Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estradowa końcówka mocy na dx1000

norbpit 10 Mar 2016 21:14 11955 18
  • Estradowa końcówka mocy na dx1000

Dzień dobry!
    Ponieważ mało tu ostatnio tego typu konstrukcji, postanowiłem pokazać wam wzmacniacz, który niedawno ukończyłem. Potrzebowałem czegoś mobilnego do napędzania małych estradowych subów zamiennie pełnopasmowych paczek. Trafił mi się kiedyś uszkodzony wzmacniacz mało znanej firmy QSA o jeszcze mniej znanym modelu, w sieci bardzo mało informacji na temat parametrów, a co dopiero jakiś jego schematów. Fabrycznie końcówka była w klasie D - niestety uszkodzona. Co gorsza na wszystkich tranzystorach i układach scalonych napisy były starte - dodając do tego "lichość" wykonania tejże fabrycznej końcówki - odpuściłem sobie jakiekolwiek próby napraw.

Zacząłem przeglądać sieć w poszukiwaniu jakiegoś projektu ciekawej końcówki mocy i trzeba przyznać sporo tego, a każdy co innego zachwala; przy okazji zgłębiłem temat wzmacniaczy klasy D, o których opinie nie są szczególnie pochlebne i idąc tym tropem, natknąłem się na wzmacniacz dx1000 z dx-audio. Oprócz dokumentacji dostępnej na stronie dx-audio.pl w sieci nie znalazłem żadnych innych informacji na ten temat czy konstrukcji opartych o ten moduł. Wymieniłem kilka maili z autorem projektu i postanowiłem zaryzykować. Czy słusznie? Zaraz się przekonacie.

Obudowa
    Dawcą obudowy był wcześniej wspomniany wzmacniacz QSA. Nie wymagała ona zbyt wielu przeróbek, a na to, co chciałem do niej wpakować miejsca starczyło jak ulał. Dodatkowym atutem jest to, że jest wentylowana i posiada wszystkie peryferiały - gniazda wejściowe (XLR, jack 6,3) gniazda wyjściowe/spekony z sekcją przedwzmacniacza-limietra włącznie.

Dogiąłem nieco blachę, która było w środku. Można powiedzieć, że służy jako ekran i uchwyt do mocowania kabli. ;p

Estradowa końcówka mocy na dx1000 Estradowa końcówka mocy na dx1000

Zasilacz
    Wykorzystałem fabryczny impulsowy zasilacz tego wzmacniacza, który zaraz po zakupie wymagał drobnej naprawy - wymiany mostka prostowniczego - gdyż fruwał sobie on frywolnie w obudowie. ;) Co do samej konstrukcji, to wygląda to na półmostek, z rdzeniem etd49, sterowane nie wiadomo czym - bo i tu starte na wszystkim napisy. Domniemuję, że standardowo sg3525 + trafo sterujące + klucze nie wiadomo jakie. ;p Ale zwarcia fabrycznej uszkodzonej końcówki wytrzymała, więc jest dobrze. ;)

Końcówka mocy
    Finalnie zdecydowałem się na dx1000. Dlaczego? Malutkie to, wściekle czerwone i jak na ten gabaryt piekielnie mocne - podobno bez zająknięcia osiąga 1000W/4ohm i brzmi wcale nie gorzej niż końcówki w klasie AB, a może nawet lepiej - jak twierdzi producent.

Zamówiłem zatem płyteczki, części i zabrałem się za lutowanie całości. Płytki solidnie wykonane, dwustronne z metalizacją, ale warstwa opisowa mogłaby być odrobinę ostrzejsza - chyba, że mi się takie trafiły... Niemniej jednak tak wygląda to po zmontowaniu:

Rozpędziłem się i machnąłem drugą - wzmacniacz ma być dwukanałowy czy "stereofoniczny" - jak kto woli. ;)

Obie końcówki ruszyły praktycznie od razu. Co mi się podoba to to, że nie musiałem dobierać elementów, parować tranzystorów itp. itd. - oczywiście użyłem elementów dokładnie takich jak w specyfikacji - podobno nie zalecają stosowania zamienników tranzystorów czy driverów, bo czasy narastania, pojemności bramek, itp. itd. Oryginalne elementy są łatwo dostępne, więc się tym nie przejmuję. ;)

A to, co najbardziej mi się spodobało to to, że nie trzeba robić ŻADNYCH kalibracji typu dc-offset czy tak znienawidzonej przez wielu elektroników hobbystów regulacji prądu spoczynkowego. Po prostu montujesz, odpalasz (i jeśli nic nie pomyliłeś) wzmacniacz od razu działa. :)

Moduły zostały zamontowane w obudowie przy użyciu gwintowanych dystansów metalowych. Kable opaskami poprzypinane do specjalnych samoklejnych uchwytków. Zgodnie z instrukcją obsługi, zamontowałem również dodatkowy wentylator do chłodzenia końcówek.

Estradowa końcówka mocy na dx1000 Estradowa końcówka mocy na dx1000 Estradowa końcówka mocy na dx1000 Estradowa końcówka mocy na dx1000 Estradowa końcówka mocy na dx1000

Zabezpieczenia.
    dx1000 ma komplet zabezpieczeń na płytce. Nie ma jedynie przekaźnika. Producent twierdzi, że pakiet zabezpieczeń na płytce nie dopuści do pojawienia się DC na wyjściu, bo ani żadne przeciążenie, zwarcie mu nie straszne, żadne przegrzanie, bus pumping i choinka wie jeszcze, co go zabezpiecza. Nie ma jedynie zabezpieczenia na wypadek złego montażu elementów - dlatego dodałem zabezpieczenie na przekaźniku. :D

A teraz już tak poważniej - zrobiłem na szybko takie dodatkowe zabezpieczenie na scalaku UPC1237 w standardowej aplikacji. Układ dodatkowo zapewnia odcięcie obciążenia w momencie pojawienia się DC na wyjściu oraz opóźnia jego załączenie po starcie (jeszcze później niż dx1000) i natychmiast je odłącza po zaniku napięcia sieciowego. Jest zasilany z osobnego malutkiego transformatorka zamontowanego na płytce. Dodałem również osobno dla zasilania każdej końcówki bezpieczniki topikowe - by w razie awarii nie było masakry.

Większość połączeń jest na płaskich konektorkach. Trochę z tym zabawy, ale sądzę, że tak jest lepiej.

No i gotowe. :)

Pierwsze testy i odsłuchy
    Wzmacniacze uruchomiły się bez problemu. Duże rezystory i radiator nagrzewają się dość znacznie, ale w połączeniu z wentylatorem ich temperatura spada. Natomiast grzeje się dość mocno dławik wyjściowy, ale to podobno jest tu w normie.

Wykonałem test mocy na sztucznym, oporowym obciążeniu 4 ohm, przy napięciu zasilania ok. 2x80VDC wzmacniacz generuje ok. 600W w całym paśmie. Na samym "dole" pasma zaobserwowałem bardzo minimalny buspumping. Biorąc pod uwagę fakt, że jest kompensowany spadkiem napięcia zasilacza, to nie ma się czym przejmować.

I teraz to, na co pewnie większość czeka. :) Podpiąłem go do estradowych paczek. Jakież było moje zdziwienie kiedy zamiast "okrojonego środka", "zmulonej góry" (jak to się czyta o wzm. kl. D na forach internetowych) i ogólnie lipy usłyszałem bardzo selektywny transparentny i miły dla ucha dźwięk... :) Wzmacniacz minimalnie szumi, ale przy tych mocach to jest raczej normalne.

Podłączyłem go również pod subwoofery DIY na 15" głośnikach B&C - bo takie miało być jego pierwotne przeznaczenie, napędzanie subwooferów. Miazga! Wzmacniacz świetnie kontroluje głośniki, najniższe rejestry brzmią bardzo potężnie i dynamicznie, można powiedzieć, że wzmacniacz trzyma głośnik "za mordę". Miałem już różne DIY klocki typu apex, holton itp. IMO ten z nich wszystkich brzmi najlepiej, W CAŁYM PAŚMIE.

Szkoda trochę, że nie można ich rozhulać do tego magicznego 1kW, no ale zasilacz na to nie pozwala, jest za słaby. Zbieram kasę na następną taką końcówkę, ale tym razem już z odpowiednio mocnym zasilaniem. :)

No i waga - jakieś 6-7kg. :) :) :)

A teraz czekam na wasze opinie i ewentualne sugestie. :)

Link do projektu dx1000

Fajne!
  • #2 10 Mar 2016 23:31
    DamianG
    Poziom 20  

Na pierwszy rzut oka myślałem, że to końcówka Iraudamp7(s). Moim zdaniem bardzo ciekawe końcówki (i ogromna moc jakąś można wyciągnąć z wersji 9).

A Tobie można pogratulować wykonania całości. Wreszcie ktoś nie marudzi że "kabli nie dało się inaczej ułożyć" ;)

• #3 11 Mar 2016 13:41
    katakrowa
    Poziom 16  

Wiesz może jakiej mocy jest ten zasilacz impulsowy ?
    Sprawdzałeś może jakie o ile spada napięcie przy maksymalnym wysterowaniu ?

Pytam bo planuję zbudować podobną skrzynkę na dx1000 lub L30D/300-850W dostępnych na ebay. Dysponuję na te potrzeby trafem 500W +/-55W tylko ... No i z tego też powodu nie wiem, którą końcówkę wybrać a na moje oko na dx1000 to mam to trafo nieco zbyt małe ( mowa o stereo ) ...

Czy jakaś dodatkowa wentylacja radiatorów końcówek jest potrzebna czy te "z zestawu" dają radę?

• #5 11 Mar 2016 15:44
    norbpit
    Poziom 9  

katakrowa napisał:
    Wiesz może jakiej mocy jest ten zasilacz impulsowy ?
    Sprawdzałeś może jakie o ile spada napięcie przy maksymalnym wysterowaniu ?

ok 1.5kW, napięcie siada tylko o kilka V.

katakrowa napisał:

Czy jakaś dodatkowa wentylacja radiatorów końcówek jest potrzebna czy te "z zestawu" dają radę?

Nie robiłem testów bez wentylatorów ale na stronie jest napisane że powinnien być.

robson132 napisał:
    szkoda tylko że sam nie wykonałeś zasilacza.

To nie takie proste żeby samemu się za to zabrać. Wydaje mi się że wiem co nieco na ten temat ale żeby zaprojektować przetwornicę od podstaw to dziękuję bardzo:) jak mają mi wybuchać mosfety itd to wolę kupić gotowe :) i te wszystkie problemy typu dobór materiału, częstotliwości, przekroje-rodzaje drutów, czasy martwe, nasycanie rdzenia, szczeliny, zabezpieczenia trafa sterujące itd itd IMO szkoda czasu żeby tylko jeden zasilacz zrobić. Niby są w sieci gotowe projekty ale jest tego jak na lekarstwo i sporo babrania z tym a i tak nie wiadomo czy są to sprawdzone i działające układy.

IRS2092 też sam kiedyś próbowałem na własnej płytce i miałem same problemy, układ jest bardzo wrażliwy na wiele niuansów i PCB dlatego wtedy sobie odpuściłem. Tu tego problemu nie było bo PCB gotowe do kupienia i w dodatku dobrze zaprojektowane. Poczekam aż pokażą swoją przetwornicę i wtedy skorzystam z gotowego projektu ;)

• #6 11 Mar 2016 22:21
    adambehnke
    Poziom 24  

Szkoda że trafo przyklejone "termo glutem".....

• #7 11 Mar 2016 23:04
    norbpit
    Poziom 9  

adambehnke napisał:
    Szkoda że trafo przyklejone "termo glutem".....

i przypięte trytyką - nie do ruszenia ;) Trafo jest z demontażu jakiegoś zasilacza kostkowego czyli praktycznie za free więc nie ma co za dużo wymagać :)

• #8 12 Mar 2016 00:22
    komatssu
    Poziom 28  

Mogę się założyć, że te małe przekaźniczki nie będą w stanie odłączyć obciążenia w przypadku pojawienia się DC na wyjściu końcówki mocy.

• #10 12 Mar 2016 12:29
    komatssu
    Poziom 28  

Ponieważ te przekaźniki nie są przystosowane do rozłączania prądu stałego rzędu kilkunastu A przy napięciu 80V - a takich wartości należy się spodziewać w przypadku przebicia któregoś z tranzystorów końcowych. Między stykami powstanie łuk elektryczny który w najlepszym wypadku spali styki przekaźnika.

• #11 12 Mar 2016 12:41
    norbpit
    Poziom 9  

Wątpię. W wielu estradowych sprzętach nawet większej mocy spotyka się takie przekaźniki. Ten model przekaźnika może nieprzerwanie przewodzić nawet kilkanaście amper prądu DC, a ewentualny czas przez jaki miałby go przewodzić wynosi tyle ile czas zadziałania zabezpieczenia i zwolnienia mechanizmu czyli ułamek sekundy - a przez ułamek sekundy jest wstanie przenieś kilka razy większy prąd niż znamionowy.

• #12 12 Mar 2016 14:03
    komatssu
    Poziom 28  

Czytaj proszę ze zrozumieniem - napisałem o zdolności to rozłączenia takiego prądu, a nie wytrzymałości prądowej styków.
    Na tym filmiku masz przykład co się stanie z małym przekaźnikiem przy rozłączaniu napięcia 80V DC i prądu zaledwie 2,5A:
    https://www.youtube.com/watch?v=9KXCyFRPnxs

• #13 12 Mar 2016 21:36
    kaeltaz
    Poziom 16  

Ciekawe moduły wzmacniacza w klasie D.
    Można się dowiedzieć jaki jest koszt takiego modułu oraz ile łącznie wszystko to kosztowało?

• #15 13 Mar 2016 13:38
    kotuniunia
    Poziom 28  

komatssu napisał:
    Czytaj proszę ze zrozumieniem - napisałem o zdolności to rozłączenia takiego prądu, a nie wytrzymałości prądowej styków.
    Na tym filmiku masz przykład co się stanie z małym przekaźnikiem przy rozłączaniu napięcia 80V DC i prądu zaledwie 2,5A:

Co proponujesz?

• #16 13 Mar 2016 18:57
    komatssu
    Poziom 28  

Skoro we wzmacniaczu jest użyty zasilacz impulsowy, to zapewne ma możliwość elektronicznego wyłączenia napięcia wyjściowego - zablokowania przetwornicy. Zamiast odłączać obciążenie, wystarczy zablokować pracę zasilacza. Oczywiście obwód zabezpieczający musi mieć wtedy odrębne zasilanie.

• #17 14 Mar 2016 00:47
    pikarel
    Poziom 28  

@norbpit
    Wykonanie moim zdaniem wzorowe; z poprzedniej konstrukcji wykorzystałeś wszystko, co było do wykorzystania
    a patrząc na zdjęcie całości po montażu - tylko inna kolorystyka (płytek drukowanych i radiatorów) sugeruje jakąś ingerencję w konstrukcję.

kotuniunia napisał:
    komatssu napisał:

Co proponujesz?

Można zastosować przekaźnik R2N i jego nowsze wersje.
    Można też:
    http://www.hongfa.com/pro/pdf/HF2150_en.pdf
    Takie przekaźniki załączają duże obciążenia indukcyjne i są do tego przeznaczone np. w sterowaniu silnika w pralkach automatycznych,
    zaletą jest mały rozmiar i montaż "do druku".

Oglądając linka z Youtube nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to chyba pokaz dziadka dla przedszkolaków :)
    Coś, co można opisać w jednym zdaniu i pokazać w 10 sekund (zastosowanie niewłaściwego przekaźnika) - "gwiazda" Youtuba referuje prawie cztery minuty!

• #18 09 Cze 2016 09:46
    -DeX-
    Poziom 10  

Po tym jak zobaczyłem twoją konstrukcje również postanowiłem zmontować te końcówki. Kupiłem na razie samo PCB bo maja je w promocji tylko mam pytanie gdzie można dostać taki radiator jak na zdjęciach u ciebie???

• #19 22 Cze 2016 09:46
    maked
    Poziom 9  

Radiator do kupienia w TME.
    Szukać: SK609-94AL
    :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme