Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Tesla 312

Stefan99 28 Cze 2005 15:09 7832 41
  • Witam. Chciałbym zaprezentować mój subwoofer na głośniku Tesla 312/8Ohm. Jest on uzupełnieniem do mojego zestawu Altusów 110.
    Projekt

Początkowo miałem zamiar zrobić dla tego głośniczka obudowe zamkniętą, ale po konsultacjach z kolegą i przeczytaniu paru tematów na forum postanowiłem zrobić obudowe BR. Obudowa ma około 65L. Wymiary zewnętrzne: 50x50x37. Użyłem płyt wiórowych o grubości 18mm. Przednia płyta (ta na której jest zamontowany głośnik jest podwójna). Płyty kupiłem w Obi, docięli mi pięknie. Mają już fabrycznie naklejoną okleine. BR: fi 10cm, długość około 25cm (pozdro Saczek, dzięki za pomoc).

Montaż

W montażu pomagał mi mój kumpel SKT i mój tata (dzięki wam :D). Obudowa złożona jest na kątowniczki i klej wikol. tylnia płyta przykręcona jest wkrętami i posmarowana była również wikolem.

Wytłumienie

Wszystkie ścianki oprócz przedniej wytłumione są gąbką. Na tylniej ścianie poprzyklejałem takie strzępy gąbki co widać na zdjęciach.

Wrażenia odsłuchowe

Bałem się że w tak małej obudowie ta Tesla nie zagra przyzwoicie, ponieważ początkowo miała to być obudowa zamknięta. Ale tutaj pozytywnie zaskoczenie - bas jest głęboki, szybki i daje czadu. W pokoju nie ma rzeczy która by się nie trzęsła :D. Tesle to bardzo praktyczne głośniki, potrafią zagrać i w dużej i małej obudowie. Brzmienie mojego subwoofera bardzo mi się podoba, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Koszty

Głośnik: 190 zł (Allegro)
    płyty: około 50zł (Obi)
    BR: 6zł
    gąbka: 5zł
    gniazdko: 6zł
    kable: miałem
    śruby, kątowniczki, kleje: 15zł
    Razem: 272 zł

Napęd

Docelowo subik bedzie zasilany czymś w rodzaju mostku TDA7294 (nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć, może SKT to wam wytłumaczy :D). Tak czy siak bedzie na wyjściu suba około 80W wiec powinno styknąć.

Czekam na krytyke i pozdrawiam :P

PS
    Sorry za słabej jakości fotki, może niedługo wrzuce fotki z aparatu cyfr.

Fajne!
  • #2 28 Cze 2005 16:09
    djbolo
    Poziom 31  

Wszystko ok, ale mogles troche zagiac kolankiem te BR, tak mniej wiecej w polowie, zeby koniec nie byl tak jak teraz...

• #3 28 Cze 2005 17:10
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Mostek tda7294 80 w?

Tyle to powinno byc bez mostka?

• #4 28 Cze 2005 19:01
    Stefan99
    Poziom 15  

no bo to nie bedzie mostek. niech SKT to wytłumaczy bo on mi robi wzmaka

Dodano po 1 [minuty]:

co do BR to nie bede nic zmieniał bo gra b. dobrze.

• #5 28 Cze 2005 19:24
    djbolo
    Poziom 31  

Tak jakos dziwnie wyglada mi, ze ten koniec BR jest zbyt blisko tylnej sciany, o to mi chodzilo...

• #6 28 Cze 2005 23:33
    Stefan99
    Poziom 15  

no jest dośc blisko, ale ładnie pompuje powietrze, nie świszcze, jest wszystko ok.

Dodano po 6 [minuty]:

pojedyncze TDA7294 jest w stanie go nawet dobrze wysterować, ale jemu trzeba więcej mocy :D

• #7 29 Cze 2005 20:08
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Sam subwoofer będzie zasilany pojedynczym nie mostkowanym wzmacniaczem na scalaku TDA7294. Sygnał na ten wzmacniacz będzie podany z wyjścia filtra dolnoprzepustowego, który będzie sumował sugnał z wyjść stereofonicznego wzmacniacza (pełnego pasma) również z tym samym układem.
    Osobiście uważam, że ten subwoofer będzie się ładnie spisywał nawet przy dużym obciążeniu (bo takie własnie jest dla niego wskazane :D ). Pozatym to już jest echą drugorzędną, ale wygląd też ma łdny, jest dobrze wykończony i widać że włożono w niego sporo pracy.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia przy dalszych konstrukcjach ;)

• #8 29 Cze 2005 20:23
    djbolo
    Poziom 31  

SKT napisał:
    Osobiście uważam, że ten subwoofer będzie się ładnie spisywał nawet przy dużym obciążeniu (bo takie własnie jest dla niego wskazane :D

No to w takim razie mogliscie zrobic mostek TDA. Byloby lepsze kopniecie, nie wspominajac juz o kontroli glosnika.

• #9 29 Cze 2005 20:51
    Stefan99
    Poziom 15  

no mogliśmy ale nie ma floty :P może kiedyś :D

• #10 29 Cze 2005 22:57
    uwe300
    Poziom 20  

moze i dmucha ten bass reflex ale lepiej chociaz pozbadz sie wygluszenia w jego okolicy zeby powietrze mialo swobodny przeplyw!! te kwadraciki z gabki nic nie daja przy tej dlugosci fali :P

Dodano po 46 [sekundy]:

ajjjjjjjjj zapomnialem dodac ze mi sie baardzo podoba :)

• #11 29 Cze 2005 23:34
    Stefan99
    Poziom 15  

dzięki uwe300. Pozbęde sie tego wygłuszenia jutro. Dzięki za cenne rady.

• #12 29 Cze 2005 23:36
    ar2rek.w
    Poziom 18  

Witam. Szczerze mowiac nic mi sie nie podoba w tym subwoferze. Obudowa jest dobrej objetosci, lecz brakuje nim bardzo istotnych poprzeczek, pokusilbym sie nawet o zrobienie calej obudowy z podwojnej plyty, a nie tylko przedniej scianki.
    Tunel B-R powinien byc umieszczony z tylu obudowy(jest to chyba najlepsze rozwiazanie) i oddalony od tylnej scianki mnie wiecej o swoja srednice. Z twoich zdjec nie widac zeby tak bylo, co wiecej B-R - powinen miec przy wylocie profil, ktory znacznie redukuje szumy-pojawia sie one podczas zasilania padaczkowatym TDA7294, ktore w normalnym stanie pracy, nawet przy duzym zasilaniu bedzie oddawac 50W<thd 1%, zreszta i tak bedzie slychac tylko beznadziejnie dudnienie.
    Nie bardzo wiem jaka funkcje spelnia ta gąbka i te zabawne kawalki do niej przyklejone, bo na pewno nie tlumiace-tylko prosze nie odpowiadac ze rozprasza fale stojacą bo pekne ze smiechu:).
    Glosnik fajny i objetosc obudowy dobra, reszta planow mija sie z celem.
    ps. jesli pomocna reka w tym dziele okazal sie pan Saczek_xtrm to widac jaka wiedze projektancka i pomysl inzynieryjny zaprezentowal.

• #13 29 Cze 2005 23:48
    Stefan99
    Poziom 15  

aha, zapomniałem napisać że w najbliższym czasie zamontuje kolce antywibracyjne. pozdro :P

Dodano po 5 [minuty]:

zgadzam się ze BR jest troszke za blisko tylniej ściany ale nie przeszkadza to aż tak bardzo. Moze w najbliższym czasie postaram się to zmienić. Póki co zerwe gąbke w jego okolicach, tak jak mi radził uwe. I nie słychać "beznadziejnego dudnienia" tylko miły i przyjemny basik. pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

BR z tyłu obudowy opada ponieważ chce postawić subwoofer blisko ściany więc to by się mijało z celem

Dodano po 2 [minuty]:

a co myślicie o tym żeby skrócić troszke BR ? jaki by to dało skutek ?

• #14 30 Cze 2005 00:02
    djbolo
    Poziom 31  

Stefan99 napisał:
    zgadzam się ze BR jest troszke za blisko tylniej ściany ale nie przeszkadza to aż tak bardzo. Moze w najbliższym czasie postaram się to zmienić. Póki co zerwe gąbke w jego okolicach, tak jak mi radził uwe.

Przeciez pisalem, zeby dac kolanko. Taki duzy problem? Nie byloby trzeba ani troche wytlumienia wyrywac... No i zrobcie cos z tym wylotem BR, ostry rant przy takim glosniku to troche nieporozumienie, akustyczne i estetyczne...

• #15 30 Cze 2005 00:02
    SKT
    Poziom 12  

Chciałbym szerzej rozwinąć temat tych zniekształceń THD, nawet przy większych mocach THD nie przekracza 1% a zwłaszcza przy głośniku 8Ohm. A jeśli uważasz że BR powinien być z tyłu obudowy, to jakie masz argumenty oprócz tego że ciśnienie przedniej i tylniej ściany membrany ma dłuższą drogę do zrównoważnia się przez co bas jest bardziej słyszalny i odczuwalny. Uważam że wzmacniacz na TDA spokojnie wystarczy do napędzenia tego głośnika i wcale nie będzie za mulato chodził. Można zawsze zwiększyć bezpieczniki (do określonej wartości). Magnes w tym głośniku jest również pokaźnych gabarytów, dzieki czemy głośnik ma odpowiednią "siłę" aby przepompować powietrze. Gąbka jest zastosowana po to aby zmniejszyć wibraje przechodzące na obudowę i częściowo obniżyć rezonanse. Fali stojącej nie ma się co obawiać ponieważ filtr dolnoprzepustowy nie będzie przenosił wyżej niż 140-160Hz. Gąbka absolutnie nie jest po to aby wyeliminować falę stojacą.
    Zgadzamsię że powinna być grubsza płyta wykonania, ale nic straconego, można zrobić usztywnienia poprzeczne, najbardziej przy teście wibrowała ściana górna i można by było coś o tym pomyśleć. Jednak uważam że kolega Stefan sam dojdzie do tego co ewentualnie mógłby przerobić, ale i bez tych przeróbek może się obyć, bo sub gra naprawdę ładnie. Jest to chyba pierwsza konstrukcja kolegi a najbardziej w tej dziedzinie liczy się doświadczenie i nauka na własnych błędach. (Faktycznie BR jest nieco za blisko tylnej ścianki, ale powietrze szybko sobie radzi z tunelem i wydostaje się bez świstu na zewnątrz).
    Pozdrawiam!

• #16 30 Cze 2005 00:05
    Stefan99
    Poziom 15  

no dobra, zajme się tym bass reflexem i pokaże rezultaty. dzięki za rady.

• #17 30 Cze 2005 00:31
    uwe300
    Poziom 20  

jezeli skrocisz BR zwiekszysz czestotliwosc rezonansową obudowy co spowoduje podbicie "wyzszego" basu i jednoczesnie podniesie -3dB na wyzsza czestotliwosc

• #18 30 Cze 2005 01:04
    ar2rek.w
    Poziom 18  

moze i tda na poczatek to dobre rozwiazanie, ale wraz z przybyciem "floty" proponuje zmiane wzmacniacza na cos lepszego, wtedy dowiesz sie co mialem na mysli mowiac dudnienie.

• #19 30 Cze 2005 01:12
    uwe300
    Poziom 20  

ja natomiast proponuje lm3886 jakosc o niebo lepsza koszty podobne moc porownywalna

• #20 30 Cze 2005 09:39
    Stefan99
    Poziom 15  

pomyślimy, mnie zadowala póki co TDA, być może dlatego że nie słyszałem jeszcze nic lepszego. a co myślicie o STK 4048 ?

• #21 30 Cze 2005 13:10
    ar2rek.w
    Poziom 18  

STK4048, dobry wzmacniacz. polecam zastosowac szybkie diody w mostku, poprawiaja kontrole nad glosnikiem. uklad prosciutki do zmontowania a efekt duzo, duzo lepszy w porownaniu do scalaka TDA7294.

• #22 30 Cze 2005 13:26
    SKT
    Poziom 12  

Tak, ale czy znowu STK4048 nie bedzie za mocną końcówką mocy? Czy taki wzmacniacz nie zerwie zawieszenia tesli? Czy nie będzie słyszalne uderzanie membrany przy max wychyleniu? Daje on około 150W mocy nominalnej, czy to trochę nie za dużo?
    A w subwooferach chodzi chyba o to aby uwypuklić najniższe częstotliwości, tzw "płytki bas" to już robota dla kolumn frontowych. A sub powinien pracować przy dużych amplitudach więc na najniższych częstotliwościach. Jakie proponujecie koledzy odcięcie górnej częstotliwości, ja myślę że wystarczy chyba jak będzie przenosił od 140-160Hz w dół. Czy to dobry pomysł?
    Pozdro!

• #23 30 Cze 2005 13:33
    djbolo
    Poziom 31  

A nie potraficie szanowac glosnika? To chyba proste by nie dopuszczac do pewnych mocy/wychylen.

Sub jak zagra do 130Hz to tez bedzie dobrze.

• #24 30 Cze 2005 13:36
    SKT
    Poziom 12  

A jak można łatwo zrobić jakiś filterek żeby nie przenosił np najniższych, rzędy 20-25Hz? Bo w tym paśmie są największe wychylenia. Czy moze wystarczy jakaś cewka lub kądzior? A czasami się odkręci za mocno i łopocze membrana i hałasuje przy tym.

• #25 30 Cze 2005 13:41
    djbolo
    Poziom 31  

Poszukaj na forum o filtrach subsonicznych, bylo tego dosyc sporo.

• #26 30 Cze 2005 17:42
    Stefan99
    Poziom 15  

Posłuchałem Waszych rad i przerobiłem troszke suba. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to wyszlifowałem wylot BR. Drugą: zamocowałem wzmocnienie pionowe(fotka), i trzecią: zerwałem gąbke z okolic BR. teraz odległość między BR a tylnią ścianką wynosi 8cm, więc od biedy ujdzie. Jak bede w Obi to rozjerze sie za kolankiem. Wydaje mi sie że subwoofer gra teraz ciutke lepiej, tzn bas jest szybszy i bardziej dynamiczny. Pozdrawiam

• #27 30 Cze 2005 18:06
    djbolo
    Poziom 31  

Stefan99 napisał:
    Jak bede w Obi to rozjerze się za kolankiem. Wydaje mi się że subwoofer gra teraz ciutke lepiej, tzn bas jest szybszy i bardziej dynamiczny. Pozdrawiam

No to glownie przez ta gabke w tym narozniku, a kolanko i tak nieuniknione...

• #28 13 Lip 2005 02:38
    Stefan99
    Poziom 15  

zastanawiam się nad tą końcówką mocy do napędzania mojego subwoofera: http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=435fab4d
    Co o niej myślicie ? Jakie trafo byłoby potrzebne do zasilacza ?

Dodano po 3 [minuty]:

PS. wiem że to za dużo mocy jak na tą tesle, ale chciałbym mieć troche zapasu mocy bo może w przyszłości bede chciał zrobić jakiś mocniejszy subwoofer i nie bede sie musiał martwić o wzmacniacz. wiem też że bede musiał uważać z wysterowaniem. chodzi mi głownie o to co sądzicie o tej końcówce mocy, czy może ją już ktoś ma ? prosze sie wypowiadać

• #29 13 Lip 2005 11:42
    MotoMan
    Poziom 13  

SKT napisał:
    A jak można łatwo zrobić jakiś filterek żeby nie przenosił np najniższych, rzędy 20-25Hz? Bo w tym paśmie są największe wychylenia. Czy moze wystarczy jakaś cewka lub kądzior? A czasami się odkręci za mocno i łopocze membrana i hałasuje przy tym.

Można np dostroic do tej czestotliwości br i głosnik bedzie spokojniejszy, a tak wogle to przy jakiej efektywności głośnik bedzie odtwarzać te 20 Hz?

• #30 13 Lip 2005 12:33
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

SKT - przepraszam, ze co? "Cisnienie przedniej i tylnej strony membrany ma wieksza droge do..." ? Oszalales?...

Przy takich dlugosciach fali NIE MA ZNACZENIA GDZIE DASZ ten wylot! Natomiast, jesli pojawia sie turbulencje i to slyszalne z 4 metrow - to wyprowadzajac BR z tylu nie bedziesz ich slyszal...
    W domu BR z tylu jest dobrym pomyslem, nie wspominajac o jednak ciut wiekszym zysku z uwagi na bliskosc 3 lub przynajmniej 2 plaszczyzn odbijajacych w postaci scian (wiadomo, ze czesciowo).

Obojetnie czego byscie z TDA nie robili, kontroli ani dynamiki to nie zapewni na wysokim poziomie. Jest to natomiast bardzo dobry kompromis - tanio i jednak juz cos... Tesle lubia mocne i szybkie wzmacniacze - bo same sa sprezyste...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME