Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zwrotnicy i częstotliwości cięcia dla szerokopasmówek (Monacor Sp-200x)

rvyhnr 22 Gru 2015 13:56 540 2
  • #1 22 Gru 2015 13:56
    rvyhnr
    Poziom 6  

Witam serdecznie,
    Mam 2 szt szerokopasmowych Monacorów Sp-200x z wyciętymi tubkami oraz 2 szt tweeterów - Monacor Dt 74-8.
    Poniżej dla zobrazowania sytuacji zamieszczam nałożone na siebie ch-ki producenta:
    Dobór zwrotnicy i częstotliwości cięcia dla szerokopasmówek (Monacor Sp-200x)

Tweetery będą wytłumione l-padem (6db), a całość będzie pełniła funkcję nabiurkowych głośników do komputera (zamknięte 18l), które być może kiedyś uzupełnię niskotonowcem.

Chciałbym (chyba), żeby cięcie było wysoko, żeby zachować charakter szerokopasmowca.

Jakie podejście jest wg. Was tutaj najbardziej pragmatyczne? Nie mam sprzętu pomiarowego i nie chciałbym inwestować w elementy zwrotnicy więcej, niż ten projekt jest wart.

Rozważałem takie opcje
    1. sam kondensator na tweeter (ch-ki chyba się będą nakładały, ale czy to usłyszę?)
    2. zwrotka I rzędu (mogę użyć droższych elementów, ale nie mam pomysłu jak to dzielić)
    3. zwrotka II rzędu 12db (policzona w ciemno wg kalkulatora z częstotliwością 5khz)

Pozdrawiam :D

• #2 22 Gru 2015 14:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rvyhnr napisał:
    z wyciętymi tubkami
    rvyhnr napisał:
    żeby cięcie było wysoko, żeby zachować charakter szerokopasmowca.
    Tylko, że po usunięciu "tubki" to już nie zagra tak wysoko jak z nią...
    Poza tym - 20 cm głośnik w 18 litrach??? Nie wydaje mi się, żeby to miało jakieś basy poniżej 100Hz.

• #3 22 Gru 2015 15:32
    rvyhnr
    Poziom 6  

18 litrów to maksimum, jeśli chodzi o moje biurkowe możliwości. Wg WinISD wychodzi mi spadek 10dB przy 50hz. Pomieszczenie 16m^2. Po podbiciu equalizerem uzyskam jakieś zejście? Czy zarzucić temat? Mimo wszystko, pozostaje kwestia zwrotnicy, nawet, gdyby z biurkowych zeszło na horna, czy duży b-r.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme