Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słabe niskie częstotliwości -subwoofer.

sandrag 27 Paź 2015 19:34 645 7
  • #1 27 Paź 2015 19:34
    sandrag
    Poziom 8  

Witam.
    Posiadam głośniki Genius 2.1 SW-G2.1 1250.
    Mają bardzo mocne basy, lecz basy o niskiej częstotliwości są słabo słyszalne.
    Np w tej piosence basy od 0:12 są słabo słyszalne lecz te 0:19 już mocno słyszalne.
    https://www.youtube.com/watch?v=10yrPDf92hY

Doczytałem, że mają pasmo 58Hz do 20kHz.
    Czy da się coś zrobić żeby poszerzyć to pasmo? Tzn żeby te jeszcze niższe częstotliwości były słyszalne? Czy wyłożenie suba w środku gąbką coś da?
    Da się coś z tym zrobić?

• #2 27 Paź 2015 20:34
    Pablo1964
    Moderator

Niestety, w tym przypadku słyszalną poprawę przyniesie jedynie wymiana sprzętu.

• #3 28 Paź 2015 17:50
    sandrag
    Poziom 8  

A czego mogę się spodziewać po wytłumieniu subwofera? Czy satelitki też warto zrobić?
    Niestety ten subwofer jest klejony, musiałbym wyciąć tylni panel, a potem to jakoś ładne skręcić i uszczelnić.
    Może da radę coś we wzmacniaczu zmienić, żeby ten zakres częstotliwości był większy?

• #4 28 Paź 2015 18:33
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

sandrag napisał:
    Może da radę coś we wzmacniaczu zmienić, żeby ten zakres częstotliwości był większy?
    Dostałeś wyczerpującą odpowiedź. Z gó...a bata nie ukręcisz.
    Dół zakresu częstotliwości zależy przede wszystkim od samego głośnika i jego obudowy. Głośnik może (powtarzam "MOŻE") w innej obudowie zagrałby nieco lepiej, ale wątpię by na tyle, żebyś to zauważył. Z kolei kombinowanie ze wzmacniaczem też nie ma sensu - jest jaki jest i każda w nim ingerencja niewiele pomoże; najsłabszym ogniwem ZAWSZE będzie głośnik...

Dodano po 3 [minuty]:

sandrag napisał:
    mają pasmo 58Hz
    I niżej nie zejdziesz...
    sandrag napisał:
    Czy wyłożenie suba w środku gąbką coś da?
    W jaki sposób, skoro jak sam piszesz nie da się otworzyć obudowy bez jej uszkodzenia?
    sandrag napisał:
    Czy satelitki też warto zrobić?
    A po co? One zaczynają grać wyżej niż subwoofer. W nich niczego nie poprawisz, żeby polepszyć bas.

• #5 31 Paź 2015 20:54
    dominator8
    Poziom 19  

sandrag napisał:
    A czego mogę się spodziewać po wytłumieniu subwofera?
    Wytłumienie subwoofera closed wpłynie przede wszystkim na obniżenie współczynnika dobroci całkowitej Qtc, które odczujesz jako poprawę impulsu, bas będzie bardziej szczegółowy. Jednocześnie spadnie jego efektywność, także będziesz musiał operować większymi poziomami mocy by uzyskać podobny poziom głośności jak przed wytłumieniem. Tłumienie obudów BR praktycznie mija się z celem gdyż drastycznie obniżasz sprawność tunelu.
    sandrag napisał:
    O dolnej częstotliwości granicznej decyduje przede wszystkim litraż obudowy oraz parametry samego głośnika. Odpowiadając na pytanie odnośnie wzmacniacza i ewentualnych jego modyfikacjach odpowiem krótko : nie ma to sensu. Musiałbyś dla zakresu poniżej częstotliwości granicznej F3 zastosować wzmocnienie sygnału o stromości 6dB. Przeciążalność subwoofera spadnie wtedy drastycznie - chwila nieuwagi skończy się trwałym, mechanicznym uszkodzeniem głośnika.
    398216 Usunięty napisał:
    Dostałeś wyczerpującą odpowiedź. Z gó...a bata nie ukręcisz.
    Przepraszam, że to powiem ale ta odpowiedź jest nasycona pogardą i nie godna użytkownika z takim stażem i doświadczeniem (wiekiem również) jak Ty. Jeśli jest możliwość by poprawić możliwości posiadanego przez siebie sprzętu to zawsze warto próbować, przede wszystkim w przypadku sprzętu niskobudżetowego.

• #6 31 Paź 2015 23:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    Dół zakresu częstotliwości zależy przede wszystkim od samego głośnika i jego obudowy.
    dominator8 napisał:
    O dolnej częstotliwości granicznej decyduje przede wszystkim litraż obudowy oraz parametry samego głośnika.
    398216 Usunięty napisał:
    Głośnik może (powtarzam "MOŻE") w innej obudowie zagrałby nieco lepiej, ale wątpię by na tyle, żebyś to zauważył.Z kolei kombinowanie ze wzmacniaczem też nie ma sensu - jest jaki jest i każda w nim ingerencja niewiele pomoże; najsłabszym ogniwem ZAWSZE będzie głośnik...
    dominator8 napisał:
    Odpowiadając na pytanie odnośnie wzmacniacza i ewentualnych jego modyfikacjach odpowiem krótko : nie ma to sensu.

Coś mi się wydaje, ze napisałem to samo w sensie treści, tylko użyłem innych słów... a może to Ty użyłeś innych słów? W każdym razie ta wypowiedź wydaje się powieleniem tego co już zostało powiedziane.
    dominator8 napisał:
    ta odpowiedź jest nasycona pogardą
    W którym miejscu?
    Napisałem może bardziej obrazowo to o czym wszyscy wiedzą - przypominam : Temat dotyczy "Genius 2.1 SW-G2.1 1250." Zestaw do komputera, który (jak większość podobnych w tej klasie) nigdy nie będzie grać tak, jak zestaw nawet średniej jakości "prawdziwych" kolumn.Autor najwidoczniej nie przyjął do wiadomości, że za 5 zł nie może wymagać tyle samo co za 500 ;) .
    dominator8 napisał:
    nie godna użytkownika z takim stażem i doświadczeniem (wiekiem również) jak Ty.
    Nie przypominam sobie, bym się dzielił z kimkolwiek swoim peslem.
    Może faktycznie mam jakiś staż, ale i tak 4 lata krótszy od Twojego. Przynajmniej na tym forum.
    Bo jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe i prywatne - nie wiem. Musiałbyś się najpierw pochwalić swoim, ale to akurat nie należy do tematu.
    Do tematu należy jednak próba "pomocy" o jakiej piszesz:
    dominator8 napisał:
    Jeśli jest możliwość by poprawić możliwości posiadanego przez siebie sprzętu to zawsze warto próbować, przede wszystkim w przypadku sprzętu niskobudżetowego.
    Ośmielę się stwierdzić że masz (co najmniej) zbyt bujną wyobraźnię. Moim skromnym zdaniem bowiem żadne kombinacje w tym konkretnym wypadku (a i ja pisałem i piszę o TYM konkretnym wypadku) nie mają najmniejszego sensu; co zresztą napisałem dość wyraźnie wcześniej, a i Ty powtórzyłeś - może używając innych słów i bardziej technicznie tłumacząc zagadnienie. Po co więc robić nadzieje?
    To mniej więcej tak samo jakby autor odczytał na prędkościomierzu Syrenki 140kM/h i pytał jak osiągnąć taki wynik, a Ty radziłbyś mu zdjąć karoserię. Co najwyżej odmrozi sobie uszy, a i tak tych 140 nie pojedzie. Wymiana silnika też nie wchodzi w grę - rozsypie się całość. Po co więc pisać, ze można próbować zrobić lepiej jeśli nie można - przynajmniej bez niezbyt przyjemnych "skutków ubocznych"?
    Zupełnie też nie widzę sensu w Twojej wypowiedzi:
    dominator8 napisał:
    Wytłumienie subwoofera closed wpłynie przede wszystkim na obniżenie współczynnika dobroci całkowitej Qtc, które odczujesz jako poprawę impulsu, bas będzie bardziej szczegółowy. Jednocześnie spadnie jego efektywność, także będziesz musiał operować większymi poziomami mocy by uzyskać podobny poziom głośności jak przed wytłumieniem.

Sugerujesz (?) że poprawi się impuls podczas gdy autorowi chodzi o obniżenie dolnego zakresu pasma częstotliwości:
    sandrag napisał:
    w tej piosence basy od 0:12 są słabo słyszalne lecz te 0:19 już mocno słyszalne.
    https://www.youtube.com/watch?v=10yrPDf92hY

Ten "subwoofer" ma dolną częstotliwość graniczną =58Hz i lepiej nie będzie! Po co więc sugerować "polepszenie" (bo tak może to odczytać Autor - z całym szacunkiem, ale - laik )?
    Aha - nie chciałem aby TEN post został zaliczony do nasyconych pogardą. Chciałem natomiast wyjaśnić (może bardziej szczegółowo) powód mojego poprzedniego, który również w zamyśle nie miał być żadną pogardą nasycony.
    To tak dla jasności...

• #7 01 Lis 2015 12:51
    dominator8
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:
    Sugerujesz (?) że poprawi się impuls podczas gdy autorowi chodzi o obniżenie dolnego zakresu pasma częstotliwości:
    Autor zadał pytanie:
    sandrag napisał:
    A czego mogę się spodziewać po wytłumieniu subwofera?
    Odpisałem w sposób jasny prosty i czytelny biorąc pod uwagę doświadczenie autora.
    398216 Usunięty napisał:
    Nie przypominam sobie, bym się dzielił z kimkolwiek swoim peslem.
    Może faktycznie mam jakiś staż, ale i tak 4 lata krótszy od Twojego. Przynajmniej na tym forum.
    Szanowny kolego. Każda z osób, która choć w niewielkim stopniu miała przyjemność korzystania z tego forum (akustyka, diy akustyka) dobrze wie, że to nie jest Twoje pierwsze konto tutaj. W takiej sytuacji myślę, że Twoja uwaga odnośnie stażu mojego oraz Twojego na tym forum jest nie na miejscu.
    dominator8 napisał:
    Ten "subwoofer" ma dolną częstotliwość graniczną =58Hz i lepiej nie będzie!
    Na pewno niżej nie będzie.

• #8 01 Lis 2015 22:12
    Pablo1964
    Moderator

Sądzę, że temat został wyczerpany. Zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME