Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Schemat instalacji elektrycznej w domu

elektryczek 20 Cze 2005 13:50
  • #1 20 Cze 2005 13:50
    elektryczek
    Poziom 12  

Mam pytanie czy ma ktoś może na dysku schemat jakiejkolwiek instalacji elektrycznej + drugi schemat który bedzie pokazywal jej rozmieszczenie w domu (w poszczegolnych pokojach gniazdka itp?) potrzebuje takie materialy na budownictwo... :) z gory dziekuję [/img]

• #2 21 Cze 2005 17:06
    embros
    Poziom 23  

Witam!
    Była książka " Instalacje w domkach jednorodzinnych " wydana przez Arkady. Poszukaj
    pozdrawiam
    Piotrek

• #3 04 Sie 2009 21:10
    jez733
    Poziom 9  

nie jestem profesjonalistą ale myślę że pociągnięcie paru kabli w pokoju to nie problem, chodzi o nowo remontowany pokój w którym trzeba zrobić elektrykę od podstaw są tylko dwa przewody idące bezpośrednio od licznika. Czy mogę zrobić to tak jak staram się przedstawić na rysunku.
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Z góry dzięki za wyrozumiałość i życzliwą odpowiedź

• #4 10 Wrz 2009 09:23
    xxxMaly1xxx
    Poziom 1  

Witam schemat wyszedł nieźle tylko jeszcze jest jedna rzecz o której pan zapomniał bo bezpośrednio z licznika nie może być podane napięcie na dany pokój ponieważ od licznika przewód musi dojść do skrzynki rozdzielczej i być podłączone do bezpiecznika "S" i wtedy może być dalej podawane na pomieszczenie

• #5 10 Wrz 2009 19:22
    jez733
    Poziom 9  

xxxMaly1xxx napisał:
    Witam schemat wyszedł nieźle tylko jeszcze jest jedna rzecz o której pan zapomniał bo bezpośrednio z licznika nie może być podane napięcie na dany pokój ponieważ od licznika przewód musi dojść do skrzynki rozdzielczej i być podłączone do bezpiecznika "S" i wtedy może być dalej podawane na pomieszczenie

kabelki już od miesiąca zaszpachlowane w ścianach, ale dzięki za odpowiedź i utwierdzenie mnie w moim przekonaniu :)
    oczywiście bezpiecznik S jest przy liczniku

Pozdrawiam :)

• #6 13 Wrz 2009 12:01
    bumek1000
    Poziom 2  

Według mnie to ta instalacja to porażka!!

• #7 13 Wrz 2009 14:32
    jez733
    Poziom 9  

bumek1000 napisał:
    Według mnie to ta instalacja to porażka!!

twoja odpowiedź nic nie wnosi do tematu, jeśli tak sądzisz to uzasadnij to i podaj lepsze rozwiązanie

• #8 13 Wrz 2009 18:26
    dzimi
    Moderator

Zamykam temat. Dyskusja kieruje się nie w kierunku tematu głównego.

• #9 13 Wrz 2009 18:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jez733, schemat jest źle narysowany. Tak nie może być ale jak chcesz to narysuję ci to należycie. Być może już skończyłeś remont i sprawa jest nieaktualna.

• #10 13 Wrz 2009 20:45
    jez733
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Jez733, schemat jest źle narysowany. Tak nie może być ale jak chcesz to narysuję ci to należycie. Być może już skończyłeś remont i sprawa jest nieaktualna.

to narysuj, z pewnością przyda się na przyszłość

• #11 14 Wrz 2009 08:06
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Narysuje to pod wieczór, bo teraz muszę już zmykać do roboty. Oczywiście dostosuję się do typowej starej instalacji jaką masz u siebie.

Narysowałem ten schemacik w paint, bo nie mam innego programu. Jest to duże uproszczenie, bo montażowy schemat wyglądałby inaczej. Co do gniazda to można je zdublować w analogiczny sposób.
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    Ps. Tam gdzie się przewody przecinają na schemacie, to oczywiście się nie łączą. To chyba jasne.

• #12 16 Wrz 2009 09:21
    pironek
    Poziom 8  

Abstrahując, czy przypadkiem teraz instalacje nie powinny być wykonywane jako trójżyłowe?

Czy w przypadku kiedy kolega ma instalację dwużyłową, można zastosować gniazdka z bolcem i zastosować zmostkowanie, aby miały ono uziemienie?

• #13 16 Wrz 2009 12:40
    pit455
    Poziom 13  

a ja mam pytanie do rysunku kolegi jez733. czy dopuszczalne jest żeby przewód N do żarówki był pociągnięty z gniazda, czy powinien być bezpośrednio z puszki rozgałęźnej lub rozdzielni?

• #14 16 Wrz 2009 15:36
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Moderator wcześniej napisał wyraźnie-

Cytat:
    Zamykam temat. Dyskusja kieruje się nie w kierunku tematu głównego.

Przychylam się do jego decyzji.

Regulamin p. 8.1, 14

Ps. Autor już wykonał swoją instalację...

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty