Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Znowu FFT - przesuniecia fazowe poszczególnych harmonicznych

qaz88 27 Sty 2016 04:57
  • #1 27 Sty 2016 04:57
    qaz88
    Poziom 12  

Mam takie zadanie, możliwe że trywialne ale męcze sie już długo z tym i nic nie wymyśliłem.
    Zrobiłem w matlabie zbiór punktów składający się z sygnału nośnego i 4-rech różnych harmonicznych o różnych przesunięciach. Mam teraz za zadanie wyznaczyć przesunięcia fazowe poszczególnych harmonicznych względem głównego sygnału - pierwszej harmonicznej.
    Oczywiście funkcje fft i abs idealnie wyliczają amplitudy wszystkich harmonicznych, funkcja atan2 pokazuje kąty fazowe ale to są kąty od zmiennych zespolonych, jak ich tu użyć?

W mojej funkcji mam harmoniczne 1 , 5 , 7 , 11 i 17.
    Odpowiednie przesunięcia fazowe względem pierwszej to: 0, 14, 35, 70 i 92 stopnie
    A wyniki wypluwane przez atan2 (i zamienione na stopnie) to: -90, -19.69, 156,
    -36.56, i 47.81
    FFT na 256 punktów, jakieś sugestie?

• #2 22 Kwi 2016 12:36
    Krashan7
    Poziom 17  

Może wynika to z faktu, że harmoniczne generowałeś jako funkcje sinus. Natomiast dla FFT funkcja o zerowym przesunięciu fazy (o zerowej składowej urojonej) to funkcja cosinus. Druga sprawa, zwróć uwagę, czy generując wyższe harmoniczne i określając ich przesunięcia fazowe odnosisz je do okresu harmonicznej czy okresu składowej podstawowej.