Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skromny sprzęcik estradowy (wzmak + kolumny)

INtRO_Tech 27 Cze 2005 13:32 8429 30
  • Witajcie elektrodowicze:)
    Chcialbym wam przedstawic moj sprzęt ktory zbudowalem w celu naglasniania malych imprez, jest to dosyc budżetowa konstrukcja ponieważ nie dysponuje licznymi srodkami finansowymi:( . Sprzęcik jest juz po 4 imprezach (a w sumie obslugiwalem juz 9 imprez) i nie zawiódł mnie, kazda z imprez srednio trwala 9 godzin, przejdzmy więc do samego sprzętu, a jest nim wzmacniacz oparty na koncowkach Jabela J-35, kolumny to nic innego jak Alphardy HW1500 + syki piezo (tez Alpharda), pewnie wielu z was bedzie nabijac sie z tego ze dalem na estrade alpierdy ale niestety tylko one pasowaly do mojego budzetu jaki posiadalem na budowe tego skromnego zestawu:(. Wiadomo, lepiej bylo by juz dac STX`y ale jeden kosztuje na stronie chyba 169zł + przesyłka bo w mojej miejscowosci nikt a nikt nie prowadzi STX`ow, po drugie te alphardy kosztowaly po 110zł za sztuke wiec razem za dwa dalem 220zł a za 2 STX`y dal bym 338zł + przesyłka - co niestety nie jest w moim przedziale finansowym:( Piezaki obydwa kosztowały 25zł, obudowy wykonałem w warsztacie znajomego, ktory byl mi lekko dluzny, wiec nie placilem za materialy, przejdzmy wiec do opisu sprzętu:

Wzmacniacz:
    -Stereo, zbudowany na bazie dwoch Jabeli J-35, wskazniki wysterowania tez na bazie Jabeli (nie mam nigdzie mozliwosci wytrawienia plytki:( ),transformatorek ma 335W (nie jest to toroid), do tego radiator wyjęty ze starego Telefunkena 1200HiFi, wzmacniacz ma wbudowany wiatraczek z zasilacza PC ktory ma "2 biegi", otoz to dziala na dwa zasilania przez przełącznik, w domu jak uzywam tego wzmaka to wlaczam nizsze obroty (przez stabilizator 7805 na 5V) a gdy gram na imprezie wlaczam 2 bieg (bezposrednie 12V), mimo ze są to jable, to grają bardzo miło, zestawy sie nie wzbudzają nawzajem, ze względu ze jest to koncowka mocy to posiada ona tylko regulacje glosnosci, moc jaką on posiada to okolo 100W(mierzone oscyloskopem pod obciążeniem z dekady 4Ohm) w całym paśmie, co jest wynikiem chyba dobrym jak na ten jabel:), całość sprawdzana pod max obciążeniem z dekady przez 5 godzin i nadal dziala!:D Temperatura pracy jest bardzo niska, nawet po wielogodzinnym graniu na imprezie radiatory są ciepłe, prąd spoczynkowy to 100mA, usunięta składowa stała na wyjściu, transformator jak wspomnialem ma 335W, napięcia po prostowniku i filtracji to 2 x 39V, filtrują to kondensatory 2 x 15000uF, we wzmaku jest drugi trafek 5W ktory po mostku daje 12V i zasila wskazniki wysterowania i wentylator ze stabilizatorkiem. Obudowa to Z-39, potencjometr regulacji glosnosci - stereo 50kOhm. Co do koncowki mocy to jest ona na tranzystorach 2N3055 ktore maja napiecie przebicia 100V, nie sa to wersje 60V!!!

Kolumny:
    -Sklejka 18mm, obudowa uszczelniana silikonem, całość skręcana wkrętami do drewna, klejona Vikolem, wymiary zewnętrzne to: 71cm wysokość, 37cm długość, 45cm szerokość, glosniki: Alphard HW1500(wersja matowa), syk piezoelektryczny dedykowany do kolumn 150W, na niskotonowca puszczone pełne pasmo, na sykacz obcięte przez kondensator, całość obita filcem kupionym na Allegro, złącza na kable wkręcane, dwa bassreflexy o średnicy 7cm, długości 12cm., glosniki na pudełku mają napisane SPL:96dB 1W/1m w co szczeze to nie wieze, max dla nich to 91dB. Okleina takze klejona Vikolem.

Całość gra bardzo ładnie jak na swoją budżetową budowę, zestaw po dlugim graniu nie nawala, gra dosyć głośno, lecz przydał by sie jakiś subbas do podparcia tych kolumn. Jak widać po budowie to jest to zestaw bardzo kontrowersyjny, są w nim Alphardy, jest Jabel, w kazdym razie dla mnie nie bylo problemem odpalenie tego Jabla, kupilem dwa zestawy, oba grają identycznie, ogólnie zestaw robi duzo halasu na imprezach, w domu rusza wszystkim, na imprach na ktorych gralem nikt nie narzekal. Prosze sie nie smiac z Alphardow, oczywiscie jak bym mial kase to by byly tam STX, Beyma, albo Eminence, ale ze względy ze dla mnie cena 110zł za głośnik byla nie lada wyzwaniem to w moim wypadku jest to dobry wybór, zwlaszcza ze sprzęt sie sprawdza:) Jest to moja pierwsza powazna konstrukcja na ktora poswiecilem troche czasu i nakładow finansowych wiec prosze o wyrozumiałość, pozdrawiam Wszystkich:D:D

Fajne!
  • #2 27 Cze 2005 13:59
    filip.s
    Poziom 23  

Witam!
    Konstrukcja bardzo udana :) na 5 z plusem, czy trudny w uruchomieniu był jabel ?? chce zastosowac po dwie końcówki na kanał w mostku :) jak to bedzie grało ??

Pozdrawiam!
    Filip Stopczynski

• #3 27 Cze 2005 14:04
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Uruchomienie jabla to nic trudnego!!:D Tylko trzeba dokladnie sprawdzic elementy i klasc w miare solidnie luty na plytce:) A co do mostka to nie wiele powiem bo jeszcze go nie mostkowalem:/ Niedlugo zamieszcze experymentalny wzmacniacz na jablu zasilanym 2 x 48V na 4 x 2N3055:D Pozdrawiam...

Dodano po 1 [minuty]:

Sorry za niska jakosc zdjęć ale mam taka malutka tandetna cyfrowke:( Wybaczcie...

• #4 27 Cze 2005 14:04
    Stefan99
    Poziom 15  

szkoda że alpierdy, nazbieraj kaski na jakieś lepsze przetworniki, choćby na te stx'y. Ale i tak bardzo mi sie podoba, wzmak miodzio :)

• #5 27 Cze 2005 14:13
    kiepol
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o kolumny, to takie troszkę spartańskie są :/ Mogłeś przednią ściankę cofnąć o jakieś pare cm i zakrzyć przetworniki jakąś kratką, siatką albo czymś innym, ze względu, że jak mówisz kolumny te są wożone po imprezeach, a wiadomo jak to jest na imprezach :P Ponadto nie jestem przekonany co do przetworników... Miałem styczność już z kilkoma głośnikami Alpharda i jakoś wogóle mi się nie podoba to co ta firma robi... Nie wiem czy nie lepiej było zrobić kolumny na regenerowanych Tonsilach, na allegro da się kupić takowe bez górnego zawieszenia powiedzmy za około 40 pln za dwa, gdzie zawieszenie kosztuje 13 pln za jeden czyli łącznie wychodzi 66 pln (mówię tu o gdn 25/40/3) za dwa głośniki niskotonowe (ich spl to 92 db !). Do tego jeszcze jakieś średniaki i wysokie, mogą być nawet piezaki ;] Całość wyszłaby taniej ! :P

• #6 27 Cze 2005 14:24
    77215
    Usunięty  
  • #7 27 Cze 2005 14:39
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Do latwego uruchomienia nie potrzeba nawet oscyloskopu, nalezy jednak pamietac o bledzie w instrukcji ze schematem aby potencjometr od pradu spoczynkowego ustawic na najwieksza wartosc a nie jak w instrukcji - na najmniejsza, i nalezy pamietac o wpieciu amperomierza zamiast bezpiecznika w miejsce dodatniego biegunu zasilania przy regulacji, ja go odpaliłem mając cyfrowy miernik z targu za 12zł :) I odrazu radze kupic inne 2N3055 na 100V bo te w zestawie sa na 60V :wink:

• #8 27 Cze 2005 16:03
    168931
    Usunięty  
  • #9 27 Cze 2005 17:05
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Ten Alphardzik sie niezle sprawuje w br, co do glosnosci to nie wiem jak to powiedziec ale dla mnie jest O.K. dla tych ktorym gralem tez jest wystarczająco, a jeszcze na zadnej imprezie nie gralem powyzej 3/5 mocy bo nie bylo potrzeby, chyba ze w plenerze, bo na sali jest wystarczająco, kratki beda, takze beda narozniki, ale chwilowo brak na to kasy, jak je "okratuje" i zaloze narozniki to zamieszcze fotki :D

• #10 28 Cze 2005 00:05
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sympatyczny zestawik jak na budzetowke:) Skopales spawe ze wzmakiem wstawiajac go do plastikowej boudowy - jest za miekka (no chyba ze w srodku sa metalwe wzmocnienia). Wpakowalem kiedys to plastikowej obudowy trafo 200W i spory radioator i sie wszystko uginalo.....

• #11 28 Cze 2005 20:19
    gofer111
    Poziom 11  

Całkiem całkiem jak na Alphardy oczywiście z wyglądu, ale nie mówię że gra źle. Jestem ciekaw brzmienia tych "skromnych" (temat) estradówek. Spoko konstrukcja z wyglądu na 5+. :-)
    Pozdrawiam.

• #12 28 Cze 2005 21:02
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Dzieki za mile slowa :D A co do postu z plastikowa obudowa - to taka musiala byc bo nie mam mozliwosci zalatwienia metalowej a chcialem zeby to jakos wygladalo, obudowa sie nie ugina (pomyslalem o tym wczesniej :D ) bo trafek jest zamontowany pionowo, zreszta poziomo zajmowal zbyt wiele miejsca :? no i sie obudowa wyginala :wink: . Pozdrawiam...

• #13 28 Cze 2005 21:08
    plik4
    Poziom 26  

Elo..INtRO_Tech konstrukcja na 5+ tymbardziej ze pierwsza. Co do aplhardow to nie wiez im tak poprostu tu na tym forum nie maja uznania. ALe jezeli bedziesz dbal o nie tzn jak nie bedzie przesterowane to beda grac bardzo dlugo. Wiem z doswiadcznia. Dbaj a bedziesz mial. Tak sobie mysle jak bys dal RW. Ale sam mam w jednych skrzynkach HW 1200 te 4OHM. I sie spisuja nawet sie nie grzeja. CHwalone GDS'y graja gorzej. POwodzonka i nie zniechecaj si eprzypadkiem. dObry wybor.

• #14 28 Cze 2005 21:55
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Hehe nie zniechece sie :D Nastepna konstrukcja jaka zaprezentuje to 2-kanalowy mikser dla Dj`ow ktory juz jest po trzech imprezkach, niech no tylko dopadne aparat :D Do tego niedlugo eksperymentalna wersja Jabela J-35 na +/-48V i 4 x 2N3055 o przebiciu 100V :D Pozdrawiam...

• #15 01 Lip 2005 12:14
    DJ PIT
    Poziom 12  

Te piezaki mogłeś se darowac ja miałem te same i mi po jednym dyku sie rozwaliły a na dodatek tak psuly dzwiek ze to sie w pale nie miesci lepiej bylo zainwestowac w jakies inne np 2 tubowe gwizdki piezo (imitacja GDWKT) na jedną kolumne i poloaczyc je szeregowo i to by dalo o wiele lepszy efekt

• #16 01 Lip 2005 13:58
    168931
    Usunięty  
  • #17 05 Lip 2005 11:33
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

U mnie te piezaki dzialaja bez problemu, czasami jak kumpel przynosi gitare to dajemy po tych kolumnach przesterem z gitary i nic sie nie dzieje z nimi, byly tez testowane z przesterem "z muzyki" i zyja :D Moze te alpierdy sa i badziewne ale te 100W sinus (DIN) wytrzymuja i to bez problemu, ich skutecznosc oceniam na 92dB, a tak na marginesie to sa glosniejsze od Altusow 140 podlaczane pod wzmak Unitra PW3015 (2 x 15W) byly wiele glosniejsze (bez urazy dla Altusow :D ). Z tym piezakiem daje im okolo 94dB glosnosci.

• #18 29 Sie 2005 01:43
    PEJO
    Poziom 21  

tego jabela nieradze mostkowac... bo sie to nieopłaca...zamała wydajnosć prądowa... zabardzo były by obciązone traznystory mocy....wiencej niz 130W sie nie wyciącnie... zato po dołozeniu na każdą gałąź jeszcz ze 2 tranzystorki mocy pozwoliło by na już moce w granicach 260W

• #19 29 Sie 2005 11:39
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Co do mostka to wiem o co chodzi, ale mostkować mozna przeciez 2 jable majace po 4 szt. tranz. mocy, albo i wiecej :D

• #20 01 Wrz 2005 23:57
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sam piezak nie podniesie ci o 2 db skutecznosci. Te piezaki maja ok 95db a bas ma nie wiecej jak 90. Glosniejsze moga ci sie wydawac z powodu dziury w pasmie( ktora brzmi podobnie jak loudness na wzmacniaczu) ktorej nie maja w.w. altusy.

• #21 12 Wrz 2005 16:28
    dymek
    Poziom 27  

co do tych prob z podwyzszonym napieciem na 4x2n3055 to nie radze porostu nie pojda 40v to juz dawno spalone a co dopiero kilka voltow wiecej lepiej kad 503 lub 2n3773 lub nowoczesniej bd911 :) uwaga bd mniejsza moc na 4 R dalbym ich nawet 6 :) ja ciagne na 4 911 8r

• #22 12 Wrz 2005 20:45
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Co do ich skuteczności to jak mowilem - nie mam sprzętu pomiarowego, ale co do tych 2n3055 to od trzech miesięcy działają we wzmacniaczu imprezowym na 2 x 48V, są to 2N3055 na 100V przebicie, wzmaka na nich używam do zasilania tuby estradowej projektu DjBolo, i nierzadko na imprezie pracowała na przesterze, zamieścił bym zdjęcia tuby oraz wzmacniacza ale nie mam narazie aparatu:/

• #23 21 Maj 2006 14:45
    raveczek
    Poziom 10  

No ja tez daje 5 dla twojego pomysłu bo za te kase to miał bys kiepski wzmacniacz 2X70 W i pare zdezelowanych altusów, a tak nawet jak nie gra lepiej to chociaż nowe doświadczenie zdobyłeś :).

Co do alpharda hw 1500 to mam takiego na biurku do naprawy, po prostu górny zawias sie posypał. I jako znachor gatunku (naprawilem ponad 100 głośników 15 roznych firm) daje temu głośnikowi 2/5, po pierwsze cewka fabrycznie za nisko osadzona ale tonsil robi tak samo. Mozna to sprawdzic lekko unosząc membrane, wtedy zaczyna drgać intensywniej. Drugi minus to szczelina na biegunnikach koło 0,7 mm dla porównania tonsil 25/40 ma 0,2 a to przecierz jest sprawność. Co do piezo to jak sie spali to kup sobie to najtańsze za 4,5 zl i po prostu zmień płytki piezo w środku (i niech nikt nie pisze że sie nieda), ale wogóle to zalecam dac 2-3 takie w szeregu.
    Wielkie uznanie za konstrukcje sklejka jak najbardziej i w środku jak najwięcej wzmocnień. Dla początkujących taka rada:
    "posłuchaj swojego nowego sprzętu przystawiając ucho do ścianek obudowy" wtedy bedziesz wiedział gdzie co nie gra, albo co gra a nie powinno. Pozdrowienia
    W razie pytan: raveczek(malpa)poczta.onet.pl chętnie doradze i pomoge

• #24 21 Maj 2006 15:45
    kozik
    Poziom 15  

KOonstrukcja nieczego sobie jak za takie fundusze, wiadomo nie każdy ma mamone...oceniam ją na 4/5

Piezo też sie da naprawić ja lutuje tą plytkę bo najczesciej ona pęka...i gra dalej :)

A co do wzmacniacza....ja zamierzam użyć oryginalnych tranzystorów MOtoroli MJ15003 , mają 250W starat, 20A i napięcie przebicia na poziomie 140V.
    Teraz pytanie czy przy 4 takiech tranzystorkach w jabelu na napięciu maxymalnie do +/-50V końcówka bedzie pracować na 2 omach ?? Bo wydaje mi sie że powinna działać, wymuszony obieg powietrza i radiatorki dwustronnie żebrowane jako chłodzenie powinny wystarczyć.

• #25 21 Maj 2006 15:58
    Dj Snake
    Poziom 22  

Witam
    Według mnie zestaw 5/6
    Co do głośników:
    - mogłeś cofnąć przednią sciankę o ok. 2cm do tyłu
    - Alphardów nie słyszałem, na forum pisze się zeby ich unikac jak ognia :8, ale kazdy lubi co innego
    Co do wzmaka:
    -nie znam sie na tym ACZKOLWIEK (zerwałem z pralki) wygląda bardzo ładnie a i z komentarzy poprzedników stwierdziłem ze nie jest tak zle

Ogólnie konstrukcja udana, jezeli chodzi o stosunek jakość - cena. I jezeli jakość zadowala Ciebie i ludzi bawiących sie na twoich imprezach, to jest jak najbardziej git

• #26 21 Maj 2006 18:05
    darkone
    Poziom 23  

wg mnie nawet udal ci sie ten wzmak, tez mam takiego zamair zrobic z tym ze o znacznie wiekszych rozmiarach, J35 to nic trudnego, wymiana sterujących na BD911 BD912 - ja te tranzki mam jako sterujące a mocy 2n3773. wiec za wzmaka daje 5+/6, dlatego ze nieekranowales trafa i najprawdopodobniej bedzie ci to buczec kolumny... hmmm nie wypowiadam sie na temat RW1500 bo nie slyszalem go ale piezak to porażka BR sa za male i mozesz slyszec swisty powietrza

• #27 23 Maj 2006 15:49
    djwarecki
    Poziom 10  

witam moim zdaniem kolumny sa do ... nic ciekawego..wzmacniacz owszem wyglada na dosc mocny i solidny.. pozdrawiam !

• #28 24 Maj 2006 11:11
    lipka11
    Poziom 9  

Ja też nie mam za dużo kasy a potrzeba mi jakieś estradówki, możby by było wsadzić do jednej kolumny dwa takie
    -moc 150W/300w
    -średnica 8cali (ok.20cm)
    -impedancja 4ohm, 8ohm
    -efektywność 91B
    -magnes 24oz
    -pasmo 40z-5kHz
    lub
    -moc 125W
    -średnica 6,5cala (16cm)
    -impedancja 4ohm, 8ohm
    -magnes 20oz
    -pasmo 50Hz-5kHz
    albo też
    -moc 110W
    -średnica 10cali (25cm)
    -impedancja 4ohm, 8ohm
    -magnes 24oz
    -pasmo 40Hz-5kHz
    i jeden Piezak ?
    Które najlepiej by sie nadawały ?

• #29 24 Maj 2006 12:29
    djsebartus17
    Poziom 15  

djwarecki napisał:
    witam moim zdaniem kolumny sa do ... nic ciekawego..wzmacniacz owszem wyglada na dosc mocny i solidny.. pozdrawiam !

dlaczego uważasz, że są złe??? te kasty przynajmniej są wyliczone i odpowiedznio zestrojone, ładnie obite, A TWOJE???(co je takzachwalasz)

ja uważam, że konstrukcja jest udana ( jako konstrukcja budrzetowa)

moja ocena to 4/5

pozdrawiam
    Bartosz

• #30 24 Maj 2006 18:46
    dymek
    Poziom 27  

djwarecki napisał:

hmm po pierwsze moim zdaniem kolumny nie sa do D to fakt konstrukcja wykonczona przemyslana moze głośnik uzyty faktycznie mogl byc lepszy ale zaznaczone mialo byc tanio to pierwsza sprawa
    druga jest taka jak wzmacniacz moze "wyglądać" na mocny wyglĄd przeciez mocy nie zdradza a druga rzecz ktora powie,m to wzmacniacz tk jak reszta jest konstrukcja budzetowa i moim zdaniem jeast slabszy jeszcze niz te glosniki i nie mam tu na mysli mocy tylko jakości.
    Oczywiscie posypia sie komentarze ze sie czepiam ale wiem co mowie juz nie jeden egzemplarzyk złożyłem tego wzmaka i podobnych i musze powiedziec ze moze byc duuuzo lepiej niewiele wiekszym kosztem aplikacja ma juz wiele lat pamieta PRL. no i ta plastikowa obudowa:(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME