Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik niskotonowy do BR grającej od 25 Hz

metronomus 15 Mar 2016 08:27 810 11
  • #1 15 Mar 2016 08:27
    metronomus
    Poziom 9  

Witam.
    Kiedyś już poruszyłem temat, w innej formie, ale utknął.

Otóż szukam głośnika 15 ", 18", 21"... na bazie którego będę mógł zbudować subbas grający w miarę loniowo już od 25 Hz albo i niżej. To nie musi być super szybki głośnik, a cała konstrukcja nie musi grać ze skutecznością 140 dB ;-)

Znalazłem kilka głośników Ciare 21", które mają rezonans 29 Hz i pasmo od 20 Hz . Jednak jak porównuje wykres skuteczności z innymi głośnikami mającymi pasmo przenoszenia od 30 Hz to wygląda bardzo podobnie.

Serdecznie proszę o pomoc w doborze przetwornika.

• #2 15 Mar 2016 09:19
    zgryzliwy
    Poziom 12  

Witam. Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem zabierasz się do tego od złej strony. Głośnik powinien cechować się odpowiednią efektywnością. Co z tego że będzie miał pasmo od 25 Hz a efektywność na poziomie 80 dB. Lepsze efekty osiągniesz stosując głośnik o wyższej efektywności, spadek tego parametru o 3 dB skutkuje spadkiem poziomu dżwięku o połowę, przy tej samej mocy dostarczonej do głośnika. Jeśli zastosujesz głośnik o efektywności 90 dB to poziom dźwięku będzie trzykrotnie wyższy przy tej samej mocy. Kolejną sprawą jest pasmo, które jak piszesz ma zaczynać się od 20 Hz. Nawet człowiek o idealnym słuchu nie potrafi zlokalizować dokładnie położenia źródła dźwięku o częstotliwości poniżej 100Hz. Ponadto czułość ludzkiego słuchu maleje wraz z częstotliwością, dlatego nie odczujesz czy jest to 25 czy 30 Hz. Dlatego jeśli zależy Ci na osiągnięciu najlepszego efekty skopiuj po prostu jakieś rozwiązanie fabryczne. Rezonans głośnika da się w pewnym stopniu przytłumić odpowiedni wykonaną obudową.

Moderowany przez telecaster1951:

Kiedyś ostrzegałem, że za rozpowszechnianie tej bzdury będę dawał ostrzeżenia, co niniejszym czynię. Gdzie Kolega te brednie wyczytał? Różnica 3dB to najmniejsza różnica w głośności, jaką potrafi zarejestrować ludzkie ucho!!!
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #3 15 Mar 2016 09:54
    marian133
    Poziom 37  

zgryzliwy napisał:
    Nie jestem specjalistą

No faktycznie nie jesteś, bo głupoty piszesz.

metronomus napisał:
    Otóż szukam głośnika 15 ", 18", 21"... na bazie którego będę mógł zbudować subbas grający w miarę loniowo już od 25 Hz albo i niżej.

Napisz do czego chcesz używać tego suba.

• #4 15 Mar 2016 11:54
    metronomus
    Poziom 9  

Sub musi być skuteczny od 25 Hz, gdyż to ma przenosić dźwięk sampli organów kościelnych.

Wszystko mam ogarnięte, nie mam tylko paczki, która zagra tak nisko.

Daleczgo mi taki e pasmo jest potrzebne?? Nie będę tutaj referował, ale chodzi o to by maksymalnie odwzorować i uwiarygodnić brzmienie prawdziwych organów w kościele.

Podstawowy głos pedałowy czyli Subba 16', a raczej najniższa jego piszczałka ( zawsze, ultra często używana) ma ton zasadniczy o częstotliwości ( w zależności od strojenia) ok. 31 Hz . od tej częstotliwości paczka już musi grac swobodnie, beż większego spadku skuteczności przy małej mocy.

oczywiście mam w planie przeniesienie niższych głosów np. Untersatz 32' - 16,5 Hz - ale to jest już o wiele bardziej skomplikowane i na razie tego nie dotykam skoro nie rozwiązałem problemu o oktawę wyżej ;)

Argumenty typu: i tak tego nikt nie słyszy, po co tak nisko, nie mają zastosowania w przypadku mojego projektu. Dlatego proszę o konstruktywne wpisy.

Paczka nie musi być superszybka, nawet delay niedopuszczalny na estradzie tutaj jest do przyjęcia. Paczka tez nie musi być super dynamiczna w całym paśmie. Nie musi to być 140 dB ;)

• #5 15 Mar 2016 14:50
    marian133
    Poziom 37  

metronomus napisał:

Daleczgo mi taki e pasmo jest potrzebne?? Nie będę tutaj referował, ale chodzi o to by maksymalnie odwzorować i uwiarygodnić brzmienie prawdziwych organów w kościele.

Jesli nie napiszesz gdzie to ma grać, pod co ma być podłaczone, nie dostaniesz wyczerpującej odpowiedzi.

• #6 15 Mar 2016 22:14
    metronomus
    Poziom 9  

Ma to grać w Kościele. ma byc podłączone pod końcówkę mocy :) żródłem dźwięku sampler organowy. Subbas ma grać do ok 120 Hz.

• #7 16 Mar 2016 17:56
    marian133
    Poziom 37  

No to zapomnij że jeden sub coś da.
    Aby poczuć te częstotliwości potrzebował byś (w zależności od wilkości kościoła) min. 4 dobrych subbasów z procesorem.

Może przesadzam, ale nie określiłeś precyzyjnie skuteczności w tym paśmie.

Ale moim zdaniem nie przesadzam, ponieważ wiem jaka jest skuteczność głośnika w tym paśmie, i jeśli chcesz aby sub przetwarzał liniowo 25Hz, to naprawdę muszą to być dobre suby i na pewno nie sztuk 1.

• #8 17 Mar 2016 08:38
    metronomus
    Poziom 9  

W tej chwili mam BR na głośniku RCF LF18G400, i nie jest źle.... od 33 Hz skuteczność jednego Suba w na prawdę dużym kościele jest wystarczająca, bo przy maksymalnej liczbie głosów w tym rejestrze paczka gra na jakies 50 % (uzyskuję wtedy amplitudę, która oddaje rzeczywiste brzmienie tego typu piszczałek).

Brakuje mi tych kilku Hz niżej, żeby grało chociaż od 28 Hz z bardzo małym spadkiem skuteczności w najniższym paśmie, to byłoby bdb.

• #9 21 Mar 2016 16:38
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Raczej trudno (albo drogo) będzie zrobić coś grającego tak nisko. Ja bym zostawił suba jak jest i dodał algorytm maxbass. Co szkodzi spróbować?

• #11 26 Mar 2016 10:06
    agaudio
    Poziom 21  

Witam
    A jaki jest napęd do tego głośnika bo on potrafi wydmuchać w okolicach 30Hz z małym spadkiem ale potrzeba mu dać mocy.
    Nagłosnienie poprawne organów w kościele graniczy z cudem.To nie estrada gdzie kolumny są z przodu i słuchacz jest do nich frontem,tam to jest pochowane na chórach otoczone barierami a ludzie są pod tym . Tylko kompromis wchodzi w grę coś kosztem czegoś ideału nie będzie .O oktawie subkontrabasowej czyli głosach 32" radzę zapomnieć C- 16Hz .To słychać podmuch powietrza i tylko to może zrobić żywa piszczałka i ma to parę organów w Polsce.
    Pozdrawiam.

• #12 26 Mar 2016 19:27
    marian133
    Poziom 37  

agaudio napisał:
    O oktawie subkontrabasowej czyli głosach 32" radzę zapomnieć C- 16Hz .To słychać podmuch powietrza

Ja bym napisał, że nie słychać, tylko czuć :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme