Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn na głośnikach no name

JasomiT 09 Kwi 2016 20:51 519 2
  • #1 09 Kwi 2016 20:51
    JasomiT
    Poziom 15  

Witam, kolejny temat o budowie kolumn, do rzeczy.
    Posiadam garaż 6x8m na co dzień gra tam stary Condor albo Space 86 pod klockiem Kenwooda.
    Ale przychodzi weekend i w pewnym momencie jak jest parę osób chciało by się "trochę poskakać" czyli przydało by się głośniej.
    Mam niby nadstawki na STX GDS30/200 ale mam już dość tych głośników, takie gów... że więcej z nimi problemu niż pożytku.
    Więc chcę zbudować kolumny z głośników które zgromadziłem, są to głośniki typu NO NAME.
    Dwa pochodzą z kolumn Voice Kraft 12" DISCO 12B chodzi o głośniki niskotonowe, oraz dwa kompletnie nie wiem jakie, kupiłem bo były tanie, mogę powiedzieć że mają 15" twarde a raczej bardzo twarde zawieszenie na piance, po układzie magnetycznym można wnioskować że cewka ma raczej nie całe 2". Miały być na basy i tu pojawił się problem.
    Chciałem tak amatorsko je pomierzyć i wyszło mi że ich częstotliwość rezonansowa wynosi 68Hz a jak podłączę komputer z generatorem częstotliwości to ładnie słychać przetwarzane dźwięki do ponad 11kHz i co dalej?
    Jak tak czytam o budowie kolumn to sam już nie wiem co sądzić, w jednym temacie czytam że nie ma sensu katować głośnika poniżej jego częstotliwości rezonansowej, a w innym że to nie ma znaczenia, jedynie co sprawność trochę spada.
    Więc jak to jest, czy jest sens bawić się w budowę basów i dobieranie bas reflexu czy nie ma sensu. Jeżeli się nie nadają to myślałem o wrzuceniu wszystkich w jedną zamkniętą obudowę i puszczeniu pełnym pasmem w nadziei że będzie to w miarę pukać.
    Ale czy tak można? czy trzeba dla obu głośników czyli tego VK i tego NO NAME osobne komory? może jakieś porady?
    Nic nie piszę o driverze, a to dla tego że go jeszcze nie mam, ale pewnie wyląduje tam tubowy Tonsila.
    Dodaję zdjęcie tego 15"
    Budowa kolumn na głośnikach no name Budowa kolumn na głośnikach no name

• #2 11 Kwi 2016 20:13
    ven0n
    Poziom 11  

JasomiT napisał:
    Mam niby nadstawki na STX GDS30/200 ale mam już dość tych głośników, takie gów... że więcej z nimi problemu niż pożytku.

Napisz coś więcej, co się z nimi dzieje i dlaczego tak uważasz ;)
    Jestem ciekaw

• #3 11 Kwi 2016 23:22
    JasomiT
    Poziom 15  

Chodzi o wytrzymałość koszy. Chyba jakiś człowiek w tej firmie wymyślił plan oszczędności i wyprodukowali kosze z tak cienkiej blachy że ma wytrzymałość tektury.
    Swoje kupiłem jakieś dwa lata temu wraz z kolegą który kupił GDN 30 coś tam, nie pamiętam modelu, a nie widze ich teraz ich na stronie producenta.
    Obaj mieliśmy z nimi te same problemy, mianowicie po podłączeniu jeden gra ok a drugi pierdzi, okazało się źe mają zgięte kosze i cewka trze o magnes. Znajomy trochę regenerował głośniki więc udało mu się wycentrować.
    Po jakimś czasie wkładałem je do nowych kolumn i jeden wyślizną mi się z ręki i upadł na stół z wysokości ok 15cm. Kosz osiadł do tego stopnia źe przy poruszaniu membraną było słychać jak ociera. Ostatnio pożyczyłem je znajomemu na imprezkę. Po wszystkim przywiozłem je do domu i sobie podłączyłem a te znowu zaczynają popierdywać. Pewnie w samochodzie na dołkach znowu siadły. Znajomy co kupił gdn-y już dawno ich nie ma. Mało dbał i ciągle miał te same problemy. Aż w końcu jednego gołymi rękami skręcił w ósemkę. Ja nie wiem jak coś takiego można robić, wezmę głośnik z najniższej pułki Alphard, VK, disabli, 888 i mam kawał blachy a tu takie coś.
    A l dziękuje moderatorowi za umieszczenie wątku we właściwym miejscu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME