsila.... Czysto teoretycznie , porównałem sobie GDN 25/40/3 z 25/60... i prawie niczym się nie różnią poza mocą... Uważacie że dobrym pomysłem byłoby (kiedyś w przyszłości jak przestaną mi starczać moje regenerowane) kupienie mocniejszych 25/60, do moich pudeł ?

• #28 23 Paź 2015 16:37
    wkj
    Poziom 34  

Jak dwupozycyjny to jeden rezystor wystarczy. Jak jest dobry w pomiarze to go zostaw.

Co do głośników to 25/40/3 stara wersja, wznowionego 25/60/1.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme