Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor SMD - Podświetlanie w liczniku, spalony tranzystor sterujący masą

Pan Pytajnik 25 Lut 2016 14:47 1248 12
  • #1 25 Lut 2016 14:47
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

to taki schemat ogólny wiem, ale tak napięcie idące na żarówkę jest 12v, po wyłączeniu świateł czyli też podświetlania na zegary, napięcie cały czas na tej żarówce widnieje, czyli jest sterowane tranzystorem, tylko pytanie teraz jaki mogę tam podstawić, bo tamten uległ uszkodzeniu, i brak jest tego podświetlania w tym miejscu, nie wiem jak określić jak to się tam zwie bo nie jestem jakimś znawcą samochodów, ale tak wiem że pewnie będzie to napięcie sterujące potrzebne, tamten smd to 601, lecz że schematu od licznika do Mercedes Aclassa W168, to jest pod tym licznikiem cyfrowym.

• #2 25 Lut 2016 16:01
    pawlik118
    Poziom 21  

Jeśli jest napięcie na żarówce to powinna ona świecić. Jeśli jest 12V na obu jej zaciskach względem masy, to znaczy że nie ma na niej napięcia. W tym przypadku możliwe że tranzystor jest uszkodzony. Wstaw zdjęcie, nie wiemy jaką ma obudowę. Jeśli jest to tranzystor bipolarny - tak jak na rysunku to napięcie na bazie powinno wynosić około 0,6V. Jeśli jest to mosfet N, to napięcie powinno być w przybliżeniu wyższe niż 3 - 4 V aby był on otwarty (w stanie przewodzenia).

• #3 25 Lut 2016 16:47
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

najwyżej jutro zrobię jego zdjęcie, w sumie na kacu mierzyłem go i zapomniałem jakie tam napięcie jest, ogółem tranzystor wiem że jest kaput, bo w sumie został załatwiony diodą, tylko teraz pytanie by znaleźć zamiennik i zwykły wstawić tam, bo raczej nie widzę lutowania smd przy pomocy transformatorowej lutownicy, i tak jeszcze jak będę robił zdjęcie to zmierzę napięcie jakie tam idzie na bazę, bo pewne dla mnie jest że żarówka jest od strony colectora, w końcu po wyłączeniu świateł, czyli podświetlania tam dalej widnieje 12V, w sumie ścieżka była upalona tam, ale to ją odnowiłem, tylko właśnie jest brak tylko podświetlania pod tym wyświetlaczem ciepło krystalicznym, a obejście no nie wejdzie w grę na to wychodzi

• #4 26 Lut 2016 13:47
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

nazwa jego to 6B3, na bazę idzie 4v, na colector 12v, chciał bym tam jakiś zwykły podstawić, ale ciężko się połapać w kodach tych smd jak dla mnie

• #6 26 Lut 2016 16:26
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

po 100 próbie wrzucę to zdjęcie

• #7 26 Lut 2016 19:41
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Widać tam, że cyfra 3 jest mniejsza i położona w większej odległości od "6B", dlatego prawdopodobnym jest że to BC817.
    Jakiej mocy jest ta żarówka?

• #8 26 Lut 2016 20:04
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

Żarówka ma moc 1,2W.

• #9 26 Lut 2016 20:27
    trymer01
    Moderator Projektowanie

1,2W to prąd 0,1A - i prawdopodobnym jest ze zastosowano BC817.

• #10 28 Lut 2016 00:24
    Pan Pytajnik
    Poziom 3  

A zamiennik tego jakiś zamiast tego SMD by zastosować zwykły tranzystor, jakaś propozycja?

• #11 28 Lut 2016 01:03
    L_M
    Poziom 32  

Pan Pytajnik napisał:
    a zamiennik tego jakiś zamiast tego smd by zastosować zwykły tranzystor jakaś propozycja

Masz napisane w poście wyżej że to BC817 a zwykły to np.BC639-40 zależy od tego ile masz miejsca.

• #12 11 Sty 2017 20:59
    adi_piasek
    Poziom 2  

Witam
    Mam podobny problem, w liczniku cały czas mruga kontrolka z wykrzyknikiem- przepalone dwa tranzystory. Problem polega na doborze nowego, na zdjęciu widać oznaczenie na obudowie

• #13 11 Sty 2017 22:01
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Ale nie czytał kolega uważnie całego tematu? - zwłaszcza postów nr 5 i 7 ?
    Cechowanie 6C.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME