Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • Neoway M590 - moduł GPRS z płytą bazową za 4$
    Neoway M590 - moduł GPRS z płytą bazową za 4$
    Neoway M590 to tani moduł GPRS oferowany wraz z płytką montażową.

Zestaw z modułem chińskiego producenta można kupić na zagranicznych portalach aukcyjnych już za około $4 USD. Kit przeznaczony do samodzielnego montażu składa się z modułu M590, PCB płytki bazowej oraz elementów, takich jak gniazdo karty SIM, antena i listwa pinów kołkowych.
    M590 to kompaktowy moduł komunikacji GPRS wspierający jedynie pracę w trybie data - bez możliwości transmisji i odbioru dźwięku. Urządzenie umożliwia komunikację przy użyciu wiadomości SMS tworzonych w formacie TEXT/PDU oraz transport danych pakietowych ze wsparciem protokołów TCP/IP (client/server/mixed mode), UDP, FTP i DNS. Moduł występuje w trzech wariantach różniących się typem obsługiwanych systemów GSM: EGSM900/DCS1800 Dual-band, GSM850/1900 oraz Quad-band. Konfiguracja i korzystanie z funkcji M590, jak w większości modułów GSM, odbywa się przy użyciu zestawu komend AT (w przypadku M590 - AT GSM07.07). Komunikacja z urządzeniem realizowana jest poprzez szeregowy interfejs UART działający z logiką 3.3V. Płyta powinna być zasilana napięciem 3.3V-4.5V (zalecane 3.9V). Pobór prądu w trakcie pracy wynosi mniej niż 210mA, w trybie uśpienia to maksymalnie 2.5mA. Moduł o czułości odbiornika -107dBm wyposażono w konektor GSC RF dla anteny zewnętrznej.

Zestaw, ze względu na niską cenę, jest ciekawą propozycją dla użytkowników Arduino, Raspberry Pi czy innych płyt deweloperskich. W przypadku korzystania z modułu w projektach opartych o platformy pracujące z logiką 5V konieczne jest zastosowanie translatora poziomów logicznych (3.3V/5V) na liniach TX/RX połączenia szeregowego.

Przykład wykorzystania modułu.

Neoway M590 jest tanim rozwiązaniem umożlwiającym wyposażenie własnych projektów w system powiadomień o zdarzeniach i alarmach. Za pomocą modułu można wysyłać na przykład informacje pochodzące z pomiarów czujników i sensorów, stan domowego systemu automatyki czy monity alarmowe.
    Moduł komunikujacy się za pomocą interfejsu szeregowego można podłączyć do dowolnego urządzenia dysponującego interfejsem UART. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu poziomów logicznych 3.3V / 5V. Komunikacja i sterowanie realizowane jest za pomocą komend AT.

W poniższym przykładzie posłużono się płytką Arduino MEGA 2560 pracującą z logiką 5V. Arduino MEGA posiada 4 sprzętowo obsługiwane porty UART, z których jeden (Serial) służy do komunikacji z komputerem PC i wgrywania sketch'y (poprzez znajdujący się na płycie konwerter USB-to-serial). Trzy dodatkowe porty pozostają do dyspozycji użytkownika - Serial1, Serial2, Serial3. Rozwiązanie to pozwoli zarówno na ustanowienie połączenia z modułem GPRS na jednym z 3 dostępnych portów UART oraz przesyłanie informacji do komputera.

Uwaga: Możliwe jest wykorzystanie do własnych potrzeb interfejsu UART, który służy do komunikacji z komputerem (Serial). Spowoduje to jednak, iż nie będzie on dostępny dla konwertera USB-to-serial co poskutkuje brakiem komunikacji z PC.

Prace z modułem ułatwia płytka wchodząca w skład zestawu. Po jej zmontowaniu - co nie powinno być specjalnie trudne nawet dla mniej doświadczonych użytkowników - można przystąpić do testów urządzenia.

Opis wyprowadzeń płyty bazowej dostępny jest na rysunku obok. Piny 2 (+3.3V) i 4 (GND) służą do zasilania modułu. M590 pracujący w logice 3.3V powinien być zasilany napięciem 3.3V-4.5V (producent zaleca 3.9V). Do tego celu należy użyć zewnętrznego źródła zasilania. Komunikacja z modułem realizowana jest za pomocą wyprowadzeń 14 (TX/Nadajnik) i 16 (RX/Odbiornik).

Jak już wspomniano podłączenie do płyty Arduino MEGA 2560 wymaga zastosowania konwertera poziomów logicznych TTL (Level Shifter). Urządzenie to pozwala na komunikację pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi różne poziomy napięć, w tym przypadku 3.3V i 5V. Konwertery poziomów logicznych wymagają również podania napięcia z dwóch stron łączonych systemów. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych układów i płytek, które różnią się liczbą obsługiwanych kanałów oraz obsługą komunikacji w jednym lub dwóch kierunkach. Przed użyciem należy upewnić się, jakiego rodzaju urządzeniem dysponujemy.

Połączenie dwóch urządzeń komunikujących się szeregowym interfejsem UART wymaga przekrosowania lini TX/RX, tak aby nadajnik pierwszego łączył się z odbiornikiem drugiego i odwrotnie - nadajnik drugiego urządzenia wysyłał informacje do odbiornika urządzenia pierwszego.

W opisywanym przykładzie posłużymy się interfejsem Serial1 płyty Arduino MEGA, który wyprowadzono na piny 18 (TX) i 19 (RX). Komunikacja z M590 możliwa jest po połączeniu wyjścia 18 Arduino z pinem 16 płyty bazowej modułu GPRS oraz wyjścia 19 z pinem 14 - pamiętając o konwerterze 3.3V/5V. Czyli:

[TX] Arduino pin 18 -> Konwerter -> [RX] Płyta M590 pin 16
    [RX] Arduino pin 19 <- Konwerter <- [TX] Płyta M590 pin 14

Jak już wspomniano moduł Neoway jest obsługiwany za pomocą komend AT. Pełna lista komend dla M590 dostępna jest poniżej. Po poprawnym połączeniu Arduino i M590 można przetestować łączność przy użyciu poniższego sketch'a:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zadaniem sketch'a jest wysyłanie do M590 komend wproadzanych na PC przez Serial Monitor z Arduino IDE i wyświetlanie odebranych od niego informacji. Sketch umożliwia zapoznanie się z podstawowymi komendami AT i obsługą modemu GPRS. Lista komend AT dla poszczególnych modemów jest bardzo obszerna i nie sposób je tu wszystkich wymienić. Konfiguracja i sterowanie to również rozległy temat. W pliku z listą komend dla M590 zamieszczono przykład algorytmu wysyłania wiadomości SMS. Poniżej sketch dla Arduino wysyłający SMS w trybie TEXT:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Źródło:
    http://www.neoway.com/en/product/detail.aspx?id=100000009969378&nodecode=105010001
    http://arduinotehniq.blogspot.com/2015/09/gprs-module-with-m590-for-sms-projects-1.html

• #2 19 Gru 2015 22:51
    george2002

Poziom 17  

Hmm, 4-5zł drożej i mamy za 20zł SIM800L a do tego jakie możliwości, radio FM, rozmowa, bluetooth (wersja H ale nie wiem czy nie da się "przeflashować" wersji L na H :) ) malutki, znanej firmy, co tu więcej pisać, kto zna firmę SIMCOM (SIM300,SIM900) ten wie o czym mowa :) ale żeby nie było to fajna alternatywa (im ich więcej to ceny lepsze, oby tylko nie w parze z jakością to szło ...), nie doczytałem jak z poborem dokładniej w którym stanie ile ciągnie ale myślę że podobnie jak SIMCOM'owe moduły :)

• #4 20 Gru 2015 13:40
    george2002

Poziom 17  

oskar777 napisał:
    Wracając do SIM800 czytałem na forum, że są z tym modułem problemy czy ktoś może coś polecić do 25zł łatwo dostępnego?

A można więcej info na ten temat :) ? mam taki moduł ale jeszcze się nim nie miałem czasu pobawić a dobrze wiedzieć o problemach przed zabawą ;)

Pozdrawiam
    George2002

• #5 20 Gru 2015 13:47
    oskar777

Poziom 24  

Mam nadzieję, że nie zabrzmi to nie uprzejmie, wpisz w elektrodzie w wyszukiwarce nazwę tego modułu i jest tam kilka wątków, możliwe jest też oczywiście, że ktoś miał niewystarczającą wiedze lub miał po prostu pecha.

• #6 20 Gru 2015 23:16
    george2002

Poziom 17  

oskar777 napisał:
    Mam nadzieję, że nie zabrzmi to nie uprzejmie, wpisz w elektrodzie w wyszukiwarce nazwę tego modułu i jest tam kilka wątków, możliwe jest też oczywiście, że ktoś miał niewystarczającą wiedze lub miał po prostu pecha.

W takim razie już nie zaśmiecamy tego tematu bo nie o tym modemie a info jakie podałeś to już czytałem wszystkie watki i wg Mnie ta niewiedza była problemem, myślałem że jakieś większe info spoza elektrody ;)

Pozdrawiam
    George2002

• #8 21 Gru 2015 12:33
    george2002

Poziom 17  

piotrva napisał:
    Zastanawia mnie jedno - o SIM800L producent nie wie zbyt wiele :D

Z tego co kojarze to wersja specjalnie na chiny wypuszczona i ns chinskiej stronie wydziałem jego opis :) tak jak wspominałem w PL też działa i na Youtube dużo ludzi go prezentuje także jest ok chociaż mój leży w szafie na razie z braku czasu :(

• #9 21 Gru 2015 13:24
    TvWidget
    Poziom 28  

oskar777 napisał:
    Wracając do SIM800 czytałem na forum, że są z tym modułem problemy czy ktoś może coś polecić do 25zł łatwo dostępnego?

Zobacz G510 Open CPU. Można nie niego pisać własne aplikacje w C. Do dyspozycji jest potężny 32 bitowy procesor, dużo pamięci RAM i Flash, wielowątkowy system operacyjny, system plików itp.

• #10 21 Gru 2015 20:31
    czasnagli
    Poziom 14  

Na aliexpress moduł Neoway M590E można kupić za 1.88 $ z darmową wysyłką do Polski.

Tutaj jest filmik z lutowania elementów tego modułu --> Link

Tutaj gotowiec do dzwonienia, odbierania połączenia i wysłania sms (jest też filmik z prezentacji modułu) --> Link

• #11 23 Gru 2015 02:18
    george2002

Poziom 17  

czasnagli napisał:
    Na aliexpress moduł Neoway M590E można kupić za 1.88 $ z darmową wysyłką do Polski.

Tutaj gotowiec do dzwonienia, odbierania połączenia i wysłania sms (jest też filmik z prezentacji modułu) --> Link

Nie no tego już nie przebiję z SIMCOMEM :D
    Ja pierdykam jak im się to opłaca :D ?

Pozdrawiam
    George2002

• #12 23 Gru 2015 08:48
    czasnagli
    Poziom 14  

Oczywiście, że to im się opłaca. Przykład. Chińczyk kupuję hurtową ilość takich modułów. Pierwsze sztuki w celu reklamy sprzedaję z minimalnym zyskiem lub nawet z minimalną stratą. Kiedy zbierze odpowiednią ilość pozytywnych komentarzy podnosi cenę. Konkurencja miedzy chińskimi sprzedawcami jest bardzo ostra. Dlatego sprzedawcy często sprzedają towar z minimalnym zyskiem licząc na większe obroty.

• #13 23 Gru 2015 09:17
    TvWidget
    Poziom 28  

W takim modemie są tylko dwa małe układy (wzmacniacz i procesor) i parę kondensatorów. Ten procesor w porównaniu do elementów dostępnych u nas jest niezwykle wyrafinowany. Wydaje się więc, że powinien kosztować przynajmniej kilkaset złotych. W Chinach jest on jednak tylko pozostałością po produkowanych kiedyś telefonach. Jego cena jest więc symboliczna (poniżej 1$).

• #15 23 Gru 2015 13:04
    czasnagli
    Poziom 14  

piotrva napisał:
    Heh, widzę profesjonalne podejście do stabilizacji napięcia - dioda krzemowa w szereg z zasilaniem ;)

W związku z tym, jakie zaproponujesz lepsze rozwiązanie w takiej cenie?

• #16 23 Gru 2015 18:00
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Jak to powiedział znajomy, projekt ma zwykle 3 cechy: tani, dobrej jakości i szybko wykonany. Jednak wybrać można tylko 2 z nich.

W tej cenie nie zaproponuję innego rozwiązania, ale normalnie, gdyby nie zależało mi na każdym cencie, a jakości produktu dałbym stabilizator LDO.

• #17 06 Sty 2016 17:14
    icer_cmg
    Poziom 11  

Modulik może i fajny, ale razem z ceną i pewne ograniczenia. Przykładowo po odcięciu zasilania moduł powraca do ustawień fabrycznych, tak więc po każdym uruchomieniu trzeba go skonfigurować do własnych potrzeb. Brak również możliwości podpięcia mikrofonu czy głośników. Jako maszynka sms czy gprs do projektów niskobudżetowych może się nada - szczególnie do amatorów... Choć mnie ta potrzeba konfiguracji przeszkadza mocno...

• #18 06 Sty 2016 18:10
    czasnagli
    Poziom 14  

W większości projektów Neoway M590 będzie współpracował z mikrokontrolerem więc jego ponowna konfiguracja po zaniku zasilania to żaden problem. Jeżeli natomiast oczekujemy od modułu gsm obsługi dźwięku to jego cena odpowiednio wzrośnie. Najtańszy moduł, który znalazłem na polskim rynku (Moduł GSM G510 V5) kosztuje około 100 zł .

• #19 06 Sty 2016 19:18
    TvWidget
    Poziom 28  

czasnagli napisał:
    Najtańszy moduł, który znalazłem na polskim rynku (Moduł GSM G510 V5) kosztuje około 100 zł .

W Maritexie cena detaliczna to około 30 zł brutto.

• #20 06 Sty 2016 19:30
    icer_cmg
    Poziom 11  

Przy 6zł za m590 to i tak mała konkurencja. Chwilowo testując moduł w terminalu spisuję potrzebne komendy ustawień i potem wrzucę przed pętlę. Zobaczymy jak ze stabilnością będzie... Dobre zasilanie ważne...

• #21 06 Sty 2016 19:35
    czasnagli
    Poziom 14  

TvWidget napisał:
    W Maritexie cena detaliczna to około 30 zł brutto.

Na myśli miałem Moduł GSM G510-open V5 na płytce PCB ( Link )
    Neoway M590 - moduł GPRS z płytą bazową za 4$ Neoway M590 - moduł GPRS z płytą bazową za 4$

• #22 15 Lut 2016 22:08
    quosek
    Poziom 9  

Znalazłem wersję M590E
    np.

http://www.aliexpress.com/item/M590E-GSM-GPRS...48&btsid=00742ead-b4c3-4726-8d3e-8ad7a6f9eb35

Opis jest:
    voltage:5v
    current:1A
    frequency:900/1800

Czy dobrze rozumiem, że ten moduł działa na napięciu 5V i nie trzeba konwertera poziomów logicznych ?
    Próbowałem znaleźć jakiś data sheet ale mi się nie udało (na sieci w sumie o wersji E praktycznie nic nie ma ... )

Dzięki

• #23 16 Lut 2016 09:34
    czasnagli
    Poziom 14  

Opieraj się na specyfikacji M590. Konwerter poziomów logicznych nie będzie potrzebny, jak nie przekroczysz zalecanych napięć 

• #24 16 Lut 2016 10:15
    quosek
    Poziom 9  

czasnagli napisał:
    Opieraj się na specyfikacji M590. Konwerter poziomów logicznych nie będzie potrzebny, jak nie przekroczysz zalecanych napięć 

Chcę to podpiąć pod Arduino Uno, czyli konwerter będzie potrzebny.
    Większość "my friendów" nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie cco oznacza 5V w opisie produktu.
    Jeden odpowiedział, że chyba 3,3V na Rx i Tx (mimo, iż opis produktu ma 5V ... )

Mysłalem, że M590E jest wersją M590 działającą w oparciu o napićie 5V, ale chyba nie ...

• #25 16 Lut 2016 12:08
    czasnagli
    Poziom 14  

quosek napisał:
    Jeden odpowiedział, że chyba 3,3V na Rx i Tx (mimo, iż opis produktu ma 5V ... )

To dobrze odpowiedział. Zasilanie modułu jest 5V, ale tx i rx pracuje na niższym napięciu (patrz tabela). Niektórzy na własne ryzyko podłączają m590 do arduino 5V bez konwertera poziomów logicznych, ale nie polecam takiego rozwiązania.

• #26 04 Mar 2016 14:06
    total99
    Poziom 9  

Witam

Czy może ktoś podać jakie napięcia występują na stykach adaptera karty sim(bez karty),przy zasilaniu modułu 5V i działającym module. Moduł odpowiada na AT, ale nie loguje do sieci i nie widzi karty sim.
    Wszystkie wymogi zasilania (napięcia i prądy) spełnione. Podejrzewam uszkodzenie komunikacji z sim.

• #27 04 Mar 2016 14:56
    czasnagli
    Poziom 14  

Trzeba zmienić rezystor na zgodny ze specyfikacją Link

• #29 04 Mar 2016 15:19
    czasnagli
    Poziom 14  

piotrva, zadaj to pytanie autorowi w dyskusji pod tematem (link powyżej). Ja nie jestem autorem tego artykułu.

• #30 04 Mar 2016 17:26
    total99
    Poziom 9  

Wymiana na 10k, nic nie dała. Może jeszcze antena- tylko jaka?
    Może ktoś podzieli się doświadczeniem w tym temacie.
    Czy dioda świeci ciągle, gdy modem zaloguje się do sieci?.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty