Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer do JBL E80 i Rotel RA980bx

krzysiek198220 13 Kwi 2016 15:53 486 3
  • #1 13 Kwi 2016 15:53
    krzysiek198220
    Poziom 8  

Witam wszystkich. Zakupiłem sobie sprzęt stereo jak w temacie JBL E80 oraz Rotel RA980bx. I wszystko ładnie, ogólnie jestem zadowolony z zakupu, do słuchania muzyki wszystko pięknie, ale problem pojawia się przy oglądaniu filmów. Chodzi o to , że kolumny ładnie grają, ale gdy chcę np. wieczorem obejrzeć film (mieszkanie w bloku) brakuje mi dołu. A to z tego względu, że kolumny grają jak dla mnie spoko, ale dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu głośności. A wieczorem niestety nie odkręcę gałki głośności do połowy, bo sąsiedzi wynieśli by mnie z mieszkania razem z łóżkiem i moim stereo. I teraz pytanie. Chciałbym zrobić sobie sam do tego zestawu subwoofer, tylko chodzi mi o to, żeby ładnie, nisko schodził przy małej głośności. I następne, czy lepiej zrobić aktywny, czy ewentualnie pasywny ale tylko w przypadku , jeśli da się go podłączyć do wzmacniacza bez szkody dla tegoż wzmaka. I dalej, jezeli aktywny to jaki głośnik do tego około 300zl może być mniej 😊. I w takim przypadku jak zrobić do aktywnego subwoofera wzmacniacz. Pojęcie jako takie o stolarce mam, o elektryce trochę też, lutowania się nie boję. Ale nie bardzo mam wiedzę o elektronice, w razie czego teść trochę liznął elektroniki to jak by co to mi pomoże. Najbardziej chodzi mi o chłopskie wytłumaczenie, schemat jaki model głośnika byłby dobry i jak do tego zrobić wzmacniacz i jeśli się nie mylę zwrotnicę. Z resztą budowy sobie poradzę. Z góry dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi i sugestie. Pozdro dla wszystkich. Acha i pokój 20m*

• #2 13 Kwi 2016 21:42
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Coż, próbujesz polaczyc 2 tematy w 1. Niestety RA980bx mimo że ma duża moc i niezłe parametry do kina domowego nadaje sie słabo. Także brak przycisku loudness (kontur) sprawia , ze nie mozesz podbic niskich i wysokich bez katowania sasiadów. W tym przypadku zamiast silić sie na prace konstrukcyjne poszukaj uzywki suba, Heco,Magnat, JBL, nawet Tonsila. Tyle basów ile potrzebujesz wieczorem mozesz znaleźć za te 300 zł, bez zabawy i niepewnego efektu koncowego ;)
    Pomyśl o amplitunerze kina domowego który obsługuje subwofer i ma loudness (wazne by mial analogowy potencjometr bo moze byc tak, ze cicho nie da sie słuchac wcale )

• #3 13 Kwi 2016 22:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

krzysiek198220 napisał:
    żeby ładnie, nisko schodził przy małej głośności.
    Wbrew pozorom łatwiej uzyskać niskie zejście przy małej głośności, niż przy dużej. Kłopot tylko w tym, że dla małych głośności ludzki słuch ma mniejszą czułość, więc i tak potrzebuje trochę mocy...
    krzysiek198220 napisał:
    czy lepiej zrobić aktywny, czy ewentualnie pasywny

Pasywny możesz podłączyć do każdego wzmacniacza - poprzez wejścia wysoko-poziomowe - głośnikowe. Aktywny wymaga wyjścia ze wzmacniacza dedykowanego do podłączenia suba.
    krzysiek198220 napisał:
    Ale nie bardzo mam wiedzę o elektronice
    Zawsze można kupić gotowy panel wzmacniacza do suba aktywnego.
    krzysiek198220 napisał:
    jaki model głośnika byłby dobry
    Przejrzyj projekty subwooferów w DiY Audio.

• #4 16 Kwi 2016 19:58
    krzysiek198220
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie, może lepiej będzie kupić coś używanego, niż bawić się w robienie. Amplitunera raczej nie kupię, z faktu, że kaski brak. A zamieniać ten wzmak na ampli mija się z moim celem. Gdyż straciłbym troszkę na jakości dźwięku. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME