Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maskownice chroniące membrany oraz estetyczny wygląd

mati_323 04 Gru 2015 13:09 852 12
  • #1 04 Gru 2015 13:09
    mati_323
    Poziom 10  

Witam ekspertów.
    W najbliższym czasie planuje budowę kolumn na STX-ach 3 drożną, ale mniejsza o to.
    Cały czas zastanawia mnie zrobienie maskownice. Jako że będzie sporo kosztować budowa chciałbym ochronić głośniki przed uszkodzeniem. Wiecie różnie to bywa... ktoś przestawia krzesło, ktoś w gości przyjedzie, małe dzieci itp.
    Moja koncepcja jest taka żeby chroniły i ładnie wyglądały.
    Wyciąłbym ramkę wielkości szerokości kolumny i do niej przykrecił cis w tylu siatki, tylko jaką? Blachę perfotowaną ? Alengoła blacha nie wygląda ładnie więc naciągnąłbym na siatkę jeszcze materiał do maskownic.
    Tylko przy takiej budowie dźwięk w jakiś sposób nie będzie zabużony ?
    Może macie jakieś pomysły/koncepcję ?
    Z góry dzięki i pozdrawiam ;)
    Mateusz

• #2 04 Gru 2015 13:32
    wojciech80
    Poziom 18  

mati_323 napisał:
    Witam ekspertów.
    W najbliższym czasie planuje budowę kolumn na STX-ach 3 drożną, ale mniejsza o to.
    Cały czas zastanawia mnie zrobienie maskownice. Jako że będzie sporo kosztować budowa chciałbym ochronić głośniki przed uszkodzeniem. Wiecie różnie to bywa... ktoś przestawia krzesło, ktoś w gości przyjedzie, małe dzieci itp.
    Moja koncepcja jest taka żeby chroniły i ładnie wyglądały.
    Wyciąłbym ramkę wielkości szerokości kolumny i do niej przykrecił cis w tylu siatki, tylko jaką? Blachę perfotowaną ? Alengoła blacha nie wygląda ładnie więc naciągnąłbym na siatkę jeszcze materiał do maskownic.
    Tylko przy takiej budowie dźwięk w jakiś sposób nie będzie zabużony ?
    Może macie jakieś pomysły/koncepcję ?
    Z góry dzięki i pozdrawiam ;)
    Mateusz

Witam,

Ja mam to rozwiązane w sposób blacha siatkowa od wewnątrz przymocowana na wkrety, a boki zamykam na haczyki( jest to taka przystawka).

• #3 04 Gru 2015 13:37
    spokojan
    Poziom 18  

Jeżeli chodzi o wpływ maskownic na tłumienie dźwięku to najmniejszy problem dla głośnika niskotonowego ale wspinając się wyżej sprawa staje się istotna a już w przypadku wysokotonowego wręcz krytyczna bo bardzo łatwo go wytłumić i pozbawić niskiej kierunkowości.
    Spróbój zadobyć siatkę metalową i polakierować. Maskownice chroniące membrany oraz estetyczny wygląd

• #4 04 Gru 2015 13:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A ja bym jednak optował o zwykły materiał do maskownic. Dobrze naciągnięty jest trudny do "sforsowania", (chyba że dzieciak wyjątkowo sprytny... ;) )
    a nie sprawia wrażenia pancernej osłony, która jednak bardziej wpływa na wysokie częstotliwości niż materiał.
    Materiał naciągnięty na perforowaną blachę - tu trzeba by sprawdzić, czy nie będzie furkotać w takt najniższych częstotliwości - a jak tak - to kleić; co również jest kłopotliwe.

• #5 04 Gru 2015 14:08
    spokojan
    Poziom 18  

Dedykowany materiał do maskownic jest najlepszą opcją ale niestety przy mocnym naciągu dość szybko luzuje się samoczynne i traci sprężystość.

• #6 04 Gru 2015 15:09
    mati_323
    Poziom 10  

No właśnie naciągne mocno to dosyć szybko ulegnie zniszczeniu. A może zastosować maskownice na woofer, takie jak są w subwooferach samochodowych ?
    Wojciech, wyślesz zdjęcia mocowania ?
    Widziałem jeszcze kołki do maskownic albo mocowanie na rzepy.

• #7 04 Gru 2015 16:42
    Sanjose
    Poziom 25  

Nie wiem co to za materiał, ze szybko się robi luźny.
    Mam kolumny które mają ponad 30 lat i materiał na maskownicach nadal jest prawidłowo naciągnięty. Tu chyba dużo zależy jak jest wykonana tkanina, sposób ułożenia włókien pewnie też ma znaczenie.

• #8 04 Gru 2015 17:25
    spokojan
    Poziom 18  

Osobiście używam niemieckiej firmy Monacor,jak używałem sonego lub kody to kolumny ożywały po zdjęciu maskownic ale z kolei płótmo trzymało jak struna.

• #9 04 Gru 2015 18:04
    mati_323
    Poziom 10  

No właśnie. I teraz sie nie wiem co wybrać, siatkę metalową czy wlasnie materiał. Nie chce też jakoś drogo za to zapłacić, bo kolumny wyjdą mnie około 1000pln.

• #10 05 Gru 2015 00:07
    Granat :)
    Poziom 34  

Zrób sobie z zaokrąglonym frontem. Tak że patrząc od góry będzie widać z jednej strony łuk. Na to kratę z oczkami. Będzie fajnie, smukło wyglądało i nikt niczym nie walnie w głośnik. Do tego jeszcze można od spodu siatki przykleić materiał bulpren, żeby nie było widać co jest za siatką.
    Tak wygląda:
    A tak się montuje siatkę:
    Maskownice chroniące membrany oraz estetyczny wygląd Maskownice chroniące membrany oraz estetyczny wygląd
    Łuk powstaje samoczynnie po przykręceniu siatki do obudowy, opierając się na zaokrągleniach z dołu i góry.

• #11 05 Gru 2015 07:48
    wkj
    Poziom 34  

spokojan napisał:
    Dedykowany materiał do maskownic jest najlepszą opcją ale niestety przy mocnym naciągu dość szybko luzuje się samoczynne i traci sprężystość.

Może i traci sprężystość po części (po 20-tu latach), ale nie luzuje się samoczynnie (jak napniesz jak "baranie ja.a" to wytrzyma sporo), sprawdzone.

• #12 05 Gru 2015 08:07
    spokojan
    Poziom 18  

Nie mówię o tym że zupełnie flaczeje i się marszczy czy coś ,rozmawiamy o poziomie zabezpieczenia przed ingerencją młodych latorośli ewentualnie rzeczy mechanicznych a biorąc pod uwagę odległość płótna (1-2cm) od membran to tak mocnego naciągu takie materiały nie wytrzymają - wyluzują.

• #13 05 Gru 2015 08:58
    mati_323
    Poziom 10  

Chyba jednak zastosuje mocno naciągnięty materiał. Co to niskotonowego to może zastosuje cos podobnego jak jest w samochodach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME