Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenia różnicowoprądowe, RCD - #08 edu elektroda.pl

TechEkspert 01 Kwi 2016 22:19 4863 2
  • W tym odcinku podstawowe informacje o RCD (zabezpieczeniach różnicowoprądowych). Sprawdzimy w praktyce różnice w działaniu RCD typ AC i A.

Link

W skrócie:
    -RCD typ AC - reakcja na prąd upływowy przemienny
    -RCD typ A - AC + reakcja dodatkowo na prąd zmienny odkształcony ze składową stałą
    -RCD B - A + reakcja na składową stałą

G (kV) - RCD krótko zwłoczna
    S - RCD selektywna

RCCB - zabezpieczenie różnicowoprądowe
    RCBO - RCD zintegrowane z zabezpieczeniem nadprądowym

Parametry robocze:
    Prąd upływu wyzwalający RCD (najczęściej 30mA, dostępne są wysokoczułe RCD 10mA a także na większe prądy np. 300mA).
    Prąd roboczy styków: np. 25A, 40A, 63A
    Ilość styków: 2P, 4P
    Zdolność rozłączeniowa (z dobezpieczeniem lub bez) np. 6kA.

Temat RCD nie jest moim codziennym zajęciem, dlatego do dyskusji która może wzbogacić materiał zachęcam szczególnie osoby zajmujące się instalacjami elektrycznymi.

Często spotykam się z podejściem użytkowników instalacji "mam w rozdzielnicy różnicówkę, więc nic mi nie grozi", warto uświadamiać że prąd elektryczny jest niebezpieczny mimo posiadania bardzo użytecznego i zwiększającego bezpieczeństwo zabezpieczenia różnicowoprądowego.

• #2 02 Kwi 2016 18:34
    arecoag
    Poziom 19  

Bardzo pożyteczny odcinek w prosty sposób dla laika wyjaśnia zasadę działania wyłącznika ratującego życie. Więcej takich tematów.

• #3 06 Kwi 2016 07:31
    djlukas
    Poziom 26  

Tylko trzeba pamiętać, że rcd to nie jest panaceum a wszystko. Podstawa to dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja. Rcd to urządzenia bardzo awaryjne i dlatego nawet producenci zalecają wykonać test co miesiąc.

Ale filmik jak najbardziej na plus, szczególnie porównanie typu AC do A bo nawet wielu elektryków co znam nie mam pojęcia o różnicach w typach.