Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica Tonsil ZgB 80-8-693

Szybki_Janusz 25 Lut 2016 21:17 783 8
  • #1 25 Lut 2016 21:17
    Szybki_Janusz
    Poziom 3  

Witam, jest to mój pierwszy temat także proszę o wyrozumiałość. Szukałem dosyć długo po podobnych tematach ale nie mogłem doczytać się czegoś podobnego.

A teraz do rzeczy, mam problem z kolumnami Tonsil ZgB 80-8-693. Z tego co jest na schematach powinny być w niej 3 cewki a w mojej są dwie i to w obu kolumnach i pytanie jest takie co z takim fantem zrobić?? Na moje oko zwrotnica jest też jakoś dziwnie połączona.
    Kolumny kupiłem nie dawno i po jakimś czasie wysokotonowy i średnio zaczęły gubić dźwięk więc połączyłem je z ominięciem potencjometrów ale dalej jest to samo.
    Kondensatory idą do wymiany bo są zniszczone i tutaj mam drugie pytanie: kondek 2,2uF oraz 4,7uF jakie powinny mieć parametry? 2,2uF 250V a 4,7uF 160V czy inne??? Z moich niestety nie idzie się odczytać :| Nie wiem czy to jakoś wpływa na kondensatory ale nie mam oryginalnych "wysokotonowców"???

Jutro podam jaki dokładnie jest głośnik oraz zdjęcia zwrotnicy.

Jeśli coś nie tak napisałem czy nie wybrałem odpowiedniego forum to najmocniej przepraszam oraz z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.

• #2 26 Lut 2016 02:24
    wkj
    Poziom 34  

Nie ma znaczenia wyższe napięcie na kondensatorach, ważne jest byś nie dał za niskiego, przyjmij że minimum to 100V no i by nie były to elektrolityczne. Najlepiej MKT, MKP, miflexy.

Brak pewnie 3 cewki w torze wysokotonowym, często ludzie demontowali bo się paliła. Rodzaj głosników nie uszkodzi raczej zwrotnicy ale jak zaczyna przerywać lub zanikać tor, to do sprawdzenia masz luty, kable oraz same głośniki.

Pokaż zdjęcia zwrotnicy, z boku powinien być wypalony numer, możesz tez go podać, zweryfikujemy czy zwrotnica jest właściwa.

• #3 26 Lut 2016 10:30
    Szybki_Janusz
    Poziom 3  

Wszystko jasne, zwrotnica wypalone ma 70-8-84 czyli jest od Altonów 70 (ZgB 70-8-684) i z tego co się okazało głośniki również są od Altonów: GDN 25/60/1 GDM 10/60 i GDWT 9/70/1, jedyny plus że są oryginalne głośniki pod zwrotnicę.

Kondki potrzebuję 10uF i 2,2uF i nadal z jakimkolwiek napięciem powyżej 100V??

Planuję jeszcze wygłuszyć kolumny ponieważ nie mają żadnego, co polecacie? Zwykła gąbka 10-20mm czy jakieś "specjalistyczne" wytłumienia?

I mam jeszcze jedno pytanie.... W kolumnach nie mam osobnej komory na GDM'a, chciałbym ją zrobić tylko nie wiem jakie ma mieć wymiary? Sztywno określone czy mogłaby być tak żeby się zmieściła do GDWT czyli jakieś 15x18x20(czyli na całą głębokość paczki), co o tym sądzicie???

• #4 26 Lut 2016 11:07
    zulusj23
    Poziom 21  

Jeśli GDM ma zamknięty kosz to nie potrzebuje oddzielnej komory. Jeśli otwarty, to powinien być w plastykowym kubku będącym od razu podstawą dla zwrotnicy.

• #5 26 Lut 2016 11:46
    Szybki_Janusz
    Poziom 3  

Kosz zamknięty - jeden problem rozwiązany, zawsze to mniej roboty. A jak widzicie to wygłuszenie i kondensatory?

• #6 26 Lut 2016 12:24
    Arkadiusz Greinke
    Poziom 5  

Z wygłuszeniem można spróbować. Dzięki wygłuszeniu od tylniej ściany głośników można delikatnie modelować brzmienie dźwięku w pomieszczeniu. Jest tak dlatego że na dźwięk będzie miała akustyka pomieszczenia i dźwięk wydobywający się z bardziej lub mniej wygłuszonych kolumn. Zależy jaki dźwięk chcesz usłyszeć. Metoda prób i błędów. Na początek można zacząć od materiałów które łatwo zdobyć.

Jeśli wysokotonowiec nie jest oryginalny a zwrotnica wybrakowana, to dobór kondensatora do głośnika nie jest łatwy bo każdy parametr znacząco wpłynie na barwę wysokich i średnich tonów. Wtedy metodą wyliczeń albo na słuch można dopasować kondensatory słysząc dźwięk najbliższy oryginałowi o ile taki pamiętamy. Lub po prostu tak obliczyć wartość kondensatora i zwrotnicy by zachować względną liniowość.

• #7 26 Lut 2016 13:40
    Szybki_Janusz
    Poziom 3  

Wygłuszenie zacznę od gąbki bo mam taką w domu więc czemu nie. Zwrotnice są kompletne, na samym początku byłem wprowadzony w błąd przez sprzedającego, on też myślał że są to Mildtony 80. Więc kondensatory dam takie jakie wydają mi się odpowiednie.

Po dłuższych analizach stwierdziłem że zwrotnice są dobrze podłączone.

Dzięki za każdą pomoc, problem chyba rozwiązany, temat wydaje się, że do zamknięcia.

• #8 26 Lut 2016 14:14
    wkj
    Poziom 34  

Na zdjęciu nie widać kondensatorów, ktoś zmieniał przekroje kabli - działanie na wyrost, przy tej klasie zestawu. Posprawdzaj wszystkie połączenia.

• #9 27 Lut 2016 10:02
    Szybki_Janusz
    Poziom 3  

Nie ma kondensatorów bo je odlutowałem, były wystrzelone. Te przewody są od poprzedniego właściciela, nie wiem co on tam czynił i co zamierzał tym uzyskać no ale są :D Wszystko dobrze zlutowane, posprawdzane, tylko kondensatorów i wygłuszenia brakuje, ale to w najbliższych dniach będzie zrobione. Po wszystkim napiszę czy się poprawił dźwięk i to zanikanie.

Jeszcze raz wszystkim dzięki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME