Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub na alpierdzie LW65C41 :)

Marcin_126 25 Cze 2005 11:09 3758 13
  • Ponieważ tyle osób demonstruje swoje dzieła to ja też pokaże swóje :)
    Jest to jak w temacie suba na Alphard LW65C41.
    Według moich poszukiwań wśród tonsili, tesli (stx-ów jeszcze wtedy nie znałem :( ), okazał się on najlepszym rozwiązaniem do tej konstrukcji.
    Kupując wtedy ten głosnik sprzedawcy dopiero się dowiedzieli o jego istnieniu :)

Odnośnie konstrukcji, jest to skrzynka typup BP2.
    Jak można zauważyć na zdjęciach tunele są dosyć długie ale przy tym strojeniu i tj objętości inaczej sięnie dało (przekrój tuneli już i tak jest za mały).
    Głośnik napędzany jest TDA1514, mizerne to ale w tym wypadku starcza zresztą przy maksymalnej mocy i tak już słychać powietrze z tuneli, pozatym ponieważ weśniej miałem okazję zabawy z tymi końcówkami i okazało się że są nie do zakatowania (temperatura, przeciążenia na wyjściu itp.) więc i tu takiego wsadziłem.
    Trafo ma 100W i myślę że w zupełności wystarcza.

Zwrotnica:
    Poonieważ sub ten ma na celu wspieranie głośniczków komputerowych 5W (rms) o paśmie 100Hz-16kHz (deklarowane przez producenta i zmierzone na ucho :) ), zwrotnica dostosowana jest do współpracy właśnie z nimi.
    Skład zwrotnicy :) :
    - wtórnik 2 kanały (żeby nie obciążać źródła)
    - filtr górnoprzepustowy 2 kanały (100Hz) dla satelit
    - filtr dolnoprzepustowy (100Hz) dla suba
    - filtr górnoprzepustowy (20Hz, subsoniczny)
    - inwerter fazy

Subik gra bardzo miło (nisko i miękko) natomiast jest dosyć cichy i ma nieco powolną reakcję oraz niestety czasami potrafi zadudnić (zależy od ustawienia w pokoju).

Fajne!
  • #4 25 Cze 2005 14:06
    _eddie_
    Poziom 32  

Ciekawe ciekawe :) .

Z czego sa tunele?

Niestety buczenie i niskie spl to zasluga marki glosnika.

• #5 25 Cze 2005 14:10
    Mietki
    Poziom 15  

No ciekawa kontrukcja trosze wiecej pielefnacji przydało by sie żeby bylo na co oko zawiesic ( nie jest źle ale zawsze mogło by być lepiej ) no ale ogólnie 4

• #6 25 Cze 2005 14:29
    Marcin_126
    Poziom 16  

Tunele są z bardzo grubego papieru (środek z beli z papierem z drukarni).
    To że nie ma żadnej oleiny to rzeczywiście szkoda (może zakryło by chociaż te nierówności), może przy kolejnej konstrukcji się skuszę.
    Dodatkowo sub ma już przynajmniej 2 latka więc już trochę przeszedł (i trochę się zakurzył :) ).
    Zapomniałem o koszcie suba, no więc tak:
    Głośnik 49zł
    Elektronika ok 50zł
    Trafo 50zł
    Deski darmocha od kuzyna, tunele od drugiego kuzyna :)
    Farba leżała i się marnowała to wykorzystałem.
    Płyta aluminowa zdobyta od znajomego za darmochę.

Z SPL to rzeczywiście ten alpierd ma ok 84dB/W do tego moc ograniczona (ok 40 może 50W) ale i tak większej już by alpierd nie zniósł.
    Mietki tak to już jest że w BP to raczej nie ma na czym oka zawiesić no chyba żeby dać pleksę i neony ale takiego upadku to nigdy bym się nie dopuścił.

• #7 25 Cze 2005 14:44
    Mietki
    Poziom 15  

Tzn nie zrozum mnie źle ja nie chce krytykowac fajjna konstrukcja tylko tak jak mówisz lepiej by było jak by była okleina noi troche szpachli bylo by naprawde o wiele wiele lepiej :)

• #8 25 Cze 2005 15:02
    Marcin_126
    Poziom 16  

W sumie to przecież każda krytyka jest dobra bo prowadzi do rozwijania umiejętności a więc... proszę was żeby się nie krępować :)

• #9 25 Cze 2005 19:00
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Bandpass na głośniku bez parametrów nie będzie dobrze grał...
    Piszesz że gra cicho, to dlatego ze jest źle zestrojony i traci spl.
    Charakterystyka którą wkleiłeś nie jest prawdziwa.

pozdro

• #10 25 Cze 2005 19:52
    Marcin_126
    Poziom 16  

Wiem że w nowym Winisd (pro) charakterystyka tego suba wychodzi nieco inna (gra trochę wyżej) jednak z pomiarów wynika że jest bardziej zbliżona do symlacji ze starego programu.
    To że sub jest nie do końca prawidłowo zestrojony (co można zresztą zauważć po charakterystyce) niewątpie jednak była (i jest) to moja pierwsza kunstrukcja typu BP2.
    Pancio w takim razie mam proźbę wklej prawdziwą charakterystykę.

• #11 25 Cze 2005 20:59
    Stefan99
    Poziom 15  

hmm subik dość ciekawy, a zwłasza tunele BR z papieru :D popracuj na wyglądem jeśli sie nie da poprawić akustyki

• #12 26 Cze 2005 00:04
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Oj sory, sory Marcin...

Widze że mierzyłeś ten głośnik, czyli jest git.
    Co innego jakbys robił bandpass z parametrów podawanych przez producenta, które są grubo zawyżone...

• #13 26 Cze 2005 09:11
    Marcin_126
    Poziom 16  

Sub nie będzie już poprawiany, przy następnej konstrukcji lepiej się postaram.
    Sory bo skłamałem, jest to drugi sub typu BP2 pierwszy był na głośniku 20cm 888, skrzynka zrobiona na oko, żadnych pomiarów.
    Hm jak to grało... wcale nie grało, poprostu spaliło (rozsypała się cewka) tylko dwa (jeden po drugim) głośniki i tyle.
    Po tamtej konstrukcji postanowiłem poważniej podejść do tematu.
    Do pomiarów parametrów T-S dorobiłem się później niezbędnych narzędzi więc nie ma problemu.

• #14 26 Cze 2005 09:39
    kiepol
    Poziom 15  

Gratuluje, nieczęsto spotyka się tu konstrukcje typu BP... Sam kiedyś jedną zrobiłem, ale leży teraz w piwnicy nieużywana :P Konstrukcja mi się podoba, jest spartańska, ale to jej własnie dodaje charakteru... Wygląda to tak jakby skrzynka była targana już wielokrotnie po jakiś imprezkach :P Fajnie, fajnie... Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME