Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik mikrofonowo - transceiver

kumooo 13 Kwi 2016 20:16 8304 18
  • Przełącznik mikrofonowo - transceiver

Witam.

Chciałem zaprezentować małe urządzonko, które ma za zadanie przełączać sygnał pomiedzy dwoma mikrofonami a dwoma radiami KF i VHF. Jak to się często widzi na stanowisku pracy krótkofalowca, plątanina kabli od mikrofonów. Założenie było takie by aktywny był tylko jeden mikrofon oryginalny dołączony do radia lub Renkforce AT-100. Ktoś może zapytać, jak to jest - dwa radia, a jeden mikrofon? I tak zawsze aktywne jest tylko jedno radio, więc mi osobiście łatwiej jest przełączyć mikrofon niż sięgać po drugi. Może to kwestia przyzwyczajenia lub lenistwa. ;) Urządzenie ma również dodatkowe wyjście PTT, do którego możemy podpiąć pedał nożny (jak w maszynach do szycia) w celu włączenia nadawania. Jak widać na dołączonych zdjęciach podczas wciśnięcia któregokolwiek przycisku PTT na wyświetlaczu w miejscu ramki [] zobaczymy ikonkę TX.

Jak wiadomo - mikrofonu studyjnego nie można od tak podpiąć do radia, ponieważ zachodzi potrzeba zastosowania zasilania fantomowego czyli 48V. W tym celu zastosowany został Behringer XENYX 302USB

Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver

Następnie mamy przełącznik i na samym końcu sygnał trafia do transceivera. Zainteresowanym polecam fajną stronkę odnośnie hi-fi ssb. http://www.nu9n.com/tx.html Opisy popularnych marek i instrukcje jak, co i z czym. Jako że jestem posiadaczem Yaesu FT 1200 i FT 991. W moim przypadku zastosowałem taki schemacik połączenia mikrofonu z radiem.

Standardowo obudowa wykonana własnoręcznie, jak i cała reszta. Płyty czołowe wycięte w laminacie grawerskim 1.5mm W późniejszych postach postaram się dorzucić pliki PCB, jakby ktoś chciał. Choć układ jest banalny i właściwie nie ma co pokazywać podstawowa aplikacja przekaźnika podpiętego do atmegi8 plus obsługa wyświetlacza LCD 2x16 znaków.

Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver

Fajne!
  • #2 13 Kwi 2016 23:31
    Tomekddd
    Poziom 23  

Witam, co do projektu to nie moja działka i wiele nie powiem, oprócz tego że wygląda całkiem fajnie. Pytanie mam natomiast odnośnie frezarki ze zdjęcia, czy mógłby kolega napisać coś o niej (osiągi, koszty, wady, zalety)? Powoli zbieram się do budowy tego typu maszyny i szukam inspiracji :)

• #3 14 Kwi 2016 13:52
    arturavs
    Poziom 36  

Mówiąc szczerze, nakład pracy przez Ciebie włożony jest duży. Wykonanie bardzo ładne. Tylko pytanie brzmi; po co?

Jeszcze jakiś mikser aranżować do tego. Po co? Po co mikrofon studyjny, o paśmie przenoszenia 300Hz- 20kHz, do tego mikser, skoro tor nadawczy transceivera i tak obetnie pasmo?

Mimo tego, jestem pełen podziwu.

• #4 14 Kwi 2016 13:54
    FiszuRJ
    Poziom 1  

XENYX 302USB nie ma phantoma 48V

• #5 14 Kwi 2016 16:20
    kumooo
    Poziom 16  

Tomekddd napisał:
    Pytanie mam natomiast odnośnie frezarki ze zdjęcia, czy mógłby kolega napisać coś o niej (osiągi, koszty, wady, zalety)? Powoli zbieram się do budowy tego typu maszyny i szukam inspiracji :)

Co konkretnie chciałbyś wiedzieć ? frezareczkę zaprojektowałem w AutoCadzie i w zakładzie meblarskim wycieli mi to w sklejce 18mm koszt wycięcia elementów około 160 zl 3 silniczki 100zł elektronika 225zł. Powierzchnia robocza 300x400mm. Do domowego majsterkowania wystarczy.Jeśli chciałbyś frezować coś grubszego i twardszego to trzeba by zastosować grubsze wałki. Ja stosuję tylko do laminatu grawerskiego. Jak potrzeba to mogę podesłać plik DWG to sobie zobaczysz jak to wygląda. Jeśli nie masz AutoCada to polecam bezpłatny program DraftSight.

Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver Przełącznik mikrofonowo - transceiver

Dodano po 13 [minuty]:

arturavs napisał:
    Mówiąc szczerze, nakład pracy przez Ciebie włożony jest duży. Wykonanie bardzo ładne. Tylko pytanie brzmi; po co?

Gdybyśmy chcieli sie rozwodzić na tym czy potrzebne czy nie, to polowe przedstawianych tutaj urządzeń można by wrzucic do tego woreczka:)) Jak juz pisałem wcześniej jest mi wygodniej używać radia w ten sposób :))

Dodano po 8 [minuty]:

FiszuRJ napisał:
    XENYX 302USB nie ma phantoma 48V

Zgadzam się. Nie jest to pełne zasilanie phantomowe tylko 15v.

The Xenyx 302 and 502 models do feature phantom power for powering microphones. However it should be noted that they do not have full 48 Volt phantom power supply, they have a 15 Volt phantom supply. 15 Volts is normally more than sufficient for powering a lot of microphones on the market (that require phantom power) but in some cases this will not be sufficient.

• #6 14 Kwi 2016 17:14
    Zbyszunio
    Poziom 6  

Witaj.

Ze względu na poziom DIY jaki reprezentujesz myślę, że stać byłoby Cię na wykonanie dedykowanego przedwzmacniacza, z 3 pasmowym korektorem, regulacją wzmocnienia i fantomem 48V oraz dwoma przyciskami PTT (do jednego i drugiego radia z automatycznym przełączaniem "celu" dla mikrofonu). Uważam ,że sięganie do przycisku nie za bardzo się różni od sięgania po sito, ale to kwestia Twojego gustu. Dlaczego piszesz o fantomie 48V skoro Twój mikrofon pracuje poprawnie przy 15V ?
    Poza tym , wszystko zrobione wzorowo i fajnie ,że pokazałeś swój projekt. Miło się takie rzeczy ogląda i duży propsik za frezarkę.

Pozdrawiam.

• #7 14 Kwi 2016 17:25
    kumooo
    Poziom 16  

Całkiem możliwe że projekt zostanie rozbudowany w obudowie jest jeszcze sporo miejsca ;)
    Poprawiam post bo wcześnie nie poprawnie odczytałem wiadomość. Ciekawa propozycja z tym dodatkowym przyciskiem PTT wtedy pod stołem musiałbym posiadac dwa pedały. Co do automatycznego przełączania celu to można go szybko zrealizować delikatnie modyfikując program. Szczerze to za schematem przedwzmacniacza się nie rozgladałem bo miałem gotowe urządzenia z wcześniejszych przygód z muzyka.

• #8 14 Kwi 2016 17:31
    Zbyszunio
    Poziom 6  

Owszem wówczas dwa pedały/przyciski PTT. Możliwe nawet ,że sygnał wyjściowy mógłby być podłączony na stałe do wejść w radiach, kwestia jak rozwiązane są w nich wejścia.

• #10 15 Kwi 2016 15:21
    kumooo
    Poziom 16  

Zbyszunio napisał:
    Owszem wówczas dwa pedały/przyciski PTT. Możliwe nawet ,że sygnał wyjściowy mógłby być podłączony na stałe do wejść w radiach, kwestia jak rozwiązane są w nich wejścia.

Wygląda na to że może być podłączony cały czas.

• #11 17 Kwi 2016 11:21
    yogi009
    Poziom 41  

A mnie zaintrygowało zastosowanie sporego mikrofonu pojemnościowego dedykowanego zazwyczaj do (większego lub mniejszego) studio w transmisji KF, gdzie nacisk kładziemy na skuteczność przekazania sygnału audio. Jak powszechnie wiadomo, najczęściej obcina się pasmo audio do zakresu tzw. "środka", który jest najbardziej nośny/skuteczny (stąd tak powszechne mikrofony dynamiczne lub pastylki elektretowe). Pomijam "zbieranie" przez taki mikrofon wszelkich dźwięków z otoczenia (pomieszczenia). Powszechnie znane są konstrukcje "wycinające" odgłosy tła, tak żeby nie nakładały się one na główny sygnał audio. Może Kolega uzasadnić wybór takiego mikrofonu i całego związanego z nim osprzętu?

• #12 17 Kwi 2016 11:47
    oksana
    Poziom 10  

Świetny projekt, bardzo starannie wykonany - gratuluję!

• #13 18 Kwi 2016 11:12
    kumooo
    Poziom 16  

Witam

Jak juz wspominałem mikrofn wykorzystałem do tego celu ponieważ pozostał po poprzednich przygodach z muzyką. Szkoda było żeby się poniewierał i kurzył gdzieś w szufladzie. Wszystko teraz odbywa się na zasadzie prób i błędów, wielkie testowanie. Całkiem możliwe że będzie rozwijał się dalej. Dlatego cenie sobie Państwa opinie, właśnie dowiedziałem się ze są urządzenia wycinające odgłosy tła. Może jakiś przykład jak to wygląda?

• #14 23 Kwi 2016 20:53
    Świr
    Poziom 34  

I po co do tego jeszcze atmega? Przecież to można bez problemu rozwiązać na prostych układach logicznych, a wykorzystując styki przekaźnika nawet i bez... Wg mnie przerost formy nad treścią.
    Ps. Żeby nie było - popełniłem taki przełącznik razem z przedwzmacniaczem. Z tym że mój obsługuje trzy radia. Jestem przeciwny pchaniu procków wszędzie gdzie się tylko da.

• #17 23 Maj 2016 23:25
    tplewa
    Poziom 35  

kumooo napisał:
    No jak się chce mieć wyswietlacz to ciężko bez procka :)

Mozna bez procka tylko wiecej pracy to kosztuje (a czasami warto dla frajdy sie wiecej pomeczyc) ;) Ja bardziej powiem po co tam "az" Mega8 - jak to spokojnie by na jakims tiny2313 szlo zrobic :)

No ale co by nie bylo ze tylko marudze to duzy + za ladne wykonanie co nie jest zbyt czeste. No i kolejna sprawa to to ze cos chce sie robic, a nie tylko kupno fabrycznego radia :) (co obecnie jest dosc popularne, a techniczna czesc egzaminu to smutna koniecznosc)...

Pozdrawiam
    Tomek
    SP6VGX

• #18 30 Maj 2016 12:11
    kumooo
    Poziom 16  

Atmega8 z tego względu że mam ich sporo w zapasie i zawsze można coś dopisać do programu. Zastanawiam się jeszcze czy nie dorobić opcji VOX. Co do egzaminu no niestety trzeba troszkę poczytać, ale za to frajda większa, z osobami poznanymi na egzaminie do dnia dzisiejszego prowadzę łączności.
    Pozdrawiam
    Mariusz
    SQ8PEJ

• #19 30 Maj 2016 15:39
    tplewa
    Poziom 35  

No jesli chodzi o jakis fajnie dzialajacy VOX to jak najbardziej dobry pomysl... W procku jest ADC wiec mozna to nawet w inteligentny sposob zrobic...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME