Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny estradowe-Elestra150w/8 Ohma

Roman700 01 Lis 2015 21:51 1050 15
  • #1 01 Lis 2015 21:51
    Roman700
    Poziom 12  

Witam. Kupiłem niedawno kolumny estradowe Elestra 150w/8 ohma, z tego co mi wiadomo wyprodukowane przez firmę Elmuz na głośnikach Beyma.
    Foto kolumn.
    I teraz moje pytanie do kogoś z fachowców,kto miał do czynienia z takimi kolumnami.
    Czy ktoś może mi dokładnie podać jakie mają oznaczenie,jaki model- głośniki średnio tonowe i wysoko tonowe.
    -Z tego co wyszukałem w necie, to wysokotonowe -piezoelektryk firmy Motorolla
    ale jaki model?
    -średnio tonowy nie ma oznaczeń,ale co ustaliłem to prawdopodobnie -
    model BEYMA 8AGN/T?
    Foto głośników

Głośnik 15" jest mi znany gdyż ma oznaczenia-E-100/N.

I najważniejsze pytanie które mnie nurtuje,a nie wiem jak to jest rozwiązane.
    Chciałem wymienić głośniki wysokotonowe piezoelektryki na Tonsilowskie np.GDWT12-19/100 i nie wiem czy musi być dodatkowa zwrotnica do tych Tonsilowskich?Czy wystarczy tylko banalnie je wlutować odpowiednio pod przewody od tych piezo?
    Foto zwrotnicy i połączenie głośników
    Proszę aby ktoś mi to wyjaśnił w prosty sposób nie owijając "kota ogonem"
    Chcę po prostu zmienić wysokotonowe głośniki na Tonsile i nie wiem czy jeśli je tylko podłącze pod przewody nie ulegną spaleniu?
    Po prostu nie wiem jak są podłączone te oryginalne PIEZO?
    Proszę o konkretną odpowiedź.

• #2 02 Lis 2015 06:37
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Zacznij od wizyty w Społem i zakupie miski za głośnik średniotonowy i włożeniu eur br bo zdaje się nie ma(dobrze nie widzę-z telefonu przeglądam).

• #3 02 Lis 2015 09:28
    Roman700
    Poziom 12  

Witam.Miska jest oryginalnie,tylko ją zdjąłem aby był widoczny głośnik średnio tonowy,który nie ma oznaczeń i nie wiem dokładnie jakiej jest mocy ,jaki model?
    Najbardziej jednak chodzi mi o te wysoko tonowe -piezo,bo chcę je zastąpić Tonsilami i nie wiem czy będzie potrzebna zwrotnica pod Tonsile,czy tylko wystarczy zamienić głośniki.(piezo z tego co wiem nie musiały nieć zwrotnicy?)

Tonsile mam na uwadze dwa typy, nie wiem czy dać mocniejsze:GDWT12-19/150
    czy dać trochę słabsze aby czasami nie były za głośne :GDWT12-19/100

Foto oryginalnego panelu z głośnikami:
    eur br są ,tylko tez je zdemontowałem aby prościej było zdemontować przedni panel.
    Kolumny są w pełni oryginalne,dlatego je kupiłem,głośniki choć leciwe,ale wyglądają jak nowe,w pełni sprawne,bez jakiejkolwiek ingerencji.

Dodano po 9 [minuty]:

Dołożyłem jeszcze foto skrzyni i widok z bliska przewodów wychodzących ze zwrotnicy.
    (oznaczenia na zwrotnicy sam pooznaczałem mam nadzieję że dobrze.Białe przewody to są właśnie od wysoko tonowych- PIEZO)

• #4 02 Lis 2015 10:43
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Średni to 8 agn/t - driver do nich montowali CP16 jeszcze. Ale u siebie go nie użyjesz(otwór masz duży pod te Motorolle) i pomysł z Tonsilem wydaje się ok ale musisz się liczyć z tym, że masz dożywocie z takimi przerabianymi kolumnami. Jest aż tak źle z wysokimi - miałem swego czasu kilkanaście takich kolumn - nie było tragedii.

• #5 02 Lis 2015 12:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Motorola była chyba pierwszym producentem głośników piezo. Były stosowane głośniki tej firmy między innymi w kolumnach Peavey'a. Słyszałem kilka głośników (różnych typów) tej firmy (Motorola) i muszę powiedzieć, że dość trudno jest usłyszeć że to piezo. Ja bym zostawił jak jest - po pierwsze nie trzeba nic przerabiać (a po wymianie wysokiego na GDWT na pewno zwrotnica do przebudowy i strojenia), zero kosztów i (co wspomniał Kamil) możliwość sprzedaży ORYGINALNYCH kolumn w razie gdy się "znudzą".
    Aha - GDWT jest jednak delikatniejszy od tej Motoroli - wymaga rzetelnego podejścia do samej zwrotnicy i uwagi przy późniejszym graniu. Czasem nawet żarówka w roli zabezpieczenia nie pomaga, gdy ktoś zapomni, że sprzęt ma ograniczoną moc... ;)

• Pomocny post
    #6 02 Lis 2015 13:41
    DjMapet
    Poziom 42  

Wraz ze zmianą wysokotonowca, będzie trzeba zmodyfikować zwrotnicę a to juz będzie mało opłacalne.
    Ogólnie, te piezo tweetery, nie były takie najgorsze. Kolumny z nimi brzmią w sumie akceptowalnie.
    Pograj trochę nimi, sprzedaj (w sumie, praktycznie nie stracisz na ich odsprzedaży) i kupisz sobie np. 200W Elestry :-) z dynamicznym tweeterem.

No i nie "8 Ohma" a 8 Ohm, lub 8 om. :-)

Pozdrawiam.

• #7 02 Lis 2015 14:17
    Roman700
    Poziom 12  

Dziękuję za wyjaśnienia,jestem tego samego zdania,ale skłoniło mnie to ,że zawsze
    gdzie tylko czytałem na forach,to każdy pierwsze co, to pisał żeby piezo zmienić na normalny dynamiczny głośnik bo to szajs.
    Tak jak piszecie co oryginalne to ORYGINALNE,a wszystkie przeróbki to juz kombinacje,które nie wszystkim się to podoba i w razie sprzedaży to wychodzi,
    zostaje się ostatnim właścicielem.

A tak na marginesie co sądzicie o Elestrach 150w/8 oma,są to przyzwoite stare kolumny?Wadą tych kolumn co sam stwierdziłem to ciężar -31kg jedna,wstawić ją na statyw to już wyczyn jak dla mnie,ale po za tym,jak dla mnie ok.

Do napędu mam dwa wzmacniacze :Elmuz 2x100W/8 Oma
    i ADS 2x150w/4 ohma.
    Używam jednego lub drugiego i stwierdziłem że Elmuz jest jednak słabszy przy 8 Oma niż ADS rzy 4 Oma i tak się zastanawiam ile mocy idzie na kolumny z ADS 2x150W/4 oma- ok 2x 100wat ?
    Nie mam czym zmierzyć,a także elektronika jest nie najmocniejszą moją stroną,dlatego moje zapytanie.

Dodano po 11 [minuty]:

Wstawiłem foto ADS 2x150 W/4 Oma i Elmuza 2x100w/8 oma

• Pomocny post
    #8 02 Lis 2015 14:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Głośniki piezo można podzielić na dwie kategorie - Głośniki i ... głośniki.
    Te pierwsze są zaprojektowane od samego początku jako głośniki - od samego przetwornika aż do obudowy i (tu może być niespodzianka) zwrotnicy - piezo wymagają nieco innego podejścia niż zwykłe dynamiczne głośniki.
    Drugie - to popularne i tanie przetworniki złożone z jakiejś blaszki piezo , jakiejś membrany i wsadzone w jakąś obudowę (można trafić na wyjątki, ale nadal daleko im do tych "pro"). Według producenta tych pierwszych - ma grać, według tych drugich; Ważne że w ogóle coś gra... ;)

A co do rozpowszechnionej i uogólnionej opinii, że każdy piezo to szmelc niewarty nazwania go głośnikiem... Opinia powstała zapewne kiedyś przy okazji odsłuchu właśnie jakiegoś "budżetowego" piezo głośnika, których setki typów jest ogólnie dostępnych i tanich praktycznie wszędzie. Wiele typów "pro" ma swoje "odpowiedniki" w budżetowych. Obudowa prawie ta sama, wygląda prawie tak samo, a że cena dziwnie niska... to chyba tylko lepiej ;) I kto będzie szukał oryginału za dziesiątki złotych, skoro ma w sklepie za rogiem prawie taki sam, ale za dychę?

• #9 02 Lis 2015 16:03
    Roman700
    Poziom 12  

Na koniec jeszcze mam dwa pytania,jeśli można i zamykam temat.
    Pierwsze to: zauważyłem że w jednym głośniku piezo brakuje tego stożkowego
    nie wiem jak to nazwać"czubka" musiał wylecieć i zgiął -czy ma ta zguba duży wpływ na poprawne brzmienie głośnika i czy można wkleić taki podobny?

Drugie pytanie:Podana moc na tabliczce znamionowej 150w/8 oma, to moc znamionowa kolumny?(jaka jest moc muzyczna tych kolumn?)

Proszę o info.

• #10 02 Lis 2015 17:07
    DjMapet
    Poziom 42  

To prawda co pisze wyżej kolega @398216 Usunięty
    Też sceptycznie odnosiłem się w kwestii tweeterów piezo, do momentu aż usłyszałem w akcji prawdziwy tweeter piezo. Kolumny HK Audio z nimi mam do dziś i jak sprawdziłem to sztuka kosztuje ok. 90 zł. więc więcej niż większość dynamicznych tweeterów a nawet spora grupa dynamicznych driverów.

Roman700 napisał:
    Elmuz jest jednak słabszy przy 8 Oma niż ADS rzy 4 Oma

ADS, obciążony kolumnami o impedancji 8 om, nie ma już 2x150W, a około 2x80W.
    2x150W osiąga, obciążony kolumnami o impedancji 4 om.
    Poza tym, powermikser ADS, może pracować z obciążeniem od 4 om wzwyż, natomiast Elmuz 2108, może pracować z obciążeniem od 8 om wzwyż. Nie radzę go obciążać kolumnami o niższej (np. 4 om) impedancji.
    Czy do sterowania jednego czy drugiego wzmacniacza a właściwie to końcówki mocy (Elmuz 2108), lub powermiksera (ADS) stosujesz jakiś przedwzmacniacz (mikser)? Bo taka informacja mogła by być kluczowa w wyjaśnieniu przyczyny, iż teoretycznie słabszy ADS, gra głośniej od Elmuza.

Roman700 napisał:
    ma ta zguba duży wpływ na poprawne brzmienie głośnika

Jakiś wpływ na pewno ma, ale nie powiedział bym ze duży.

Roman700 napisał:
    czy można wkleić taki podobny

W zasadzie, to musiał by być taki sam i zrobiony z materiału, najbardziej podobnego do oryginału, czyli jakiegoś tworzywa sztucznego.

Roman700 napisał:
    to moc znamionowa kolumny?

Tak.

Roman700 napisał:
    (jaka jest moc muzyczna tych kolumn?

Teoretycznie 300W, ale to jest moc praktycznie niemierzalna, więc nie zaprzątaj sobie nią głowy.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #11 02 Lis 2015 18:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    Jakiś wpływ na pewno ma, ale nie powiedział bym ze duży.
    Tu nie do końca mogę się zgodzić. Ten stożek, prócz tego, że pełni rolę "korektora fazy" spełnia też rolę ważną dla każdego głośnika tubowego: Ogranicza pojemność komory sprzęgającej i powierzchnię wlotu tuby.
    http://livesound.pl/tutoriale/artykuly/4410-glosniki-tubowe-budowa-i-zasada-dzialania

Dodano po 2 [minuty]:

Roman700 napisał:
    jaka jest moc muzyczna tych kolumn?
    Tu można w przybliżeniu zorientować się po samym głośniku niskotonowym - jego parametrach.

• #12 02 Lis 2015 18:53
    Roman700
    Poziom 12  

Elmuz 2x100/8 oma mam podłączony pod mikser ADS
    Foto:

Moim zdaniem(to jest wyłącznie moje zdanie) jeśli Elmuz przy mocy 2x100/8 oma jest podpięty pod Elestry 150w/8 oma powinien być głośniejszy od ADS o mocy 150 w/ przy 4 oma(ADS to powermikser) jeśli jest obciążony Elestrami 150w/8 oma? Piszesz że ADS osiągnie max 80wat. A może jest to różnica większego transformatora w ADS że ma więcej słyszalnej mocy,to także widać na potencjometrach i CLIP-ach od przesterowania ?
    Podkreślam że obydwa wzmacniacze są oryginalne fabrycznie,nie były nigdy naprawiane.

• #13 02 Lis 2015 20:31
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

A może z powermixera idzie sygnał "bardziej wzbogacony przez eq" i dlatego wrażenie jest lepsze bo może na słuchawki idzie prosto z wejść... Generalnie może za mało do pieca dokładasz na wyjściu słuchawkowym to też może być przyczyna, że końcówka mocy, teoretycznie mocniejsza, gra gorzej(jest nie wysterowana)...

• #14 03 Lis 2015 06:55
    Roman700
    Poziom 12  

Witam.Może to i racja ze nie mam dokładnie jednakowych parametrów ustawionych na jednym i drugim i dlatego taka różnica w mocy po miedzy wzmacniaczami.
    Bo nie wieżę aby Elmuz miał zawyżone parametry,a w tym układzie powinien być głośniejszy na tych kolumnach od ADS?

• Pomocny post
    #15 03 Lis 2015 07:36
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Analogicznie dostarczając więcej mocy kolumnom zagrają nie tyle głośniej przy tych 20W różnicy co nie będą przysiadać i dławić się przy cięższym materiale muzycznym(pod warunkiem, ze na przesterze nie grasz).

• #16 03 Lis 2015 10:36
    Roman700
    Poziom 12  

Dziękuję wszystkim za pomoc.To co chciałem się dowiedzieć ,to się dowiedziałem,skorzystam z rad i wskazówek. Aby już nie przeciągać zamykam temat.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME