Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozsypana puszka elektryczna - ponowne podłączenie

koper1101 07 Lut 2016 20:17 1149 9
  • #1 07 Lut 2016 20:17
    koper1101
    Poziom 6  

Witam wszystkich,
    Od razu powiem ze nie jestem specjalistą, ale pewne pojecie mam na temat elektryczności.
    Wujkowi rozsypała sie puszka elektryczna powodując "spięcia", zaniki napięcia, itp.
    Postanowiłem mu ją zrobić, ale napotkałem pewien problem, teraz dopiero po dłuższym zastanowieniu się dochodzę powoli do wniosków jak to mogło być podłączone. Chodzi o to, żebyście mnie poprawili i z jedną rzeczą doradzili, jak to sprawdzić?
    W załączniku jest schemat puszki i teraz tak:

1. Mierząc miernikiem 3 żyły po prawej stronie schematu, na górnej jest faza na dwóch dolnych wychodzi "N" czyli zero, bo jak wezmę miernikiem czerwony kabel na górny, czarny na środkowy, pokazuje 220V. Tak samo jest jak czarny dam na dolną żyłę.
    2. Dwie dolne żyły te, co na nich mierzyłem napięcie, idą osobno do żyrandola w korytarzu. Tutaj jest problem, którego nie rozumiem. Jak to moglo być podłączone, ale idziemy dalej.
    3. W puszcze jeszcze są 2 czerwone kable. Wychodzą w tym samym miejscu co 3 aluminiowe, prądowe. One raczej są do dzwonka.
    4. Niżej mamy kabel 2 żyłowy od włącznika światła jednopozycyjnego w korytarzu i jeden kabel dwużyłowy, co idzie do puszki w piwnicy.
    5. Na górze mamy 2 kable 2 żyłowe. Jeden jak zmierzyłem ciągłością na mierniku, wychodzi w ganku do przełacznika dwupozycyjnego, zasila on światło w ganku i na dworze.
    6. Ten jeden kabel dwużyłowy jest zapewne od żyrandola w ganku. Teraz mój sposób myślenia jak powinno być to podłączone.
    Poradźcie czy na wago można to podpiąć bez problemu?

Wiec do rzeczy: Jeden główny, co idzie w dwupozycyjnym, to fazowy stały. Kiedy przełączymy, aby nie zwierało, ciągłość jest tylko między jedną żyłą i stałym w przełaczniku, pozycja stały i jeden poniżej pojawia sie, na tym poniżej, w przełączniku ciągłość.
    Jak przełączymy drugim przełącznikiem, to na jednej żyle w puszcze, w każdym z połączeń w przełaczniku jest przepływ.
    Wiec jak to może być tam podłączone?
    Na pewno fazowy głowny ma sie łączyć z fazowym co idzie do puszki do piwnicy oraz ze stałym w przełączniku jednopozycyjnym.
    Pytanie brzmi jak podłączyć teraz żyrandole, żeby wszystko działało?
    Na razie podpiąłem tylko piwnice i jest ok, ale nie ma 3 świateł.

poprawiłem trochę... pisownie i czytelność postu, bo było tragicznie //kozi966

• #2 07 Lut 2016 20:27
    nuszek
    Poziom 24  

bodajże - pisze się przez "ż" - podobno, być może

A tak poważnie to wezwij elektryka! - niech ci korki nie strzelają, bo jeszcze kogoś postrzelą.

• #3 07 Lut 2016 20:29
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tak poważnie to postu tytułowego nie da się czytać.
    Ja nie potrafię zrozumieć tego potoku słów.
    Jak karabin maszynowy - serią ciągłą wystrzelone.

• #4 09 Lut 2016 15:37
    koper1101
    Poziom 6  

Widzę, że nikt z bardziej doświadczonych kolegów forumowiczów nie zna rozwiązania jak to ma być podłaczone.

• #5 09 Lut 2016 15:51
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Nikt nie wie co w rzeczywistości się tam dzieje. Szklanej kuli do wróżenia nia mamy, a takim opisom żaden rzetelny elektryk nie uwierzy.
    Zaproś elektyka.
    Nic więcej nie poradzimy na odległość.

Odblokowałem na życzenie.

• #6 12 Lut 2016 20:23
    koper1101
    Poziom 6  

Dziekuję serdecznie. Stwierdzam że instalacja jest kompletnie źle wykona gdyż patrzac jak idą przewody w ganku ujrzałem rozłaczane zero, bardziej wytłumaczone jest to w pliku jpg i tam napisałem to co zauważyłem i jak myśle ze może być to podłaczone. Proszę o wyrozumiałość, że drąze temat ale wujek powiedział ze wszystkiego teraz pruć nie będzie i niech przez jakiś czas bedzie tyo podłaczone tak jak było. Rozsypana puszka elektryczna - ponowne podłączenie

• #7 12 Lut 2016 20:44
    kokapetyl
    Poziom 42  

koper1101 napisał:
    Stwierdzam że instalacja jest kompletnie źle wykona

Jest to bardzo prawdopodobne, zresztą jak te Twoje wywody i rysunki.
    W sieci elektrycznej nie ma zera, jest ewentualnie przewód neutralny.
    Z Twojego rysunku wynika że do lampy są doprowadzone dwa przewody (oznaczyłeś je jako "0" i następny "0") to ciekawe jak ta lampa ma działać ?
    W postach wcześniejszych dostałeś wskazówki co masz zrobić i ja się pod tym podpisuję.

• #8 12 Lut 2016 22:03
    koper1101
    Poziom 6  

Jest to stara instalacja gdzie zapewne jedna żyla to PEN ok naziwjmy go PEN. cytacik z wikipedii"Przewód zerowy jest pojęciem nieprawidłowym i przestarzałym, pochodzącym z czasów, gdy nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), lecz oprócz przewodów fazowych był jedynie uziemiony przewód zerowy. Przewód zerowy został zastąpiony przez przewody N oraz PE lub PEN, w zależności od tego, jaką funkcję spełniają". nie zmienia to faktu ze jak ciagłość kolego mierzę miedzy jedną żylą w zyrandolu a drugą PEN w puszce i tak samo z drugą żyłą w żyrandolu i drugą PEN w puszce to mam ciagłość a multimetrem pokazuje na jednej i na drugiej napiecie. Czyli według rysunku jak przyloże koncówkę multimetru do L i do jednego PEN jest napiecie i to samo mam na drugim PEN. Nie wiem jak to swieciło bo 1 raz takie cos widzę, a mam pewne pojecie i wiem co jak łaczyć ale ten przypadek rozłożył mnie na łopatki. A z tego co piszesz wynika że masz wiekszą na ten temat wiedzę wiec sie podziel jak to według ciebie mogło wcześniej działać. Gdybym nie miał na 2 żyłach PEN to bym problemu kolego nie miał uwierz mi. Dlatego też poprosilem o odblokowanie po stwierdzeniu ze w ganku jest rozlaczane zero bo to zmienia calkowicie postac rzeczy jak zrobiona jest instalacja.

• #9 12 Lut 2016 22:19
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kokapetyl napisał:

W sieci elektrycznej nie ma zera, jest ewentualnie przewód neutralny.

Według kolegi stare instalacje z zerowaniem nie istnieją?
    Przewód neutralny pełni zupełnie inną funkcję niż zerowy (choć dziś nieklasyfikowany). Tak samo PEN z racji swoich wymagań, nie występuje w instalacji odbiorczej. Jak zatem nazwać ten przewód w puszce lub w gniazdku - ano właśnie "zero".
    Dla starych instalacji należy używać dawnej nomenklatury i nazewnictwa.

• #10 12 Lut 2016 22:59
    koper1101
    Poziom 6  

Dokładnie dziekuje moderatorowi za wsparcie w mojej racji co do przewodu zerowego. Dodam jeszce że 1 co mi namyśl przyszło ze gdzieś jest zwarcie np stopiona izolacja pomiedzy tymi dwoma przewodami zerowymi. Niestety ciagłości na nich nie ma wiec są to 2 osobne kabelki.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme