X

Schemat instalacji elektrycznej w domu

20 Jun 2005 13:50 ELelektryczek
  • #1 20 Jun 2005 13:50
    elektryczek
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanie czy ma ktoś może na dysku schemat jakiejkolwiek instalacji elektrycznej + drugi schemat który bedzie pokazywal jej rozmieszczenie w domu (w poszczegolnych pokojach gniazdka itp?) potrzebuje takie materialy na budownictwo... :) z gory dziekuję [/img]
  • #2 21 Jun 2005 17:06
    embros
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Była książka " Instalacje w domkach jednorodzinnych " wydana przez Arkady. Poszukaj
    pozdrawiam
    Piotrek
  • #3 04 Aug 2009 21:10
    jez733
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    nie jestem profesjonalistą ale myślę że pociągnięcie paru kabli w pokoju to nie problem, chodzi o nowo remontowany pokój w którym trzeba zrobić elektrykę od podstaw są tylko dwa przewody idące bezpośrednio od licznika. Czy mogę zrobić to tak jak staram się przedstawić na rysunku.
    To view the material on this forum you must be logged in.

Z góry dzięki za wyrozumiałość i życzliwą odpowiedź
  • #4 10 Sep 2009 09:23
    xxxMaly1xxx
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    Witam schemat wyszedł nieźle tylko jeszcze jest jedna rzecz o której pan zapomniał bo bezpośrednio z licznika nie może być podane napięcie na dany pokój ponieważ od licznika przewód musi dojść do skrzynki rozdzielczej i być podłączone do bezpiecznika "S" i wtedy może być dalej podawane na pomieszczenie
  • #5 10 Sep 2009 19:22
    jez733
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    xxxMaly1xxx wrote:
    Witam schemat wyszedł nieźle tylko jeszcze jest jedna rzecz o której pan zapomniał bo bezpośrednio z licznika nie może być podane napięcie na dany pokój ponieważ od licznika przewód musi dojść do skrzynki rozdzielczej i być podłączone do bezpiecznika "S" i wtedy może być dalej podawane na pomieszczenie

kabelki już od miesiąca zaszpachlowane w ścianach, ale dzięki za odpowiedź i utwierdzenie mnie w moim przekonaniu :)
    oczywiście bezpiecznik S jest przy liczniku

Pozdrawiam :)
  • #6 13 Sep 2009 12:01
    bumek1000
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Według mnie to ta instalacja to porażka!!
  • #7 13 Sep 2009 14:32
    jez733
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    bumek1000 wrote:
    Według mnie to ta instalacja to porażka!!

twoja odpowiedź nic nie wnosi do tematu, jeśli tak sądzisz to uzasadnij to i podaj lepsze rozwiązanie
  • #8 13 Sep 2009 18:26
    dzimi
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Zamykam temat. Dyskusja kieruje się nie w kierunku tematu głównego.
  • #9 13 Sep 2009 18:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Jez733, schemat jest źle narysowany. Tak nie może być ale jak chcesz to narysuję ci to należycie. Być może już skończyłeś remont i sprawa jest nieaktualna.
  • #10 13 Sep 2009 20:45
    jez733
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    zybex wrote:
    Jez733, schemat jest źle narysowany. Tak nie może być ale jak chcesz to narysuję ci to należycie. Być może już skończyłeś remont i sprawa jest nieaktualna.

to narysuj, z pewnością przyda się na przyszłość
  • #11 14 Sep 2009 08:06
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    Narysuje to pod wieczór, bo teraz muszę już zmykać do roboty. Oczywiście dostosuję się do typowej starej instalacji jaką masz u siebie.

Narysowałem ten schemacik w paint, bo nie mam innego programu. Jest to duże uproszczenie, bo montażowy schemat wyglądałby inaczej. Co do gniazda to można je zdublować w analogiczny sposób.
    To view the material on this forum you must be logged in.
    Ps. Tam gdzie się przewody przecinają na schemacie, to oczywiście się nie łączą. To chyba jasne.
  • #12 16 Sep 2009 09:21
    pironek
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Abstrahując, czy przypadkiem teraz instalacje nie powinny być wykonywane jako trójżyłowe?

Czy w przypadku kiedy kolega ma instalację dwużyłową, można zastosować gniazdka z bolcem i zastosować zmostkowanie, aby miały ono uziemienie?
  • #13 16 Sep 2009 12:40
    pit455
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    a ja mam pytanie do rysunku kolegi jez733. czy dopuszczalne jest żeby przewód N do żarówki był pociągnięty z gniazda, czy powinien być bezpośrednio z puszki rozgałęźnej lub rozdzielni?
  • #14 16 Sep 2009 15:36
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka
    Helpful post? (0)
    Moderator wcześniej napisał wyraźnie-
    Quote:
    Zamykam temat. Dyskusja kieruje się nie w kierunku tematu głównego.

Przychylam się do jego decyzji.

Regulamin p. 8.1, 14

Ps. Autor już wykonał swoją instalację...
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products