Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn

Kamper12 23 Lut 2016 18:14 1248 19
  • #1 23 Lut 2016 18:14
    Kamper12
    Poziom 10  

Witam posiadam kolumny Art H125, jak wiadomo nie są pierwszej młodości mam z nimi takie problemy:
    -Z wysokotonowców dobiega szum jak nie jest puszczona muzyka (nie wiem czy to jest normalne) nie jest głośny ale jak ktoś się wsłucha to słychać.
    -Jeden średniotonowiec nie gra ale to chyba wina zwrotnicy bo po próbie podłączenia innego głośnika w to miejsce tez nie gra.
    -Niskotonowce przy większym basie trzeszczą prawdopodobnie cewki się porozklejały.
    Gra z Technics SU-Z400+Sony SDP-E300 jako przedwzmacniacz.
    Stan głośników jest średni chciał bym je odrestaurować.
    I tu jest problem ponieważ nie mogę znaleźć zdanych informacji na temat głośników z tych kolumn, na głośnikach też nie ma takich informacji są jakieś malutkie karteczki ale już bardzo wyblakłe i nie w naszym języku wiec nic to mi nie daje.
    Myślę nad wymianą głośników na Tonsilowskie GND , albo STX, ale nie wiem jak zwrotnica czy będzie to grało jak wcześniej, a jednak chciałbym żeby grały lepiej.
    Proszę o pomoc i propozycję.
    Dziękuje z góry.

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Dorzucam zdjęcia z wewnątrz i głośników
    Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn Art H125 Kolumny - Wymiana głosników, Renowacja kolumn

• #2 23 Lut 2016 21:11
    driver19810219
    Poziom 15  

Witam na Twoim miejscu poszukal bym uzywanych kolumn w dobrym stanie i dobrej firmy. Wydajac pieniadze na nowe Tonsil + prawdopodobnie zwrotnice, moze wyjsc znaczna suma, a widzac twoje obudowy juz troche maja lat i nawet przy wymianie glosnikow na nowe nie beda graly zadowalajaco. Wiem napewno ze jakies Dual czy Pioneer zagraja lepiej i jeszcze troche pograja :) Pozdrawiam sorki za brak polskich znakow :) (Niemiecki system :(

• #3 24 Lut 2016 19:09
    Sanjose
    Poziom 25  

Wszystkie głośniki są dostępne jako nowe.
    Masz nawet oznaczenia.
    Jako podpowiedź podam, że to produkty firmy РАДИОТЕХНИКА z Łotwy.

• #4 25 Lut 2016 16:01
    Kamper12
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi, ale nie mogę znaleźć głośników, podpowiedz jest ale przeszukałem sporo internetu i nic nie znalazłem czy mógłby pan podać stronę albo jakieś namiary, bo z tego co rozumiem to można te głośniki dostać nowe.

• Pomocny post
    #5 26 Lut 2016 20:09
    bratyslaw
    Poziom 23  

driver19810219 napisał:
    Wiem napewno ze jakies Dual czy Pioneer zagraja lepiej i jeszcze troche pograja

Skąd ta pewność? Słuchałeś tych Radiotechniki?
    Sanjose napisał:
    Wszystkie głośniki są dostępne jako nowe.
    Masz nawet oznaczenia.

Owszem, ale tanio nie będzie.
    Jak dla mnie, to trzeba by znaleźć przyczynę niedziałania głośnika średniotonowego oraz zniekształceń wnoszonych przez niskotonowe (nie muszą to być cewki) a dopiero później podjąć odpowiednią decyzję. Wysokotonowych nie ruszamy, gdyż z opisu wynika, że szum wnosi wzmacniacz. Niestety na odległość trudno jest trafnie zdiagnozować, poproś moze kogoś obeznanego w temacie o ocenę na żywo.

• #6 26 Lut 2016 20:50
    Kamper12
    Poziom 10  

Tanio nie musi być są to głośniki mojej mamy ze ślubu chce je odnowić jako pamiątkę dla przyszłych pokoleń. :D
    Zdjęcie nr.6 głośnik wysoko tonowy pęknięty na boku czy to może wpływać na dźwięk.
    Prawdopodobnie przyczyną niedziałającego średniotonowca są kondensatory w zwrotnicy.
    Zastanawiam się nad odnowieniem też zwrotnic wymiana kondensatorów i rezystorów i oczywiście kabli ponieważ są tu bardzo złej jakości przewody aluminiowe, czy poprawi to jakość i czy dostanę jakieś zastępcze kondensatory i rezystory do dej zwrotnicy ?

• Pomocny post
    #7 27 Lut 2016 09:30
    bratyslaw
    Poziom 23  

Pęknięta jest obudowa magnesu i nie powinno to wpływać na dźwięk. Dobrze jednak to zabezpieczyć jakimś klejem np. epoksydowym. Elementy w zwrotnicy trzeba pomierzyć i wymienić tylko uszkodzone. Te kondensatory są bardzo dobre i uszkadzają się bardzo rzadko, przyczyną braku średnich tonów jest raczej przerwa na połączeniach bądź uszkodzony rezystor. Kable są miedziane pocynowane, choć możesz wymienić na grubsze jeśli chcesz.

• #8 27 Lut 2016 13:27
    Kamper12
    Poziom 10  

Zwrotnice zawiozę do specjalisty.
    Dalej nie wiem gdzie można dostać nowe głośniki albo chociaż zestawy regeneracyjne.
    Przy wciśnięciu membrany słychać trzeszczenie, tak samo jak w trakcie grania i przytrzymaniu, chyba cewki się rozkleiły.
    Jest ktoś wstanie mi pomóc ?

• #9 27 Lut 2016 14:19
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kamper12 napisał:
    Prawdopodobnie przyczyną niedziałającego średniotonowca są kondensatory w zwrotnicy.
    Bardzo wątpię. Te kondensatory są wyjątkowo trwałe, i mogą zostać uszkodzone jedynie w jakichś wyjątkowo ekstremalnych warunkach.
    Kamper12 napisał:
    Przy wciśnięciu membrany słychać trzeszczenie, tak samo jak w trakcie grania i przytrzymaniu, chyba cewki się rozkleiły.
    Rozklejone cewki raczej "brzęczą". Ja bym sprawdził czy przewody pomiędzy membraną a konektorami na koszu się nie ponadrywały. Oryginalnie była tam stosowana miękka (specjalnie wyżarzana) lica i czasem (po latach) potrafiły popękać jej pojedyncze druciki. Ja bym jednak nie bawił się i jeśli jest możliwość - kupiłbym nowe głośniki.

• #10 27 Lut 2016 14:27
    Kamper12
    Poziom 10  

Dobrze nowe głośniki ale gdzie takie mogę dostać ? :D

• Pomocny post
    #11 27 Lut 2016 14:54
    Sanjose
    Poziom 25  

http://rrr.lv/

Napisz do nich czy nadal te głośniki są produkowane, podaj oznaczenia z naklejek które powinny być na koszach lub magnesach głośników.

• #12 06 Mar 2016 09:34
    Kamper12
    Poziom 10  

Witam ponownie dostałem odpowiedz od firmy niby produkujące jeszcze te głośniki,
    z odpowiedzi wynika ze jednak już tego nie robią.

"Hello Denis,
    No, we are not produce these speakers anymore, it is possible and the only way to find old models with the same speakers (S-90B, S-90D, S-90F, Baltic-90) to build one pair from two.
    Maxim"
    "A little mistake, the same speakers you can find in these models: S-50B, Baltic-50"

Jedyną opcją zdobycia tych głośników jest kupienie innych kolumn, nie interesuje mnie taka opcja.
    Zatem chyba są dwie opcje, regeneracja głośników ale tu mam dylemat ponieważ jak nie ma oryginalnych kitów to głośniki po regeneracji nie będą grały tak jak wcześniej a nawet gorzej.
    druga to po prostu wsadzenie innych głośników zamienników i tu pytanie do was co proponujecie tak jak pisałem wcześniej interesuje mnie firma tonsil i stx no chyba ze macie lepszy pomysł.

• #13 06 Mar 2016 10:15
    wkj
    Poziom 34  

Kamper12 napisał:
    i tu pytanie do was co proponujecie tak jak pisałem wcześniej interesuje mnie firma tonsil i stx no chyba ze macie lepszy pomysł.

Oblicz "litraż" bud, zmierz otwory w budach i szukaj przetworników tonsila lub stxa, które będą pasowały nie tylko wymiarami ale także i parametrami. Dodam iż średnie i wysokie nie są tak problematyczne jak niskotonowe - owszem trzeba to podobierać z możliwie podobna efektywnością, resztę zniwelujesz nową zwrotnicą. Jednak dopiero zwrotnice będziesz mógł zaprojektować i zrobić jak będziesz miał konkretne typy głośników.

• #14 06 Mar 2016 22:24
    Kamper12
    Poziom 10  

Na starych zwrotnicach nie można zrobić ?
    Nie znam parametrów tych głośników ponieważ nie ma nigdzie informacji o nich.

• #15 12 Mar 2016 17:21
    Kamper12
    Poziom 10  

Obudowy mają 28L, otwory na głośniki 20cm, 13cm, 7cm, bass reflex w kształcie prostokąta, wys-2,5cm, szer-10cm, gł-10cm.
    Więc jakie głośniki będą najlepiej się nadawały?

• #16 15 Mar 2016 19:18
    Kamper12
    Poziom 10  

Kamper12 napisał:
    Obudowy mają 28L, otwory na głośniki 20cm, 13cm, 7cm, bass reflex w kształcie prostokąta, wys-2,5cm, szer-10cm, gł-10cm.
    Więc jakie głośniki będą najlepiej się nadawały?

Znalazłem informacje jakie głośniki znajdują się w tych kolumnach
    -6GDV-1-16
    Zakres częstotliwości: 5.000 - 18.000 Hz
    Pasmo przenoszenia: nie więcej niż 8 dB
    Czułość: 90 dB
    Zniekształcenia harmoniczne przy mocy działającej w zakresie częstotliwości 6.300 - 10.000 Hz: 3%
    Rezystancja 15 omów lub 25 omów
    Pojemność Tabliczka znamionowa: 6 W
    Moc ciągła: 6 W
    Moc krótkoterminowa: 6 W
    Masa: 200 g

-20GDS-1-16
    Zakres skutecznego Pasmo przenoszenia: 200 - 5000 Hz
    Odchylenie od odpowiedzi częstotliwościowej ciśnienia akustycznego: 12 dB
    Czułość: 84 dB
    Częstotliwości harmoniczne: 2%
    Impedancja nominalna: 16 Ohm
    Ograniczenie mocy hałasu: 20 W
    Ograniczenie mocy długoterminowa: 25 W
    Maksymalna moc krótkotrwała: 30 W
    Częstotliwości podstawowej częstotliwości rezonansowej 110 Hz (± 50 Hz)
    Równoważną ilość 3 l
    Wymiary: mm Ø125h77
    Waga: 1,3 kg

-35GDN-1-8
    Pasmo przenoszenia: 40 - 5000 Hz
    Pasmo przenoszenia: 14 dB
    Czułość: 84 dB
    Moc robocza: 25W
    Częstotliwości harmoniczne:
    125 Hz: 7%
    200 - 630 Hz 5%
    1000 - 2000 Hz: 3%
    Impedancja: 8 Ohm
    Pojemność Tabliczka znamionowa: 35 W
    Moc ciągła: 50 W
    Moc krótkoterminowa: 125 W
    Odpowiedź główną: 30 Hz ± 5
    Pełna Q-factor: 1 ± 0,5
    Równoważny objętość 50 l
    Wymiary: Ø 200h97 mm
    Waga: 2,1 kg

• #17 16 Mar 2016 22:14
    Sanjose
    Poziom 25  

Skoro masz info jakie głośniki tam są, to ja bym szukał używek w dobrym stanie, niekoniecznie w naszym kraju, a u kolegów z bliskiego wschodu lub zachodu, bo tam też się znajdzie zapewne ;).

Wpisując te nazwy w olx.ua:
    6гдв-1-16, 20гдс-1-16 i 35ГДН-1-8. Te "dynamiki" są dostępne, pytanie tylko czy jest możliwa wysyłka za granicę :(

• #18 17 Mar 2016 16:54
    bratyslaw
    Poziom 23  

Jak kolega będzie cierpliwy to i u nas znajdzie, widuję je od czasu do czasu na Allegro i OLX. Bracia nie chętnie wysyłają za granicę, ja części na Ukrainie zalatwialem przez osoby trzecie po uprzednim znalezieniu towaru na aukro.ua.

• #19 20 Mar 2016 23:46
    Kamper12
    Poziom 10  

Czas mnie nie goni wiec zobaczę co da się zrobić, w ostateczności spróbuje ściągnąć od sąsiadów.
    A co powiecie o regeneracji tych głośników, dzwoniłem do paru zakładów zajmującymi się tym i za każdym razem słyszałem ze zregenerują je.
    Co o tym myślicie, jak będą grały po takiej regeneracji, czy to tylko bujdy ze są wstanie odnowić je w prawie oryginalny stan.

• #20 21 Mar 2016 11:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kamper12 napisał:
    za każdym razem słyszałem ze zregenerują je.
    ... To zależy co kto rozumie pod pojęciem regeneracji... Jeśli po takim zabiegu wystarczy, żeby grały i w miarę podobnie wyglądały co oryginał - to na pewno każdy da radę.
    Jeśli mają grać i wyglądać dokładnie tak jak oryginał - to może być trudniejsze...
    Po prostu żeby cewka drgała i poruszała membraną wystarczy każdy "zestaw naprawczy". Ale żeby zachować oryginalne parametry tego "drgania" musi być oryginalny, lub maksymalnie do niego zbliżony.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME