Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odcięcie pasma poniżej 100Hz dla satelit

PawelMajda 13 Lut 2016 18:20 522 8
  • #1 13 Lut 2016 18:20
    PawelMajda
    Poziom 14  

Witam
    Buduję jako projekt do szkoły zestaw głośnikowy 2.1 i chcę odciąć pasmo dla głośników satelitarnych poniżej 100Hz, może nawet trochę więcej. Rzecz w tym, że nie wiem, jak to zrobić?
    Rozwiązanie musi być na tyle proste, żebym sam mógł to zbudować, a jednocześnie możliwie tanie. Koniecznie rozwiązanie pasywne.

Pozdrawiam

• #3 14 Lut 2016 16:40
    PawelMajda
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź.
    Pewnie że słyszałem, ale chciałem to rozwiązać w jak najprostszy sposób.
    Cięcie koło 500Hz raczej nie wchodzi w grę, sub przecież nie może pokrywać tak dużego pasma, którego nie pokryją satelity. Aktywne rozwiązanie też mi nie odpowiada, bo chcę zachować możliwość podłączenia zwykłych kolumn na wyjściu.
    Głośniki, dla których chcę obciąć mają 4 Omy i około 8W, a chciałbym osiągnąć spadek 12dB/oktawę.
    Jeśli to ma ograniczyć koszty, to cięcie może być na poziomie 150Hz

Jeszcze raz dzięki za pomoc

• #5 14 Lut 2016 22:53
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Nakombinujesz się a za 50-100zł kupisz jakiś stary crossover...

• #6 15 Lut 2016 12:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PawelMajda napisał:
    Głośniki, dla których chcę obciąć mają 4 Omy i około 8W, a chciałbym osiągnąć spadek 12dB/oktawę.
    PANICZKAMIL napisał:
    za 50-100zł kupisz jakiś stary crossover...
    Do którego trzeba jeszcze podłączyć jakiś, dopasowany do głośnika, wzmacniacz.
    Kupowanie i crossovera i wzmacniacza (zwłaszcza przy takich mocach) może się okazać nieopłacalne. Moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie jednak zwrotnica bierna - o ile zastosuje się cewki rdzeniowe, może być to najlepszym (najbardziej ekonomicznym - mimo wszystko) rozwiązaniem.

• #7 15 Lut 2016 16:31
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Sorry sądziłem, że w szkole jest jakiś wzmacniacz. Mój błąd.

• #8 16 Lut 2016 12:06
    PawelMajda
    Poziom 14  

Wzmacniacz mam prywatny, wbudowany w zestaw. Ma 2 kanały stereo bez odcięcia pasma, jeden subwoofera z odcięciem na 200Hz (+ moja pasywna zwrotnica na 90Hz). Dwa kanały stereo (na dwa szerokopasmowe satelitarne) nie mają żadnego cięcia i dostają też basy, które tylko je obciążają niepotrzebnie.

• #9 21 Lut 2016 13:30
    PawelMajda
    Poziom 14  

Dobra, chyba jednak rozejrzę się za filtrem 500Hz o stromości 6dB, bo rzeczywiście ciężko znaleźć takie jak mówiłem wcześniej... Macie może gotowe projekty na takie filtry dla głośnika 4 Ohm?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME