Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX

Adas25 21 Lut 2016 13:13 11448 16
  • Witam.
    Dziś chciałbym przedstawić nową konstrukcję mojego autorstwa. Wzmacniacz a raczej stopień mocy zbudowany bazując na układzie UniAmp na tranzystorach 2SC5200 i 2SA1943. W całym stopniu zawarte są trzy takie moduły, dwa pełnią funkcje napędu do kolumn Taga Harmony w biampie , trzeci pracuje w mostku i napędza suba. Każdy stopień otrzymał swój transformator 2x35VAC 250W. dodatkowo zastosowane zostały układy zabezpieczające przed napięciem stałym na wyjściu, a moduł do suba ma przed sobą aktywny filtr.
    Subwoofer dzięki koledze potęgamocy zbudowany na głośniku STX W.32.500.8.MC. W moich 30 paru metrach sprawuje się wyśmienicie. Obudowa wykonana z płyty wiórowej 18mm wg zaleceń producenta 50l 34Hz, tunel bassreflex fi 100mm przedłużany rurą kanalizacyjną, wytłumiony watoliną. Oklejony okleiną.

Kosztorys:
    - moduły UniAmp 3x150 = 450 PLN
    - transformatory 3x120 = 360 PLN
    - uni zabezpieczenia 2x30 = 60 PLN
    - filtr subwoofera 20 PLN
    - soft start + zasilacz 15V = 40 PLN
    - głośnik STX = 185 PLN
    - obudowa stopnia mocy około 40 PLN
    - obudowa subwoofera około 50 PLN
    - inne około 50 PLN
    - czas pracy i doświadczenie przy budowie - bezcenne

Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX
    Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX Wzmacniacz UniAmp & subwoofer STX

P.S. Do sprzedania stopień mocy
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 21 Lut 2016 19:09
    rosomak19
    Poziom 19  

Muszę przyznać, że całkiem przyzwoicie to wyszło, ja bym jednak dołożył maskownice taką na sam głośnik. Po dłuższym czasie będzie mnóstwo kurzu.

• #3 21 Lut 2016 19:49
    2510814
    Usunięty  
  • #4 22 Lut 2016 08:45
    blade13
    Poziom 14  

Mogles subwoofer zrobic z plyty MDF a dodatkowo jak juz robiles podfrezowanie pod glosnik to front moglbyby byc z grubszej plyty. Wiorowka nie jest niestety zbyt sztywna... Jak jeszcze mozesz to doloz chociaz w srodku z dwie poprzeczki.

Firmowe subwoofery maja zawsze w srodku scianke z otworami dla poprawienia sztywnosci.

• #5 22 Lut 2016 11:01
    Adas25
    Poziom 11  

Witam.
    Front jest wykonany z klejonej płyty 12 + 18 mm. poprzeczek nie dawałem gdyż obudowa nie"gra" aż tak bardzo.

• #6 22 Lut 2016 15:26
    Mictom750
    Poziom 5  

Witam, czy wymiary skrzyni, średnica i długość BR będą takie same do głośnika
    STX W.32.500.4.MC

Proszę o pomoc

• #7 22 Lut 2016 17:39
    luzik1980
    Poziom 19  

Opisz coś o jakości dźwięku , czasem zdarzają się tutaj konstrukcje unimapów (podobano dźwięk bardzo dobrej jakości ), a opisu jakości dźwięku nic, natomiast są bardzo zachwalane zwykłe TDA 7294.

• #8 22 Lut 2016 18:38
    nouki
    Poziom 25  

Witam.

Zawsze zastanawia mnie sens robienia czegoś od podstaw co z ekonomicznego punktu jest wielce nieopłacalne- nawet dla siebie.

Zastanawia mnie też czy prezentacja to reklama dla:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3167088.html

Za tą cenę można kupić dobrej klasy amplituner z dekoderami i ..........

Wiem zaraz zacznie się że to diy..satysfakcja .. ale co tu jest diy poskładanie klocków?

• #9 22 Lut 2016 19:02
    luzik1980
    Poziom 19  

Kiedyś założyłem temat na forum http://diyaudio.pl/showthread.php/16929-Sprz%...jest/page2?s=8277de30670642a8f065c8444eb24e41

I dostałem bardzo ciekawą odpowiedz na końcu:
    "Według mnie tak, wystarczy że przejdziesz się po sklepach, posłuchasz i sam stwierdzisz że za kilka tyś zł. mamy niestety bardzo słaby sprzęt. Niestety dziś rynek bardzo nastawia się na na wygląd, ładną stolarkę a głośniki w środku za 30zł, tak samo wzmacniacze - dobre oprogramowanie, ładny wyświetlacz ale sam wzmacniacz mocy "kuleje" na wysokich, czasem i na basie ale tu rzadziej. Najbardziej według mnie zyskujesz na dobrym głośniku wysoko-tonowym, w fabrycznej kolumnie za 2000zł taki głośnik kosztuje 30-50zł, kupując przykładowo Vifę XT osiągasz pułap cenowy 5000-15000zł a czasem więcej bo w takim przedziale montują ten głośnik znani producenci kolumn dla melomanów."

Zgadzasz się z tym stwierdzeniem ?

• #11 22 Lut 2016 20:49
    Adas25
    Poziom 11  

Witam. Z dźwięku uniampa jestem zadowolony wyciąga z moich kolumn to co potrzebne. Dźwięk z kolumn nie jest krzykliwy, nie męczy a i basu w muzyce całkiem sporo, jednak do filmów subwoofer sprawdza się idealnie potrafi zagrzmieć jak trzeba. Nie jestem melomanem i dźwięk mi odpowiada, mam porównanie gdyż posiadam także yamahę AX-390, i pioneer-a vsx-519v. Słucham różnej muzyki nie musi być głośno ważne aby było czysto.
    A propo postu 8 tak chcę sprzedać i zbudować coś na lampie co będzie dla mnie nowym wyzwaniem konstrukcyjnym.
    Pozdrawiam

• #12 23 Lut 2016 22:55
    luzik1980
    Poziom 19  

No właśnie, jakbyś porównał jakość dźwięku uniampa z yamahą AX-390, i pioneerem vsx-519v ?

• #13 26 Lut 2016 01:19
    nukedclx
    Poziom 14  

Za duzo pieniedzy bylo ze sa az trzy transformatory? I dlaczego nie zastosowal kolega ukladu barwy dzwieku ? Ta irkowa bardzo ladnie z uniampem wspolpracuje. Radiatory sa ladnie wyeksponowane mozna je bylo tez poczernic. Z tylu wypadalo dac normalne zlacza a nie plastikowe co strach dotknac. jedna sruba mocujaca trafo jest podlaczona do uziemienia czy mi sie zdaje? Filtr subwoofera nie ma zadnych regulacji? No i jeszcze sprawa tych ledow.. wzmacniacz ma grac a nie swiecic.. Sub prawie mi sie podoba, ten przetwornik chyba nie gral najlepiej..

Duzo pracy wlozone ale chyba nie do konca przemyslana konstrukcja.

• #14 27 Lut 2016 19:48
    Adas25
    Poziom 11  

Witam. Przeprowadziłem ponowny odsłuch. Co do porównania dźwięku, jak już wcześniej pisałem nie jestem melomanem, ale słuchając tych samych utworów dźwięk z Uniampa jest zróżnicowany tony niskie, średnie i wysokie plasowały się na jednakowym poziomie. Yamaha wyróżniła się dosadniejszym dolnym rejestrem co chwilami przeszkadzało gdyż przeradzało się w dudnienie, natomiast góra i środek klarowne, dźwięczne. Pioneer pokazał się z dobrej strony w środkowych rejestrach, góra płaska, słaby bas. Przy testach korektory ustawione na zero. Muzyka użyta do testów to soundtracki z filmu Drive oraz Planeta singli. Kolumny Taga Harmony Platinum v2 F-100
    Dlaczego aż trzy transformatory, na początku miał być tylko jeden wzmacniacz stereo, ale kolumny mają możliwość biampingu to dlaczego nie wykorzystać tego i tak powstał drugi "segment". Następnie powstał pomysł budowy subwoofera, więc po konsultacji z Irkiem o możliwość pracy w mostku powstał trzeci "segment".
    Co do złącz nie są aż tak tragiczne, wymontowane z innych wzmacniaczy.
    Przewód PE instalacji elektrycznej podłączony jest do śruby mocującej trafo co daje uziemienie obudowy (spód i góra metalowe). Filtr subwoofera cięty na 150 Hz, posiada regulację wzmocnienia. Ledy dają fajna poświatę przy oglądaniu filmów.
    Pozdrawiam

• #15 25 Mar 2016 10:26
    minomi
    Poziom 8  

Adas25, sam mam podobny zestaw gdzie uniamp napędza monitory na seasach a drugi 2 suby pod nimi.

Do subów jest bardzo dobrze ale bez barwy do monitorów Irka uniamp nie gra ładnie, proponuję barwę a zobaczysz że jest o niebo lepiej. Ja zastosowałem lepsze wzmacniacze operacyjne w barwie.

Mam porównanie do dobrej yamahy i uni z barwą czasem jest lepszy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME