Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98"

piciu.h 03 Kwi 2016 15:49 15183 39
  • Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98"
    Skopiowałem zestaw Tonsil "Heardton 98".
    Zastosowane głośniki 100% jak w oryginale, czyli 2xGDN 20/40, GDM 12/60 i GDWK 9/80. Dodałem tylko BR (jest zaślepiony) by trochę przypominały Maestro. Zwrotnicę wykonałem sam w/g schematu (Zg C-100-8-98) przewijając cewki od zestawu Alton.
    Wymiary 95x25x30. Po odsłuchu pełne zaskoczenie, grają bardzo ładnie i czysto.
    Ostatnio zrobiłem na nich imprezę i zestaw zebrał dużo pozytywnych opinii co do brzmienia, a sala nie była mała (ok. 80m2).
    Ktoś może doczepić się do ramek na głośnikach, ale tak miały wyglądać.
    Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98" Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98"

Fajne!
  • #2 03 Kwi 2016 16:50
    Obywatel LutZek
    Poziom 13  

Wygląda ładnie, natomiast można prosić o więcej szczegółów inżynierskich, z procesu wykonania, co, gdzie, jak i dlaczego? Póki co jedyne co mogę powiedzieć, to "cieszę się Twoim szczęściem" :)

• #3 03 Kwi 2016 21:13
    piciu.h
    Poziom 10  

Obywatel LutZek napisał:
    Wygląda ładnie, natomiast można prosić o więcej szczegółów inżynierskich, z procesu wykonania, co, gdzie, jak i dlaczego? Póki co jedyne co mogę powiedzieć, to "cieszę się Twoim szczęściem" :)

Boki obudowy z płyty wiórowej oklejone okleiną termiczną (imitacja carbonu), front, góra i dół z MDF-u, wszystkie połączenia frezowane i klejone co dobrze widać na froncie. Od środka wszystko wzmocnione 2cm listewkami plus 2 poprzeczki w 1/3 i 2/3 wys. obudowy (tak z przodu jak i z tyłu). Wygłuszenie z 1cm. prasowanej owaty (takiej jak na filtry pyłkowe). Pod GDWK ręcznie wykonany frez (dłutko i nożyk do tapet). Na wszystkich głośnikach metalowe siatki. Głośniki nowe Tonsila (wszystkie). Dlaczego akurat Heardton 98? Chciałem powiększyć Altony o jeden GDN i ktoś na forum podsunął mi ten pomysł by się nie męczyć z przerabianiem zwrotnicy od Altonów.
    To chyba wszystko, jesli czegoś nie napisałem - pytać.

Dodano po 51 [minuty]:

No i kosztorys.
    GDN i GDM + BR - 442 zł.
    GDWK - 70 zł. kupiłem nowe od znajomego.
    Płyty na obudowę - 100 zł.
    2 ramki 20 cm. - 25 zł. resztę miałem.
    Siatki na głośniki 20 zł.
    Klej, wkręty, listewki, lakier bezbarwny - 30 zł.
    Terminale i okleinę dostałem.
    Zwrotnice miałem ale dałem 2 piwa za wypożyczenie miernika indukcyjności.
    2 piwa za dotoczenie stópek z kwasówki.

• #4 04 Kwi 2016 22:02
    tytka
    Poziom 14  

Duży szacunek za wkład pracy.
    Jednak w zamieszczonym opisie przykuły moją uwagę pewne "ciekawe" sprzeczności:

piciu.h napisał:

Skopiowałem zestaw Tonsil "Heardton 98".

To chyba nie kopia jak inaczej wygląda, ma inny układ głośników na froncie, chyba raczej wzorowałeś się na nich. Przy zestawach głośnikowych rozmieszczenie głośników ma całkiem spore znaczenie, nie tylko wizualne.

piciu.h napisał:
    Dodałem tylko BR (jest zaślepiony) by trochę przypominały Maestro...
    ...Ktoś może doczepić się do ramek na głośnikach, ale tak miały wyglądać.

Po co wstawiać BR by go od razu zaślepić? Zmniejsza to choćby sztywność konstrukcji i ryzykujesz ewentualne "przedmuchy" przy wadliwym zaślepieniu.
    Skoro miało być podobnie do Maestro II , to może trzeba było kopiować te kolumny, to nowsza konstrukcje i chyba sporo lepsza od Heardton-a.
    A z ramkami, to faktycznie jak miało być podobnie do Maestro II, to dzięki nim wcale tak nie jest, tu musiały by być okrągłe.

Sorry, może się czepiam, ale po opisie i fotkach, niestety tylko to mi się nasuwa.

• #5 05 Kwi 2016 06:22
    piciu.h
    Poziom 10  

Masz racje kolego "tytka", jak w tytule wzorowałem się więc powinno być "po części skopiowałem".
    Co do tego BR to jak pisałem, podoba mi się w zestawie Maestro i dlatego go zamontowałem. Co do sztywności obudowy to myślę że po tych wzmocnieniach które zrobiłem nie powinno być problemu. BR zaślepiłem termokurczliwą końcówką kablową z klejem więc ewentualne "przedmuchy" raczej nie będą występowały. Moja konstrukcja wzorowana na "Heardton 98"

Chyba że się mylę, oby nie.

• #6 06 Kwi 2016 22:06
    keseszel
    Poziom 26  

Robiłeś jakieś pomiary czy tylko elementy zmierzyłeś. Swoją drogą zastanawia mnie po co robić kobyły kiedy za 150 do 300 PLN można kupić kuno domowe co nie zagraca miejsca? To już nie czasy gdy trzeba było szafy montować by muzyka miała kopa. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń z budowy.. Kupa straconego czasu, kasy i coś co tylko zawadzalo w domu. Generalnie ..bez semsu. Ale jeśli sprawiło Ci to przyjemność..

• #7 06 Kwi 2016 23:10
    piciu.h
    Poziom 10  

keseszel napisał:
    Robiłeś jakieś pomiary czy tylko elementy zmierzyłeś. Swoją drogą zastanawia mnie po co robić kobyły kiedy za 150 do 300 PLN można kupić kuno domowe co nie zagraca miejsca? To już nie czasy gdy trzeba było szafy montować by muzyka miała kopa. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń z budowy.. Kupa straconego czasu, kasy i coś co tylko zawadzalo w domu. Generalnie ..bez semsu. Ale jeśli sprawiło Ci to przyjemność..

Gdybym nie miał na nie miejsca to bym ich nie robił. Kolumna, czy też jak to nazwałeś "kobyła" ma grać kolego a nie mieć kopa a za 150 do 300 PLN to faktycznie "kuno domowe" z plastikowym dźwiękiem. A przyjemność sprawia mi słuchanie muzyki na tych "szafach" , fakt że sam je zrobiłem no i fakt że stoją u mnie a nie u ciebie.

• #8 07 Kwi 2016 18:35
    Mark II
    Poziom 19  

Jaką objętość ma komora głośnika średniotonowego?

• #9 07 Kwi 2016 21:25
    piciu.h
    Poziom 10  

Mark II napisał:
    Jaką objętość ma komora głośnika średniotonowego?

GDM nie ma wydzielonej komory, jest z koszem zamkniętym. Obudowa nie ma żadnej przegrody.

• #10 09 Kwi 2016 10:08
    keseszel
    Poziom 26  

Nie robiłeś żadnych wyliczeń. Jedyny powód do zrobienia to chciejstwo. Kupne tanie głośniki to plastykowy dźwięk- buahaha. Śmieci owszem.
    By nie było - naprawdę swietna robota.

• #11 10 Kwi 2016 09:35
    piciu.h
    Poziom 10  

Niech będzie że to był syndrom Adama Słodowego na długie zimowe wieczory. Dla mnie ważny jest fakt że je mam i zabiłem je sam. Każdy może kupić, nie każdy może i umie zrobić.
    By nie było kolego "keseszel"- dzięki za uznanie.

• #12 10 Kwi 2016 17:03
    keseszel
    Poziom 26  

Daj w końcu namiary z programu. Nie męcz mojej ciekawości!!!

Ramki nie są najgorsze.

Ile czasu robiłeś?
    Czy dałeś jakieś usztywnienia?
    Szpachlowałeś brzegi?
    Oklejałeś fornirem,lakierowałeś, czy najzwyklejsza folia?
    Odręcznie chociaż zrób rys. wewnętrznej części.
    Z tego co piszesz to po prostu kasterka z ścianą czołową z zamontowanymi głośnikami.
    Siatki na przód nie robiłeś? Ja z 4 listewek zrobiłem ramkę, skleiłem i dodatkowo skręciłem wkrętami, wpuszczanymi. Przymocowałem do płyty czołowej, wkręty( by się nie spaczyło. Następnie kątówką z założonym papierem zeszlifowałem brzegi. Nie lakierowałem. Jak wyschło nałożyłem czarny materiał z lumpka, naciągnąłęm i tapicerskimi zszywkami przybiłem. Całość przykręcona od wewnątrz na śruby, nie planowałem zdejmować. Było ekstra.

• #13 10 Kwi 2016 19:11
    piciu.h
    Poziom 10  

No to sorry kolego keseszel, nie robiłem pomiarów. Zrobili to w Tonsilu ładnych parę lat temu jak je projektowali. A nawet gdybym takowe miał to i tak bym ich nie podał bo wtedy, widzę po innych postach, nastąpiłaby lawina mądrości. Mój pomiar to moje ucho i jest git.
    Zwrotnicę skopiowałem 1 do 1.
    Czas to 1,5 miesiąca od projektu obudowy do zagrania (nie robiłem ich codziennie tylko z doskoku).
    Usztywnienia oczywiście że są (foto rys 1) to ciemne to listewki 2x2 cm. przyklejane i przykręcane na wkręty w każdym łączeniu płyt. Zaznaczę że tylna płyta wpuszczona w środek.
    Wcześniej jednak zrobiłem obudowy, dół i góra frezowana na bokach a płyta czołowa dookoła (rys 2) i wpuszczona frezem w obudowę, dlatego widać jakby przód był z cienkiej płyty.
    Po zrobieniu wyżej opisanej konstrukcji z listewek wstawiłem jeszcze poprzeczki (rys 3)

Dzięki frezowaniu nie miałem problemów ze szpachlowaniem wkrętów bo wszystkie były od wewnątrz i dlatego front, góra i dół to MDF okleinowany (kolor dobrany do wystroju pokoju). Boki jak pisałem oklejane okleiną termiczną (fotki wyżej). Wszystkie ranty (MDF) frezowane na półokrągło a następnie lakierowane. Siatki na front nie robiłem, są metalowe siatki na każdym głośniku rodem z Tonsila.
    To chyba wszystko. Na kolejne pytania odpowiem.
    Sorry za rysunki.

• #14 11 Kwi 2016 22:42
    tytka
    Poziom 14  

piciu.h napisał:
    ...nie robiłem pomiarów. Zrobili to w Tonsilu ładnych parę lat temu jak je projektowali....

Sorry, ale z tym się nie zgodzę. Wspomniane pomiary w Tonsilu tyczyły się innych zestawów. Inne rozmieszczenie głośników, skrzynki z innego materiału, nieco inne rozmiary komory, inne usztywnienie, czy też wygłuszenie. To co innego

piciu.h napisał:
    Mój pomiar to moje ucho i jest git.

Z tym mogę się zgodzić.

• #15 12 Kwi 2016 09:59
    piciu.h
    Poziom 10  

Masz rację kolego "tytka", to jest inny zestaw, jest tylko wzorowany co podkreślam, ale gra naprawdę ładnie i to nie jest tylko moja opinia.
    Choć szczerze to żałuję że posłuchałem porady na forum i sprzedałem GDWT 9/80 (miałem z poprzedniego zestawu) a kupiłem GDWK 9/80 zamiast najpierw wypróbować. Brakuje czasem mocnego "cyknięcia" które lubię, teraz wysokie są bardziej uśrednione i tak się nie wybijają. A z drugiej strony, mogłyby popsuć całą ideę więc skoro na Heardton-ach wzorowane to choć głośniki takie same. Może kiedyś się pokuszę i wymienię.

• #16 12 Kwi 2016 19:28
    tytka
    Poziom 14  

piciu.h napisał:
    ...Choć szczerze to żałuję że posłuchałem porady na forum i sprzedałem GDWT 9/80 (miałem z poprzedniego zestawu) a kupiłem GDWK 9/80 zamiast najpierw wypróbować. Brakuje czasem mocnego "cyknięcia" które lubię, teraz wysokie są bardziej uśrednione i tak się nie wybijają...

Chodzi Ci o mocne "cyknięcie" i wybijanie się wysokich tonów, czy ogólnie lepsze brzmienie?
    Z tego co pamiętam to nigdy nie lubiłem brzmienia GDWT, fakt ze skuteczność duża, ale brzmienie; okropne, bardzo szorstkie metaliczne, nieprzyjemne dla ucha. (Choćby dlatego nigdy nie byłem posiadaczem Altusów.)

• #17 12 Kwi 2016 19:51
    piciu.h
    Poziom 10  

tytka napisał:

Chodzi Ci o mocne "cyknięcie" i wybijanie się wysokich tonów, czy ogólnie lepsze brzmienie?
    Z tego co pamiętam to nigdy nie lubiłem brzmienia GDWT, fakt ze skuteczność duża, ale brzmienie; okropne, bardzo szorstkie metaliczne, nieprzyjemne dla ucha. (Choćby dlatego nigdy nie byłem posiadaczem Altusów.)

Właśnie chodzi o takie mocne cyknięcie, brzmienie jest ok. Te GDWK grają bardzo czysto i miękko, nie wybijają się poza resztę głośników ale tego, jak to określiłeś, metalicznego cyknięcia troszkę mi brak, ja je lubiłem. Może właśnie przyzwyczaiłem się do Altonów które mi się rozsypały.
    A masz jakiś pomysł by je trochę wzmocnić?

• #18 12 Kwi 2016 23:27
    tytka
    Poziom 14  

Pisząc słowa cyt.:
    "Chodzi Ci o mocne "cyknięcie" i wybijanie się wysokich tonów, czy ogólnie lepsze brzmienie?"

Zwłaszcza w słowach "lepsze brzmienie" chodziło mi o to czy wybierasz neutralne, realistyczne brzmienie, czy też brzmienie "pod siebie" ale nie koniecznie zgodne z tym co aktualnie powinno byś słychać z głośników.

piciu.h napisał:

Właśnie chodzi o takie mocne cyknięcie, brzmienie jest ok. Te GDWK grają bardzo czysto i miękko, nie wybijają się poza resztę głośników ale tego, jak to określiłeś, metalicznego cyknięcia troszkę mi brak, ja je lubiłem...
    ...A masz jakiś pomysł by je trochę wzmocnić?

Mam pomysł (niezgodny z moim podejściem), zmienić GDWK, na GDWT :)
    Ale to już nie będzie to samo, popsuje charakter tego co chciałeś zrobić. Jak sam zauważasz masz pewien problem, pozwól że nazwę to "skrzywienie słuchu po długotrwałym słuchaniu Altonów". Chyba czas wyleczyć się z Altusów i Altonów i szukać lepszego bardziej naturalnego, neutralnego i realistycznego brzmienia.

• #19 13 Kwi 2016 16:23
    piciu.h
    Poziom 10  

tytka napisał:

Chyba czas wyleczyć się z Altusów i Altonów i szukać lepszego bardziej naturalnego, neutralnego i realistycznego brzmienia.

Chyba masz racje. Ten zestaw tak właśnie gra. Dzwonek to dzwonek, talerz to talerz a gwizdek brzmi jak gwizdek a nie świstak w porze godów.

• #20 15 Kwi 2016 12:56
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie wiedziałem czy tylko moje odczucia były tak negatywne, teraz już wiem.
    Nie podoba mi się to co Zrobiłeś.
    Z wyglądu... jakbym widział wytwór rzemieślniczego zakładu stolarskiego robiącego szafki kuchenne gdzieś w okolicy lat 70'tych..
    Szczególnego "uroku" nadają te Tonsilowskie grille. Ni przypiął ni przyłatał - po prostu nie pasują w ogóle w tych kolumnach. Robione "pod siebie"... kojarzy mi się zupełnie inaczej niż chciałbyś, żeby się kojarzyło. Innymi słowy: Zbite sześć kawałków płyty, wsadzone głośniki i zwrotnica... Owszem; wygląda to z daleka jak kolumna głośnikowa, ale tylko tyle - z daleka...
    Szkoda w sumie; Miałeś okazję zrobić coś lepszego od Altusów, czy Altonów, a zamiast tego... zrobiłeś coś jeszcze gorszego.
    Szczególny podziw za wykorzystania BR w roli ... zaślepki, czyli do niczego niepotrzebnego bajeru.... I chyba o to chodzi w tym projekcie - miało WYGLĄDAĆ - co prawda wygląda, ale dziwacznie. A jak gra? Na pewno dla Ciebie rewelacyjnie. Moim zdaniem jednak niekoniecznie; Brak pomiarów, zwrotnica z innej bajki (na dodatek przerabiana), brak przemyślenia konstrukcji (albo właśnie odwrotnie...) i w rezultacie coś, co nadal chcesz udoskonalać w ten sam sposób - na zasadzie "a nuż się uda"...

piciu.h napisał:
    Właśnie chodzi o takie mocne cyknięcie, brzmienie jest ok.
    piciu.h napisał:
    Ten zestaw tak właśnie gra. Dzwonek to dzwonek, talerz to talerz a gwizdek brzmi jak gwizdek a nie świstak w porze godów.

Dwa zdania, ten sam Autor, a znaczenia obu zdań stoją po przeciwnej stronie barykady... dziwne pojęcie naturalności brzmienia... Ale - do TYCH kolumn akurat pasuje.

• #21 15 Kwi 2016 18:17
    piciu.h
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    zwrotnica z innej bajki (na dodatek przerabiana)

Jeśli Twoim zdaniem przerobienie zwrotnicy czyli odwinięcie z cewki 2,3mH drutu do wartości 1,1mH a z drugiej cewki 2,4mH zrobienie 1,1mH i 0,22mH przy równoczesnej wymianie kondensatorów na nowe jest błędem i eliminuje jej zastosowanie to powstrzymuje się przed komentowaniem Twojego wpisu.

Żeby nie było. Dzięki za słowa krytyki, na którą zawsze można liczyć, bo się napociłeś przy pisaniu a na przyszłość może komentarze na bardzo niskim poziomie i podchodzące pod naruszenie regulaminu forum, zamienisz na porady w dziale "głośniki i zestawy głośnikowe" gdzie jest masa zapytań co i jak zrobić bo przecież masz się za "znawcę".

• #22 15 Kwi 2016 19:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piciu.h napisał:
    Jeśli Twoim zdaniem przerobienie zwrotnicy czyli odwinięcie z cewki 2,3mH drutu do wartości 1,1mH a z drugiej cewki 2,4mH zrobienie 1,1mH i 0,22mH przy równoczesnej wymianie kondensatorów na nowe jest błędem i eliminuje jej zastosowanie
    Tak. Ponieważ:
    piciu.h napisał:
    nie robiłem pomiarów

Nie robiłeś pomiarów, więc podział przypada tam gdzie chce. Żaden kalkulator nie uwzględnia impedancji głośników dla jakich mierzysz wartości elementów, bo nie może. A nie może, bo każdy głośnik może mieć zupełnie inne indukcyjności dla tych samych częstotliwości.
    Ponieważ zmieniłeś wartości elementów w zwrotnicy (i nie dokonałeś poprawek na realne wartości impedancji dla danej częstotliwości po pomiarach) - Tak. Takie zwrotnice są równie dobre jak każde "uniwersalne". A jakie jest zdanie na temat zwrotnic uniwersalnych nie trzeba chyba przypominać, bo nie jest to ani moje zdanie, ani grupki ludzi, ale wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o tym jak powinno się wyznaczać częstotliwości podziału i wartości elementów w zwrotnicy.
    I żeby nie było: Nie uznaję się za znawce (zbytek łaski z Twojej strony), bo nim nie jestem, ale z tego co widzę znam się na tym troszkę bardziej od Ciebie. I żadna ironia tego nie zmieni
    Pozdrawiam.
    J.

• #23 15 Kwi 2016 19:40
    piciu.h
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:

Ponieważ zmieniłeś wartości elementów w zwrotnicy

Nie rozumiem co masz na myśli? Zwrotnica zrobiona 1:1, wartości cewek (po przewinięciu), kondensatorów i rezystora jest taka jak na schemacie! Reasumując, ze starej zwrotnicy od altonów mam podstawę i karkasy do cewek.

398216 Usunięty napisał:
    Nie uznaję się za znawce (zbytek łaski z Twojej strony)

Nie, tylko popłynąłeś z epitetami i tak to wygląda. Pisałem że tak miały wyglądać a Twoje porównania do szafek kuchennych były, sam może przyznasz, poniżej poziomu do zamieszczenia na forum. Każdy ma inny gust i nie wszystko musi się wszystkim podobać a Twój wpis nadaje się na dział "gnojenie.pl".
    Tu zamieszczamy swoje projekty i wystarczy napisać, jak już ktoś musi, że się nie podoba.

• #24 15 Kwi 2016 20:07
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piciu.h napisał:
    Zwrotnica zrobiona 1:1, wartości cewek (po przewinięciu), kondensatorów i rezystora jest taka jak na schemacie!
    piciu.h napisał:
    Zwrotnicę wykonałem sam w/g schematu (Zg C-100-8-98) przewijając cewki od zestawu Alton.
    Nie wiem na pewno; czy średnica drutu była taka sama w obu zwrotnicach? Mierzyłeś indukcyjności? Bo pisałeś, że nie robiłeś pomiarów?
    piciu.h napisał:
    popłynąłeś z epitetami

Chyba jeszcze epitetów nie słyszałeś... I nie usłyszysz ode mnie.
    piciu.h napisał:
    Twoje porównania do szafek kuchennych były, sam może przyznasz, poniżej poziomu do zamieszczenia na forum.

Czemu? Nie mogę napisać z czym mi się kojarzy takie wykonanie? Przecież sam pisałeś, ze :
    piciu.h napisał:
    Każdy ma inny gust i nie wszystko musi się wszystkim podobać
    Mam inny gust i mi się nie podoba. Mam prawo?
    piciu.h napisał:
    Tu zamieszczamy swoje projekty i wystarczy napisać, jak już ktoś musi, że się nie podoba.
    Tu mnie rozbroiłeś... Znaczy "trzeba tak oceniać, żeby wyszło dobrze"? Niezależnie od tego jaka jest prawda? Można pisać tylko pozytywne oceny a negatywne już nie, bo zaraz napiszesz, że :
    piciu.h napisał:
    Twój wpis nadaje się na dział "gnojenie.pl"

Zastanów się - czy zamieszczasz swój projekt po to, żeby Ci wszyscy kadzili? Co wnosi taki temat? Czego się z niego nauczysz, jakie korzyści wyniesiesz? Uważasz, ze DiY to po to jest?
    Błąd. Tu zamieszcza się własne projekty oczekując, na (konstruktywną) krytykę; nie tylko po to, żeby czytać peany pochwalne i podobne, nic nie wnoszące jeśli pisane tylko po to, żeby się przypodobać autorowi.

• #25 15 Kwi 2016 21:26
    piciu.h
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    Mierzyłeś indukcyjności? Bo pisałeś, że nie robiłeś pomiarów?

A widziałeś pierwsze zdjęcie? Nie wiesz co to jest? To miernik indukcyjności!

398216 Usunięty napisał:
    Nie wiem na pewno; czy średnica drutu była taka sama w obu zwrotnicach?

Z tego co wyczytałem średnica drutu ma wpływ na dobroć cewki. Więc skoro pisałem że przewijałem cewki do wartości ze schematu to tu się zgodzisz ze mną że jest OK czy znów wiesz lepiej?

398216 Usunięty napisał:
    Nie mogę napisać z czym mi się kojarzy takie wykonanie?

Moim zdaniem nie w taki sposób. Świadczy to o kulturze osobistej.

398216 Usunięty napisał:
    Mam inny gust i mi się nie podoba.

I taki wpis by wystarczył a zachowanie jak gburowaty szef na budowie nad pracownikiem jest poza wszelką krytyką.

398216 Usunięty napisał:
    "trzeba tak oceniać, żeby wyszło dobrze"? Niezależnie od tego jaka jest prawda? Można pisać tylko pozytywne oceny a negatywne już nie

Każdy ma prawo się wypowiedzieć ale moim zdaniem w granicach przyzwoitości i dobrego smaku. Nie piszę że moje kolumny są najlepsze i że najlepiej grają. Nie namawiam wszystkich by też takie zrobili. Wielu jest takich jak ja którzy chcą zrobić zestaw samemu, pytają na forum i co, grom odpowiedzi że nie mają wiedzy i odsyłanie do lektury. Ja dostałem jedną wartościową odpowiedz by zrobić zestaw na bazie już kiedyś produkowanego. I tu właśnie pokazuje efekt mojej pracy, może komuś się spodoba i też takie zrobi a jak nie to będzie wiedział jakich nie robić.

398216 Usunięty napisał:
    Uważasz, ze DiY to po to jest?

Uważam że właśnie po to jest to DiY!

Poza tym napisałeś

398216 Usunięty napisał:
    Co wnosi taki temat?

A co wnosi taki wpis? Zacznij się udzielać tam gdzie inni zaczynają projekty i budowę bo oni mogą jeszcze coś zmienić, sam na poradę czekałem, mój projekt już jest zakończony!
    I napiszę jeszcze raz, bo tego pewnie też nie czytałeś, że tak miały wyglądać!

• #26 16 Kwi 2016 11:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piciu.h napisał:
    A widziałeś pierwsze zdjęcie? Nie wiesz co to jest? To miernik indukcyjności!
    Może mniej chamstwa a więcej na temat?
    W cytowanym pytaniu wskazałem na fakt; sam napisałeś "nie robiłem pomiarów". To co masz w domu i czy tego używasz, jest w tym momencie mało istotne - ważne czy wykorzystałeś miernik w tym konkretnym przypadku. Może trzymasz sobie dla ozdoby? Skąd mam wiedzieć? Tym bardziej że napisałeś również :
    piciu.h napisał:
    przerobienie zwrotnicy czyli odwinięcie z cewki 2,3mH drutu do wartości 1,1mH a z drugiej cewki 2,4mH zrobienie 1,1mH i 0,22mH przy równoczesnej wymianie kondensatorów

piciu.h napisał:
    Z tego co wyczytałem średnica drutu ma wpływ na dobroć cewki. Więc skoro pisałem że przewijałem cewki do wartości ze schematu to tu się zgodzisz ze mną że jest OK czy znów wiesz lepiej?
    W którym miejscu napisałeś, ze to uwzględniłeś? Zapytałem, bo nie byłem pewien Wystarczyło by odpowiedzieć (jak sam tego wymagasz) krótko i na temat.
    piciu.h napisał:
    I taki wpis by wystarczył a zachowanie jak gburowaty szef na budowie nad pracownikiem jest poza wszelką krytyką.
    Zacytowałem Twój post, bo tak się składa, ze pasuje jak ulał do tego co sam piszesz (i w jaki sposób).

A co do odwzorowania już istniejącego zestawu... Jakoś nie zauważyłem podobieństwa - jak pisał Kol. tytka w 14 poście - inne rozmieszczenie głośników, inna obudowa - a to pociąga za sobą też i konieczność DOPASOWANIA parametrów zwrotnicy - chociażby przeprowadzenia pomiarów, by się upewnić czy nie jest to konieczne (rezonanse, interferencje itp). No i po co BR, który nie działa, a tylko wygląda?
    piciu.h napisał:
    Uważam że właśnie po to jest to DiY!

piciu.h napisał:
    mój projekt już jest zakończony!

Po pierwsze - nie krzycz na mnie. Nie jestem Twoim kolegą z podwórka i wypadałoby zachować chociaż minimum kultury.
    Po drugie - chyba jednak mylisz się co do sensu istnienia DiY. Wyjaśnienie jest w poście 24. Co prawda przedstawiłeś ukończoną konstrukcję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w oparciu o sugestie wynikające z krytycznych odpowiedzi wprowadzić jakieś zmiany, by konstrukcja była jeszcze lepsza. Takich tematów w których projekt przedstawiony pierwotnie ewoluuje w trakcie trwania dyskusji jest setki na forum i jakoś nikomu nie przeszkadzają? Wręcz przeciwnie; pomagają w kolejnych projektach.

• #27 16 Kwi 2016 23:44
    piciu.h
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    Może mniej chamstwa

Chamstwo w tym temacie pojawiło się od postu nr.20, to po pierwsze. A po drugie to odpisuje w języku w jakim piszesz i chyba tylko ten jest dla ciebie zrozumiały.

398216 Usunięty napisał:
    sam napisałeś "nie robiłem pomiarów". To co masz w domu i czy tego używasz, jest w tym momencie mało istotne

To mnie rozbawiłeś. Jak mało istotne? Wpierw czepiasz się wszystkiego, nawet najmniejszego szczegółu a tu piszesz że użycie miernika indukcyjności jest mało istotne? Piszesz i komentujesz jakbyś był najmądrzejszy a nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Napisałem że z cewki 2.3mH odwinąłem drut do wartości 1.1mH. To niby skąd miałem wiedzieć że tyle ma, na wagę?

398216 Usunięty napisał:
    Wystarczyło by odpowiedzieć..... krótko i na temat

Zapisz to sobie zanim znów zaczniesz komuś zaśmiecać temat komentarzami i porównaniami na bardzo niskim poziomie.

398216 Usunięty napisał:

Zacytowałem Twój post, bo tak się składa, ze pasuje jak ulał do tego co sam piszesz (i w jaki sposób).

A co, skończyły się pomysły że zaczynasz mnie cytować? Zle trafiłeś, ja nie będę siedział cicho jak inni autorzy tematów których atakowałeś tak bardzo że aż moderator się zainteresował.

398216 Usunięty napisał:
    A co do odwzorowania już istniejącego zestawu...

Nie odwzorowana a wzorowana, tak jest w temacie. Czytaj.

398216 Usunięty napisał:
    Jakoś nie zauważyłem podobieństwa

Jeśli nie znasz znaczenia słowa polecam "wikipedię", chyba że nie umiesz to pomogę.
    Wzorowanie się ściąganie, kopiowanie,naśladownictwo,naśladowanie itp.-zapożyczanie pomysłów,koncepcji,idei,rozwiązań: wzorowanie się na cudzych przemyśleniach,rozwiązaniach i pomysłach. Zwykle jest to działanie pozytywne i racjonalne.......stanowi punkt wyjścia do opracowania lub udoskonalenia własnego rozwiązania.
    Zaraz pewnie wypalisz gdzie podobieństwa bo pewnie znów nie widziałeś, zwrotnica i głośniki, reszta to moje własne rozwiązania.

398216 Usunięty napisał:
    nie krzycz na mnie

Ty jeszcze krzyku nie słyszałeś.

398216 Usunięty napisał:
    Nie jestem Twoim kolegą z podwórka

I nie będę, wybij to sobie z głowy. Poza tym z takimi komentarzami cudzej, często ciężkiej pracy masz kolegów?

398216 Usunięty napisał:
    wypadałoby zachować chociaż minimum kultury.

Kultura w tym temacie skończyła się od postu nr.20. I nie ucz mnie kultury, zacznij od siebie. Jeśli nie wiesz o co mi chodzi daj przeczytać komuś twój post nr.20 i powiedz że to o jego wykonanej pracy. Może ci rąk nie połamie.

398216 Usunięty napisał:
    w trakcie trwania dyskusji

Ty swoje docinki nazywasz dyskusją? Ha, ha, leże i kwiczę. Dyskusja polega na wskazaniu komuś błędów (bez chamskiego porównywania) i ewentualna sugestia jak je rozwiązać lub zmienić. Jakoś nie padła żadna propozycja z twojej strony co i na co byś zmienił. Widocznie twoja wiedza i kreatywność którą tak bardzo usiłujesz mi udowodnić nie jest (jak w twoim mniemaniu) aż tak wielka.

398216 Usunięty napisał:
    pomagają w kolejnych projektach.

Nawet jeśli coś poprawię lub zrobię to i tak tego tu nie zamieszczę żebyś nie miał gdzie wyżywać chyba za swoje niepowodzenia.

:!: Na koniec proponuje byś mi nie śmiecił w temacie bo jak pisałeś
    398216 Usunięty napisał:
    Co wnosi taki temat?

i już dawno moderator powinien nas pogonić.
    Jak widzisz też umiem kopiować, wklejać, cytować. Na każdy twój szorstki wpis równie szorstko odpowiem, a na kulturę, kulturą.
    Zaproponuj konkretne rozwiązania lub zmiany a ja je wezmę pod uwagę lub nie albo przestań już smarować i rozejm.

• #28 17 Kwi 2016 11:43
    dominator8
    Poziom 19  

Witam. Na wstępie chciałbym pogratulować udanego projektu. Widać, że poszczególne etapy budowy zostały przemyślane: konstrukcja obudowy, dobór głośników oraz zwrotnice. W kwestii konstrukcji obudowy bardzo mnie zaciekawiło:

piciu.h napisał:
    Boki obudowy z płyty wiórowej oklejone okleiną termiczną (imitacja carbonu), front, góra i dół z MDF-u
    Dlaczego użyłeś dwóch różnych materiałów? MDF na front to bardzo dobry pomysł bo materiał cechuje duża tłumienność, sztywność oraz co najważniejsze łatwość obróbki. MDF na górę/dół - dlaczego?

P.S Kolego 398216 Usunięty. To nie pierwsza dyskusja z Twoim udziałem w której tryskasz ironią i butą. Z całym szacunkiem ale mnie to gorszy.

• #29 17 Kwi 2016 19:45
    piciu.h
    Poziom 10  

dominator8 napisał:
    Dlaczego użyłeś dwóch różnych materiałów? MDF na front to bardzo dobry pomysł bo materiał cechuje duża tłumienność, sztywność oraz co najważniejsze łatwość obróbki. MDF na górę/dół - dlaczego?

W pierwotnym projekcie całe miały być z płyty wiórowej z przyczyn czysto ekonomicznych, miałem do nich dostęp za free, ale problem był z wykończeniem a nie chciałem znów oklejać okleiną samoprzylepną. Widziałem u kogoś szafkę z MDF-u z frezami na brzegach i postanowiłem to wykorzystać u siebie jako front. A góra i dół, banalne, ale skopałem wymiar przy docinaniu frontu a to był tylko kawałek płyty w kolorze jaki chciałem i na boki nie starczyło.

• #30 17 Kwi 2016 20:25
    dominator8
    Poziom 19  

Rozumiem. Stosowanie różnych materiałów w ramach jednej obudowy jest jak najbardziej na miejscu ponieważ każdy materiał inaczej rezonuje oraz ma inne właściwości akustyczne (połączenie kilku na raz lepiej tłumi drgania całości). Z mojego doświadczenia mogę Ci podsunąć pewien pomysł: drastyczne poprawienie właściwości obudowy. Pomysł wydaje się "idiotyczny" ale.... ja w jednej ze swoich paczek wnętrze wyłożyłem płytkami gresowymi 10mm. Płytki przymocowałem na silikon. Efekt jaki uzyskałem (pomijając kolosalny przyrost wagi) to znaczne podwyższenie rezonansu obudowy. Pozbyłem się tym samym huczenia, buczenia itp bas znacznie zbliżył się do doskonałości - w pierwszej chwili miałem wrażenie, że bas spłyciał stał się nienaturalnie szybki. Problematyczne staje się wtedy wytłumienie obudowy bo gres który jest niezwykle twardy sprawił że pojawiły się silne fale stojące wewnątrz obudowy (w okolicach 1-2kHz). Ogólnie konwencja tkzw. "kanapki" czyli łączenie kilku różnych materiałów jednocześnie jest najlepsza - nie są to tylko puste słowa ale fakt - ma to poparcie w licznych badaniach (diyaudio.com) oraz moje subiektywne odczucia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME