Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwadnianie próżni - w jaki sposób

12pawel 26 Sty 2016 18:23 2028 34
  • #1 26 Sty 2016 18:23
    12pawel
    Poziom 33  

Witam.
    Chciałbym zapytać Was w jaki sposób można odwodnić (wytrącić parę wodną) z próżni.
    Posiadam olejową pompę próżniową i przy jej pomocy odgazowuje surowiec w wytłaczarkach PVC. Niestety z surowca razem z gazami wydostaje się też para (wilgoć) i trafia do pompy. Woda ta skrapla się w pompach, miesza z olejem i jest problem.

Czy macie jakieś pomysły jak odwodnić próżnię?

Czy zastosowanie zbiornika ok 200l pozwoli na wytrącenie się w nim kondensatu?
    Czy osuszacze ziębnicze stosowane przy sprężonym powietrzu będą działały przy próżni?
    A może macie jakieś inne pomysły.
    Próbowałem zastosować odwadniacz jak przy sprężarkach WAN i efektu nie było żadnego.
    Dodam tylko że utrzymuje podciśnienie 0,98 bar, a temperatura odsysanych gazów ma ok 50-70 stopni.

• #2 26 Sty 2016 18:48
    robokop
    Moderator Samochody

Dość skomplikowane, bo to nie woda a para. Przy obniżonym ciśnieniu woda łatwiej odparowuje, skraplają się ponownie tam, gdzie chłodniej - stąd odwadniacz ze sprężarki, będący w istocie kondensatorem nie zadziała. Chyba jedyne wyjście w chemii - pochłaniacze silikatowe.

• #3 26 Sty 2016 18:58
    12pawel
    Poziom 33  

robokop napisał:
    Chyba jedyne wyjście w chemii - pochłaniacze silikatowe.

Chemia tak poradzi sobie, ale kto na te wkłady zarobi. Chciałbym właśnie coś wykombinować aby w inny sposób wytrącać kondensat. Nie uważasz że w dużym zbiorniku udałoby się schłodzić gaz i para by się skropliła?

Myślałem też o skonstruowaniu czegoś na zasadzie syfonu, zalanego olejem (ok 15-20l) może wtedy jakbym zaciągał gaz przez ten olej to para by się w tym oleju wytrąciła?
    Dobrze rozumuje?

• #4 26 Sty 2016 19:30
    robokop
    Moderator Samochody

Nie, całkiem źle. Ciecz - woda - paruje podobno w każdej temperaturze, tym chętniej m jest ona wyższa, bądź im niższe jest ciśnienie. Więc pompa próżniowa zawsze wyssie z kondensatu jakąś ilość pary. Tą metodą osusza się układy klimatyzacji - poddając je działaniu podciśnienia, które powoduje odparowanie pozostałej wilgoci. Filtr osuszacz z układu klimy by się nie nadał?

• #5 26 Sty 2016 19:38
    12pawel
    Poziom 33  

robokop napisał:
    Filtr osuszacz z układu klimy by się nie nadał?

Obawiam się że nie. Za dużo tej wody. Nie dopisałem, przy pracy 24h/dobę to do oleju w pompie przez tydzień potrafi dostać się z 5 litrów wody.

• #6 26 Sty 2016 20:46
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Nie wiem czy to ten zakres podciśnienia, ale są przecież kompresory bezolejowe dające do -900 mbar i w nich tego problemu nie będzie.
    Np Becker KVT 3.100 (mały) lub VADS 250 (7,5kW)
    Pozdrawiam.

• #7 26 Sty 2016 21:38
    12pawel
    Poziom 33  

pawelradomsko napisał:
    Nie wiem czy to ten zakres podciśnienia, ale są przecież kompresory bezolejowe dające do -900 mbar i w nich tego problemu nie będzie.

Niestety za niska wartość podciśnienia, nie odgazuje dobrze surowca. W beckerze dobierali mi te pompy próżniowe i generalnie wszystko jest ok, ale na jednym surowcu wydziela się ta wilgoć i jak go przetwarzamy to pompy po prostu wysiadają.

• #8 26 Sty 2016 21:59
    robokop
    Moderator Samochody

12pawel napisał:
    Dodam tylko że utrzymuje podciśnienie 0,98 bar

Przecież to ledwo poniżej ciśnienia atmosferycznego ?
    pawelradomsko napisał:
    są przecież kompresory bezolejowe dające do -900 mbar

A to już grubo poniżej?
    Chodzi o ciśnienie względne, czy bezwzględne?

• #9 27 Sty 2016 07:12
    12pawel
    Poziom 33  

Nie nie trzymam -0,98 takie minimum a olejowe ciągną do -10mbar. Generalnie im wyższa próżnia to wyższą uzyskuje wydajność na wytłaczarkach. Pompy zmieniać nie będę. Muszę tu coś wykombinować. Napisałem do producentów może coś wymyślą.

• #10 27 Sty 2016 09:07
    ociz
    Moderator Samochody

12pawel napisał:
    schłodzić gaz i para by się skropliła

Przy takim ciśnieniu to praktycznie może być tylko para lub lód.

• #11 27 Sty 2016 09:50
    vodiczka
    Poziom 42  

12pawel napisał:
    Czy osuszacze ziębnicze stosowane przy sprężonym powietrzu będą działały przy próżni?
    A może macie jakieś inne pomysły.

Osuszacz ziębniczy ale na dużo niższą temperaturę pracy niż te do sprężonego powietrza. Nie wiem czy produkują coś takiego do chłodzenia w skali przemysłowej. Pamiętam, że w laboratorium do wymrażania wody z powietrza o mocno obniżonym ciśnieniu, stosowaliśmy szklany wymiennik ciepła chłodzony mieszaniną suchego lodu /CO2/ i acetonu.
    Temperatura wymrażania ok. -80°C. Ciśnienie bezwzględne poniżej 0,1 milibara.

• #12 27 Sty 2016 09:57
    klamocik
    Poziom 21  

A może dwa zbiorniki w jednym olej zużyty odstaje po czasie oddzielić wodę druga do wypompowania zawodnionego do odstania, pierwsza do zalania pompy.

• #13 27 Sty 2016 10:05
    Rzuuf
    Poziom 43  

Można by spróbować wiązania wody przez chlorek wapnia, który wiąże nawet 6 cząsteczek wody krystalizacyjnej na 1 cząsteczkę CaCl2.
    Chlorek wapnia jest tani i łatwo dostępny, ponadto "zużyty" można łatwo regenerować przez prażenie.

• #14 27 Sty 2016 17:29
    12pawel
    Poziom 33  

Więc podsumowując.

robokop napisał:
    Chyba jedyne wyjście w chemii

Rzuuf napisał:
    Można by spróbować wiązania wody przez chlorek wapnia

Jeśli nie będzie innej metody to tak trzeba będzie zrobić.
    klamocik napisał:
    A może dwa zbiorniki w jednym olej zużyty odstaje po czasie oddzielić wodę

No i też o tym myślałem zalać 20 litrów oleju zrobić coś w stylu syfonu jak przy zlewie i zaciągać próżnię przez ten olej. Można by było nawet kilka takich przegród olejowych zrobić.
    Co o takim rozwiązaniu myślicie?

• #15 27 Sty 2016 22:53
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    A nie myslales o wymrazaniu powietrza idacego do pompy za pomoca Ogniw Peltiera ?
    Pozdrowienia

• #16 28 Sty 2016 02:12
    bodziot
    Poziom 16  

Może lepiej będzie zastosować dwie pompy. Pierwsza do wstepnego odgazowania bezolejową odcinaną, a następnie ta którą posiadasz do odgazowania zasadniczego. Pierwsza powinna się rozprawic z wilgocią druga zakończy sprawę

• #17 28 Sty 2016 11:46
    vodiczka
    Poziom 42  

Vic384 napisał:
    A nie myslales o wymrazaniu powietrza idacego do pompy za pomoca ogniw Peltiera ?
    Kolego, jaką temperaturę osiągniesz na ogniwach? Tu potrzebna jest dużo niższa temperatura niż przy osuszaniu sprężonego powietrza.

• #19 28 Sty 2016 16:04
    miszcz310
    Poziom 19  

Z tego co się orientuję to najlepiej jest zrobić tak jak już ktoś powiedział wyżej.
    Pomiędzy pompę a komorę trzeba dać system chłodzenia do niskich temperatur. Najprościej suchy lód i alkoholu.
    Można też wykorzystać specjalne zamrażarki dwu stopniowe. Zobacz kanał applied science w YT. Filmik, który Cię interesuje to:
    https://www.youtube.com/watch?v=mzeRvdnIP-I

12pawel napisał:

No i też o tym myślałem zalać 20 litrów oleju zrobić coś w stylu syfonu jak przy zlewie i zaciągać próżnię przez ten olej. Można by było nawet kilka takich przegród olejowych zrobić.
    Co o takim rozwiązaniu myślicie?

To jest chyba bardzo słaby pomysł. Olej nie absorbuje wody w żaden sposób, a tylko nasycasz wszystko oparami tego oleju (przecież też będzie parował).

• #20 28 Sty 2016 16:17
    robokop
    Moderator Samochody

miszcz310 napisał:

Pomiędzy pompę a komorę trzeba dać system chłodzenia do niskich temperatur. Najprościej suchy lód i alkoholu.

A finał tego będzie taki, że olej dodatkowo oprócz wody, nasycony będzie jeszcze CO2 i alkoholem. http://www.podkontrola.pl/29/dobra_praktyka_s1.html Tyle że przepływ gazu pewnie będzie zbyt niski dla cyklonu.
    Wydaje mi się że nie ma co kombinować z odwanianiem próżni, tylko samego oleju w pompie. Na to że się odstoi, nie ma co liczyć, kiedyś trzymałem chyba z rok w przezroczystej bańce zemulgowaną mieszaninę oleju z wodą - rozwarstwiło się może z 1mm? Pozostaje filtrowanie przez czynnik wiążący wodę.

• #21 28 Sty 2016 16:21
    miszcz310
    Poziom 19  

robokop napisał:

A finał tego będzie taki, że olej dodatkowo oprócz wody, nasycony będzie jeszcze CO2 i alkoholem. http://www.podkontrola.pl/29/dobra praktyka s1.html Tyle że przepływ gazu pewnie będzie zbyt niski dla cyklonu.
    Wydaje mi się że nie ma co kombinować z odwanianiem próżni, tylko samego oleju w pompie. Na to że się odstoi, nie ma co liczyć, kiedyś trzymałem chyba z rok w przezroczystej bańce zemulgowaną mieszaninę oleju z wodą - rozwarstwiło się może z 1mm? Pozostaje filtrowanie przez czynnik wiążący wodę.

Panie co Pan piszesz?! Próżnia nie ma kontaktu z żadną cieczą! To jest rodzaj łaźni. Wpisz sobie w google "cold trap".

P.S. A wystarczyło obejrzeć pierwszą minutę załączonego filmiku...
    P.S. 2 Co ma w ogóle sprężone powietrze do tego tematu (chodzi mi o załączony link)?

• #22 28 Sty 2016 17:19
    vodiczka
    Poziom 42  

robokop napisał:
    A finał tego będzie taki, że olej dodatkowo oprócz wody, nasycony będzie jeszcze CO2 i alkoholem

Wymrażanie odbywa się przeponowo (wymiennik ciepła) a nie przez dodanie suchego lodu do komory :|
    Post #11

• #23 28 Sty 2016 17:36
    12pawel
    Poziom 33  

robokop napisał:
    Na to że się odstoi, nie ma co liczyć

Masz 100% racji to jest tak wybełtane że nie ma opcji aby się to odstało.

Panowie dziś dostałem odpowiedź z firmy produkującej pompy próżniowe, Proponują zastosowanie odwadniacza (ponoć przystosowanego do takich zadań przy próżni)
    W załączniku karta katalogowa (ostatnia pozycja ten z wydajnością 100m3/h). Ma on jakieś wewnątrz wymienne wkłady filtrujące. Zasady działania nie podano, doczytałem że ma zdolności filtracyjne do 30µm.
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Kosztuje on 200 euro a gwarancji nie mam żadnej.

• #24 28 Sty 2016 17:52
    vodiczka
    Poziom 42  

12pawel napisał:
    Zasady działania nie podano...
    Czyli kupno kota w worku. To wygląda na zwykły filtr wychwytujący drobiny pyłu i mikroskopijne kropelki cieczy. Przetłumacz nazwę - "filtr do separacji kondensatu"
    Podobne filtry montuje się na wylocie instalacji osuszonego sprężonego powietrza, za separatorem wstępnym a przed zasilanym urządzeniem pneumatycznym.
    Ty potrzebujesz filtr wychwytujący gaz (parę wodną) a nie pył i mgłę (kondensat)

Taki filtr mógłby być przydatny gdybyś wychwytywał parę wodną chlorkiem wapnia aby drobiny chlorku nie przedostały się do pompy, oczywiście przed tym filtrem cyklon do wychwytywania większych cząsteczek.

• #26 28 Sty 2016 18:17
    vodiczka
    Poziom 42  

12pawel napisał:
    Może to jednak by się sprawdziło?
    Pisze jak wół - "Odwadniacz podciśnieniowy MWA 1-A" Odwadniacz a nie absorber pary wodnej.
    12pawel napisał:
    Niestety z surowca razem z gazami wydostaje się też para (wilgoć) i trafia do pompy.
    Jeżeli masz mokry surowiec - wchodzi z zimnego magazynu i wykrapla się na nim para wodną to tę wilgoć wychwyci. Jeżeli odgazowujesz wysuszony to nie tędy droga.

• #27 28 Sty 2016 18:20
    12pawel
    Poziom 33  

No jest napisane, ale panowie, przez tą całą rozmowę doszliśmy do tego, że teoretycznie w instalacjach próżniowych ze względu na duże podciśnienie woda praktycznie wyparowuje i cały czas mamy tylko parę, więc po co produkują odwadniacze próżniowe?
    Co do surowca to jest on zapewne zawilgocony, wrzucamy go do wytłaczarek i przy jego uplastycznieniu poddaje odgazowaniu, ma on wtedy temperaturę ok 160stopni, ale za to ciśnienie 150bar.
    Przy takiej temperaturze to raczej już tylko para idzie. Mam jednak po drodze 3 zbiorniki ok 10l z wkładami filtrującymi cząstki stałe i czasami w nich na dnie zbiera się woda.

• #28 28 Sty 2016 18:41
    vodiczka
    Poziom 42  

Napisz do tej firmy z postu #25 i zapytaj czy filtr wychwytuje parę wodną czy tylko mgłę. Jeżeli trafisz na doradcę, który uważa, że to co widzi na wylocie czajnika podczas gotowania wody to para, możesz otrzymać fałszywą informację. :)

12pawel napisał:
    teoretycznie w instalacjach próżniowych ze względu na duże podciśnienie woda praktycznie wyparowuje i cały czas mamy tylko parę
    To zależy od wielkości ciśnienia i temp. powietrza, patrz tabela z postu #18. Może być tylko para lub para i mgła.
    12pawel napisał:
    Przy takiej temperaturze to raczej już tylko para idzie. Mam jednak po drodze 3 zbiorniki ok 10l z wkładami filtrującymi cząstki stałe i czasami w nich na dnie zbiera się woda.
    Z wytłaczarki idzie tylko para ale po drodze gazy stygną i część pary się wykrapla w zbiornikach i przewodach.

• #29 28 Sty 2016 18:50
    12pawel
    Poziom 33  

vodiczka napisał:
    zapytaj czy filtr wychwytuje parę wodną czy tylko mgłę

Już dziś pytałem, niestety mam kontakt tylko z przedstawicielem handlowym i nie był w stanie odpowiedzieć. Generalnie zaproponował to rozwiązanie po kontakcie z niemieckim producentem, ale ryzyko jest po mojej stronie.
    Powiem szczerze ja ciągle mam nadzieje że to się może udać, a sugeruje się tym że w tych 3 filtrach cząstek stałych wytrąca się woda.

• #30 28 Sty 2016 19:36
    vodiczka
    Poziom 42  

Czy mam powtarzać po raz n-ty? Wytrąca się ta co się wykropliła a reszta w postaci pary trafia do pompy i w miejscu gdzie ciśnienie wzrasta do atmosferycznego, wykrapla się w oleju. Wróćmy do tego co napisałeś aby nie było wątpliwości

12pawel napisał:
    Dodam tylko że utrzymuje podciśnienie 0,98 bar

Obniżasz ciśnienie o 0,98 bara w porównaniu z atmosferycznym czy w zbiorniku panuje ciśnienie 0,98 bara.?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme