X

jak podlaczyc czujki pir nc czy eol

betap 27 Jun 2005 23:28
  • #1 27 Jun 2005 23:28
    betap
    Level 10  
    Helpful post? (+1)
    witam
    mam centrale dsc pc4020 i 6 czujek (centralka ma 16 lini) - jak najlepiej je podlaczyc

jako nc czy jako eol

dodam, ze do kazdej czujki idzie osobny kable 6 zylowy ?

pozdr,

Dodano po 26 [minuty]:

ok chyba zdecyduje sie deol - rozumiem, ze jeden rezystor powinien byc w czujce - a gdzie drugi ?
  • #2 28 Jun 2005 00:07
    rgb
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    oba rezystory 5,6kΩ należy podłaczyć w czujce umożliwi to na lokalizacje naruszenia lini sabotażowej lub uszkodzenia czujki na danej lini
  • #3 07 Jul 2005 00:10
    wowerman
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Witam. Przyznaje racje, 2 rezystory jak najbardziej. Jeden równolegle w styk nc czujki(brak mozliwości ustawienia jako "no" dla tej centrali) nastepny rezystor szeregowo od styku nc do styku tampera/sabotażu czujki. Z drugiego styku tampera przewodem do centralki.
    Gdy połączenia będą błędne dsc pokaże to jako uszkodzona linia nr...znaczy to ,że zle podłączyłeś rezystory. W ustawieniach nalezy tez wtedy zmienić parametr czujników jako 2 eol. Pozdrowienia
  • #4 07 Jul 2005 22:15
    Irek 47
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Mając 16 linii i tylko 6 czujek zrobiłbym na EOL oddzielnie linia dozorowa i oddzielnie TAMPER - tymbardziej, że mamy 6 żył.
  • #5 07 Jul 2005 22:57
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Witam

Podłączenie w 2eol nc jest jak najbardziej poprawne i wskazane - nie rozbijałbym osobno na wyzwolenie i sabotaż.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115356.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=237420&highlight=2eol
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=187050&highlight=2eolnc

Pzdr
  • #6 08 Jul 2005 00:18
    wowerman
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    No własnie,lepiej zostawic wolne linie.Potem jak przyjdzie do rozbudowy systemu wystrczy pociągnąc linie.A tu jak pisze kolega danie osobno tamperów to dodatkowa robota potem przy przerabianiu.:)
  • #7 08 Jul 2005 18:20
    Irek 47
    Level 18  
    Helpful post? (+1)
    Koledzy - centrala ma taką możliwość, że można rozbić informację o stanie linii. Założenia Kolega przedstawił - centrala ma 16 wejść a ma 6 czujek. Nie ma mowy o rozbudowie, a swoją drogą to chyba powinna być w tej sytuacji zastosowana inna centrala - no nie?
  • #8 09 Jul 2005 16:31
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    Witam

Nie jestem znawcą DSC - i tu moje pytanie: czy jedno wejście w tej centrali nie odróżnia wyzwolenia od sabotażu???

Bo jeśli rozróżnia - to nie utrudniajmy sobie życia - centrala wskaże nam czy dane wejście wyzwoliło alarm poprzez sabotaż czy dozór - odpowiednią informacją - dlatego bezsensu jest rozbijać jedną czujkę na dwie linię i się zastanawiać.... aha - wejście 1 to czujka w salonie ..aaaaa wejście 7 - to ta sama czujka tylko sabotaż ... bez sensu

Pzdr
  • #9 09 Jul 2005 17:27
    Irek 47
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Klawiatura tej centrali pisze ludzkim językiem, a nie świeci diodkami.
  • #10 09 Jul 2005 21:40
    guliweros
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Miałem niedawno ten sam dylemat.
    Dzięki radom kolegów ( Duże Dzięki ) włączyłem 2EOL i według mnie to jest najensowniejsze rozwiązanie, jeśli centrala rozróznia wyzwolenie z sabotażu i naruszenia.
    Zalety:
    - Nie wykorzystuje dodatkowego wejścia
    - prosta instalacja
    - wykorzytsanie tylko 4 ( a nawet tylko 3 żył przewodu)
  • #11 10 Jul 2005 00:51
    adam_mk
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Mnie pewien !!!!!!! przygotował po jednym przewodzie DWUŻYŁOWYM do każdego czujnika. Spory dom to był i wszystko pod tynkiem.
    Dobrze, że wszędzie kaloryfery były blisko czujek.
    Poszło +12, Z i masa / com kaloryferem.
    Można.
    Wszystko można, tylko jedne metody są bardziej słuszne od drugich.
    Bardzo dobre jest 2EOL.
    Pozdrawiam Adam M.
  • #12 10 Jul 2005 11:56
    Irek 47
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Guliweros - ja się od podwójnego rezystora nie bronię, ale skoro doradzamy koledze który ma centralę 4020 (16 linii), 6 czujek i 3 pary w przewodzie, to użycie oddzielnych wejść (dozór i sabotaż) z pojedynczym rezystorem wydaje mi się celowe.
    Uzasadnienie - niesprawność czujki, (a to się przecież zdarza), przy podwójnym rezystorze, przy zgodnie z zasadami oprogramowanym wejściu do czasu wymiany czujki nakazuje zablokować, lub wypisać linię, więc strefa jest wyłączona z dozoru. Przy oddzielnie oprogramowanych wejściach blokujesz tylko uszkodzoną linię i "coś" chronionego w strefie zostaje do czasu wymiany czujki.
  • #13 10 Jul 2005 20:09
    guliweros
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Nie twierdze że 2EOIL to jedyne słuszne rozwiązanie.
    U mnie akurat było ono najbardziej odpowiednie.
    Przewody jakie stosowałem to 6 x 0,5 tak że bez problemu mozna było pociągnąc odzielnie sabotaż i czujkę.
    Właśnie z raci ograniczonej ilości wejść zastosowałem 2 EOL.
    Nie jestem specjalistą w dziedzinie alarmów i nie będę dalej brnął w szczegóły. Ja jestem z tego rozwiązania zadowolony i wyraziłem jedynie swoja opinię.
  • #14 11 Jul 2005 18:03
    wowerman
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Witam.Na poczatku powiem tak ,ze ja zawsze robie podwójny parametr.Jesli chodzi o to ze ja sie upieram ze bedzie rozbudowa.Moze nie a może tak. Poprostu to oszczędność czasu. Wolne wejscia można nie tylko wykorzystać na czujki ruchu. Pożar, napad, inne funkcje, a to czasem sie przydaje .
  Search 4 million + Products
Browse Products