Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skytec 600 wat, które padły przy 200 watach. Powód? :)

wellingtons 05 Sty 2016 16:01 1788 8
  • #1 05 Sty 2016 16:01
    wellingtons
    Poziom 3  

Witam, z góry przepraszam, jeżeli zły dział. Piszę temat z ciekawości, ponieważ ze znajomymi pożyczyliśmy na sylwestra kolumny Skytec (dokładnie to te: http://www.electronic-star.pl/Para-kolumny-PA...cm-niebieski-efekt-wietlny-2x600W_i28197.htm) i podłączyliśmy je do mojej Yamahy AX-570. Co ciekawe głośniki przestały działać, prawdopodobnie cewki poszły (nie sprawdzaliśmy dokładnie), ale nie o tym w temacie. Interesuje mnie tylko sprawa, jak to możliwe? Każda z kolumn Skytec jest do 300 watów przy 8 Ohm. Yamaha daje 100 wat na kanał przy 8 Ohm (znaczy jedni mówią, że 100, drudzy zaś, że 85). Głośność była ustawiona na 60-70%, bass lekko podbity, a góra na ok. 80-90% (potrzebowaliśmy zrobić hałas - sala 120 osobowa). Altusy 75 i Altony 80 spokojnie wytrzymywały przy AX-570 i takiej głośności, jednak Skytecki pały po godzinie grania, co nas trochę rozbawiło :). Jednak na długo wesoło nie było, bo głośniki nie nasze i niestety trzeba naprawić. Dodam, że po rozkręceniu głośników nie zdziwił nas brak zwrotnicy :p

PS. Prosiłbym o podesłanie tematu w którym to były opinie o tanim sprzęcie, ponieważ potrzebowaliśmy na szybko taniego suba i padło na Skyteca. Chętnie podzielę się wrażeniami :)

• Pomocny post
    #2 05 Sty 2016 16:16
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Po pierwsze: nie było przesteru?
    Po drugie: nie wiem jakim cudem wysokotonowe głośniki nie spaliły się od razu bez zwrotnic
    Po trzecie: jak dla mnie są to typowe chińskie grajki z super niebieskimi ledami nie warte złamanego grosza.
    Po czwarte: podana moc 600W to jest moc maksymalna, nie wiadomo przy jakich warunkach i przez jaki czas osiągalna (coś w stylu P.M.P.O)

Jeżeli przy takim samym wysterowaniu altony i altusy wytrzymywały, a te chińczyki się spaliły po otrzymaniu 100W na kanał to świadczy tylko i wyłącznie o ich jakości. Prawdopodobnie po podłączeniu wzmacniacza z równie niebieskim podświetleniem takiej samej jakości z opisem 120W P.M.P.O "super power" ;) (50W rzeczywistych RMS) kolumny nie uległy by spaleniu.

PS. Dziwne że kupiłeś kolumny stereo jak szukałeś subwoofera.

• #3 05 Sty 2016 16:36
    wellingtons
    Poziom 3  

Źle się zrozumieliśmy :) Kolumny pożyczyłem od znajomego (mówił, że ma estradę, miałem lekkie zdziwko jak zobaczyłem Skyteca), jednak prócz tych kolumn kupiłem z kolegami taniego suba ze Skyteca (o dziwo miłe zaskoczenie, ale to w innym temacie).

A jeszcze pragnę dodać, że bass w kolumnach był praktycznie na zero. Wszystkie cztery głośniki niskotonowe nie działają. Działają tylko dwa wysokotonowe :p Reszta z góry padła.

Czy nie było przesteru? Hymm... Wtedy to chyba padłby wzmacniacz z tego co się orientuję. Na wzmacniaczu była taka moc, że kolumny nie trzeszczały, tylko grały. Prócz tego na mikserze nie było wartości najwyższych (czerwonych diodek :p). Słyszałem, że gdy na mikserze można sprawdzić przester, a czy to prawda.

Do tego kolumny są tak lekkie, że jeździły po całej sali :D

Dodano po 4 [minuty]:

Edit: Kolega, który pożyczył ten sprzęt, twierdzi, że gdy wzmacniacz jest za słaby na głośniki, to przepuszcza "więcej prądu" i pali cewki :P Twierdzi, że w tym przypadku, też tak było...

• Pomocny post
    #4 05 Sty 2016 16:37
    marian133
    Poziom 36  

Takiego syfu jak te kolumny Skytec nie polecił bym nikomu :)

Po raz kolejny sprawdza się przysłowie "biedny kypuje dwa razy".

wellingtons napisał:
    potrzebowaliśmy zrobić hałas - sala 120 osobowa

Od kiedy sprzęt dobiera się do ilości osób na imprezie?
    Jest jakiś magiczny wzór na obliczanie metrażu pomieszczenia przy pomocy ilości osób?

Brak podstawowej wiedzy na temat sprzętu audio, nic dziwnego że wziąłeś Skyteki a potem się spaliły.

...a nie, poczekaj, nie "spaliły się" tylko "żeś je spalił" :)

• Pomocny post
    #5 05 Sty 2016 16:40
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Nie sprawdzisz przesteru końcówki mocy oraz kolumn na mikserze. Na estradowych końcówkach zazwyczaj jest dioda "peak" oznaczająca pełne wysterowanie - nie powinna się świecić światłem ciągłym. We wzmacniaczach domowych najczęściej sprawdza się to na słuch ;) Przy przesterowaniu kolumny równie dobrze mogą ulec uszkodzeniu, choć zazwyczaj padają głośniki wysokotonowe. Jak padły wszystkie głośniki niskotonowe to prawdopodobnie nie wytrzymały tych 100W na kanał.
    Moim zdaniem naprawa jest po prostu nieopłacalna.

EDIT: Jak wzmacniacz jest dużo słabszy od kolumn to gdy się unika przesteru nic nie powinno się stać. Podczas przesteru wzmacniacz może się wzbudzać, przebieg sygnału zaczyna przypominać prostokąt itp. Chyba nie muszę mówić jak wpływa to na trwałość kolumn. Mimo wszystko jak piszesz że nic nie trzeszczało i było normalnie słychać muzykę to po prostu moc kolumn jest znacznie zawyżona i tyle.

• #6 05 Sty 2016 16:43
    wellingtons
    Poziom 3  

To nie moje Skytecki i nie kupiłbym nigdy tych kolumn :p A sub, to sub, trzeba było załatwić coś na szybko przed sylwestrem. Co do dobierania sprzętu do ilości osób, chodziło mi o rozmiar sali, a do wyboru mieliśmy skytecki i altony 80. Tak siłą rzeczy altony grały do rana, bo skytecki poszły już na początku... Skyteca wzięliśmy tylko dlatego, że miały mocniejszą górę, a tego potrzebowaliśmy. Znaczy teoretycznie mocniejszą górę :p

• Pomocny post
    #7 05 Sty 2016 17:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wellingtons napisał:
    Co ciekawe głośniki przestały działać,
    Cóż za zaskoczenie...
    wellingtons napisał:
    Głośność była ustawiona na 60-70%, bass lekko podbity, a góra na ok. 80-90% (potrzebowaliśmy zrobić hałas - sala 120 osobowa).
    Widzę pełna profeska...
    sylweksylwina napisał:

Po drugie: nie wiem jakim cudem wysokotonowe głośniki nie spaliły się od razu bez zwrotnic
    Piezo nie wymagają filtrowania sygnału.
    wellingtons napisał:
    Na wzmacniaczu była taka moc, że kolumny nie trzeszczały, tylko grały.
    Przy przesterze nie masz trzeszczenia. Są zniekształcenia, a to zupełnie inny dźwięk.
    wellingtons napisał:
    Wtedy to chyba padłby wzmacniacz z tego co się orientuję.
    Zanim następny raz zaczniesz coś nagłaśniać, może najpierw poczytaj. Bo widzę że nie masz zerową wiedze o elektroakustyce.
    sylweksylwina napisał:
    Jak padły wszystkie głośniki niskotonowe to prawdopodobnie nie wytrzymały tych 100W na kanał.
    I tak i nie. Ciągły przester może spalić każdy głośnik. Przecież głośniki gitarowe też padają. Głowa 100W, głośniki 200W a i tak się palą.
    sylweksylwina napisał:
    Moim zdaniem naprawa jest po prostu nieopłacalna.
    Oczywiście że nie. Żaden serwis nie naprawi tego, bo nikt nie będzie się z tym szajsem bawił.
    sylweksylwina napisał:
    Mimo wszystko jak piszesz że nic nie trzeszczało i było normalnie słychać muzykę to po prostu moc kolumn jest znacznie zawyżona i tyle.
    Nie ma możliwości aby ta Yamaha nie była przesterowana. Potencjometr na 70% - czyli już lekki przester, do tego podbity bas i tony wysokie. Tam był porządny prostokąt. Jak Autor sam pisał, miał być hałas. I był. W hałasie trudno usłyszeć przesterowanie. Poza tym, ten syf wytrzyma może ze 100W. Padło od przesteru i mocy.
    wellingtons napisał:
    a do wyboru mieliśmy skytecki i altony 80.
    Już lepiej by było wziąć Altony. Przynajmniej naprawić byłoby je łatwo.
    wellingtons napisał:
    Znaczy teoretycznie mocniejszą górę :p

Gdzie? Dwa piezaki?

Jak widać, "estrada" Skytec pada od przeciętnej domowej Yamahy.
    Nie da się tego naprawić. Nie ma części zamiennych. Żaden serwis nie będzie dorabiał układów drgających do tego. Poza tym, głośniki mogą się rozpaść przy rozklejaniu.
    Oddaj kumplowi ten syf, pół litra i 5 stów. Niech sobie ognisko z tego zrobi.

• Pomocny post
    #8 05 Sty 2016 17:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic729664.html
    Jak się okazuje nie tylko "...przy kupowaniu sprzętu." ale i przy wypożyczaniu również.Można co najwyżej wydłubać z tego czegoś co kolumny udaje wydłubać diody... Niebieskie LED są teraz w modzie... :)

• #9 05 Sty 2016 18:00
    wellingtons
    Poziom 3  

Nauczka z tego taka, że już nigdy nie pożyczać Skyteca (ani nie kupować) :P Teraz mnie zastanawia tylko ile sub pogra :p Temat myślę do zamknięcia :p

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME