Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325

sherman34 19 Lut 2016 23:48 6726 4
  • Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325
    Witam,
    Wygrzebałem ostatnio ze starego radia samochodowego PHILIPSA układ TA7325, który pracował w nim jako przedwzmacniacz kasetowy. Postanowiłem układ ten wykorzystać do budowy przedwzmacniacza gramofonowego. W internecie znalazłem instrukcję serwisową gramofonu Aiwa PX-E860, który posiada przedwzmacniacz oparty na tym właśnie układzie. Identyczny schemat przedwzmacniacza znaleźć można również w gramofonie Denon DP-29F i pewnie w wielu innych konstrukcjach. W instrukcji gramofonu Aiwa znalazłem również wzór płytki. Oto schemat i płytka:
    Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325

Rezystor filtru R301 musiałem dobrać do zewnętrznego zasilacza tak, aby zasilanie układu było 12V (zasilacz dawał 15V pod obciążeniem). Kondensatory elektrolityczne C301, C302 profilaktycznie zwiększyłem do pojemności 220uF. Przedwzmacniacz mieści się w obudowie Z-76. Obudowa ekranowana jest folią aluminiową dociętą do rozmiaru i przyklejoną do wnętrza obudowy za pomocą taśmy dwustronnej. Ekran połączony jest z masą. Ze względu na brak potrzeby instalowania przełącznika bypass, wlutowałem zworki w jego miejsce zworki w pozycji ON na schemacie montażowym (oryginalne schematy pokazane są z przełącznikiem w pozycji OFF).
    Przedwzmacniacz gra znakomicie, nie buczy, nie szumi, przyjemnie dla uszu. :)

Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325 Przedwzmacniacz gramofonowy RIAA TA7325

Fajne!
  • #2 20 Lut 2016 01:09
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Bardzo zgrabnie zrobiony układ. Podoba mi się też dodanie ekranowania, jakże istotnego w takich układach. Ale niebieska dioda? Zamień na zieloną, żółtą lub bursztynową. Niebieska zwyczajnie wygląda kiczowato...

• #3 20 Lut 2016 01:23
    sherman34
    Poziom 16  

Urgon napisał:
    Niebieska zwyczajnie wygląda kiczowato...

Nie podzielam twojej opinii, ale tak poza tym to inne LEDy się mi pokończyły, a jak robię "zakupy" to o pierdołach zapominam :D Możliwe, że wymienię na pomarańczową, bo niebieska bije po oczach jak jest ciemno, a tak to spoko kolor :P

• #4 20 Lut 2016 01:31
    Setel
    Poziom 25  

Lepiej byłoby umieścić ten przedwzmacniacz w metalowej obudowie, o grubszych ściankach. Z doświadczenia wiem, że kiepskie ekranowanie przysparza wielu nieoczekiwanych kłopotów. Pojawiają się i zanikają zakłócenia z różnych źródeł, trudnych do określenia i przewidzenia.

• #5 20 Lut 2016 01:44
    sherman34
    Poziom 16  

Setel napisał:
    Lepiej byłoby umieścić ten przedwzmacniacz w metalowej obudowie, o grubszych ściankach. Z doświadczenia wiem, że kiepskie ekranowanie przysparza wielu nieoczekiwanych kłopotów. Pojawiają się i zanikają zakłócenia z różnych źródeł, trudnych do określenia i przewidzenia.

Prawda, ale przeprowadziłem próbę z telefonem komórkowym i krótkofalówką blisko przedwzmacniacza i nie wystąpiły żadne zakłócenia, więc chyba w tym przypadku jest OK. Poza tym w gramofonach Aiwa i Denon o których wspomniałem układy przedwzmacniacza nie są w ogóle ekranowane, a gramofony są plastikowe...
    Zbudowałem też niedawno przedwzmacniacz gramofonowy na germanowych TG5, nie pakowałem go do obudowy i odbierał ruską stację radiową :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME