Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

czarodziej1968 29 Gru 2015 22:35 12417 20
  • Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

Witam szanownych Koleg闚.
    Moje stare g這郾iki „Gale Reference Monitor” wyzion窸y ducha, mia造 prawo, gra造 ponad 10 lat. W planach jest zrobienie godnego nast瘼cy, ale zanim to nie nast徙i postanowi貫m sklei co na szybko i w miar tanio, 瞠by gra這 … na razie. Takie g這郾iki na przetrwanie.
    W sieci znalaz貫m projekt niewielkich monitor闚 na g這郾ikach STX, postanowi貫m przetestowa. Konstrukcja dwu-dro積a z obudow typu bass-refleks na g這郾ikach:

Nisko-鈔edniotonowy STX W.15.140.8 MCX
    Wysoko-tonowy: STX T.10.200.8.PCX

Wszystkie komponenty 陰cznie z terminalami i cz窷ciami zwrotnicy kupi貫m w sklepie STX.

Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

Budowa.
    圭ianka przednia i dolna wykonana z p造ty MDF 19mm, pozosta貫 軼ianki i tunel bassrefleks z MDF 10mm. W celu uzyskania wi瘯szej sztywno軼i zastosowane s wewn皻rzne wzmocnienia. Pojemno嗆 netto ok. 12l, tunel szczelinowy, strojony na 50Hz.
    Projekt do嗆 prosty, jedynie sklejanie jest do嗆 czasoch這nne, trzeba to robi w kilku etapach. Je郵i kto ma du穎 軼isk闚 stolarskich p鎩dzie szybciej.
    W pierwszej kolejno軼i dolna p造ta i tunel, nast瘼nie front, tylna 軼ianka i wzmocnienia, a na koniec boki. Do klejenia u篡wa貫m Pattex Wood, czas 軼isku ok. 20 minut, czas ca趾owitego schni璚ia 24h.
    Ca豉 praca zaj窸a mi trzy weekendy. W pierwszy uda這 mi si podocina wszystkie elementy skrzynek i poskleja. W drugi weekend szlifowanie, frezowanie i malowanie podk豉dem, w trzeci weekend szlifowanie do ostatecznego lakierowania i pomalowanie. W czasie gdy sch這 sklei貫m zwrotnice. I ostateczny monta.
    W oryginale Pawe袖 u篡 okleiny, ja chcia貫m mie g這郾iki dopasowane do kolorystyki pomieszczenia, dlatego zdecydowa貫m si na lakier w kolorze 軼ian, jasna pistacja.
    Z budowy audio w aucie zosta這 mi troch r騜nej ma軼i mat wyt逝miaj帷ych. Postanowi貫m wewn徠rz wyt逝mi 軼ianki. U篡貫m bitumicznej maty APP.
    Podstawki zrobione z tego co mi pozosta這 w gara簑. Dolna cz窷 to sklejone ze sob MDF 19mm i 10mm, g鏎na cz窷 jest z MDF 10mm, rurki o 鈔 32 mm, to plastikowe rury do instalacji kablowych. Wysoko嗆 stand闚 ok. 60cm. Jak si zrobi troch mniej mokro na dworze, znajd troch suchego piasku i zasypi rury, 瞠by doci捫y je troch. B璠 bardziej stabilne.
    Dok豉dne wymiary obud闚…. podaj wewn皻rzne…. w razie gdyby kto u篡wa innych grubo軼i p造t.

Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

Relacja z budowy.

Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

Brzmienie.
    Jestem pozytywnie zaskoczony tym jak graj te tanie g這郾iczki. Bas nie schodzi jako super nisko, ale to w ko鎍u malutkie monitorki. Jest za to szybki i kopliwy. 字odek pasma troch suchy i uwypuklony jak na moje ucho, ale w miar szczeg馧owy, wysokie tony dobrze zaakcentowane, ale nie dra積i ucha i nie szeleszcz. G這郾iki do嗆 mocno kierunkowe. Ustawiaj帷 musia貫m je skierowa dok豉dnie na miejsce gdzie siedz i s逝cham. Lekka odchy趾a i zmniejsza si skuteczno嗆 鈔odkowego i wysokiego zakresu ton闚. Za to gdy ju je poprawnie ustawi貫m d德i瘯 oderwa si od nich ca趾owicie. Generuj bardzo fajn przestrze. Lokalizacja nie jest mo瞠 tak dobra jak w wysokiej klasy przetwornikach, ale daje si wyra幡ie zlokalizowa gdzie jest wokalista, a gdzie graj instrumenty. Fajnie s逝cha si ma造ch sk豉d闚 w muzyce jazz`owej.
    Je郵i chodzi o moc to mam wra瞠nie, 瞠 g這郾iki do嗆 szybko si ko鎍z. Na chwil obecn jako wzmacniacza u篡wam Onkyo TX-DS 474 o mocy 55W na kana i przy pe軟ej g這郾o軼i jest ju lekki strach, s造cha, 瞠 g這郾iki maj do嗆. Przy normalnym s逝chaniu g這郾iki spokojnie nag豉郾iaj jednak salon ok. 30m^2 i nie ma sensu ich 篡這wa.
    Polecam projekt pocz徠kuj帷ym i tym, kt鏎zy chc samodzielnie wykona tanie, ale bardzo przyzwoicie graj帷e monitorki.
    Oryginalny projekt.

Koszty.
    G這郾iki, terminale i elementy zwrotnicy – 379z
    MDF 10mm, p造ta 1m^2 – 36z
    MDF19mm mia貫m
    Chemia (izolant, podk豉d, lakier i utwardzacze) – 120z

Wszelkie pytania i sugestie mile widziane.

Fajne!
  • #2 30 Gru 2015 12:25
    sq1ftb
    Poziom 12  

安ietnie koledze wysz造 te monitory. Gratulacje. Mam pytanie. Ten bia造 lakier , co to za cudo ? ζdnie wygl康a. Ja mam tylko do鈍iadczenia z Warnexem.

• #3 30 Gru 2015 13:58
    czarodziej1968
    Poziom 13  

sq1ftb napisa:
    Ten bia造 lakier , co to za cudo ? ζdnie wygl康a.

Je郵i chodzi o kolor skrzynek g這郾ik闚, to jest jasna pistacja. Na zdj璚iach wygl康a tak dziwnie, bo m鎩 aparat strasznie przepala przy robieniu zdj耩 z lamp.

Ca陰 chemi kupowa貫m w lokalnej mieszalni farb "Autokolor". Izolant, podk豉d, lakier, utwardzacze i rozcie鎍zalniki. To jaka linia produkt闚 do drewna, na pojemnikach by造 tylko jakie symbole i dosta貫m instrukcj, co z czym miesza i w jakich proporcjach.
    Lakierowanie wysz這 mi tak 鈔ednio, jest lekka sk鏎ka pomara鎍zy. Dawno nie pryska貫m, na dodatek kupi貫m nowe pistolety, brak obycia z nimi i g瘰to軼i farby, do tego ch堯d na dworze i lakierowanie w gara簑. Zale瘸這 mi jednak, 瞠by uwin望 si szybko, 瞠by na 安i皻a ju co plumka這.
    Po za tym te kolumny potraktowa貫m jako poligon testowy do czego lepszego.... nauka jest. Nie spodziewa貫m si tylko, 瞠 tak fajnie zagraj :-)

• #4 30 Gru 2015 21:48
    sq1ftb
    Poziom 12  

I wszystko jasne. Ja te do malowania szczeg鏊nie metalu u篡wam lakier闚 samochodowych z mieszalnika+utwardzacz+rozcie鎍zalnik i faktycznie wychodzi fabryka.
    Monitorki wysz造 super. Jak znajd chwil czasu to pochwal si swoim subem 280 l.

• #5 30 Gru 2015 22:45
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Bardzo dzi瘯uj za dobre s這wo :-)

Sub 280 litr闚 :crazyeyes: to to potw鏎 b璠zie.
    Ja jestem w trakcie budowy swojego, ale u mnie b璠zie skromne 30 l w closecie.

• #6 30 Gru 2015 22:57
    rosomak19
    Poziom 19  

Witam
    M闚isz, 瞠 si ko鎍z ale nisko-鈔ediotonowe? Akurat mam u siebie wysokotonowe tylko te T10.250.8,PCX i dla mnie graj naprawd przyzwoicie, nie s ani troch m璚z帷e. Tak jak m闚isz na jazz-ie z p造ty jako軼i SACD brzmi bardzo szczeg馧owo i ma si wra瞠nie jak by si by這 na 篡wo, np. Tr帳ka wymiata.

• #7 31 Gru 2015 00:51
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Brzmieniowo nie mam wi瘯szych zastrze瞠. Powiem wi璚ej, w aucie mam sprz皻 du穎....du穎 dro窺zy, a te male雟twa daj mi wi璚ej fanu. Jedyne do czego mog si przyczepi to suchy 鈔odek pasma.
    Je郵i chodzi o ko鎍zenie si g這郾ik闚... jak to okre郵i貫m. Jak ju troch pogra造 da貫m regulator we wzmacniaczu na chwil do ko鎍a i co jakby strzeli這 w jednym niskotonowcu. Na moje ucho cewka odbi豉 si o nabiegunnik. Wi璚ej nie pr鏏owa貫m, szkoda mi troch mojej pracy ;-)
    Przy 2/3 mocy graj wystarczaj帷o g這郾o, 瞠by poprawnie nag這郾i pomieszczenie i to mi wystarcza w zupe軟o軼i. D德i瘯 czysty, be窺造szalnych zniekszta販e.
    S逝chaj帷 Agi Zaryan, bardzo mi si podoba szarpanie strun, bardzo sugestywne. Wokal jakby unosi si swobodnie w powietrzu... fajnie, naprawd fajnie. Jest swoboda i czytelno嗆.

• #8 01 Sty 2016 15:28
    rosomak19
    Poziom 19  

Tutaj trzeba chyba zwr鏂i uwag panom in篡nierom z STX-a o stukanie karkas闚 o nabiegunnik przy wi瘯szym wysterowaniu ich g這郾ik闚. Tak samo u mnie w subie, jak dam troch mocy, to czasami potrafi waln望 karkas o nabiegunnik, przy czym g這郾ik mam wra瞠nie, 瞠 mo瞠 jeszcze ciut wi璚ej.

• #9 03 Sty 2016 12:24
    Tomq
    Poziom 38  

Du篡 plus za obudowy, naprawd solidnie zrobione i do tego pomy郵a貫 o macie wyg逝szaj帷ej. To bardzo wa積e rzeczy, bo ka盥a obudowa gra razem z g這郾ikiem (wprowadza zniekszta販enia), ale im ci篹sza/solidniejsza tym mniej.

Cytat:
    G這郾iki do嗆 mocno kierunkowe. Ustawiaj帷 musia貫m je skierowa dok豉dnie na miejsce gdzie siedz i s逝cham. Lekka odchy趾a i zmniejsza si skuteczno嗆 鈔odkowego i wysokiego zakresu ton闚.

To skutek do嗆 wysokiej cz窷totliwo軼i podzia逝. ζtwiej jest utrzyma zgranie fazowe dla ni窺zych cz瘰totliwo嗆i, ale nie ka盥e przetworniki na to pozwalaj.

• #10 03 Sty 2016 13:43
    czarodziej1968
    Poziom 13  

G這郾iki ju si troch rozegra造, s逝cham te r騜nych gatunk闚. Przy utworach popowych i tego co puszcza si w Esce potrafi 豉dnie pukn望 basem. Gdybym nie widzia, 瞠 to takie male雟twa pomy郵a豚ym, 瞠 d德i瘯 idzie ze sporo wi瘯szego pude趾a.

• #11 08 Sty 2016 01:07
    ven0n
    Poziom 11  

Panowie, to nie karkas o nadbiegunnik(dolny) stuka.
    Przy maksymalnych wychy豉ch si cewka decentruje i potrafi o co w szczelinie zahaczy.
    Potwierdza to fakt, jak krzywo s wklejone zawieszenia g鏎ne...
    Trzeba zwyczajnie uwa瘸, 瞠by xmax nie przekroczy... co jest bardzo k這potliwe niestety.

• #12 08 Sty 2016 17:27
    rosomak19
    Poziom 19  

VenOn, heh przeczytaj co napisa i popraw to, bo to jest po prostu...... Je郵i wiesz co to jest karkas w g這郾iku i w og鏊e jak jest zbudowany g這郾ik, to wiesz, 瞠 napisa貫 g逝pstwo ;)

• #13 23 Sty 2016 14:32
    kborowiec
    Poziom 17  

Mo瞠 wzorem niemieckich producent闚 nale瘸這by w kolumnach na g這郾ikach STX-a wstawia kondensator od strony niskich ton闚?

• #14 23 Sty 2016 15:28
    marian133
    Poziom 37  

kborowiec napisa:
    Mo瞠 wzorem niemieckich producent闚 nale瘸這by w kolumnach na g這郾ikach STX-a wstawia kondensator od strony niskich ton闚?

To nie ma sensu.
    Wystarczy s逝cha ciszej.

• #16 20 Cze 2016 07:56
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Dzi瘯ju za dobre s這wo :-) Po這篡貫m w sumie trzy warstwy. Wysz這 troch sk鏎ki pomara鎍zy i zrobi貫m jak pisa貫. Niestety w dw鏂h miejscach podesz豉 mi woda do MDF przy szlifowaniu na mokro i zacz窸o puchn望. Da貫m sobie spok鎩. Robi si ciep這, jak b璠zie chwila zeszlifuj i prysn jeszcze raz na cacy. Poprzednio malowa貫m w ci篹kich warunkach, zima, ciemno, zimno.

• #17 20 Cze 2016 11:00
    Bucefal76
    Poziom 8  

Pami皻aj gruntowa przed malowaniem (zwyczajnym uniwersalnym gruntem). Gruntowanie powoduje 瞠 p造ta nie ch這nie tak wody ani farby.
    A po gruntowaniu we papier 150 i delikatnie przetrzyj - nie szlifuj ale przetrzyj.
    To do嗆 wa積e do do lepkiego gruntu zawsze si 豉pi jakie paprochy itp i trzeba je usun望.

• #18 20 Cze 2016 14:34
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Ca豉 obudowa z surowego MDF by豉 gruntowana, ale widocznie przy szlifowaniu podk豉du przetar貫m tu i 闚dzie i tak jako posz這. Nast瘼nym razem jak b璠 robi obudowy z MDF pod lakier, zrobi jak w aucie.... wszystko pokryj warstw 篡wicy. Dopiero wtedy b璠zie pewno嗆, 瞠 na pewno nie wch這nie wilgoci.
    Wszystkie komponenty do malowania szykowano mi w lokalnej mieszalni farb. Ten grunt to by豉 bardzo cieniutka warstwa. Powiedziano mi, 瞠 tak ma by, 瞠 od razu na grunt bez szlifowania podk豉d i dopiero wtedy szlifowa z paproch闚. Dopiero na to lakier.

• #19 20 Cze 2016 19:21
    Bucefal76
    Poziom 8  

Jest jeszcze inna metoda. Trysn望 cienk warstw emalii szybkoschn帷ej lub po這篡 j p璠zlem (ze dwa razy bo wch這nie). Potem ju woda nie gro幡a.
    Mo積a nanosi kolejne warstwy a na koniec szlifowa na mokro. Nawet jak si przetrze delikatnie to nic si nie stanie.

W ten spos鏏 malowa貫m swoj do嗆 podobn konstrukcj na bia造 po造sk.
    Za陰czam kilka zdj耩, mam nadzieje 瞠 oddaj nieco faktur lakieru (g這郾iki s jeszcze w trakcie budowy).

Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX Dwudro積e monitorki na g這郾ikach STX

Jak sko鎍z to na pewno si pochwal szczeg馧ami :)

• #20 21 Cze 2016 12:10
    czarodziej1968
    Poziom 13  

Patent z emali godny sprawdzenia. Bardzo dzi瘯uj. U mnie w aucie sprawdzi豉 si 篡wica. Poprzednie dystanse pod g這郾iki pomalowa貫m kilkoma warstwami impregnatu do drewna a i tak dos這wnie przez jedn zim spuch造 od wilgoci. Obecna mam pomalowane 篡wic i jak na razie spok鎩. Pytanie jak podk豉d chwyci 篡wic, ale tym b璠 si martwi przy nast瘼nych g這郾ikach ;-)

PS Fajne kolumienki, nie widzia貫m tematu z budowy ;-)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
tme