Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALTUS 140 pojawiło się charczenie

ktomek71 27 Kwi 2016 20:26 1137 10
  • #1 27 Kwi 2016 20:26
    ktomek71
    Poziom 10  

Szczerze mówiąc wydaje mi się, że pojawiło się z dnia na dzień.
    Być może jednak było od początku tylko mniej słyszalne niż teraz.
    Ale może takie jest tylko moje wrażenie, gdyż kolumny kupiłem używane niedawno i włączane były tylko od czasu do czasu.
    Dziś włączyłem sobie na chwilkę "na spokojnie" i zauważyłem takie własnie charczenie/brzęczenie jak na filmiku słychać - na potrzebę filmu zwiększyłem bas we wzmacniaczu, ale głośność była niewielka.
    Co moze być przyczyna takiego efektu?

Film nagrany telefonem, więc basu bardzo nie słychać, ale brzęczenie jest.
    Głośniki i pierścienie sa przykręcone prawidłowo, więc to nie to.

• Pomocny post
    #2 27 Kwi 2016 20:33
    Ricoh_220

Poziom 32  

Pytanie nr. 1
    W jakim stanie są resory.
    Czy gąbka nie pęka.
    Pytanie nr. 2
    Nie dałeś im za ostro czadu.
    Mogła się przy topić lub wykleić cewka i ociera gdzieś w magnesie.
    zdejmij osłony oraz głośnik zobacz jak wygląda resor wewnętrzny.
    Miałem te kolumny lata i padał resor gumowy zewnętrzny.
    Tuby od wysokich również jednak w niskich oraz średnich resory zewnętrzne więc średnio tonowy również zobacz.
    Jest też szansa iż były regenerowane niefachowo i puścił klej lub źle zostały wycentrowane i teraz cewka ociera.
    Zobacz też czy coś nie uderza w membranę od wewnątrz.

• #3 27 Kwi 2016 20:55
    ktomek71
    Poziom 10  

Resor zewnętrzny czyli rozumiem zawieszenie membrany - nie jest zniszczony/dziurawy. Wygląda że jest w dobrym stanie. Ewidentnie był zmieniany.
    Wewnętrzny - nie wiem, sprawdzę.
    Nie dałem im czadu. Nie zdążyłem, zresztą wzmacniacz też nie jest jakiś bardzo mocny 2x50W
    Obejrzę je w takim razie dokładnie, bo widac że były regenerowane.
    Być może zostały źle wycentrowane.
    Druga kolumna gra bez tego efektu.
    Do skrzynki jest napchane jakiejś gąbki luzem, trzeba będzie też przy okazji ją wymienić.

• Pomocny post
    #4 27 Kwi 2016 20:58
    Ricoh_220

Poziom 32  

Odłącz charczący niski i zobacz czy reszta jest ok.
    Jak coś tylko jeden głośnik będzie do wymiany.
    Jak centralnie naciskasz membranę to czy słychać lub czuć ocieranie ?
    Ta gąbka to materiał tłumiący rezonans jest tam by zbyt nie dudniło.

• #5 28 Kwi 2016 09:11
    ktomek71
    Poziom 10  

Sprawa okazała się znacznie bardziej prosta niż mogło się to wydawać.
    Sprawdzałem czy cewka nie ociera naciskając membranę i zahaczyłem o kopułkę - była odklejona na części obwodu. Odkleiłem ją całkiem i charczenie zniknęło.
    Dzięki za pomoc.

• #6 28 Kwi 2016 10:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ricoh_220 napisał:
    i padał resor gumowy zewnętrzny.
    Jeśli już to piankowy.
    ktomek71 napisał:
    wzmacniacz też nie jest jakiś bardzo mocny 2x50W
    Łatwiej zniszczyć kolumnę zbyt małym wzmacniaczem, niż wzmacniaczem o większej mocy.
    ktomek71 napisał:
    widac że były regenerowane.
    Być może zostały źle wycentrowane.
    Możliwe. Można to sprawdzić ręcznie wciskając membranę - jeśli będzie słychać ocieranie o nabiegunnik (szuranie cewki) to źle wykonana regeneracja.
    ktomek71 napisał:
    Do skrzynki jest napchane jakiejś gąbki luzem, trzeba będzie też przy okazji ją wymienić.
    Kolejna potencjalna przyczyna - nie może być tak, żeby gąbka, czy jakiekolwiek inne wytłumienie miało możliwość dotknięcia do wewnętrznej powierzchni membrany.
    To dla potomnych.

A dla Autora:
    ktomek71 napisał:
    Odkleiłem ją całkiem i charczenie zniknęło.

Głośnik bez kopułki to odkurzacz. Należy jak najszybciej wkleić poprawnie kopułkę - póki jeszcze nie zassał za dużo śmieci z zewnątrz. Poważnie mówię - kopułka ma za zadanie chronić układ cewki przed możliwością zanieczyszczenia, bo jak coś tam wpadnie, to bez rozebrania na "śrubki" całego głośnika może być niemożliwe usunięcie, a zostać nie może, bo w końcu może zniszczyć cewkę.

• #7 28 Kwi 2016 10:57
    ktomek71
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    ocieranie o nabiegunnik (szuranie cewki)
    Sprawdziłem, nie ociera.

398216 Usunięty napisał:
    Należy jak najszybciej wkleić poprawnie kopułkę
    Zrobię to dziś, co prawda przyszło mi do głowy, żeby przy okazji zamówić gdzieś chromowane kopułki, ale odpuszczę sobie i przykleję tą co mam.
    Tym bardziej, że jest w bardzo dobrym stanie.

398216 Usunięty napisał:
    gąbka, czy jakiekolwiek inne wytłumienie
    Generalnie, jak zgodnie ze sztuką powinno wyglądać na dzień dzisiejszy wytłumienie?
    Zapakowana cała skrzynia to chyba nie jest idealne rozwiązanie?
    Są takie gąbki
    ALTUS 140 pojawiło się charczenie
    Wystarczy na ściankach nakleić odpowiednio grubą taką gąbkę, czy coś innego byłoby lepsze?

• #8 28 Kwi 2016 11:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Generalnie gąbka najlepiej jak jest w możliwie dużych arkuszach - nie ma wtedy możliwości, by się przemieściła swobodnie z raz ułożonego miejsca, i nie dotknie do membrany, lub nie zasłoni otworów BR.
    Ilość gąbki w zasadzie powinno dobierać się eksperymentalnie - dobrze jeśli wygłuszone są co najmniej trzy wzajemnie prostopadłe ścianki (np. tył jeden bok i góra. lub spód).
    Grubość - najlepiej 3-4 cm.
    Ta z klejem (ze zdjęcia) nieco za cienka, ale za to łatwa w montażu. Jeśli cieńsza - dałbym jednak jej więcej - na wszystkie ścianki poza przodem. Można składać kilka warstw, i mocować na zszywki tapicerskie - też doby sposób i pewny.
    Zasada podstawowa - nie można dopuścić do możliwości przemieszczenia się samoistnego wytłumienia i dać go tylko tyle, ile jest niezbędne (odsłuch kontrolny z różną ilością gąbki i dopiero potem jej mocowanie).

• #9 28 Kwi 2016 13:34
    dominator8
    Poziom 19  

398216 Usunięty napisał:
    kopułka ma za zadanie chronić układ cewki przed możliwością zanieczyszczenia
    Nie tylko.. Ponadto jest rodzajem korektora fazowego oraz w przypadku głośników z wentylowanymi magnesami wypycha nadmiar ciepła z układu magnetycznego.

• Pomocny post
    #10 28 Kwi 2016 14:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    Nie tylko..
    Dobrze wiem, że nie tylko. Ale w tym konkretnym głośniku przede wszystkim jest kopułką przeciw-kurzową... no może jeszcze trochę spełnia rolę dodatkowej membrany dla góry pasma odtwarzanego przez głośnik.
    Korektor fazowy - nie ta średnica głośnika i nie ten kształt kopułki.

• #11 18 Maj 2016 09:07
    ktomek71
    Poziom 10  

W każdym razie problem z charczeniem rozwiązany, dziękuję za pomoc.
    Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME