Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa metoda termotransferowa? -

krn78 13 Lis 2016 12:47 22248 114
  • #61 13 Lis 2016 12:47
    oskar777

Poziom 24  

Ja się podzielę swoimi doświadczeniami z tą metodą wersja zmodyfikowana.
    1. Dajemy acetonu i alkoholu 50:50, ja stosuje czysty alkohol izopropylowy jakiś 99.9%
    2. Lejemy strzykawką ten roztwór na laminat tak by ladnie pokrył
    3. Od razu po tym kładziemy nasz wydruk na to na papierze kredowym, ja stosuje papier kredowy 120g
    4. Staramy się nie ruszać papierem bo się wszystko rozmaże
    5. Papier wygładzamy na laminacie zaraz po położeniu, ja używam kawałka filcu ale wałek gumowy powinien być lepszy
    6. W czasie wygładzania leje kilkanaście kropel by wszystko za szybko nie wyparowało
    7. Po wygładzeniu, które trwa może z kilkanaście sekund jak widzę, ze się wszystko ładnie dokleiło zostawiam płytkę aż wyschnie sama na 3-4min.
    8. Wrzucam do wody i wytrawiam.

Cały proces trwa może z 5 min maks. Nie ma żadnych desek, żadnego dociskania itd.

• #62 13 Lis 2016 15:34
    winio42
    Poziom 17  

I tym filcem albo wałkiem to jakoś dociskasz, rozwałkowujesz jak ciasto?
    Nie wychodzi Ci rozmazane?
    Jak po wszystkim zdejmujesz papier kredowy z płytki? Nie klei się do płytki?
    U mnie największy problem jest właśnie z odrywaniem papieru - niekiedy trochę zostaje na papierze, ale jak dam większe stężenie acetonu/dłuższy czas dociskania to się rozpływają ścieżki...

• #63 13 Lis 2016 15:45
    pawelcb33
    Poziom 24  

Ciekawa metoda, muszę spróbować.
    oskar777 jak możesz to wrzuć krótki film jak to robisz, będzie pomocne.

• #64 13 Lis 2016 16:54
    oskar777

Poziom 24  

Mogę zrobić ale jakość filmu nie będzie porywająca. Dziś/jutro wrzucę.

• #65 14 Lis 2016 22:00
    oskar777

Poziom 24  

Tak jak obiecywałem wrzucam filmy.
    Jakość nie jest porywająca, nagrywane aparatem fotograficznym i komórką.
    Kropki po "wytrawieniu" są albo dlatego, że mieszankę miałem starą, dałem za dużo mieszanki (trochę z pośpiechu) lub jest to sprawka octu muszę to sprawdzić w tygodniu.

Laminat jest tylko czyszczony acetonem, nic więcej z nim nie robiłem, zobaczę jak wyjdzie jak go zmolestuje papierem 800/1200

Jak widzicie najlepiej zdaje efekt wsadzenie płytki do octu i lekkie podgrzanie na kuchni, nic nie trzeba robić, przecierać itd samo odpada. Spróboję zrobić tą metodą napisy i dam Wam znać.

To że pady od TQFP są lekko zlane są wina drukarki nie metody, po prosty moja drukara nie wyrabia a dokładniej zamiennik tonera. Kiedyś kupię oryginał jak nie będę miał na co kasy wydawać.

Link

Link

Link

Link

Zdjęcie w powiększeniu. Jak robiłem wcześniej testy kropek nie było więc da się je spokojnie wyeliminować.

• #66 29 Gru 2016 14:35
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

Ja robię podobnie jak kolega wyżej, z tym że po położeniu wydruku na płytkę przykrywam go folią i dociskam wałkiem gumowym.
    Czekam 1-2 minuty, zdejmuję folię i czekam aż wyschnie. Następnie odmaczam papier i kładę płytkę na żelazko ustawione na 140°C w celu utrwalenia tonera i wytrawiam.

• #67 29 Gru 2016 21:45
    szod
    Poziom 33  

To ja może Wam uproszczę życie :) Na bazie tego pomysłu spróbowałem czegoś i jak u mnie zdało egzamin. Zamiast bawić się z tą mieszanką, zastosowałem po prostu benzynę ekstrakcyjną. Samą, bez domieszek innych substancji. Efekt bez pudła. Przykład na wklejonej fotce. Przy mojej drukarce HP LaserJet P1102W i jego oryginalnym tonerze działa dobrze. Może z innymi tonerami też będzie dobrze. Zaleta jest taka, że nie trzeba mieszać różnych substancji i dopracowanie technologii na samej benzynie jest łatwiejsze. Zależnie od toneru benzyna może być za słaba, albo za silna. Nie mam możliwości sprawdzać na wszystkich rodzajach. Jak chcecie zróbcie próby na swoich. Myślę, że będzie ok :)

Podstawą jest dobre przygotowanie powierzchni, żeby toner trzymał się laminatu. Jednym z rozwiązań jakie zastosowałem jest chwilowe zanurzenie w roztworze trawiącym do zmętnienia powierzchni. Po umyciu izopropanolem będzie miała dobrą przyczepność. Po trawieniu i umyciu trzeba albo puścić płytkę "na polerkę" albo polecieć drobniutkim papierem ściernym żeby odzyskać połysk ścieżek.

Co do samej technologii to ja przyciskałem krótko i dosłownie palcem po całej powierzchni. Potem trzeba wszystko dokładnie wysuszyć. Benzyna musi odparować z tonera. Można lekko podgrzać żeby szybciej odparowało. Za szybkie działanie i odmaczanie może uszkodzić ścieżki, bo toner będzie elastyczny. To samo tyczy się innych mieszanek, nie tylko benzyny.

No i jeszcze jedna sztuczka - po odmoczeniu zdarza się, że pomiędzy ścieżkami pozostają resztki kredy. Taki biały nalot. Doskonale się to myje płynem do kamienia w spryskiwaczu. Popsikać, lekko pocierać, zrobi się mętne, spłukać. Wymywa ze szczelin te zanieczyszczenia nie niszcząc tonera.

• #69 09 Sty 2017 17:17
    szod
    Poziom 33  

Nie robiłem prób ile się da najmniej uzyskać. Ale pewnie tak samo jak w przypadku innych metod chemicznych. Myślę, że nie powinno być problemu. Może kiedyś popróbuję. Te trzy ścieżki pod układem scalonym po prawej stronie zdjęcia (około środka płytki) mają po 30 milsów.

• #71 10 Sty 2017 08:37
    zember80
    Poziom 2  

Ja wczoraj spróbowałem po raz pierwszy tej metody i jestem zachwycony. U mnie też żelazko idzie w odstawkę.

Dzięki koledze szod, spróbowałem z benzyną ekstrakcyjną i wyszło idealnie. Benzyna jest lepsza niż aceton bo praktycznie nie pachnie.

A robiłem tak:
    - wydruk na cienkim papierze z kolorowej gazety (zabrałem żonie Avanti) z maksymalną ilością tonera - wyłączone oszczędzanie + maksymalny kontrast ustawiony w ustawieniach drukarki
    - laminat wyszorowany mleczkiem cif, wytarty ręcznikiem papierowym, przetarty spirytusem aby dodatkowo odtłuścić
    - na laminat kilka kropel benzyny ekstrakcyjnej firmy Dragon tak, aby cały laminat był pokryty
    - na tą benzynę przykładam wydruk, lekko przeciągam palcem
    - czekam moment aby benzyna wsiąkła w papier, przykładam ręcznikiem papierowym i przygniatam mocno palcami w różnych miejscach
    - zdejmuję ręcznik, czekam aż wyschnie (2-3 minuty)
    - wrzucam do kąpieli w occie spirytusowym i kartka dosłownie sama odchodzi, a całość ścieżek z wydruku zostaje na laminacie!

• #73 11 Sty 2017 08:55
    zember80
    Poziom 2  

winio42 napisał:
    Zember, ile milsów miały Twoje ścieżki?

Dokładnie nie powiem, bo płytka była testowa i ścieżki też nie były jakieś specjalnie cienkie. Zrobiłem to dla sprawdzenia samej metody. Jak będę miał czas to zrobię test na grubość ścieżki.

• #74 11 Sty 2017 19:27
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

Muszę wypróbować metodę z benzyną. U mnie ścieżki 5 mils w miarę wychodziły, tylko trzeba uważać z dociskiem, bo przy zbyt dużym się rozlewają. Co do przygotowania powierzchni, to szczotkuję ją miniszlifierką szczotką mosiężną. Powierzchnia jest wystarczająco zmatowana co umożliwia dobrą przyczepność tonera. Niech ktoś wypróbuje metodę na regenerowanym tonerze, bo ja też mam oryginał samsung.

• #76 12 Sty 2017 09:42
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

Akurat tą szerokość zrobiłem tylko dla próby, bo nie potrzebne mi takie ścieżki, ale jakość porównywalna z fotopolimerem. Także jak dobrze dopracujesz metodę to 10 mils wyjdzie bez problemu.

• #77 12 Sty 2017 11:09
    winio42
    Poziom 17  

U mnie jest problem z odrywaniem papieru, potrafi odejść ze ścieżkami.
    Nie działa ani ocet, ani ludwik. Używam kredowanego 85g. Działa dopiero proszek do prania, ale też nie zawsze. Z kolei jak dłużej dociskam to ścieżki się rozmywają.
    Spróbuję z benzyną :)

• #78 12 Sty 2017 13:21
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

Zastosuj mniej kredowany papier z czasopisma. Taki papier łatwiej nasiąka wodą i praktycznie sam odchodzi. A jak Ci się ścieżki rozmywają to albo za duży docisk, albo za dużo acetonu w mieszaninie. Wczoraj robiłem płytkę i nabrałem troszkę więcej acetonu do strzykawki (normalnie robię 1:1) i krawędzie ścieżek minimalnie się rozmyły. A różnice nie była duża, 1 cm³ izopropanolu i około 1,1 cm³ acetonu. Dzisiaj robiłem próbę z benzyną firmy Novol i niestety w ogóle nie rozpuszcza tonera. Muszę kupić benzynę dragon i spróbować.

• #80 12 Sty 2017 16:12
    szod
    Poziom 33  

Grzegorz_madera napisał:
    Dzisiaj robiłem próbę z benzyną firmy Novol i niestety w ogóle nie rozpuszcza tonera. Muszę kupić benzynę dragon i spróbować.

Benzyna to benzyna. Może w jednym z opakowań było coś podobne do benzyny? Czytałeś etykiety ze składem? Może masz np. benzynę lakową, a to nie jest to samo co ekstrakcyjna i może działać inaczej.

winio42 napisał:
    U mnie jest problem z odrywaniem papieru, potrafi odejść ze ścieżkami.

Prawdopodobną przyczyną jest złe przygotowanie powierzchni miedzi. Toner się nie trzyma, to odłazi razem z papierem. Druga sprawa o której pisałem to dokładne odparowanie rozpuszczalnika z tonera. Musi być dobrze wysuszone zanim się namoczy.

• #81 12 Sty 2017 17:55
    abart64
    Poziom 25  

Pisałem już że u mnie odłaziły ścieżki przy zbyt słabym docisku. Aceton z ipa 1:2 i docisk przez płytę wiórową i 4-5 warstw ręcznika papierowego przez 5-10 min.Ściski stolarskie dokręcam ile się da, po zdjęciu widać ścieżki wyciśnięte w mokrym papierze. Nic się nie rozmywa,wszystko zostaje na płytce po odmoczeniu. Ostatnio robiłem pod scalaki z rastrem 0,5mm i wyszło bez problemów.
    Dużo zależy od tonera, jak reaguje na rozpuszczalniki. Jak się rozmywa to zmniejsz troszkę ilość rozpuszczalnika (aceton ,benzyna) i wydłuż czas i siłę docisku.
    Mój toner np. na benzynę wcale nie reaguje za to minimalna ilość ksylenu powoduje że rozpływa się na jedną czarną plamę.

• #82 12 Sty 2017 18:41
    winio42
    Poziom 17  

Właśnie się moczy w benzynie :)
    Co do docisku, to u mnie zbyt duży powodował rozmywanie, a zbyt mały to, że ścieżki się nie transferowały. Niestety dla optymalnej proporcji były lekko rozmyte, a jedna-dwie nie przechodziły.
    Teraz laminat przygotowałem solidnie - papier ścierny, ipa, benzyna, dwie minuty w wytrawiaczu - za 15-30 minut opiszę efekty :)

Dodano po 26 [minuty]:

No i lipa. Dokładnie to samo co z acetonem, niestety. Część rozmyta, część wcale. Papier tradycyjnie nie odchodzi - ocet, detergent, bieżąca woda - nic.
    Strasznie mnie już to wkurza - próbuję wszystkiego, robię porządnie, a wszystkim działa, a mnie nie :(

• #83 12 Sty 2017 18:45
    szod
    Poziom 33  

abart64 napisał:
    Dużo zależy od tonera, jak reaguje na rozpuszczalniki. Jak się rozmywa to zmniejsz troszkę ilość rozpuszczalnika (aceton ,benzyna) i wydłuż czas i siłę docisku.
    Mój toner np. na benzynę wcale nie reaguje za to minimalna ilość ksylenu powoduje że rozpływa się na jedną czarną plamę.

Ja nie pisałem o mieszankach tylko o samej benzynie ekstrakcyjnej. Nie można zmniejszyć stężenia jednego składnika jakim jest benzyna. Albo jest, albo nie ma.

winio42 - jaką masz drukarkę i toner? Może to coś z tym związane. Bo jak masz coś typowego z czym innym wychodzi, to robisz jakiś błąd.

• #85 12 Sty 2017 19:09
    szod
    Poziom 33  

Jeszcze jest możliwość, że niewłaściwy papier. Pamiętam, że kiedyś jeszcze z acetonem próbowałem na jakiejś okładce z czasopisma. Pomimo tego, że toner niespecjalnie się trzymał tego papieru (czyli niby ok), to druk nie chciał mi wychodzić. Toner odłaził z papierem. Kupiłem w papierniczym "Papier kredowany", taki w różowej okładce (można wpisać w google i wejść w grafiki) i okazał się dobrym wyborem. Podejrzewam że powodem było to, że te papiery z czasopism są mało nasiąkalne, co powoduje znacznie utrudnione parowanie rozpuszczalnika z toneru. Wtedy nie może on skutecznie i szybko odparować co może dać efekt odrywania niezaschniętych ścieżek. W każdym razie zmiana papieru pomogła.

• #87 12 Sty 2017 21:48
    szod
    Poziom 33  

winio42 - tak czytam Twoje wypowiedzi w tym temacie i sam nie wiem co może być nie tak. Próbowałeś z inną drukarką?

Zastanawiające są Twoje słowa, że nie można oderwać papieru. Papier musi się odmoczyć, potem tak jak np. u mnie trochę zejdzie, a resztę trzeba lekko "zwałkować" palcem pod strumieniem wody. Jeśli papier nie chce się oderwać i nie jest miękki, to znaczy, że nie namiękł. Ja moczyłem w zwykłej wodzie i to niezbyt długo - z kilka minut. W pojemniku, nie pod strumieniem z kranu. Widać jak papier robi się półprzezroczysty, widać ścieżki. Oczywiście biały papier kredowany, nie z gazety. Nie wiem w czym moczysz. Z tego co piszesz to chyba w occie. Nie wiem jaki to daje efekt, bo ja tego nie próbowałem. Ale może wrzuć do wody. Nie opisujesz szczegółowo całego procesu, to jest takie macanie, gdybanie i ciągnięcie za język :P Jakbyś opisał dokładnie to może ktoś by coś nieprawidłowego wyłapał.

• #88 12 Sty 2017 22:34
    winio42
    Poziom 17  

Proszę bardzo, krok po kroku:

wydruk z drukarki laserowej HP wykonałem na papierze kredowym 80g/m, kupionym niegdyś na allegro
    przed przystąpieniem do transferu powierzchnię papieru przemyłem spirytusem IPA (nie zmywa toneru, a odtłuszcza)
    laminat przed operacją został przeszlifowany papierem '500', następnie minuta w wytrawiaczu B327, potem przemyty na błysk acetonem
    po wyschnięciu na laminat kładę papier z nadrukiem ścieżek, polewam obficie benzyną ekstrakcyjną marki Śnieżka, przykrywam poczwórną warstwą papieru i dociskam płaskodennym pojemnikiem o wadze jednego kilograma (mam też ściski stolarskie, ale nie chcę za mocno, aby nie rozmyć ścieżek jak ostatnio). Zostawiam na pół godziny, aby mieć pewność że zdąży przetransferować
    Następnie zdejmuję docisk, zostawiam na 15 minut aby na pewno benzyna wyparowała i wkładam do kuwety z ciepłą (w momencie nalewania oczywiści) wody, bez żadnych dodatków, na całą 48 godzin (dla pewności, że to ścierwo dobrze nasiąkło).

W sobotę rano dam znać :-)

• #89 12 Sty 2017 22:40
    vorlog
    Poziom 32  

winio42 napisał:
    polewam obficie benzyną ekstrakcyjną marki Śnieżka

Wtrącę, się, bo czytam wątek z zainteresowaniem :)
    Ad rem- spróbuj z benzyną ekstrakcyjną innego producenta- Pico, Dragon itd.
    Teraz kupując rozpuszczalnik dowolnego typu, z tych tanich, po kilkanaście zł za 0,5l, nigdy nie wiemy co tak naprawdę jest w butelce i co oprócz deklarowanego rozpuszczalnika jeszcze tam pływa...
    Nieraz się dziwiłem, czemu po rozlaniu paru kropel na czystą kartkę po ich odparowaniu zostają jakieś plamy.
    A już produkty (wszelkie) Śnieżki staram się omijać w sporej odległości...
    Pozdrawiam, V.

• #90 12 Sty 2017 23:09
    winio42
    Poziom 17  

Wcześniej robiłem acetonem + IPA (kupowałem jako czyte, 99,9%) i efekt był właściwie identyczny jak na benzynie (może z taką różnicą, że benzyna była jak (za) mocna mieszanka acetonowa, bo rozmywała ścieżki

Akceptowalne płytki wychodzą mi jest używam aceton+IPA 1:2,1 + docisk ściskami stolarskimi na 45 minut, całkowite odparowanie i odmaczanie w wodzie z proszkiem do prania - wychodzi w miarę mało rozmyte 16 mils, gdzie w jednym-dwóch miejscach muszę poprawić cienkopisem, ale niestety nic lepszego mi się nie udaje, a próbowałem naprawdę przeróżnych kombinacji (stąd ucieszyłem się na wieść o benzynie i o ludziach, którym właściwie od niechcenia, za pierwszym razem wychodzi 10 milsów).

A ja wciąż nie mogę uzyskać moich dwunastu :(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME