Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki jest najlepszy klej do łączenia membrany z cewką głośnika

DamianHan 17 Mar 2016 17:30 840 11
  • #1 17 Mar 2016 17:30
    DamianHan
    Poziom 2  

Witam,

Jak w temacie, jaki jest najlepszy klej do łączenia membrany z cewką głośnika?
    Membrana z kevlar'u. Problem powstał wczoraj przy odsłuchu i pojawia sie przede wszystkim jak gra niskie pasmo. Slychac bylo dziwne charczenie. Odkrecilem przednia obudowe i wyjalem glosnik, okazalo sie, ze laczenie cewki z membrana sie lekko odkleilo i tak powstawal ten "dziwny dzwiek".

Zdjęcie poniżej:

• #2 17 Mar 2016 17:37
    zdzichra
    Poziom 28  

Naprawiałem wiele głośników i zawsze na butapren.Reklamacji nie było

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Pomocny post
    #3 17 Mar 2016 17:44
    Piotr2608

Poziom 35  

Do klejenia membrany z cewką używam kleju do kamienia marki Soudal.
    Butapren się nie nadaje - możliwe jego zastosowanie to połączenie membrany z koszem.
    Do przyklejenia kopułki z membraną wystarczy klej akrylowy który po wyschnięciu staje się przezroczysty.

Taką "wiązankę" klei wraz z instrukcją obsługi, otrzymałem od Pana który naprawia zawodowo głośniki i zajmuje się sprzedażą części zamiennych do głośników.
    Pracował x czasu w Tonsilu.

Naprawione jego metodą głośniki grają już około 10 lat.

• #4 17 Mar 2016 17:50
    zdzichra
    Poziom 28  

Piotr2608 napisał:
    Butapren się nie nadaje

Wymieniałem wszystkie elementy z cewkami włacznie.Zawsze na butapren ,moje głośniki również na butapren robiłem i minęło kilka lat nic się z nimi nie dzieje

Moderowany przez telecaster1951:

Zastosowanie butaprenu do klejenia cewki, spowoduje jej odklejenie. Butapren jest klejem kauczukowym, który nie wytrzyma wysokich temperatur, do jakich grzeje się karkas cewki.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #5 17 Mar 2016 17:50
    DamianHan
    Poziom 2  

Piotr2608: Dziekuje bardzo za odpowiedz i pomoc!!!

• Pomocny post
    #6 17 Mar 2016 17:52
    Piotr2608

Poziom 35  

zdzichra napisał:
    Piotr2608 napisał:
    Butapren się nie nadaje

Wymieniałem wszystkie elementy z cewkami włacznie.Zawsze na butapren ,moje głośniki również na butapren robiłem i minęło kilka lat nic się z nimi nie dzieje

To gratuluję - tylko podziwiać. Butapren jest za elastyczny. Połączenie membrany z cewką musi być sztywne.

• #7 17 Mar 2016 17:58
    zdzichra
    Poziom 28  

Jest sztywne .Sprawdź.Poza tym jest lekkie.

• Pomocny post
    #9 17 Mar 2016 18:03
    Piotr2608

Poziom 35  

Soudal też jest lekki i mocny - nie pęka.

• #10 17 Mar 2016 18:11
    zdzichra
    Poziom 28  

Nie ma się co spierać.DamianHan otrzymał odpowiedzi na swoje pytanie.Wybór należy do autora

• #11 17 Mar 2016 18:12
    DamianHan
    Poziom 2  

Dokładnie, każdy ma swoje sposoby : )
    Jeszcze raz dzieki za pomoc!

• Pomocny post
    #12 17 Mar 2016 19:12
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Muszę dopisać kilka słów, gdyż porady zdzichra są nie tylko szkodliwe, ale również niebezpieczne dla głośnika!
    Łączenie cewki z resorem i membraną musi być sztywne, zaś spoina musi wytrzymywać temperatury do 300 stopni. Butapren daje spoinę elastyczną. Czemu? Bo czynnikiem wiążącym w tym kleju jest kauczuk. Może nie każdy wie jak on wygląda. Jest to ciało stałe o bardzo dużej tendencji do pełzania! Jest elastyczny i nie jest w stanie przenosić żadnych obciążeń. I nie, piłeczki nie są z kauczuku. One są z gumy!
    Klejenie cewki czymś takim powoduje że spoina będzie się odkształcać, co z kolei będzie prowadziło do zniekształceń w generowanym dźwięku. Mało tego, kauczuk mięknie w 140 stopniach. Zatem przy wysokich mocach, spoina się rozpłynie. Puści znacznie wcześniej, co jest spowodowane zachowaniem polimeru. Jakim? Polecam poczytać!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME