Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schemat zwrotnicy kolumny wielogłośnikowej

Gate 29 Lis 2015 23:56 696 13
  • #2 30 Lis 2015 08:35
    spokojan
    Poziom 18  

Buduję kolumny wielogłośnikowe głównie czterodrożne.Sam schemat nic Ci nie da ,potrzebna jest wiedza ile głośników ,jakich,czy blokowane szeregowo,równolegle i na podstawie danych o głośnikach i ich konfiguracji można wstępnie wyznaczyc podział częstotliwościowy i opracować zwrotkę.Adaptacja istniejących kończy się najczęściej stratą kasy i porażką.

• #4 30 Lis 2015 15:42
    spokojan
    Poziom 18  

A propo "Usuniętego" to widać kto tylko umie mazać a nie pomagać

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• #5 30 Lis 2015 16:11
    Shadowix
    Poziom 25  

Witam.
    Zwrotnice wykonuje się w oparciu o pomiary przetworników. Nie ma uniwersalnych zwrotnic. Jeśli chcesz wykonać podobny zestaw, to podaj jakie masz przetworniki, może ktoś coś podobnego wykonywał, to Ci podpowie.

spokojan napisał:

Usuniętego się nie czepiaj, bo przerasta Cię wiedzą i doświadczeniem praktycznym o sto lat ;)

• #6 30 Lis 2015 19:28
    Gate
    Poziom 23  

Kiedyś łyknąłem trochę wiedzy na ten temat i zbudowałem zestaw 3-drożny na bazie głośników Tesli wzorując się na schemacie z Polarisów. Potem pochłonęło mnie życie zawodowe i nie było czasu na hobby. Po 10 latach powracam do tematu i analizuję różne rozwiązania. Te 2 modele mi się obłędnie podobają i mam pomysł na ładną obudowę. Interesują mnie zwrotnice, ponieważ przy tak dużej ilości głośników trzeba stosować połączenia szeregowe lub równoległe. Chciałbym to zbudować np. na STX-ach bo są nie drogie, co prawda nie jest to wysoka pułka ale na moje potrzeby wystarczy. TONSILe mi się nie podobają bo niskotonowe mają piankowe zawieszenie. Mogą być podobne ale nie znalazłem nic konkretnego. Najlepiej jakby zestaw był 8Ohmowy więc 4 woofery muszę połączyć 2 szeregowo i 2 równolegle, TW i MD szeregowo 2x 4Ohm. Może ktoś chciałby mi pomóc policzyć lub zaproponować inne podobne głośniki do takiego zestawu. TW to tylko widzę T.10.200.4.PC z 4 Ohm, W podobają mi się W.22.200.8.MCX MD jeszcze nie wiem bo 4 Ohmowych nie mają.

• #7 30 Lis 2015 20:11
    wkj
    Poziom 34  

spokojan napisał:

usuniety ma wad wiele, jak my wszyscy, ale ma jedna zaletę nad tobą - ma wiedzę! Tego mu nikt nie odbierze.

Gate napisał:
    Kiedyś łyknąłem trochę wiedzy na ten temat i zbudowałem zestaw 3-drożny na bazie głośników Tesli wzorując się na schemacie z Polarisów. Potem pochłonęło mnie życie zawodowe i nie było czasu na hobby. Po 10 latach powracam do tematu i analizuję różne rozwiązania. Te 2 modele mi się obłędnie podobają i mam pomysł na ładną obudowę. Interesują mnie zwrotnice, ponieważ przy tak dużej ilości głośników trzeba stosować połączenia szeregowe lub równoległe. Chciałbym to zbudować np. na STX-ach bo są nie drogie, co prawda nie jest to wysoka pułka ale na moje potrzeby wystarczy. TONSILe mi się nie podobają bo niskotonowe mają piankowe zawieszenie. Mogą być podobne ale nie znalazłem nic konkretnego. Najlepiej jakby zestaw był 8Ohmowy więc 4 woofery muszę połączyć 2 szeregowo i 2 równolegle, TW i MD szeregowo 2x 4Ohm. Może ktoś chciałby mi pomóc policzyć lub zaproponować inne podobne głośniki do takiego zestawu. TW to tylko widzę T.10.200.4.PC z 4 Ohm, W podobają mi się W.22.200.8.MCX MD jeszcze nie wiem bo 4 Ohmowych nie mają.

Nikt za ciebie czarnej roboty za darmo nie zrobi (tak teraz ten świat jest skonstruowany).
    Dlatego poczytaj trochę, wykaż choć minimum własnej inicjatywy i gdy na czymś się "zawiesisz" to na forum ludzie na pewno pomogą, ewentualnie na: diyaudio.pl, tam tez niezłe "szpece" są.

• #8 30 Lis 2015 20:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Gate napisał:
    TONSILe mi się nie podobają bo niskotonowe mają piankowe zawieszenie

Doprawdy argument nie do przebicia...
    Ogromna większość głośników niskotonowych przeznaczonych do kolumn "domowych" jest na piankowym zawieszeniu.
    STX'y nie należą do wyjątków.
    Gate napisał:
    Interesują mnie zwrotnice, ponieważ przy tak dużej ilości głośników trzeba stosować połączenia szeregowe lub równoległe

Jak dużej? Mowa o czterodrożnej kolumnie, czy czterogłośnikowej? Bo sam już się gubię...
    Gate napisał:
    TW i MD szeregowo 2x 4Ohm

??? Chcesz łączyć ze sobą dwa głośniki o różnym przeznaczeniu? Nie radzę...
    Gate napisał:
    Po 10 latach powracam do tematu i analizuję różne rozwiązania.

Kolego - bez urazy - ale najpierw przypomnij sobie podstawy budowy kolumn głośnikowych, dobór głośników (na pewno wygląd ma tu marginalne znaczenie), sposób wyboru częstotliwości podziału (od czego zależy) i wyliczanie zwrotnic głośnikowych - w tym wybór stopnia nachylenia i od czego on zależy.
    Przypominam, ze temat założony został w :"Głośniki i Zestawy Głośnikowe" ( a nie w "Początkujący Elektronicy") na forum technicznym, więc podstawy umieć trzeba. a jak ich brak - należy je najpierw zdobyć we własnym zakresie.
    Miłej i owocnej lektury.

• #9 30 Lis 2015 20:43
    wkj
    Poziom 34  

398216 Usunięty napisał:
    Gate napisał:
    TONSILe mi się nie podobają bo niskotonowe mają piankowe zawieszenie

Doprawdy argument nie do przebicia...
    Ogromna większość głośników niskotonowych przeznaczonych do kolumn "domowych" jest na piankowym zawieszeniu.

Wspomnę tylko że owe "tonsile" też były na gumach, trzeba tylko wiedzieć które.

• #10 30 Lis 2015 20:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Były. Bardzo dobrze powiedziane. Co prawda i teraz jakiś model (?) jest na takim zawieszeniu, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę.

• #11 30 Lis 2015 21:06
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:

??? Chcesz łączyć ze sobą dwa głośniki o różnym przeznaczeniu? Nie radzę...
    Jemu chodzi o połączenie dwóch wysokotonowych i dwóch średniotonowych. Popatrz na linki które podał.

Zbyt wysokie progi Kolego. W takim zestawie jest cała masa zmiennych, które należy uwzględnić przy budowie zwrotnicy. Ta zwrotnica wyniesie Cię drożej niż to wszystko warte.
    Gate napisał:
    mi się obłędnie podobają i mam pomysł na ładną obudowę
    Wygląd głośnika to sprawa trzeciorzędna. Mam wrażenie że przez te 10 lat zapomniałeś podstaw.

• #12 30 Lis 2015 21:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    Jemu chodzi o połączenie dwóch wysokotonowych i dwóch średniotonowych.
    Tego właśnie nie byłem pewien, a składnia zdania wskazywała na to co wzbudziło moją reakcje.
    A jeśli faktycznie ma zamiar łączyć po dwa - dorzucę jeszcze do odszukania hasło "INTERFERENCJE"...

• #13 30 Lis 2015 22:23
    Gate
    Poziom 23  

Na tyle to jestem kumaty że w szeregu wysoki i średni nie będzie pracował.
    Tonsile obecnie są wszystkie na piankach, a jak poczytałem trochę na ten temat to wszędzie piszą o zestawach naprawczych więc nie chciałbym wywalić tyle kasy i po iluś latach kleić zawieszenia. Są duże i mogą zagrać tylko w salonie więc muszą też wyglądać bo laicy będą oceniali wygląd, tylko ja brzmienie. Liczyłem na to, że będzie to 3-drożna kolumna, 4xW + 2xMID + 2xTW, ale widzę, że szeregowe łączenie głośników zasadzka.

• #14 30 Lis 2015 23:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

4 niskotonowe - policz jaką będą miały efektywność dla "swojego" zakresu częstotliwości i zastanów się czy znajdziesz dorównujące im średnie i wysokie (wysokie niby łatwiej, ale tuby).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme