Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn, dobór przetworników - Monacor? Eastech?

BlackFarmer 19 Lut 2016 01:26 561 0
  • #1 19 Lut 2016 01:26
    BlackFarmer
    Poziom 6  

Witam,

Chcę zbudować kolumny do komputera, ponieważ ostatnio słuchawki zaczęły mi przeszkadzać, wytarły się gąbki i zaczynają uwierać i chcę zrezygnować wogule ze słuchawek. Zatem chcę zadać kilka pytań.

Mam wizję konstrukcji kolumn z wykorzystaniem przetworników szerokopasmowych z basówką. Głośniczki nieduże 16cm, kolumna dwudrożna (o ile można ją tak nazwać)

Będąc u kumpla, ten miał głośniki Monacora w kolumnie szerokopasmowe i jakiś wzmak własnej roboty.. Bodajże na TDA2003, moim zdaniem grało to ciekawie. Tonów wysokich nie brakowało średnie były dobre, basik też jakiś był ale za duży to on nie był, szybami nie miotało. Dlatego wpadłem na pomysł zbudowania kolumny na głośniku szerokopasmowym i niskotonowym w jednej budzie. Wiem że głośniki szerokopasmowe mają większe zniekształcenia niż zestawy dwudrożne ale mają trochę większą skuteczność, są szaklowane przez audiomaniaków, mają swoich zwolenników, np. Mnie. No kupiły mnie poprostu te Głośniczki.

Przetworniki jakie chce wykorzystać:

Monacor, ten Szerokopasmowiec SP-276:
    http://www.monacor.pl/product/show/2162/SP-276-8
    Tylko jest problem, nie mogę znaleźć ich parametrów do budowy.
    Basówka:
    http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5868375102&ref=last-visited
    (Link po wygaśnięciu)
    Mam w domu 2 szt. Koszmarna konstrukcja. Jak je otrzymałem to się śmiałem i wkurzyłem jednocześnie. Kopuła, magnes był krzywo przyklejony co skutkowało nierównomiernym namagnesowaniem nadbiegunnika. Wszystko musiałem centrować i dźwięk się trochę ale tylko trochę poprawił. W sumie panowie z elektrody podzielają moje zdanie że ten głośnik jest nie najlepszy.

Zatem Sistek gwizdek odpada i taki chcę wstawić, coś bardziej orginalnego:
    http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5333806447&ref=last-visited
    (Link po wygaśnięciu)
    Sony eastech. Zaufana firma, są na aukcji nawet ich parametry dokładniejsze.
    Oglądałem na yt filmiki jak to łupie
    Owszem widziałem filmy Sisteka np taki gdzie ładnie grało, ale ryzykować nie chcę zatem na razie wybór pada na Eastecha.

Co sądzicie o przetwornikach? (Oczywiście można porozmawiać o innych. np Tonsilach, STX, Alphard. Temat jest luźny)
    Co o tym sądzicie? Jak by się bas nadał z szerokopasmówką?
    Czy cięcie pasma dla basa (ok. 150hz) będzie dobrym rozwiązaniem czy mam ciąć wyżej?
    Co sądzicie o schemacie zwrotnicy a raczej... Filtrze dolnoprzepustowym dla basa i zabezpieczeniem głośników:
    Budowa kolumn, dobór przetworników - Monacor? Eastech?
    Nie wiem czy zrobić kolumne bassreflex czy zamkniętą.. Nie wiem, czy przetworniki się nadają do bassreflex?

To będzie moja pierwsza konstrukcja, wiele rzeczy mogę nie wiedzieć, dlatego nie szaleje z drogimi przetwornikami.
    Waty mnie nie interesują. Nie będę kręcił do oporu pokrętłem

Kolumny będą napędzane WS 311D 2x20W 8Ohm Właśnie naprawiony jest i śmiga.
    Co wy na to? Przejdzie taka konstrukcja? Piszcie o swoich doświadczeniach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME