Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 8 omowy i głośniki 4 omowe

Kamper12 27 Lut 2016 20:47 645 10
  • #1 27 Lut 2016 20:47
    Kamper12
    Poziom 10  

Witam posiadam Sony SDP-E300 (2x20W, 1x40W) do tego podłączony Technics SU-Z400 (2x50W).
    Do Technicsa podłączone są kolumny 100 W.
    Posiadam 2 monitorki 8W ale 4 omowe i pytanie czy jak podłącze pod Sony 2(x20W) to czy może coś się stać (głownie chodzi mi o wzmacniacz*)?
    Wiem ze jest sporo takich tematów ale nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi.

• Pomocny post
    #2 27 Lut 2016 21:10
    D214d3k
    Poziom 38  

Mam tak i używam do dłuższego czasu do normalnego słuchania czyli do 30% skali .. ale skale są różne. Długie i głośne słuchanie jeszcze z podbitymi basami - spalisz wzmacniacz.

• Pomocny post
    #3 27 Lut 2016 21:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kamper12 napisał:
    Posiadam 2 monitorki 8W ale 4 omowe i pytanie czy jak podłącze pod Sony 2(x20W) to czy może coś się stać (głownie chodzi mi o wzmacniacz*)?
    Na początek spalić się mogą głośniki, a przy odrobinie niefartu pociągną za sobą i wzmacniacz.
    https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4

• Pomocny post
    #4 27 Lut 2016 21:19
    sherman34
    Poziom 16  

D214d3k napisał:
    Mam tak i używam do dłuższego czasu do normalnego słuchania czyli do 30% skali .. ale skale są różne. Długie i głośne słuchanie jeszcze z podbitymi basami - spalisz wzmacniacz.

Nie rób tego (D214d3k rób co chcesz, przestrzegam Kampera :) ), przy niektórych wzmacniaczach wystarczy na chwilę przekręcić pokrętło głośności za daleko i się spali. Starocie są moim zdaniem wytrzymalsze w tym aspekcie, ale ten twój sony to właściwie nowy sprzęt, trudna/droga ewentualna naprawa.
    Możesz podłączyć kolumny do Sony, o ile mają 8ohm lub więcej, a monitorki do Technicsa (ma możliwość podłączenia zestawów 4ohm-16ohm-przełącznik z tyłu), ale nadal pozostaje zbyt mała moc twoich monitorków. Dasz im za dużo popalić to się spalą, zwarcie w cewce głośnika może być niezdrowe dla wzmacniacza (chociaż duża szansa że wzmak przeżyje, ale to nadal hazard).

• Pomocny post
    #5 27 Lut 2016 21:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

D214d3k napisał:
    Długie i głośne słuchanie jeszcze z podbitymi basami - spalisz wzmacniacz.
    Wzmacniacz SONY dla obciążenia 8 omów może wyprodukować po 20W w kanale. Podłączając głośniki 4 omowe nie dość, ze istnieje ryzyko spalenia wzmacniacza, to głośniki 8W polecą (spal się) już przy niewielkim "odkręceniu" wzmacniacza. Jeśli przy tej okazji cewka zrobi zwarcie - uszkodzenie końcówek jest bardzo prawdopodobne (nawet mimo zabezpieczeń).
    Ja bym nie ryzykował, bo szkoda wzmacniacza.
    A tak na marginesie - co chcesz w ten sposób uzyskać?
    Oczywiście prócz zaburzenia efektu stereo (które potrzebuje tylko DWÓCH kolumn)?

• Pomocny post
    #6 27 Lut 2016 21:30
    sherman34
    Poziom 16  

398216 Usunięty napisał:
    A tak na marginesie - co chcesz w ten sposób uzyskać?
    Oczywiście prócz zaburzenia efektu stereo (które potrzebuje tylko DWÓCH kolumn)?

Ja mam na przykład w swoim pokoju 2 podstawowe pary kolumn, ale raz używam jednej, raz drugiej pary, jedna jest ustawiona po bokach biurka i używam jej gdy przy biurku właśnie siedzę, a druga ustawiona jest na przeciwko kanapy i używam jej gdy odpoczywam na kanapie, więc są takie sytuacje :)
    Ale słuchanie muzyki na 4 kolumnach naraz psuje stereo.

• #7 27 Lut 2016 21:48
    Kamper12
    Poziom 10  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, a już brałem się za testowanie :D ale po przeczytaniu monitorki poleciały do szaf.
    Chciałem uzyskać trochę lepsze dźwięki wysokie ponieważ przy rozmowach nie zawsze słychać wszytko np gdy jeszcze słucham muzyki.
    Podłączenie pod technicsa odpada ponieważ sony nie daje sobie rady z kolumnami grać grają ale wychył na niskotonowym jest prawie zerowy i bas jest nijaki, więc zostanę przy tym co mam.
    To jak tak sprawa się potoczyła to czy polecicie mi jakieś w miarę dobre monitorki pod tego sony ? albo jeden centralny mocniejszy ?
    Dzięki jeszcze raz za wypowiedzi.

• #8 27 Lut 2016 22:20
    sherman34
    Poziom 16  

Kamper12 napisał:
    To jak tak sprawa się potoczyła to czy polecicie mi jakieś w miarę dobre monitorki pod tego sony ? albo jeden centralny mocniejszy ?

Nie wypowiadam się na temat zakupu monitorków, bo:
    1. Uważam ze do słuchania muzyki to jedynie jedna para kolumn.
    2. Zależy ile chcesz wydać
    3. Sam nie mam doświadczenia z monitorkami

Centralny do słuchania muzyki się nie nadaje (moim zdaniem). To dobre rozwiązanie przy systemach kina domowego.
    Dziwne że ten Sony nie daje rady. 2x20W to dużo na warunki domowe, a na pewno za dużo na prowadzenie rozmów podczas słuchania muzyki.
    Jakie to kolumny 100W? Jak masz za mało wysokich o może problem z tweeterami w kolumnach, albo ze źródłem dźwięku? Z czego muzykę puszczasz?
    Na procesorze dźwięku na pewno można podbić wysokie tony. Wiem że w technicsie suwak od wysokich za dużo nie robi bo sam go mam, ale mi to nigdy nie przeszkadzało (bo stoi na strychu :D )

• #9 28 Lut 2016 03:12
    Kamper12
    Poziom 10  

Sony zagra z tymi kolumnami ale w porównaniu do technicsa gra po prostu słabiej
    Kolumny to ART H125.
    Centralny czy monitorki nie będą służyły do słuchania muzyki, może wieczorami jak będzie trzeba już ciszej, ale do rozmów, oglądania i takich rzeczy podstawowych jako głośniki komputerowe.
    Cena to myślę tak ok 200 - 400 zł
    Nie chce wydawać więcej ponieważ w przyszłości chce kupić nowe kolumny i tez zmienić wzmacniacz.

• #10 28 Lut 2016 10:57
    sherman34
    Poziom 16  

W takim razie poszperaj w dziale "RTV Co kupić?", Nagłośnienie do Domu.
    Może znajdziesz coś ciekawego, a jak nie to napisz nowy temat.
    W tym dziale nie zadajemy pytań "co kupić".

• #11 28 Lut 2016 11:24
    Kamper12
    Poziom 10  

Dzięki wszystkim za wypowiedzi :D
    Dzięki wam mój SONY jeszcze żyje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME