Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwany wykres siły sygnalu w zależności od częstotliwości

Przjaciel 06 Lis 2015 21:37 393 4
  • #1 06 Lis 2015 21:37
    Przjaciel
    Poziom 4  

Witam!

Mam taki problem. Poszukuje (albo nie ma albo, źle szukam) wykresu zależności mocy sygnału akustycznego względem częstotliwości.
    Nie szukam wykresu typu pasmo przenoszenia wzmacniacza, czy wrażliwości ludzkiego ucha na poszczególne częstotliwości.

Tak aby było wiadomo o co dokładnie mi chodzi, wyjaśnię to na przykładzie kolumn, np. niech to będą jakieś Altusy Tonsila (to tylko przykład). Jak puszczamy ton sinusoidalny o częstotliwości od 20Hz do 25kHz to ton o częstotliwości 250Hz i 6kHz są tak samo głośne, ale przy tonie 250hz wzmacniacz odda 40W, a przy 6kHz powiedzmy 3W. Takie coś zaobserwowałem też na swoim Eltronie WM100, że przy wzroście częstotliwości wskazówka pokazuje coraz to mniejsze wzmocnienie.
    Na tej samej zasadzie jak są głośniki w takim Altusie, GDN 60W o cewce max 60W, GDM 60W o cewce max 18W, i GDWT 80W o cewce max 2,5W. Pomimo że GDM ma 18W, a GDWT tylko 2,5W to w zestawie mogą pracować pod wzmacniaczem o mocy np. 60W, bo i tak dostaną mniej mocy niż ich wytrzymałość nominalna. Co za tym idzie nawet radio Amator 2 Stereo (o mocy "tylko" 10W) przy wzbudzeniu się spali bez problemu "aż" 80W wysoko tonówki w Altusach (słowa w " " to cytat ze zdziwienia mojego kolegi ja mu się coś takiego przydarzyło :D).

Taki wykres byłby mi bardzo pomocny przy projektowaniu kolumn. Rozwiał by mój problem. Bo o ile idę do sklepu i kupuje głośnik średnio tonowy i tej mocy 60W (18W cewki), o tyle jak chce zastosować zwykły głośnik szerokopasmowy to nie wiem jakiej powinien być mocy minimalnej. Dysponując takim wykresem wiedział bym że np.: mam głośnik niskotonowy o mocy (XX) W, i chce dać do niego średniak zrobiony ze zwykłej szeroko pasmówki, to przy częstotliwości (XX) Hz (częstotliwość filtru górno przepustowego) mam już tylko (XX) % siły sygnału (w porównaniu z mocą głośnika niskotonowego) i mój głośnik szerokopasmowy powinien mieć minimum (XX) W.

Problem ten wynikł głównie z tego że np. budując kolumnę z pasywnym dolnym cięciem na poziomie np. 250Hz ile może być słabszy średniak, albo jak się robi kolumny gdzie moc głośnika niskotonowego wynosi np. 900W RMS, to ciężko znaleźć to niego średniak o mocy 600W, nawet dla cięcia np. 2kHz, i łatwiej by było zaadoptować jakąś szeroko pasmówke.

Trochę się rozpisałem, ale myślę że wyjaśniłem dokładnie czego szukam.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc udzieloną w tym temacie.

Pozdrawiam Michał.

• Pomocny post
    #2 07 Lis 2015 17:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Wpisz sobie do szukajki hasło "Reduktor Szumu" - jest co najmniej kilka odcinków traktujących o interesujących Cię zagadnieniach.
    Wybacz, ale postawiłeś pytanie nie mając podstawowej wiedzy o tym. Usiłujesz wyważyć otwarte drzwi, albo nie potrafisz wykazać się własną inwencję (lub co gorsza zrozumieniem tego, co znalazłeś = o ile szukałeś)

• #3 07 Lis 2015 22:27
    Przjaciel
    Poziom 4  

Teraz widzę dopiero że totlanie źle szukałem. Szukałem w kierunku wykresu mocy, a nie widma dźwięku.

Tak tylko się dopytam. Do moich obliczeń powinienew wyjść od widma szumu różowego? Dobrze rozumiem?

• Pomocny post
    #4 08 Lis 2015 11:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Dobrze. Widmo szumu różowego jest najbardziej zbliżone do widma sygnału muzycznego.

Przy okazji chciałbym również zauważyć, że podobnie jak i sam sygnał, tak i wzmacniacz mocy ma podobne wymagania - im niższa częstotliwość, tym więcej mocy potrzeba aby wypromieniować ją na równym poziomie z pozostałymi częstotliwościami.
    Ta zależność czasem się przydaje w praktyce - nie ma sensu produkować wzmacniaczy o mocach rzędu setek kilowatów, jeśli nie ma konieczności uzyskać dźwięku o częstotliwościach podakustycznych (systemy PA).
    No i jeszcze jedno - efektywność głośników... Zauważ, że znacznie częściej można spotkać się z głośnikami wysokotonowymi o znacznie większej efektywności w stosunku do głośników niskotonowych. Tak więc w praktycznie wykonywanych konstrukcjach zestawów głośnikowych należy uwzględnić wiele czynników; widmo mocy to co prawda podstawa, ale nie jedyna wytyczna.

• #5 08 Lis 2015 13:59
    Przjaciel
    Poziom 4  

Co do potrzeby zwracania uwagi na parametry typu SPL, cz TS (oraz wszystkie pozostałe) to wiem, bo bez tego zaprojektowanie czegoś więcej niż "grającego" jest niemożliwe. Tak jak moje kolumny na GDN20/40, GDW9/60 jako sredniak i GDW5/40 w budzie zamkniętej nad którymi siedziałem 2 miesiące ciągle coś kodyfikujac, ale efekt końcowy powoduje że nawet Altusy 110 mogą się chować. :D Mierzyć ich na razie nie miałem okazji, ale na ucho w tym samym pomieszczeniu, przy tym samym rozmieszczeniu jest wielka różnica między nimi. (na korzyść moich).

Dzięki za wyjaśnienie tematu, bo o ile zaprojektowanie kolumny z przetworników dostępnych jako nisko tonowe, śednio tonowe i wysoko tonowe nie jest problemem, to przy próbie zaadoptowania szeroko pasmówki trafialem na tą ścianę "o jakiej mocy musi być".

Jeszcze raz dziękuję za rozwiązanie tematu. Już (przez swoją niewiedze) miałem poświęcić nocke na ściągnięcie tej charakterystyki za pomocą generatora sygnału akustycznego 20Hz - 25kHz i yamahy mojego kolegi, dając co 10Hz i mierząc napięcie pod obciążeniem. :D Oszczedziles mi sporo roboty. Jeszcze raz dzięki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME