Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja kolumna basowa do komputera

żarówka rtęciowa 09 Cze 2005 16:43 10168 34
  • Tutaj przedstawiam moje pierwsze dzieło: kolumna niskotonowa do komputera, i nie tylko.
    Ta kloumna powstała z myślą o wzbogacenie dźwięku wydobywającego się z komputera o niskie tony, przy użyciu głośnika o średnicy 16cm firmy Tonsil GDN 16/15. Użycie tego głośnika umożliwia dość dobre odtwarzanie niskich tonów, co gwarantuje dobre odtwarzanie muzyki, niską częstotliwość rezonansowa gwarantuje uzyskanie dobrej jakości dźwięku, przy dobrych parametrach akustycznych.
    Pomysł zrobienia takiej kolumny powstał z potrzeby wykorzystania
    leżącego niepotrzebnie głośnika niskotonowego wymontowanego z kolumny, którą dostałem od mojej babci, ponieważ leżała tam niepotrzebna. Kolumna ta później została rozebrania z myślą o wykorzystaniu samej skrzynki. Niedawno, po zgromadzeniu odpowiednich materiałów nadszedł czas na jej wykonanie. Prace wstępne wykonywał mój przyjaciel Paweł Gapa i polegały na usunięciu
    resztek płyty czołowej kolumny za pomącą dłuta, wycięciu w płycie od szafy trzech okrągłych otworów za pomocą wyżynarki i przykręceniu głośników do nowej płyty czołowej wyciętej z starych drzwiczek od szafy, następnie został przykręcony głośnik niskotonowy wraz z siatką ochronną. Następnego dnia została wykonana przeze mnie część elektryczna to jest okablowanie z zwrotnicą złożoną z kondensatora zwijanego 3200nF oraz cewki podłączonej do
    głośnika niskotonowego oraz został przykręcony głośnik wysokotonowy.
    Planowane jest lakierowanie kolumny i częściowe wyłożenie kolumny gąbką.
    Wrażenia odsłuchowe: kolumna jeszcze nie była testowana na dobrym
    wzmacniaczu, gra dobrze, lecz słychać nadmiar wysokich
    tonów, którą prawdopobną przyczyną jest zbyt duża indukcyjność cewki, ale nie przeszkadza to w normalnym słuchaniu muzyki. Myślę że wymiana cewki przy głośniku to poprawi. Po teście odsłuchowym na dobrym wzmacniaczu będzie można opisać to dokładniej.

Materiały (wszystkie miałem):
    głośnik wysokotonowy GDWK 7/50,
    głośnik niskotonowy GDN 16/15,
    kondensatory zwijane do zwrotnicy 1000 oraz 2200nF,
    cewka (sam nawijałem)
    skrzynka po kolumnie zamkniętej ZG10,
    stare drzwiczki od szafy,
    przewody do podłączenia.

Poniższe zdjęcia mojej kolumny.

Fajne!
  • #2 09 Cze 2005 17:42
    klopot6
    Poziom 15  

coś ci sie pomylilo kolumna niskotonowa z sopranem???
    to jest chyba zwykła kolumna 2 drożna, bo jak by to była kolumna niskotonowa to byłby to subwoofer

• #3 09 Cze 2005 20:57
    Marcin_126
    Poziom 16  

Hehe, no subwoofer to to za bardzo nie jest.
    Przyznam jednak że głośniczek który tam użyłeś (GDN16/15) jest nieprzeciętny.
    Były one robione na licencji Pioneer-a.
    Miałem na czterech takich kolumienki, grały znakomicie, niestety moc wykończyła jeden z nich, więc zmieniłem je na GDN16/30 i jest dupa (bas jest o wiele płytszy i trochę nachalny).
    Z tego co widać u ciebie to BR-em jest tylko otwór.
    Czy ta obudowa była jakoś obliczana ?

• #4 09 Cze 2005 21:18
    szakunec
    Poziom 11  

czy ktoś komuś zabroni robic kolumnu basowe ze sopranem? :)

.....................wg mnie wykonanie I klasa (w drugiej klasie:) --- przynajmniej pasuje do radia :).....................................

..............a jak twoja konstrukcja przenosi te niskie częstotliwości --- bardzo jestem ciekaw ile to cacko jest w stanie naprodukować tego basu?

• #5 10 Cze 2005 01:00
    dymek
    Poziom 27  

może gdyby ja był breszczaty na jedno oko to by i uwierzyl ale tak to powiemn zwykla dwudrozna glosnik moze i nieprzecietny ale kolumienka przecietna przyloz sie mogles chociaz to okleic albo cos a nie wziac siekiere pociachac skrecic i zadowolony.
    najbardziej rozwalil mnie element konstrukcyjny stare drzwiczki od szafki hehe jestes nie do wyjecia
    normalnie 100pkt za poczucie humoru

• #6 10 Cze 2005 13:21
    tarnoś
    Poziom 11  

No normalnie congratulation :P

A tego bass reflexa (:P) to w jakim programie policzyłeś :?:

:lol:

• #7 14 Cze 2005 10:12
    bezpiecznik
    Poziom 20  

Witajcie!
    Nie żebym wchodził w paradę tom-owi , ale jakby nie patrzeć większośc postów opisujących ta konstrukcję ma charakter wyśmiewczy...
    Nie jest to celem tego forum.
    I pragne zwróćić uwagę iż każda konstrukcja jaka by niebyła zasługuje na podziw. Jakby to niewyglądało efekt jest uzyskiwany poprzez pracę w która człowiek wkłada serce i to sie liczy , wymaga uznania.
    Pozatym żaden z was na początku napewno nie tworzył cudownych konstrukcji które zapierały dech w piersiach , w końcu człowiek uczy sie na błędach.
    pozdrawiam!
    Michał

• #8 14 Cze 2005 11:52
    Mietki
    Poziom 15  

No fajnie fajnie tylko je jakos oblej i zamontuj bass reflex bedzie cacy i sciagnij ta siate

• #9 14 Cze 2005 11:53
    sloy8
    Poziom 16  

Siema

Tego niskotonowca odkręć i przykręć do obudowy od zewnątrz. Tak jak to zrobiłeś z wysokotonowcem, wtedy fale akustyczne z niskiego tona nie bedą humowane przez grubość deski, tak jak to jest teraz z przykręconym od środka. przez to głośnik jest pozbawiony pełnego ukierunkowania (a może rozkierunkowania eheh:) ) fal akustycznych. Więc odkręć go i przykręć od zewnątrz. Daj jakis tunel bass-reflex. Wtedy bedzie to lepiej grało niż bez niego ,

pozdrawiam Karol :)

• #10 14 Cze 2005 12:58
    czarek18
    Poziom 24  

Witam ja proponuje ci zapomnienie o tej konstrukcji bo moim zdaniem jest to kolumienka dobra do garażu albo do piwnicy (bez obrazy).Sam też kiedyś robiłem takie cuda.Proponuje ci zrobienie prawdziwego subwoofera, widze że zależy ci na kosztach.Proponuje użycie popularnego LW800 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54102189 .Powinien zaspokoić twoje oczekiwania i będzie 100 razy leprzy od tej twojej konstrukcji.Sory za krytyke ale denerwują mnie takie konstrukcje, oby następna konstrukcja była lepsza.Jak będziesz miał jakieś pytania możesz pytać GG:3092265 . Pozdro

• #11 14 Cze 2005 22:10
    Pyroaniah
    Poziom 28  

No lw800 to ja bym nie polecał... Chociażby dlatego że każdy inny :). Przyglądałem się zdjęciom i stwierdziłem że brakuje jednej ważnej rzeczy - pierścienia dystansowego pomiędzy siatką a zawieszeniem. Zniszczy ci się ten gdn bardzo szybko.... tak poza tym to w ogóle dużo rzeczy brakuje....
    Jak w dowcipie o maratonie Roosvelta ze Stalinem "nasz dzielny towarzysz zajął zaszczytne drugie miejsce a Roosvelt był przedostatni"

• #12 14 Cze 2005 22:19
    uwe300
    Poziom 20  

jeeeeezu lw800 :/ ty go chyba nie lubisz, kup sobie tesle arn226 i nigdy nie wymawiaj słowa alpierd :/ a juz o kupowaniu go nawet nie myśl

• #13 15 Cze 2005 00:37
    sloy8
    Poziom 16  

witam

uwe300 ma racje co do kupna tesli arn226. jest o wiele wiele lepszy od LW800. Jest sprawdzony w wielu przypadkach i wypada dobrze. I nie ma co prawda duzego zejsca do 16 Hz, ale w sumie dla poczatkujacego jest idealny. A ten LW800 schodzi tylko do 47 Hz :(Jesli chodzi o alphardy to nie kupuj tego badziewia. tam tylko naciagaja kase. sam kupilem kiedys Ew80 i sie zawiodlem. stracilem cale 60 zl heh :D ale zawsze cos . :/ narqa.

proponuje takze STX'a np: GDN-22-120-8-SS

kiedys go mialem i bylem z niego zadowolony. uzyty przeze mnie jako gl do suba :) i schodzi do 24 Hz bodajze, a koszt tego glosnika nie przekracza 60 zl

pozdrawiam

Karol

• #14 18 Cze 2005 17:14
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

To już lepiej kupić głośnik niskotonowy 20cm Tonsil np. GDN 20/60 kosztuje w sklepie Victor w Tczewie 96zł, ale wystarczy głośnik GD 20/25 i też jest dobry bas.

• #15 19 Cze 2005 17:48
    sloy8
    Poziom 16  

Tesla ARN 226 kosztuje 46 zl a z przesylka wyjdzie ponizej 70 zl. Jest lepszy od tego GDN 20/60 ktorego proponujesz. nie posiada za wiele mocy, ale charakterystyka tej tesli jest bardzo interesujaca, dobrze sie nadaje do subow jaki i kolumn dwudroznych, malo kosztuje, wyglad jest nawet nawet i lekka membrana, zawieszenie :) szybki, dynamiczny miekki bass. :) pozdrawiam karol

• #16 19 Cze 2005 19:56
    Pyroaniah
    Poziom 28  

żarówka pozostań przy tym swoim mega subwooferze, gd 20/25 (hmm dziwna wersja...) "też jest dobry bas" ?!?
    Alphard odpada, ciężko trafić na takiego któremu parametry uciekną w tę "lepszą" stronę...
    Arn 226 ok.

• #17 19 Cze 2005 20:38
    Marcin_126
    Poziom 16  

żarówa rtęciowa - najpierw robisz konstrukcję żeby było jak najtaniej a teraz piszesz o kupnie tonsila za prawie 100zł nie rozumiem ?

• #18 20 Cze 2005 15:20
    sloy8
    Poziom 16  

Alpharda nie ma co kupowac. jesli wlasciwosci i charakterystki pokazuja na w miare dobrego glosniak to i tak mozna nie wierzyc tym danom. producent alpharda lubi sobie troche urozmaicac dane swoich glosnikow. nie polecam tej firmy.

• #19 20 Cze 2005 21:53
    Usunięty
  • #20 20 Cze 2005 22:53
    !ron
    Poziom 21  

Przetworniki fajne, bardzo fajne. Ale wykonanie to poprostu woła o pomste do nieba... Obudowa tragiczna, praktycznie zero wykończenia, zwrotnica jakaś tam jest i w stosunku do obudowy dobra. Ale naprawdę Tonsil w czymś takim to tragedia, jeszcze ta kratka:/ Weż to rozbierz, wyciągnij wszystkie wnętrzności i zrob obudówke od nowa. Policz objętośc itp włóż w to więcej serca. Tak apropos to fajnie sie tak komentuje kogos wiedząc ze moje pierwsze konstrukcje były zblizone do czegoś takiego, no może troszke lepsze:)
    Ale szczerze życzę ci powodzenia i złap bakcyla jaki drzemie w konstruowaniu czegos samemu, sam już pewnie się przekonałeś ile frajdy z tego jest:)

• #21 20 Cze 2005 23:40
    cikol
    Poziom 27  

sloy8 napisał:
    Alpharda nie ma co kupowac.

A ja wam udowodnie ze jest sens kupowac alpierda. Kupiłem sobie 2 ew 65(chyba najtańsze) - nawet nie wiem po co, tak dla jaj. No i wielkie dzieki ekipie alpierda za to ze tak pieknie wypisali te 100W. Poszłem do znajomego i zaczołem nagadywac go jakie to sobie super głosniki kupiłem. znajomy jak znajomy , wziołem go do domu zeby mu pokazac. Obudowe miałem podobną - wielka dziura - bez refleksu - dało mi to duze podbicie wysokiego basu. No i tak gadu,gadu i .... zamieniłem sie z nim za kolumny saba;p fakt - niskotonówki pod wszelką krytyką - bez górnego resora jeden, drugi ze zrobionym ze silikonu. sredniotonówki tez juz chyba resorów z 3 lata nie widziały. gwizdków tez nie słychac, chociaz narazie ich dokładnie nie sprawdzałem. Ale za to kasty - zdrowiutkie. Jedna maskownica jest połamana. Narazie myśle co zrobic z niskimi. Ten z tym silikonem jest sztywny jak... wiadomo. Ale mam zamiar włozyc w te kasty stxy 25/100 i mam dylemat gnebiący wszystkich któzy robia cos na stx - SPL. Troche zboczyłem z tematu, ale widze ze zaglądają tu doswiadczeni akustycy, wiec prosze o rade - co robic. Tesla jesli sie nie myle nie posiada 25cm głosników. Wiem ze najlepszy był by nasz kochany tonsil - ale mam 2 kolumny do wyremątowania i jesli bym miał wszystkie głosniki wymieniac na orginalne tonsile to by mi chyba 300zł nie wystarczyło. Za kolumny w obecnym stanie zapłaciłem 2alpierdami wiec około 40zł. Myslałem o regeneracji, ale wtedy bym regenerował tylko 1 niskotonówke( i juz napewno nie silikonem) wtedy to by mogły byc rozbiegi w charakterystykach kolumn. włozyc moge max 150zł za wszystko.

Sie rozpisałem;p

• #22 12 Sie 2005 18:48
    tomal4321
    Poziom 16  

Trochę nie wyszła ci ta konstrukcja poprawił bym w niej znacznie estetykę.

• #23 12 Sie 2005 21:23
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

tomal4321 napisał:
    Trochę nie wyszła ci ta konstrukcja poprawił bym w niej znacznie estetykę.

Niestety, nie mam na razie lakieru, jak będzie, to zostanie polakierowana kolumna.

Kolumna nie ma tunelu BR, ale będzie jeszcze bardziej wytłumiona.

• #24 18 Lut 2006 20:47
    oczko85
    Poziom 12  

Witam!

Konstrukcja ma kilka wad ale najwazniejsze ze ty to robiles. Z czasem bedziesz modyfikowac konstrukcje az bedzie ideal:)) Teraz druga sprawa ludzie ktorzy wypowiadaja sie na temat glosnikow np. alfreda chyba za duzo sie naczytali. Bo zeby ocenic glosnik a raczej dzwiek ktory wydobywa sie z glosnika trzeba zaaplikowac do niego dobra obudowe i w przypadku alfarda wygrzac glosnik, potem sluchac!!!!!! Tesla cudem techniki nie jest i welu potwierdzi ze w kinie domowym a i tez w muzyce lw zapewni wiecej wrazen:)lw jest dla fanow basu a tesla ma jakosciowo nieco lepszy dzwiek.

Pozdro

• #25 19 Lut 2006 15:52
    dywan86
    Poziom 18  

no wedlug mnie to zly projekt ale tak jest jak sie najpierw cos robi a potem dowiaduje jak to sie ma robic, kazdy popelnia bledy, wazne ze mial jakies checi do tego moze zrobi nowy lepszy

• #26 10 Lis 2006 13:06
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Witam

Kolumna w tym roku przeszła renowację i została pomalowana farbą olejną.

• #27 10 Lis 2006 14:46
    @Kamil
    Poziom 23  

Dział diy i jeszcze taka prowizja ? :[ straciłem ponad 30 punktów:[, nie no ja myślałem że tutaj daje sie bez prowizji żeby sie pochawlić czymś, no ale jak widać jest inazej :/

• #28 10 Lis 2006 16:14
    Caleb_
    Poziom 33  

paskudnie wyglada glosnik wkrecany od srodka i jeszcze ten otwor niewiadomo po co... nie wspominam nawet o prowizji 4 pkt od kazdego zdjecia. widze, ze kolega chce w latwy sposob sie wsbogadzic o punkty z ludzi, ktorzy nie zauwaza prowizji....

• #29 10 Lis 2006 19:24
    SzokalML
    Poziom 36  

coz, to ze nie zauwazylem prowizji, to moja wina, płakać nie bedę bo mam ich jeszcze trochę, ale i tak postępujesz nie fair, a co do samej konstrukcji - syf i mogiła, tym sie nie ma co chwalić tego sie trzeba wstydzić. ułamane maskownice, wgniecone kopułki... a wszystko w kolorze kupy.
    I nie mówcie że "pierwsza konstrukcja" itp. co z tego że każdy ma takie na swoim koncie? nie każdy się nimi chwali.

za oglądanie 10x lepszych konstrukcji ludzie nie wstawiają prowizji.

1/10 !

• #30 10 Lis 2006 19:39
    Arturo2005
    Poziom 33  

Kolumna w tym roku przeszła renowację i została pomalowana farbą olejną.

co to jest :?:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME