Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy kuchni elektrycznej

ramcin15 18 Lut 2016 16:03 2502 62
  • #31 18 Lut 2016 16:03
    BILGO
    Poziom 38  

CYRUS2 napisał:
    Nie zbudujesz tego z gotowych "klocków". Logikę coś musi robić.

Zbudujesz.
    Potrzebne elementy: przekaźnik czasowy ;)

Jedyny mankament takiego rozwiązania to uruchomienie kuchni. Aby włączyć kuchnie należy ją tak jakby dwa razy uruchamiać pokrętłem po upłynięciu 30min ;)

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Dlatego PLC( lub inny układ).
    PLC to gotowiec.

Serio PLC jest potrzebne do takich układów?

• #32 18 Lut 2016 17:54
    zdzichra
    Poziom 28  

Nie jestem wrogiem PLC tyle,że wtedy to już trochę będzie trzeba jakieś czujniki itp no i wyjdzie że dodatkową skrzynkę trzeba dołożyć no i całkowity koszt.....Można jeszcze czujnik ruchu zamontować i będzie podawał napięcie jak będzie widział obecność w kuchni i po jej opuszczeniu np przez 10 min.Jak nie pilnujesz gara to on nie gotuje.

• #33 18 Lut 2016 18:32
    ramcin15
    Poziom 8  

BILGO napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Nie zbudujesz tego z gotowych "klocków". Logikę coś musi robić.

Zbudujesz.
    Potrzebne elementy: przekaźnik czasowy ;)

Jedyny mankament takiego rozwiązania to uruchomienie kuchni. Aby włączyć kuchnie należy ją tak jakby dwa razy uruchamiać pokrętłem po upłynięciu 30min ;)

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Dlatego PLC( lub inny układ).
    PLC to gotowiec.

Serio PLC jest potrzebne do takich układów?

Czyli mówi kolega o dodatkowym włączniku przy kuchni? Czy jakoś bez tego przycisku?

• #34 18 Lut 2016 18:40
    BILGO
    Poziom 38  

ramcin15 napisał:
    Czyli mówi kolega o dodatkowym włączniku przy kuchni? Czy jakoś bez tego przycisku?

Bez żadnych dodatkowych przycisków ;) Włącznik w kuchni będzie aktywował przekaźnik czasowy. Tylko tak jak pisałem jedyny mankament to trzeba dwa razy włączyć kuchnię aby zresetować przekaźnik czasowy.

• #35 18 Lut 2016 18:49
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    ramcin15 nie komentuje z zasady propozycji rozwiązań autorów odnośnie przydatności urządzenia, ale jeżeli dobrze zrozumiałem to kuchnia ma się wyłączyć po zadanym czasie bez względu na to czy jest używana czy też nie.
    Można to zrealizować nie stosując dodatkowych układów w pobliżu kuchni. Wystarczy trochę miejsca w rozdzielnicy. Jedyny warunek to osobne zabezpieczenie obwodu zasilania kuchni. Jeszcze tylko najważniejsze pytanie, zasilanie 1 czy 3 fazowe oraz ile pól grzewczych posiada kuchnia. Osobny rozdział to koszty wykonania jakie chce ponieść autor tematu.
    Pozdrawiam.

• #36 18 Lut 2016 19:38
    ramcin15
    Poziom 8  

BILGO napisał:
    ramcin15 napisał:

Bez żadnych dodatkowych przycisków ;) Włącznik w kuchni będzie aktywował przekaźnik czasowy. Tylko tak jak pisałem jedyny mankament to trzeba dwa razy włączyć kuchnię aby zresetować przekaźnik czasowy.

Może kolega naszkicować jakiś schemat takiego rozwiązania?

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    ramcin15 nie komentuje z zasady propozycji rozwiązań autorów odnośnie przydatności urządzenia, ale jeżeli dobrze zrozumiałem to kuchnia ma się wyłączyć po zadanym czasie bez względu na to czy jest używana czy też nie.
    Można to zrealizować nie stosując dodatkowych układów w pobliżu kuchni. Wystarczy trochę miejsca w rozdzielnicy. Jedyny warunek to osobne zabezpieczenie obwodu zasilania kuchni. Jeszcze tylko najważniejsze pytanie, zasilanie 1 czy 3 fazowe oraz ile pól grzewczych posiada kuchnia. Osobny rozdział to koszty wykonania jakie chce ponieść autor tematu.
    Pozdrawiam.

Ma się wyłączyć po zadanym czasie, zgadza się.
    Kuchnia jest na osobnym wyłączniku.
    Zasilanie kuchni 3 fazowe. Na początku chciałem sam układ potestować na jednej fazie, ale docelowo trzy fazy, cztery lub 2 pola grzewcze.
    Koszty, najlepiej wykorzystać to co posiadam, przekaźniki, styczniki, czasówka.

• #37 18 Lut 2016 19:44
    BILGO
    Poziom 38  

ramcin15 napisał:
    Może kolega naszkicować jakiś schemat takiego rozwiązania?

Model przekaźnika taki jak na rysunku ;)

Dodano po 4 [minuty]:

ramcin15 napisał:
    Zasilanie kuchni 3 fazowe. Na początku chciałem sam układ potestować na jednej fazie, ale docelowo trzy fazy, cztery lub 2 pola grzewcze.

Podaj dokładny model kuchni. Jaka moc ? zapewne będzie potrzeby stycznik.

• #38 18 Lut 2016 19:52
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO
    Mała uwaga do PCS 516:

OPÓŹNIONE WYŁĄCZENIE
    Do czasu załączenia przekaźnika styk pozostaje w pozycji 11-10. Po
    podaniu napięcia zasilającego (świeci LED zielona U) styk zostaje
    przełączony w pozycję 11-12 i następuje odmierzanie nastawionego
    czasu pracy t (świeci LED czerwona ). Ponowna realizacja trybu
    pracy przekaźnika możliwa jest po odłączeniu napięcia zasilającego i
    ponownym jego załączeniu.
    Popraw schemat.

• #39 18 Lut 2016 19:57
    BILGO
    Poziom 38  

Ryszard49 napisał:
    BILGO
    Mała uwaga do PCS 516:

OPÓŹNIONE WYŁĄCZENIE
    Do czasu załączenia przekaźnika styk pozostaje w pozycji 11-10. Po
    podaniu napięcia zasilającego (świeci LED zielona U) styk zostaje
    przełączony w pozycję 11-12 i następuje odmierzanie nastawionego
    czasu pracy t (świeci LED czerwona ). Ponowna realizacja trybu
    pracy przekaźnika możliwa jest po odłączeniu napięcia zasilającego i
    ponownym jego załączeniu.
    Popraw schemat.

Ty piszesz o trybie pracy B a ja myślę o G :D
    Ewentualnie H ;)

• #40 18 Lut 2016 20:06
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO Ja widzę w tym przypadku opcje B. Ale i tak pozostaje kwestia aktywacji przekaźnika. Szkoda że nie mam takiego na stanie sprawdziłbym opcje jakie podałeś. Muszę przyznać że montowałem podobny układ z zasilaniem jedno fazowym.

• #41 18 Lut 2016 20:13
    BILGO
    Poziom 38  

Ryszard49 napisał:
    Ale i tak pozostaje kwestia aktywacji przekaźnika.

Przeanalizuj mój schemat z założeniem trybu pracy G przekaźnika ;) To zrozumiesz na czym polega aktywacja przekaźnika w mojej propozycji.

• #42 18 Lut 2016 20:29
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO z łaski swojej opisz mi działanie tego co narysowałeś, będę bardzo wdzięczny. Możesz na PW.

• #43 18 Lut 2016 20:34
    BILGO
    Poziom 38  

Ryszard49 napisał:
    BILGO z łaski swojej opisz mi działanie tego co narysowałeś, będę bardzo wdzięczny. Możesz na PW.

Obwód wyzwalania przekaźnika (wejście START) zamykany jest przez kuchnię elektryczną. Dlatego włączając/wyłączają kuchnię aktywujemy przekaźnik :)

• #44 18 Lut 2016 21:02
    ramcin15
    Poziom 8  

BILGO napisał:
    Ryszard49 napisał:

Obwód wyzwalania przekaźnika (wejście START) zamykany jest przez kuchnię elektryczną. Dlatego włączając/wyłączają kuchnię aktywujemy przekaźnik :)

A dlaczego kolega pisał ze trzeba dwa razy włączyc kuchnie aby sie włączyła?
    Mógłby kolega narysować schemat pod trzy fazy?

Dodano po 3 [minuty]:

Akurat posiadam takiego Omoron'a. Czy na nim tez zrealizuje ten układ?

https://www.ia.omron.com/products/family/193/feature.html

Który program wtedy?

• #46 18 Lut 2016 22:16
    BILGO
    Poziom 38  

ramcin15 napisał:
    A dlaczego kolega pisał ze trzeba dwa razy włączyc kuchnie aby sie włączyła?

Chodzi o wyzwolenie przekaźnika zboczem opadającym na wejściu START.
    ramcin15 napisał:
    Mógłby kolega narysować schemat pod trzy fazy?

Właśnie się tu zastanawiałem jakby mogło to wyglądać. Najłatwiej to dla każdej fazy taki układ.
    Kuchnia przeważnie jest zasilana z 2 faz.
    Ewentualnie można zrobić wyzwalanie przekaźnika jedną fazą + do tego stycznik.
    Np dwa razy przycisnąć włącznik palnika (podłączonego do fazy z przekaźnikiem czasowym) który by wyzwolił przekaźnik czasowy a ten stycznik 3f ;)

Dodano po 1 [minuty]:

ramcin15 napisał:
    Akurat posiadam takiego Omoron'a. Czy na nim tez zrealizuje ten układ?

https://www.ia.omron.com/products/family/193/feature.html

Porównaj programy z PCS-516 jak jest coś podobnego do G lub H to będzie OK ;)

• #47 18 Lut 2016 22:23
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO widzę że uzupełniasz swój schemat o dalsze podzespoły, pomyśl o wyzwalaniu z wykorzystaniem przekaźnika prądowego.

• #48 18 Lut 2016 22:35
    jharlan
    Poziom 25  

A czy poziom sygnału na wej. START będzie odpowiednio wysoki by wysterować przekaźnik

BILGO napisał:
    Obwód wyzwalania przekaźnika (wejście START) zamykany jest przez kuchnię elektryczną.

• #49 18 Lut 2016 22:52
    BILGO
    Poziom 38  

jharlan napisał:
    A czy poziom sygnału na wej. START będzie odpowiednio wysoki by wysterować przekaźnik

Myślę że wystarczający ;)
    Ryszard49 napisał:
    BILGO widzę że uzupełniasz swój schemat o dalsze podzespoły, pomyśl o wyzwalaniu z wykorzystaniem przekaźnika prądowego.

Też miałem taki pomysł z przekaźnikiem prądowym. Jest ciężki do zrealizowania (może być problem z zapętleniem pracy układu). Stwierdziłem że sam przekaźnik czasowy lepszy :D

• #50 18 Lut 2016 23:05
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO Czasowy musi być sterowany z każdej fazy zasilającej kuchnie tak aby umożliwić załączanie przekaźnika czasowego załączając dowolne pole grzewcze. Osobnym zagadnieniem będzie dobranie takiej opcji w przekaźniku czasowym aby czas był odliczany od momentu włączenia ostatniego używanego pola grzewczego.

• #51 18 Lut 2016 23:20
    BILGO
    Poziom 38  

Ryszard49 napisał:
    BILGO Czasowy musi być sterowany z każdej fazy zasilającej kuchnie tak aby umożliwić załączanie przekaźnika czasowego załączając dowolne pole grzewcze.

Nie ma takiej potrzeby wystarczy jeden palnik. Układ jest wyzwalany zboczem opadającym. Osoby obsługujące kuchnię będą wiedzieć który to palnik i co trzeba zrobić. Taki klucz, dodatkowe zabezpieczenie przed niekontrolowanym uruchomieniem kuchni :D

Ostatecznie na każdą fazę założyć taki przekaźnik (2 albo 3 sztuki) + 1 stycznik 3f i wyzwalanie będzie z każdej fazy ;)

• #52 18 Lut 2016 23:23
    jharlan
    Poziom 25  

BILGO napisał:
    jharlan napisał:
    Oby

Myślę że wystarczający

• #53 18 Lut 2016 23:29
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO Nie znamy typu kuchni i nie wiemy czy nie ma zabezpieczenia fabrycznego, a załączanie i wyłączanie czasami zbędnego pola grzewczego po to żeby zainicjować załączenie układu czasowego, jest że tak powiem mało profesjonalne. Trzeba jeszcze rozwiązać problem załączania zadanego czasu po załączeniu ostatniego używanego pola grzewczego. Życzę powodzenia w dalszej pracy twórczej.

• #54 18 Lut 2016 23:34
    BILGO
    Poziom 38  

A jak myślisz jaką rezystancję/impedancję mają grzałki?
    Na pewno na wejście START nie są potrzebne setki amper... zapewne wystarczy mniej jak 1mA do wyzwolenia przekaźniki ;)
    Ja słyszałem że te przekaźniki potrafią zareagować od indukowanych napięć na przewodach... także nie ma obawy o to czy poziom sygnału będzie wystarczający :D

Dodano po 2 [minuty]:

Ryszard49 napisał:
    Życzę powodzenia w dalszej pracy twórczej.

Zaproponuj swój pomysł ;)
    Ja już napisałem co potrzebo do układu 3f z możliwością inicjowania z każdej fazy (pola).
    Ryszard49 napisał:
    Trzeba jeszcze rozwiązać problem załączania zadanego czasu po załączeniu ostatniego używanego pola grzewczego.

Program H prawdopodobnie rozwiąże ten problem ;)

• #55 18 Lut 2016 23:39
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO Jeżeli w wariancie H wyzwalamy przekaźnik krótkotrwałym impulsem to będzie ok, ale jak chcesz to zrealizować?.

Cytat:
    Zaproponuj swój pomysł ;)

Taki układ już dawno temu składałem i działa.

• #56 19 Lut 2016 00:08
    BILGO
    Poziom 38  

Ryszard49 napisał:
    BILGO Jeżeli w wariancie H wyzwalamy przekaźnik krótkotrwałym impulsem to będzie ok, ale jak chcesz to zrealizować?.

Ryszard49 napisał:
    Taki układ już dawno temu składałem i działa.

Przedstaw schemat/rysunek ;)

Dodano po 2 [minuty]:

W trybie H układ nie będzie działał prawidłowo. Zapętli się i będzie działał w kółko :)
    Więc zostaje tylko tryb G.

• #57 19 Lut 2016 00:08
    Ryszard49
    Poziom 32  

BILGO jeżeli możesz wrzuć schemat w formacie PDF-ie co sobie wydrukuje.

• #60 19 Lut 2016 12:18
    BILGO
    Poziom 38  

Jak zacisk START to lipa? Przecież PCS-519 ma taki zacisk. Tylko nie znalazłem takiego rysunku :D

Dodano po 2 [minuty]:

Wystarczy sprawdzić model i przeczytać notę katalogowa zanim napisze się jakiś post. To nie schemat tylko rysunek podgladowy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme