Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zwrotnicy do Stx 16.50.4.MC i dibeisi E124 - wyznaczenie podziału

zszywacz 19 Kwi 2016 00:33 822 5
  • #1 19 Kwi 2016 00:33
    zszywacz
    Poziom 10  

Witam
    To moja pierwsza konstrukcja kolumn i zwrotnic więc nie mam doświadczenia. Kolumienki a raczej monitor konstrukcji własnej. Dwudrożna konstrukcja, obudowa zamknięta około 13 litrów. Głośniki:
    -nisko-średniotowony Stx 16.50.4.MC 4 ohm
    -wysokotonowy dibeisi E124 8ohm
    (dane wszystkie jakie posiadam do tych głośników są na zdjęciach)

Z założenia są pod telewizor. Zdaje sobie sprawę że głośniki nie są dobrej jakości ( możliwe że w przyszłości je wymienię). Z tego też względu zamierzałem kupić jakąś zwrotnice uniwersalną. Po przeczytaniu paru artykułów zrezygnowałem i wolę zbudować sam

•Największy problem mam z wyborem podziału częstotliwości zwrotnicy wolał bym filtr o stromości 6db/okt ale to chyba nie przejdzie przy tych głośnikach więc raczej 12db/okt
    jak się nie mylę dobrze by było niskotonowca na około 2800hz a wysokotonowca na około 4000hz i jak to pogodzić jaki wybrać podział ?
    • Czy będzie potrzeby tłumnik przy tej efektywności jak jeden ma 4ohm a drugi 8ohm?

Zestaw obecnie posiada tylko kond. 3,3uf na wysokotonowcu. Jakieś tragedii w brzemieniu nie ma. Odrobinę ciszej gra środek, Na dole na bass-e Nieskotonowiec trochę wyraźniejszy, ale patrząc na wykres producenta chyba taki już jest.

Posiadam tylko dane i pomiary producentów. Domyślam się że z tymi głośnikami bez pomiarów zestawu nie da się zrobić dość dobrej zwrotnicy ale lepsza z takich danych nisz byle jaka
    dane głośników

• #2 19 Kwi 2016 12:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Niskotonowy według danych przenosi dość wysoko - katalogowo do 8 kHz. Wysoki zaś może pracować od nie mniejszej częstotliwości jak 1,5 kHz.
    To dość krytycznie określa możliwości doboru częstotliwości podziału. Owszem - teoretyczne niskotonowy powinien być cięty w okolicy 1kHz, ale ponieważ ten konkretny jest niewielkiej średnicy a i charakterystyka nie wygląda najgorzej, można przyjąć że nawet 3-5kHz powinno się sprawdzić. Konieczne może się też dołożenie tłumika dla wysokiego - 3 dB różnica w efektywności nie jest co prawda duża, ale czy istotna - dopiero w odsłuchu wyjdzie.
    Co do szczegółów - trudno powiedzieć więcej bez pomiarów i próbnych testów.

• #3 19 Kwi 2016 16:35
    zszywacz
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    charakterystyka nie wygląda najgorzej, można przyjąć że nawet 3-5kHz powinno się sprawdzić

wydaje mi się że nie jest tak różowa patrząc na charakterystykę niskotonowiec od 3,5khz robi kaszene już a wysokotonowiec do 3khz też jakoś nie bardzo i chyba najlepiej by było się pozbyć tych stref ale trzeba brać pod uwagę że filtr nie tnie jak nóż i nie wiem jak to podzielić czy jakoś wykorzystać te górki w charakterystyce na środek filtra ? czy trochę rozszerzyć np niskotonowy 3,5khz a wysokotonowy 4,5khz czy tak można ? ( obydwa filtry 12db/okt ?)

398216 Usunięty napisał:
    Konieczne może się też dołożenie tłumika dla wysokiego - 3 dB różnica w efektywności

Różnica impedancji znamionowej głośnika 8ohm a 4ohm daje właśnie spadek efektywności-3dB na 8ohm. Więc powinno być ok przynajmniej w teorii. Jednak jeden ma podaną 2.0V /1m a drugi 1m /W i nie wiem czy to równoważne

• #4 19 Kwi 2016 19:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kaszanki w okolicy podziału nie unikniesz. Ale i tak (moim zdaniem rzecz jasna) nie jest najgorzej.
    Pomiędzy 3 a 5 jest zarówno 3,5 4 jak i 4,5... Trzeba coś więc wybrać w oparciu o wykresy. Ja wybrałem taki zakres, bo (jak sam zauważyłeś) dla konstrukcji 2-way nie ma innego wyjścia.

zszywacz napisał:
    Różnica impedancji znamionowej głośnika 8ohm a 4ohm
    Faktycznie - mój błąd, nie zwróciłem uwagi, że niski jest 4 omowy.
    zszywacz napisał:
    nie wiem czy to równoważne
    Możesz sobie policzyć: Metodyka wyznaczenie efektywności polega na doprowadzeniu do badanego głośnika 1W mocy i "przegwizdaniu go pasmem częstotliwości jakie ma przenosić. Mierzyć należy w ustalonym miejscu (na osi promieniowania głośnika w odległości 1m od niego)mikrofonem pomiarowym.

• #5 20 Kwi 2016 21:00
    zszywacz
    Poziom 10  

Strzelenie tak na oko podziału przez mnie na podstawie coś 3khz a 5khz za dużo by się nie różniło jak bym kupił jakąś uniwersalną zworkę. Raczej liczyłem bardziej konkretniejszy zakres możliwy do podziału tych głośników. Nie posiadam pełnych danych ( w tym własnych pomiarów) co komplikuje sprawę więc liczę na jakieś rady doświadczonych konstruktorów jak by uniknąć błędów i zminimalizować możliwe do wystąpienia problemy nie posiadając pełnych danych ( oczywiście ile się da) np. Będzie problem z fazą zapewne Czy odwracać polaryzacje wysokotonowaca jak je zminimalizować jakie nachylenie filtrów.
    •Dowiedziałem się że raczej będę potrzebować korekcje impedancji niskotonowca
    potrzebuje do tego wartość indukcji cewki głośnika parametr (Le) z danych STX mam L dla 1khz i L dla 10khz który jest właściwy ?
    Dziękuje za zainteresowanie

• #6 20 Kwi 2016 22:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

zszywacz napisał:
    Strzelenie tak na oko podziału przez mnie na podstawie coś 3khz a 5khz za dużo by się nie różniło jak bym kupił jakąś uniwersalną zworkę. Raczej liczyłem bardziej konkretniejszy zakres możliwy do podziału tych głośników.
    A jak można dokładniej określić tę częstotliwość bez pomiarów? Przecież wiadome jest, że to niemożliwe. Chociażby ze względu na brak pewności co do podanych wykresów Dibeisi.
    Nie masz pewności? Zrób zwrotnicę na podział 3 kHz, zrób pomiary, odsłuchy, jak będzie OK, to OK, jak nie - kombinuj dalej. Gdyby budowa kolumn była prosta, nie potrzeba by było tylu wzorów, systemów pomiarowych - każdy by mógł sobie złożyć "na oko" i byłoby ok.
    zszywacz napisał:
    który jest właściwy ?
    Żaden, bo żaden z nich nie dotyczy założonej częstotliwości podziału. Możesz co najwyżej wybrać coś, czego można się spodziewać na podstawie tych dwóch wyników.
    zszywacz napisał:
    liczę na jakieś rady doświadczonych konstruktorów
    Jest taka szansa, ze ktoś z Użytkowników wykonał takie kolumny (z wykorzystaniem głośników o których mowa) - może by coś podpowiedział na postawie własnych doświadczeń.
    Ja jedynie przedstawiłem wytyczne jakie ja bym zastosował, na podstawie przedstawionych danych. Może być przecież możliwe, że się mylę - nie miałem okazji sprawdzać "w boju" tego zestawienia głośników, a to co podałem wynika tylko z moich dotychczasowych doświadczeń i wiedzy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME